Trinitron1 ::+ ...Са Вконтакте - аутор анониман - занимљиво виђење Авганистана кроз време од Британије, преко Совјета до САД.
Светска мишоловка. Зашто велесиле увек пузе у Авганистан?
Кад је СССР ушао у Авганистан 1979. године, британске дипломате су Советским рекле: зашто нисте узели у обзир наше тужно искуство? Исту фразу су запослени у Руском Министарству спољних послова поновили својим америчким колегама 2001. године. Али нико није слушао своје претходнике. Зашто?
Први англо-афганистански рат 1838-1842 започео због прилично плашљивог покушаја руске дипломатије да успостави бар неке званичне односе са Авганистаном. Британци, којима се то одмах није свидело, покренули су војску од 20.000 људи из Индије, која је убрзо лако заузела Кабул. Али онда се село побунило против освајача, Британци су били одсечени од база снабдевања. Продор главних снага назад у Индију довео је до праве војне катастрофе. Од 16 хиљада људи (од којих су 4 хиљаде били Британци, остали су били Индијанци), који су изашли из Кабула, преживела је само једна особа - војни лекар Вилијам Брајден.
Други англо-афганистански рат 1878-1880 имао је сличне разлоге. За Британију се то завршило не тако трагично, иако је бригада генерала Буроугса поражена у битци код Маиванда код Кандахара 27. јула 1880. године. Тамо је, доктор Ватсон погођен у раме авганистанским метком.
Упркос овом застоју, у Кабулу је постављена про-британска колаборационистичка влада.
Трећи англо-афганистански рат 1919. године почео је чињеницом да је Амануллах Кхан постао емир у Авганистану, који је најавио уклањање политичке зависности од Велике Британије. Британци су рутински послали војску из Индије. Тада је све изгледало као нацрт: владине трупе су побегле, Кабул је заробљен, погранична племена су се побунила и Британци су отишли кући. Њихове (Британске) трупе су се вратиле у Авганистан у нашем веку, али то је сасвим друга прича.
После Британије, „међународну помоћ братском авганистанском народу“ пружио је Совјетски Савез. Сећам се песме о томе како „у горама седи авганистанац, јатаган оштри против Руса“ и скоро 15 хиљада мртвих совјета.
Сједињене Државе, које су толико учиниле да СССР увуку у Авганистан, нагазиле су на авганистанске грабље. Када се, након напада 11. септембра 2001, њихов организатор, Осама бин Ладен, склонио код талибанске владе , америчка војска је послата да га ухвати. У 2011. Осама је елиминисан, али се рат наставио још 10 година.
Па зашто велесиле све време покушавају да успоставе своја правила у овој несрећној земљи?
Копејку да уђеш, рубље да изађеш.
„Два разлога зашто је Авганистан вековима привлачио пажњу великих сила“
Први је да је Авганистан једно од средишта укрштања интереса различитих играча на светској шаховској табли. У 19 веку. ту су се сукобили интереси Русије и Британије, у 20. веку - СССР -а и САД. Совјетски Савез је отворено стао на страну једне од афганистанских политичких снага, а Сједињене Државе су још једном одлучиле да „зауставе комунистичку експанзију“. Велесиле су играле своје геополитичке игре, које Авганистанци нису разумели, док су обични људи патили и умирали.
Након распада СССР -а, регионалне силе - Иран, Пакистан, Индија - почеле су да разјашњавају своје односе на „авганистанској шаховској табли“. Када су Сједињене Државе напале земљу, суседна Кина показала је интересовање за афганистанско питање - А данас, да ли су они (кинези) следећи у мишоловци?
Други разлог је тај што је увек било лако умешати се у афганистанска питања. То је, на пример, олакшала чињеница да регуларне оружане снаге Авганистана никада нису сијале посебном снагом. Искушење да почне и победи у "малом победоносном рату" било је превелико. Странцима - Европљанима, Русима, Американцима - Авганистан се одувек чинио лаким пленом. То није био случај. Не сећам се ко је од совјетских генерала изразио овако нешто: прво вам Авганистан отвара руке, али када уђете, замка се затвара. Лепо је речено, на оријентални начин, и врло тачно. Улаз је, како кажу на руском -копејка, излаз - рубља.
Велике силе нису изгубиле ратове од Авганистанаца. Проблем је што не могу победити Авганистанце. За СССР је овај статус кво трајао скоро 10 година, за САД 20 година, али су на крају сви морали да напусте Авганистан.
Зашто се ово дешава? Зато што Авганистан у садашњем облику искрено и исконски никога не занима. Потенцијално постоје огромни природни ресурси - нафта, литијум, бакар, кобалт итд. - али због вечите политичке нестабилности ниједно страно предузеће неће уложити у развој, нити инверстирати свој новац.
И свакој страној интервенцији противе се конзервативно настројени рурални становници, који су у већини у земљи. У ствари, цела суштина дуготрајног грађанског рата у Авганистану је сукоб града и села. Нису без разлога "напредни" варошани оне који живе у селима сматрали "ретрограднима".
Сељаци - такође не без разлога - сматрају грађане као "сараднике" и "слуге безбожних странаца". Тако је било под Русима у прошлом веку, а под Американцима у овом веку.
Не види се крај.
Војник - зар је битно на кога пуцамо? Официр
ТО ЈЕ ИСТОРИЈА - Нико , никада није успео заузети Авганистан.
Aj da pretrčim istoriju od dva milenijuma:
Ahemenidi/Persijanci (VI vek pre n. e.)
Aleksandar Veliki i Heleni/Makedonci (IV vek pre n. e.)
Diodot Soter, osnivač Grčko-baktrijske kraljevine (III vek pre n. e.)
Kušansko carstvo (I vek pne)
Sasanidi (III-IV vek nove ere)
Beli Huni/Heftaliti (VI vek)
Umajadski kalifat (VII vek)
Gaznavidi (XI vek)
Mongoli (XIII vek)
Tamerlan (XIV vek)
Babur (XVI vek)
Afšaridi/Persija (XVIII vek)
….
Do 19. veka jahao je Avganistan ko je stigao tako da to da „niko i nikada“ nije pokorio Avganistan, nema veze s razumom, a najmanje sa istorijskim činjenicama.
Ajd što korisnici ne znaju istoriju, pa kažu to, ali što lupetaju i neki učeniji ljudi, a viđamo ih na TV…
Поштовани "ГАМА" не први пут сте показали невиђену дозу ароганције.
Текст није мој - што сам и написао.
Речи "Нико и никад није покорио Авганистан" су речи глумца у филму 9-та чета - ДАКЛЕ НЕ МОЈЕ РЕЧИ И МОЈ СТАВ
Ја сам само превео са руског језика, који ви не познајете, шта је глумац рекао у клипу.
Citat:Војник - зар је битно на кога пуцамо?
Официр
ТО ЈЕ ИСТОРИЈА - Нико , никада није успео заузети Авганистан.
ПС Чак је и ово назначено
Citat:виђење Авганистана кроз време од Британије, преко Совјета до САД.
Od kada su dogadjaji u Avganistanu ponovo postali aktuelni, pogledao sam malo i o njihovoj istoriji: nezavisni su od 1709. godine. Mislim da je ovo za XVIII vek lapsus, to se odnosi na XVII vek. U XVIII veku su čak osvojili i deo Persije uključujući i prestonicu, doduše na kratko. Osvojili su privremeno i severni deo Indije, uključujući i Delhi. Što se tiče moći, taj XVIII vek im je bio zlatno doba.
Izvan Evrope ima tek nekoliko država koje nisu bile evropske kolonije, pored Japana, Turske, Irana i Kine, tu je i Avganistan, i Etiopija u Africi. Koreja i Mongolija su bile pod kontrolom drugih azijskih država. Možda sam ispustio neku zemlju...
Trinitron1 ::Поштовани "ГАМА" не први пут сте показали невиђену дозу ароганције.
Текст није мој - што сам и написао.
Речи "Нико и никад није покорио Авганистан" су речи глумца у филму 9-та чета - ДАКЛЕ НЕ МОЈЕ РЕЧИ И МОЈ СТАВ
Ја сам само превео са руског језика, који ви не познајете, шта је глумац рекао у клипу.
Ovako:
Poštovani korisniče @Trinitron1,
Osim citata, nigde Vam nije upućena lična poruka već je pisano u globalu. Radilo se o nadovezivanju na poruku.
Dalje, poznat mi je taj film (više puta ga gledao) kao i rat koji obrađuje, a ruski za toliko razumem.
U više navrata (ne samo na temi o Avganistanu) pisali ste komentare i donosili olake zaključke (npr. komentarom uz snimak da su Avganistanci stigli u Beograd i dovodili time ljude u zabludu), ali ipak je tolerisano uz napomene prilikom brisanja poruka šta je problem Vašeg pisanja.
S obzirom na to da ste prvo napisali, umereniju poruku, a posle ste istu obrisali i komentarisali prvo pisanje moderatora navodi na zaključak da ste želeli da budete oštriji. S tim u vezi izričem vam opomenu.
The German Defense Ministry has confirmed the shipment of two helicopters H-145 M whose mission is to transport people who must be evacuated from their homes or hiding places to the airport in the Afghan capital, a journey that in many cases they cannot make their own way, which seriously hampers the evacuation process. They are expected to arrive in Kabul in the next few hours and begin operations “as soon as possible”. Of the legal coverage of this deployment Chancellor Merkel has been personally in charge, that it has applied to the Bundestag for permission and has parliamentary support to deploy “up to several hundred” German soldiers to ensure that transfers can be carried out. “Is about expand operational capabilities in Kabul and get out of there what to do with people in possible dangerous situations, “said Defense spokesman Arne Collatz, who described the situation in Kabul as” unsafe but not hostile “for the rescue mission.
Lucije Kvint ::Mislim da je ovo za XVIII vek lapsus, to se odnosi na XVII vek. U XVIII veku su čak osvojili i deo Persije uključujući i prestonicu, doduše na kratko. Osvojili su privremeno i severni deo Indije, uključujući i Delhi. Što se tiče moći, taj XVIII vek im je bio zlatno doba.
Mislio sam na Persiju za vreme vojnih pohoda (učvršćivanja vlasti na osvojenim teritorijama) Nader Šaha (u XVIII veku), koji je osnivač dinastije Afšarida.
U drugoj polovini 18. veka dolazi do "zlatnog doba" Avganistana.
Problem ovih mitova o Avganistanskoj neporazenosti jeste to sto se (vjerovatno namjerno) zaboravlja da je Avganistan otprilike jedna teska vukojebina iz perspektive velikih sila i iz perspektive ostatka svijeta. Tako da dok velike sile imaju racuna ili potrebe da se tamo nesto cimaju vojno, dotle i ostaju. Kad im Avganistan nije vise bitan (ili kad imperija oslabi kao Sovjeti), onda se pokupe i odu.
Mora se doduse priznati da Avgani uporno brane svoju slobodu, i da su krvavo platili te izlete velikih sila u njihove planine, ali na kraju mora se priznati i da su ga Briti pacifikovali, a i Sovjeti bi da nije bilo radikalnog islama i spoljne pomoci, a pogotovu pomoci iz Pakistana.
Sto se tice ovih posljednjih osvajaca, a moramo primjetiti da ovaj put nije ucestvovao samo onaj ko nije htio, oni su imali sansu (i pare) da urede stvari i donesu mir, ali cini mi se da to njih nije zanimalo. Ili ih je zanimalo, ali jednostavno ne umiju to da urade. Zbog svoje arogancije i zbog opet ideoloskog nonsensa da se sad u Avganistan uvodi visestranacka demokratija.
Putin je u Rusiji pokazao kako se ovakve vukojebine rjesavaju. Odaberes jednoga, i on onda podavi ostale, i onda je on car. Ali, to nije dovoljno liberalno za ove nove gospodare, tacnije tada ne bi mogli da izgrade privid "demokratije" koji su gradili, i koji su prodavali poreskim obveznicima kod kuce. A i dalje su operisali na isti nacin ko i Putin, sa onim Dostunom na sjeveru i sa ko zna koliko jos lokalnih serifa koji su korumpirani i placani da bi se sacuvao privid. Bilo je bitno da se trose pare, i kod kuce, da rade fabrike, i u Avganistanu, gdje su se pare krale.
Tako da stvar je prilicno prosta. "Istorijski" mitovi sluze samo da se voda skrene na pravu vodenicu.
Citat:Бег Александра Цвејића из ужаса у Кабулу – поред наоружаних талибана до немачког војног авиона
Држављанин Србије Александар Цвејић, који је са Марком Прибаком евакуисан из Кабула, детаљно је испричао за РТС како је текао бег из Кабула, од момента уласка талибана у град до доласка у Србију.
Citat:Полицијски час у Кабулу, човек са потернице шеф безбедности
Из Авганистана је до сада евакуисано 18.000 дипломата и цивила, саопштио је НАТО. Док траје евакуација, Кабулом одјекују пуцњи. Талибани су појачали потрагу за особама које су радиле за НАТО или претходну авганистанску владу, упозориле су Уједињене нације у објављеном документу. Каже се да је велики број таквих појединаца, да наоружани талибани иду од куће до куће како би нашли те људе и прете члановима њихових породица.