offline
- Gospodin-BP
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 24 Jan 2012
- Poruke: 640
- Gde živiš: Sever
|
Citat: Taktiziranje Bijele kuće oko povlačenja iz Afganistana 2014.
FOTO: www.guardian.co.uk
Bilo da u Afganistanu trupe NATO saveza napadaju djeca s ručno izrađenim bombama ili talibani koji se uvlače u njihove redove preobučeni u afganistanske vojnike i onda iznenadno zapucaju po njima, bilo da se radi o organiziranim napadima na 'zabranjeni grad' u velikom stilu kao što su bili napad na zračnu luku u Kabulu od prije nekoliko dana i napad na četvrt u kojoj se nalaze strana veleposlanstva, sve ukazuje kako proljetna ofenziva talibana okupacionim snagama ne ostavlja niti jednog jedinog trenutka predaha.
Nažalost, Afganistanci (koji su najveće žrtve ove besmislene vojne kampanje) uglavnom ignoriraju ono što se oko njih uistinu događa, a jednako tako se ponašaju i zapadne vlade koje su odlučile povući svoje vojnike iz Afganistana 2014. Europski saveznici Sjedinjenih Država kao da ne primjećuju kako je toliko izvikano povlačenje samo jedan od niza trikova Washingtona kojim se želi skrenuti pozornost od dogovora kojega su postigli s lokalnim liderima, a koji će im jamčiti dugotrajno strateško prisustvo u toj zemlji. Pojačane vojne aktivnosti talibana idu na ruku SAD-u i odlično su im opravdanje za već dogovorenu buduću suradnju.
Tajni pregovori američke administracije s afganistanskim "gospodarima rata"
Nje nikakva tajna kako State Department već više od dvije godine preko agenata CIA-e o budućnosti Afganistana pregovara s raznim talibanskim frakcijama, Mula Mohammedom Omarom, ljudima iz tzv "Mreže Haqqani" koju su osnovali i vode Mawlawi Jalaluddin Haqqani i njegov sin Sirajuddin.
Pregovori nisu (kao što svi misle) započeli u Abbottabadu ili u blizini pakistanske granice u zonama u kojima apsolutnu vlast imaju afganistanski plemenski vođe, nego u jednoj rezidenciji u Bavarskoj. Bijela kuća je demantirala kako se pregovara s neprijateljem, no u tom slučaju čudi da su svi relevantni svjetski mediji pisali o pojedinostima tih susreta i o onome što se pregovara.
Mula Mohammed Omar - Recentna fotografija talibanskog vođe koji je nekoliko puta proglašavan mrtvim moći će se kandidirati na predsjedničkim izborima 2014. u Afganistanu
Pregovori su početkom veljače 2010. započeli pod budnom paskom 'velikana' američke diplomacije Richardoa Holbrookea. On je u to vrijeme izjavio kako se 'nije još(!?)susreo' s nijednim od talibanskih vođa i taman je saznao za prve detalje pregovora prije iznenadne smrti zbog puknuća aorte. Od kraja 2010. naovamo se dogodilo mnogo toga, ali pregovori nikad nisu prekinuti. 'Gospodarima rata' (kako onima koji surađuju s ISAF-om, tako i pobunjeničkim vođama) Afganistana je ponuđena podjela zemlje na 34 provincije. Talibani su također značajan čimbenik koji nije izostavljen. Primjer je obitelj Haqqani koja se bavi ucjenama, skupljanjem novca od 'racketa' i 'pružanjem zaštite' tvrtkama koje posluju na njihovom teritoriju, a kojih se prilično namnožilo tijekom rata u Afganistanu. Osim predsjednika Karzaia, koji je u protekle tri godine otvorio vrata većini talibanskih frakcija (ljudima Mula Omara, nepouzdanom Jalaluddinu Haqqaniu i disidentima militantne frakcije Quetta Shura) i fundamentalistu Gulbuddinu Hekmatyaru, osobnom poznaniku još iz vremena afganistanskog građanskog rata.
Danas se više i ne skriva kako će talibani imati svoje mjesto i političkom životu zemlje nakon odlaska okupacionih trupa 2014. Afganistanski predsjednik Hamid Karzai, koji je početkom ove godine pregovarao s Mula Omarom u njegovom uredu u Kataru, otvoreno je izjavio 'kako se Mula Omar može kandidirati na predsjedničkim izborima 2014'. Spomenimo i jedan kuriozitet, a to je da su Mula Omara dosad više puta proglasili mrtvim, da bi se on na kraju otvorenim pismom obratio američkom predsjedniku Obami i ponudio mu da pokrenu mirovne pregovore 'kao ravnopravni sugovornici'.
Afganistanski predsjednik Hamid Karzai je ključna figura u pregovorima s talibanima koji ciljaju na dužnosničke pozicije u budućoj vladi, a koji u zadnje vrijeme 'pokazuju znake popuštanja'. Svi su se iznenadili kada je Mula Omar izjavio 'kako nema ništa protiv ženskih škola u zemlji'.
Afganistanski talibani koje se kroz pregovore nastoji "institucionalizirati" i koji će nakon povlačenja stranih trupa imati svoje mjesto u političkom životu Afganistana
Američki igrokaz s povlačenjem iz Afgansitana
Najavljeno povlačenje trupa NATO saveza se tek treba pokazati djelimično točnim. Basnoslovne svote novca koje je zapad potrošio da obuči i opremi lokalnu vojsku i policiju, afganistanske snage sigurnosti nimalo ne ulijevaju povjerenje i ne čine se doraslima zadaći koja ih čeka nakon 2014. Povlačenje prije svega uključuje kopnene snage, no mediji koji imaju izvore u Pentagonu navode kako će ipak 20 000 marinaca i pripadnika specijalnih postrojbi i dalje ostati raspoređeni u pojedinim provincijama. Buduća vojna prisutnost je dogovorena s lokalnim zapovjednicima i biti će uglavnom u blizini zrakoplovnih vojnih baza. Neke će ostati kao logistička podrška, dok ima i onih koje će se isključivo baviti podrškom dronovima i njihovim smrtonosnim misijama koje je Amerika 'usavršila' u susjednom Pakistanu.
Postavlja se pitanje: ako je NATO savez donio odluku o napuštanju Afganistana, čemu onda služe proširenja vojnih baza? Proširenje baze u Bagramu, sjeverno od Kabula, je već dovršeno, one u Jalalabadu, na istoku zemlje, je pri kraju, a potom na red dolazi kamp Marmal u Mazar-e-Sharifu, u blizini granice s Tadžikistanom. Tek na kraju se planira proširiti baza u Kunaru, na istoku u blizini pakistanske granice, Kandahar na jugu i Herat na sjeverozapadu. Dakle odlučeno je postojeće baze proširiti i bez obzira na ono što se tvrdi u službenoj propagandi, nikako ne dolazi u obzir ostaviti ih afganistanskoj vojsci.
Američke trupe će i poslije 2014. ostati u bazama u Kabulu, Jalalabadu, Mazar-e-Sharifu, Kandaharu,Heratu i Kunaru koja se nalazi na istoku u blizini pakistanske granice)
Uporedo s pitanjem čemu proširenje baza ako se trupe povlače, nepoznanica je i tko će biti meta napada dronova, ako su talibani od neprijatelja odjednom postali pregovarači u mirovnom procesu? Ovo nije prvi put da američka diplomacija u kratkom vremenskom razdoblju nekoga čas proglašava neprijateljem, čas saveznikom. Washington je očigledno donio odluku kako namjerava zadržati nadzor nad strateški važnim područjem, a afganistanski teritorij je najpogodniji za realizaciju tog projekta. Postoje regionalne sile koje konkuriraju Sjedinjenim Državama i koje bi također htjele igrati ključnu ulogu u Središnjoj Aziji. Jedna od njih je svakako 'zakleti neprijatelj američkog načina života' Iran, a druga je hiroviti saveznik Pakistan. Osim toga tu su i zemlje koje su bogate naftom i plinom (Turkmenstan i Uzbekistan) koje također moraju gledati na svoju budućnost. Na kraju, ali najvažniji od svih, dolaze Kina i Indija. Što se tiče Kine tu je situacija prilično komplicirana. Kina je svoj pristanak za rušenje talibanskog režima uvjetovala gradnjom vojnih baza koje neće imati dugi vijek trajanja, što je značilo da trupe NATO saveza po obavljenoj misiji uklanjanja 'terorističke prijetnje' napuste Afganistan. Kina je u više navrata prosvjedovala kada su njeni promatrači primijetili da Amerikanci prave baze kao da će u Afganistanu ostati tisuću godina, no bez uspjeha.
Razlozi zadržavanja američkih trupa u Afganistanu
Ležišta vrijednih ruda koja su na jugu Afganistana početkom 2011. otkrili američki znanstvenici su, uz već poznate geostrateške razloge, zacementirali plan o dužem ostanku američkih trupa u Afganistanu. Američki znanstvenici su otkrili ležišta kemijskih elemenata potrebnih za proizvodnju supervodiča i optičkih kabela, a koji su neophodni u proizvodnji visoke tehnološke opreme (hi-tech). Ispostavilo se kako je Afganistan bogat kobaltom, litijem, bakrom, željezom i energentima, što je uzrokovalo pravu pomutnju u američkim kompanijama. Među prvima su se u borbu za eksploataciju uključili Exxon Mobil, koji je od vlade predsjednika Karzaia dobio jamstva za unosne poslove. Naravno da i globalna konkurencija nije stajala po strani. Kina se također uključila u utrku, jer kao što znamo kineski se gigant više ne želi pomiriti s drugim mjestom u svijetu. Kineska 'China National Petroleum Corporation', zajedno s kompanijom 'Watan Oil&Gas' koja vrši eksploataciju nafte u ležištu Amu Darya, te kompanija 'China Metallurgical Group' uspjela je dobiti koncesije ispred desetina konkurentskih kompanija u eksploataciji bakra u Aynaku. Za dobivene koncesije su afganistanskoj vladi kineske kompanije uplatile točno tri milijarde dolara, pokazavši time da za njih ne postoje granice kada je posao u pitanju.
U unosnim poslovima svoju budućnost vide isključivo Hamid Karzai, plemenski vođe i talibani s kojima će Obama (kao i onaj tko ga naslijedi u Bijeloj kući) nastaviti voditi politiku mrkve i batine. Međutim, upravo takva taktika kao da odgovara Mula Omaru, te ocu i sinu Haqqani, koji su se uspjeli održati sve do danas i kada su na korak na postanu 'faktori mira i stabilnosti u regiji' (nama dobro poznat eufemizam sročen u kuloarima Bijele kuće).
Nakon ovih nekoliko argumenata je prilično jasno zašto Sjedinjene Države promiču propagandu o povlačenju iz Afganistana i to nameću europskim saveznicima, a s druge strane čine sve kako bi jedini ostali u preraspodjeli bogatstava. Europske vlade (među kojima i naša, koja se i ne usudi išta pitati o pravim razlozima ostanka jednog dijela američkih trupa) zadovoljile su se da tu odluku prikažu uspjehom 'mirovne misije'.
izvor(i): The Hindu | Al Jazeera | AFP | Dawn.com | NSNBC International | The Telegraph | Pakistan Today | New York Times
Vaši komentari: (4)
napomena: komentari čitatelja ne predstavljaju ni na bilo koji način stav uredništva portala advance.hr. Za sadržaj i točnost komentara čitatelja ne odgovaramo. Sadržaj se periodično pregledava i neprikladni komentari se uklanjaju.
|