Privatne bezbednosne agencije u sluzbi Vojske Srbije
by =SE=Delta on Sat Oct 04, 2008 12:27 pm
Vojska Srbije ce, prema novom pravilu sluzbe, moci da angazuje neku od specijalizovanih registrovanih agencija za obezbedjenje
Posto je na srpsko trziste uslo nekoliko stranih firmi, medju kojima britanska “Grup for sekjurior - G4S“, a bivsi ambasador Vilijem Montgomeri i njegova supruga Lin postali su suvlasnici firme “Strejkon sekjuriti“, moguce je i da ce neka strana firma cuvati srpsku vojsku.
U Vojsci Srbije kazu da se dosadasnja praksa, po kojoj iskljucivo vojska cuva objekte, medju kojima je veliki broj praznih i porusenih jos 1999, pokazala kao neprakticna, a pogotovo u uslovima smanjene brojnosti. Milan Nikolic, predsednik Udruzenja za fizicko-tehnicko obezbedjenje, kaze da se to resenje vec primenjuje u mnogim razvijenim zemljama. Medjutim, on tvrdi da ce poslove da dobijaju samo dobro proverene firme, sa pouzdanim kadrovima.
- U svetu privatne firme obezbedjuju i vojne i policijske objekte. One obavljaju neke poslove kojima ne bi trebalo da se bave niti vojska niti policija - cuvaju razne magacine, imovinu u njima. Njima je prepustena cuvarska sluzba. To znaci racionalnije uposljavanje kapaciteta drzave, odnosno vojska moze da se fokusira na one stvari koje su joj u opisu posla. Bilo je slucajeva da neko provali magacin, ili da se nadju bombe u dvoristu u blizini magacina koji je bio neobezbedjen - kaze Nikolic.
Ljudi koji bi radili te poslove prolazili bi stroge provere i redovno bi bili kontrolisani.
- Smatram da je to i u skladu sa zacrtanim reformama sektora bezbednosti, gde treba da se zna sta ko treba da radi, ali i reformama vojske cija je brojnost znacajno smanjena - kaze Nikolic.
I vojni analiticar Aleksandar Radic kaze da se ta ideja pokazala kao veoma dobra.
- To je racionalno resenje u smislu da vojnici nece gubiti vreme naustrb obuke. Cuvarska sluzba ce da predje na druge izvrsioce i obuka nece da trpi. Boravak vojnika u kasarni kosta drzavu i bolje da se obucava. Zato je racionalnije da se za novcani nadoknadu angazuju profesionalci - objasnjava Radic.
Krga: Sacekati zakon o privatnom obezbedjenju
Nacelnik Generalstaba nekadasnje Vojske SCG, penzionisani general Branko Krga, kaze da je i sam video kako funkcionise takav nacin zastite u Nemackoj i Belgiji.
- Taj trend je odavno zaziveo u svetu, ali kod nas ima mnogo agencija i one vec obezbedjuju mnoge objekte od najvece vaznosti za drzavu. Jedini je problem sto ta oblast nije zakonom regulisana. Bilo bi dobro da se saceka dok se ne donese jedan moderan zakon koji bi regulisao rad privatnih firmi za obezbedjenje. Znam da vec postoje neki nacrti, tako da bi i to moglo brzo da se zavrsi - kaze Krga.
Ambasade i ministarstva vec pod privatnom zastitom
U Srbiji trenutno postoji oko 3.160 preduzeca registrovanih za pruzanje takvih usluga, ali analiticari predvidjaju da ce taj broj biti drasticno smanjen dolaskom jake konkurencije iz inostranstva. Nase jake zastitarske kompanije vec obezbedjuju neke ambasade, ministarstava, Privrednu komoru Srbije, UNDP, Agenciju za kontrolu letenja, Narodnu banku Srbije, najjace poslovne banke, Evropsku agenciju za rekonstrukciju i razvoj, javna preduzeca...
|