Napisano: 30 Jan 2012 14:24
Dosadni su već i bogu i vragu s tim sranj...Jednostavno su odvratni
Dopuna: 30 Jan 2012 14:35
Sirijske trupe u velikoj ofenzivi vraćaju kontrolu nad glavnim gradom i okolicom
Citat:Već danima bjesne sukobi u predgrađu glavnog sirijskog grada Damaska. Nakon vijesti kako su pobunjeničke snage preuzele kontrolu nad nekoliko bitnih četvrti u predgrađu, sirijska vojska pokrenula je veliku ofenzivu protiv naoružanih pobunjenika koji sebe nazivaju "Slobodna sirijska vojska". Prema pisanju postaje RT, koja ima novinarski tim na terenu, sirijska vojska, pod pravom predsjednika Assada, potpomognuta je i tenkovima.
Prema nekim izvorima u najnovijim sukobu ubijeno je preko 60 osoba.
Velika ofenziva Assadove vlade događa se samo dan nakon što je Arapska Liga odlučila povući sve svoje promatrače iz zemlje.
Rusija nikako nije zadovoljna povlačenjem promatrača - ruski ministar vanjskih poslova Sergey Lavrov rekao je jučer: "Želimo znati zašto se to radi s jednim od najvažnijih instrumenata u ovom sukobu"
Iz Arapske Lige odgovaraju kako je misija propala jer nije uspjela prisiliti predsjednika Assada na prestanak sukoba.
Upravo zbog tih navoda od velike su važnosti posljednje video snimke koje su snimile novinske ekipe RT-a i BBC-a. Iz video zapisa koji je napravljen u predgrađu glavnog sirijskog grada jasno je vidljivo kako su pobunjeničke skupine naoružane i sukladno tome jako je teško iste nazivati "prosvjednicima" ili "aktivistima".
Već duže vrijeme se spekulira kako su određene skupine dobile veliku količinu naoružanja izvana, prvenstveno iz smjera Turske.
Imajući u vidu velik broj žrtava s obje strane, sasvim je jasno da se u Siriji trenutačno vodi građanski sukob - koji je na samom rubu otvorenog građanskog rata.
Analiza: aktualno stanje i potencijalni rasplet situacije
Citat:Bez obzira na smjer u kojem će se nemiri unutar Sirije kretati, Rusija čvrsta zagovara stajalište kako je to isključivo "sirijska stvar" i sukladno tome međunarodne sile, uključujući i UN, trebale bi ostaviti sirijskom narodu da sam odluči čiju će stranu podržati i prema tome formirati budućnost svoje zemlje.
Ipak, snažne zapadne sile, i njihovi saveznici u arapskom svijetu, imaju upravo dijametralno mišljenje po pitanju sirijskog problema. Jasno je kako će UN i dalje sklapati rezolucije koje u svojoj suštini ostavljaju prostor za međunarodnu vojnu intervenciju. Pri tome ključnu ulogu ima Rusija - no, kako se neki već i pitaju, hoće li Rusija još dugo biti spremna ulagati veto na svaku UN-ovu odluku?
Podsjetimo, Rusija je inicijalno bila protiv NATO intervencije u Libiji, ali nakon kraćeg perioda nagovaranja popustili su.
Činjenica je kako Rusija ima puno veći geo-politički interes kada je riječ o Siriji, ali u isto vrijeme zapad ima velike ambicije po pitanju kontrole Bliskog Istoka, pogotovo nakon što su prosvjedi u sklopu tzv. "Arapskog proljeća" na nekim ključnim mjestima iskorišteni upravo za ostvarenje navedenih interesa.
Što se tiče same Sirije, bitno je sagledati aktualno stanje na terenu. Nemiri traju već skoro godinu dana. Pobunjenička vojska mahom je stvorena od vojnika-dezertera. Činjenica da predsjednik Bashar al-Assad još uvijek ima veliki vojni kapacitet pokazuje da je vojska generalno odana aktualnoj vladi. U protivnom, ako uzmemo vremenski period od početka nemira, do sada bi broj dezertera već bio toliko velik da bi aktualna vlast u Damasku već davno kolapsirala.
Obzirom da se to ipak nije dogodilo, za pretpostaviti je kako će trenutačna vlast - ukoliko ne dođe do vanjske intervencije - opstati.
Ipak, bez obzira koliko dugo pobunjenici još bili aktivni, predsjednik Bashar al-Assad morati će pokrenuti određene političke reforme, ne zato da bi podilazio zapadu koji na tome inzistira, već da bi na taj način učvrstio svoju vlast u zemlji (opširnije: Bashar Al-Assad u velikom razgovoru za ABC).
Slobodni i demokratski izbori pokazali bi volju građana, a predsjednik Assad - ukoliko pobjedi - imao bi legitimitet pred kritikama zapada.
Jasno, izbori se ne mogu održati dok zemljom bijesne oružani sukobi.
Bitno je istaknuti kako SAD i druge zapadne sile gotovo nikad nisu spominjale takve mogućnosti - slobodne izbore s potencijalnom pobjedom predsjednika Assada. Retorika se isključivo svodi na prijetnje poput "on mora otići".
Po pitanju mora li ili ne mora Bashar al-Assad otići, može i mora odlučiti isključivo narod Sirije
Izvor: advance.hr
|