Od kada je covek takoreci “dobio krila” pocelo je i imenovanje letelica odnosno njihovo ukrasavanje razlicitim amblemima ili slikama.
Pravilo da se brodu pre isplovljavanja daje ime, prenelo i na vazduhoplove.
Ukrasavanje letelica narocito je dolazio do izrazaja tokom ratnih sukoba, pogotovo kada posade ili pilot dobiju sopstvenu letelicu.
S obzirom na to kakvom su stresu bili izlozeni letaci tokom obavljanja borbenih zadataka, komande eskadrila nisu branile ovakav vid umetnickog izrazavanja. Sta vise,
stavljanjem nekog licnog pecata, karaktera posade ili samog pilota na trup vazduhoplova doprinosilo je podizanju morala, jacanju borbenog duha, zelji da se zastrasi protivnik ili najcesce prizivanje neophodne srece. U najvecem broju slucajeva trup aviona krasili su ustaljeni crtezi razjapljenih ajkulinih celjusti, tigrova i oskudno obucenih dugonogih lepotica. No i pored njih, na nekim letelicama mogu se videti i veoma originalne i mastovite kreacije.
U pocetku piloti ili mehanicari sami su ukrasavali svoje letelice prirucnim sredstvima, dok danas taj posao za vazduhoplovstvo obavljaju profesionalni crtaci.
B-17G “Sentimental Journey” iz 1944. godine.
Nakon zavrsetka rata, avion je koriscen za potrebe snimanja dva filma, sto je takodje ucrtano na trupu.
B-24J “Flak magnet”. Avion je potvrdio svoj zlokobni nadimak.
Flakovu su mu dosli glave 22 aprila 1944. godine.
Avion P-40N kojim je upravljao puk. Ivan W. McElrov iz 80’ borbene grupe, 85’ borbenog skvadrona stacioniranog na aerodromu Nagahuli, Assam u Indiji 1944. godine.
(lobanja na prednjem delu aviona bila je oznaka cele borbene grupe. Takodje, druge dve borbene grupe iz skvadrona koristile su veoma slicno idejno resenje za ukrasavanje svojih P-40)
Svakako jedan od najpoznatijih aviona B-29 “Enola Gay”.
Ime svoje majke pilot je na trupu aviona ispisao dan pre istoriskog poletanja za Hirosimu.
Posto mi period WWII nije jaca strana, postavio sam samo par fotografija.
Sto se tice mlazne aviacije pocecu sa slikama RAF iz prvog zalivskog rata 1991. godine.
Blackburn Buccaneer S.Mk 2B
SEPECAT Jaguar GR.Mk 1A
C-130 Hercules C.Mk 1P/C.Mk 3
Victor K.Mk 2, XH672 sa amblemom “Maid Marian” na trupu aviona i “I ran Offutt” na unutrasnjos strain vrata. Tokom vazdusne kampanje 6 Viktora korisceni su za dopunu goriva u vazduhu britanskih aviona.
Panavia Tornado GR.Mk 1
Tornado registarske oznake ZD715, u prvom zalivskom ratu nosio je amblem “Luscious Lizzie”, a u drugom 2003 –“Alarm Maiden”.
**
Amblemi koji su krasili britanske avione Tornado GR.4 /GR.4A za vreme II zalivskog rata 2003. godine.
Dopuna: 07 Apr 2008 4:26
Par primera kako su americki piloti tokom operacije “Pustinska oluja” 1991. godine, ukrasavali svoje avione.
A-10 ‘Desert Belle’
A-10 ‘Have Gun Will Travel’
Na amblemu je covek u arapskoj nosnji koji vodi kamilu sa velikim topom u sedlu.
F-16C ‘Wild Child’
EA-6B ‘Eve of Destruction’
E-2C ‘Miss B.Havin’
B-52G
C-130 ‘Roger Rabbit’
Avio-cisterne KC-135
Inace na pojedinim avionima pored tipa i broja ubojnih sredstava koja su bacena ili ciljeva koji su unisteni, mogu se videti i simboli kamile, magarca ili vojnika!
Iako ovaj A-7E kojim je upravljao pilot “J. R. Shooter Sanders” nema klasican nose art, pilot se svakako moze pohvaliti da je napravio pravu klanicu na zemlji. Na nosu aviona pored oznaka za 24 borbene misije, 64 bacene bombe, 105 lansiranih raketa, 10 HARM raketa, 3 Walleyes, ucrtano je i 39 kamila!
|