|
|
|
|
Poslao: 01 Mar 2018 11:05
|
offline
- Cigi
- Legendarni građanin
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 2875
- Gde živiš: Novo mesto
|
Nije baš prava tema.
Ramaphosa: We're going ahead with land expropriation without compensation
https://www.fin24.com/Economy/ramaphosa-were-going.....n-20180216
Citat:The decision to expropriate land without compensation was taken by the ANC at its 54th Congress, where Cyril Ramaphosa was elected ANC President.
“We will accelerate our land redistribution programme not only to redress a grave historical injustice, but also to bring more producers into the agricultural sector and to make more land available for cultivation,” Ramaphosa said during his maiden State of the Nation Address in Parliament on Friday evening.
Kongres ANC-a, novi predsednik stranke. Uzećemo zemlju bez kompenzacije.
Na primeru Zimbave-ea, kada su uzeli zemlju belim vlastnicima, puno su jih i ubili. Dali zemlju crncima, koji ne znaju, da vode farme i proizvodnja hrane opala.
Sada ide i Južna Afrika tim putem.
|
|
|
|
Poslao: 01 Mar 2018 11:52
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9041
- Gde živiš: pecina stroga
|
^
Novi predsjednik stranke upravo je postao novi predsjednik drzave, tako sto je natjerao starog predsjednika Zumu da podnese ostavku.
I u svom inuguracionom govoru u skupstini ponovio je da ce oduzimati zemlju bez nadoknade.
Da li ce to i moci da odradi veliko je pitanje. Juzna Afrika je industrijalizovana i razvijena zemlja, a posebno poljoprivredni sektor. Drugo, Cyril Ramaphosa nije populista i bukac, naprotiv. Jedan od najbogatijih juznoafrickih crnih biznismena (ako nije i najbogatiji), omiljen u zapadnom svijetu i smatraju ga svojim. Procijenjena vrednost Ramaphosina je 550 miliona dolara. On je bio vodeci Mendelin pregovarac kod preuzimanja vlasti od bijelaca 1994. Naravno, mnogo je profitirao otkad je pao aparthejd (kroz takozvani Black Empowerment sto je drzavna politika kojom se deonice firmi daju pripadnicima crne populacije). Ramaphosa je vodeci pripadnik nove klase crnih juznoafrickih bogatasa.
Ova njegova izjava o oduzimanju zemlje je sve zacudila, misljenja su podijeljena. Neki misle da se radi o podilazenju radikalnom krilu ANC jer je tek preuzeo vlast u stranci i treba mu vrijeme da konsoliduje vlast i rijesi se Zuminih ljudi u stranci. Drugi vjeruju da je moguce da krene u eksproprijaciju zemlje, sto bi bilo ravno katastrofi za Juznu Afriku.
Bijeli vlasnici zemlje (radi se o velikim farmama, ogromnim povrsinama, industrijskim korporacijama) vjerovatno nemaju nista protiv da im se uzme zemlja uz pravicnu kompenzaciju. Juzna Afrika je jako bogata zemlja koja moze da posteno plati eksproprijaciju i na kraju podijeli tu zemlju kome treba. Oduzimanje zemlje je u JA populisticka parola koja ispliva pred svake izbore iz oportunih razloga. ANC je izgubio dosta glasaca na lokalnim izborima odrzanim prije dvije godine, jer su poslije 20 godina na vlasti jedino napunili svoje dzepove i nisu nista uradili za mase. Zato ova prica o oduzimanju zemlje uvijek dobro dodje kad treba mobilisati gladne mase na izbore.
Ramaphosa je licno veoma eksponiran (vlasnik je akcija u rudnicima platine, bankama, osiguravajucim drustvima, vlasik je McDonalds fransize za Juznu Afriku). Njemu licno bi najmanje odgovarao kolaps JA ekonomije koji je siguran ako vlast pocne da otima zemlju.
|
|
|
|
Poslao: 01 Mar 2018 17:58
|
offline
- Pridružio: 21 Jan 2018
- Poruke: 817
|
Još imaju radikalno krilo? Koliko znam skoro čitava mladež i pobunjeni radikali su osnovali novu stranku i trenutno vladaju sjeverom zemlje. Čak su nadmašili proafrikanerske liberalne demokrate. U ANC-u već desetljećima bujaju korupcijski skandali gdje su glavni akteri baš ti novi bogataši. Sve je puklo 2012. kada je bio nasilu prekinut štrajk rudara s desecima mrtvih. Taj Ramaphosa se "proslavio" opravdavajući taj čin. Radikali su se odmetnuli, zapalili članske kartice i pozivali na bunt. Prethodnik Zuma, koji je i sam bio u brojnim aferama više nije to mogao obuzdati i dogodila se promjena. Što se tiče Ramaphose, iako bi ovakvi izvori trebali smanjiti tenzije, čini mi se da će one sve više porasti. Upravo zbog njegove pozadine, bliskost s korporacijama i špekulantima.
|
|
|
|
Poslao: 01 Mar 2018 18:53
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9041
- Gde živiš: pecina stroga
|
Radikalno krilo u uslovnom smislu. Kad kazem radikalno krilo, mislim na populisticki dio vrha ANC, Zumine poslusnike i kamarilu.
ANC je vladajuca partija u jednoj prebogatoj drzavi vec 24 godine. Sa apsolutnom vecinom u parlamentu. Tako da ANC radikalni u ovom momentu nisu radikalni po politickom programu vec po protivljenju promjenama.
Ovo o cemu ti pricas su pripadnici EFF stranke, otpadnicke frakcije ANC koja je nastala kada je Zuma najurio Juliusa Malemu iz partije. Malema je u tom momentu bio sef omladinskog krila ANC i drznuo se da prozove Zumu. Nije tu bilo ideoloske ili koncepcijske borbe, cista borba za vlast. Malema jeste radikalan (ali istovremeno je vlasnik nekoliko Range Rovera i nekoliko stanova i kuca u najskupljem dijelu Johannesburga).
EFF ne vlada sjeverom, ne vlada nicim, imaju nesto poslanika u parlamentu, i bili su druga ili prva partija u par gradova na zadnjim lokalnim izborima. ali nigdje nemaju cak ni prostu vecinu. U nekim su gradovima usli u koaliciju - zacudices se - sa Democratic Alliance, sto je na neki nacin partija koja predstavlja bijele juznoafrikance. Da ne trazim sad tacan podatak, ali EFF ima podrsku oko 6-7% biraca.
Juznoafrickoj Republici, bez obzira na ogromno bogatstvo, i bez obzira na dominantnu ulogu u ekonomiji cijele podsaharske Afrike, u zadnje vrijeme ne cvjetaju ruze. Rand je izgubio 50% vrijednosti u zadnjih par godina. Privredni rast je mali, izgubilo se povjerenje investitora. Drzavna administracija se birokratizovala i pretvorila se u kravu muzaru ANC aparatcika. Osnovni drzavni servisi ne funkcionisu. Drzavni sistemi su razoreni. ESCOM (drzavna firma pandan srpskog EPSa i elektrodistibucije) nije u stanju da rjesi problem snabdjevanja strujom vec 10 godina. A prije toga su snabdjevali strujom cijelu podsaharsku afriiku. Drzavne institucije je preplavila korupcija ANC, i sve propada.
Problem koji ANC ima je da je juznoafricka populacija prilicno industrijalizovana, nisu to crnci iz savane sa koznim suknjicama. U JA postoje rudnici i ozbiljna pomocna industrija jos od 1880. Tako da ima crnaca lokalnih koji su cetvrta ili peta generacija radnika ili rudara ili varilaca ili mehanicara. (Iznenadices se da se u JA sklapaju Tojote, Mercedes, BMW, Ford, Wolkswagen da spomenem samo neke) Sad crnaca ima i pravnika i profesora, i doktora, i inzenjera. U zadnjih dvadesetak godina veliki dio crnackog stanovnistva (uglavnom po gradovima) postao je srednji sloj, sa kucama i hipotekama, novim kolima, dvoje djece na fakultetu, i malom farmom u rodnom selu.
Ramaphosa je njihov kandidat. Njima je dosta revolucija. Oni su dobili za sta su se borili, i sad im je stalo do bolje placenog posla i da imaju struje svaki dan da mogu da napune bateriju na iPad. I naravno, da ostanu na vlasti.
Ramaphosu ce podrzati i bijeli kapital. Vecina velikog kapitala u JA jos uvijek je u rukama bijelaca. I oni to nece dati. Juznoafricka bijela populacija potomci su prvih naseljenika i neke porodice imaju preko 400 godina historije na teritoriji JA.
Ramaphosa je bio suvlasnik rudnika (Lonmin se zvao) ciji rudari su pobijeni. Mada ne mislim da je on imao tu bilo kakvu ulogu (u masakru). On jeste osudio nasilje rudara (rudari su ubili dvojicu policajaca nekoliko dana prije masakra). Imas o tome na ovoj temi (ili je bila posebna tema), pisao sam o tome. Nema Ramaphosa veze sa tim masakrom. Niti mu bilo ko to nabija na nos u JA danas.
|
|
|
|
|
|