Афганистан нездовољан преговорима САД-а и Талибана,а притом је и посматрач у ОДКБ-у.
Nezadovoljstvo Afganistana
Prethodno je u srijedu Vlada Afganistana prekinula pregovore o bilateralnom sporazumu o sigurnosti s Washingtonom kako bi iskazala svoje nezadovoljstvo zbog najave izravnih pregovora između Amerikanaca i talibana, saopćio je glasnogovornik predsjednika Hamida Karzaija.
"Postoji kontradikcija između onoga što američka Vlada kaže i onoga što čini u vezi s mirovnim pregovorima", izjavio je Aimal Faizi.
Predsjednik Karzai "prekinuo je u srijedu ujutro rasprave sa SAD-om o bilateralnom sporazumu o sigurnosti", dodao je Faizi.
Odluka je posebno motivirana činjenicom što je "predsjednik nezadovoljan imenom" koje se koristi za afganistanski politički ured - "politički ured islamskog emirata Afganistana", istaknuo je glasnogovornik.
"Protivimo se tom nazivu iz jednostavnog razloga što takav entitet ne postoji", a "Amerikanci su bili savršeno upoznati sa stavom predsjednika" Karzaija, kazao je Aimal Faizi.
Afganistanski talibani otvorili su u utorak svoj politički ured u Dohi, te najavili da su spremni za nastavak mirovnih pregovora i postizanje političkog rješenja 12-godišnjeg sukoba u Afganistanu.
Otvaranje ureda talibana namijenjeno je uspostavi kontakata s ostatkom svijeta i ostalim afganistanskim skupinama u vezi s "mirovnim rješenjem" u Afganistanu, kazao je glasnogovornik ureda Mohamed Naim na svečanosti.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/sad-negira-zakazane-razgovore-sa-talibanima
Karzai je rekao da je obustavio razgovore o stranim vojnim snagama koje će ostati u zemlji posle povlačenja njihove glavnine krajem 2014, navodi se u saopštenju iz Karzaijevog kabineta.
On je rekao da je to učinio "s obziraom na protivrečnosti postupaka i izjava SAD u pogledu mirovnog procesa".
Kabul -- Predsednik Avganistana Hamid Karzai rekao je da je obustavio razgovore sa SAD o novom bezbednosnom sporazumu jer SAd traže rešenje za rat sa talibanima.
Karzai je rekao da s talibanima želi direktne razgovore, ali su talibani i SAD najavili da će oni prvi početi
pregovore, pre nego što se u njih uključi avganistanska vlada.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&....._id=724277
Киргистан
Moskva jača prisutnost u regiji: Kirgistan potvrdio ulazak u Euroazijsku Uniju i ozakonio vojnu suradnju s Ruskom Federacijom
http://www.advance.hr/vijesti/moskva-jaca-prisutno.....deracijom/
Ево сајт ОДКБ-а ту има доста које су чланице...
http://www.odkb.gov.ru/start/
Ирак
Русија и Ирак постигли важан споразум о набавци наоружања
http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/rusija-i-sr.....1-23-48-40
Руске компаније ће се ускоро у потпуности вратити у Ирак. Ово је у уторак у Багдаду изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров након преговора са својим ирачким колегом Хошијаром Зибаријем.
Историјска посета руског министра иностраних послова Багдаду, прва за 10 година, обележена је подједнако историјским изјавама Сергеја Лаврова. „У најскоријој будућности Москва неће само обновити, већ ће и премашити ниво сарадње с Багдадом, који је раније постојао,“ рекао је министар. Осим тога, Русија намерава да појача војно-техничку сарадњу с Ираком. Стручњаци су убеђени да Москва на тај начин намерава да компензује губитке од више милијарди, који су настали услед забране продаје оружја Либији. У самом Багдаду се наводи други разлог. „Руско оружје је јефтино и поуздано,“ истакао је председник Ирака Џалал Талабани. Оно је неопходно оружаним снагама земље због борбе против тероризма и обезбеђења безбедности, као и ради заштите тероторијалне целовитости и суверенитета.
Војно-техничка сарадња између Русије и Ирака је могућа, али се пре свега тиче одржавања и ремонта руске војне технике, која је остала из времена владавине Садама Хусеина. Ово је за „Глас Русије“ изјавио стручњак-познавалац Истока Института за стратешке процене и анализе Сергеј Демиденко. По његовим речима, мало је вероватно да Ирак намерава да купује од Русије ново оружје.
Изјаву председника Ирака не треба прецењивати. Као прво, зато што је Ирак парламентарна република и све одлуке доносе парламент и премијер, док председник обавља искључиво представничку функцију. Међутим, не ради се чак ни о томе, већ се ради о томе што се Ирак још увек налази под потпуном контролом Сједињених Држава, које су заправо преузеле главне функције у снабдевању војске и полиције земље узорцима западног наоружања. За Русију тамо безусловно има места, али оно уопште није тако великих размера.
Сличног мишљења се придржава и директор Центра за анализу светске трговине оружјем Игор Коротченко. По његовим речима, Русија има снаге да задовољи све потребе Ирака у савременом наоружању, али су потребне реалне наруџбине за његову куповину, којих засад нема.
По мишљењу стручњака, реалније изгледа трговачко-економска сарадња између двеју земаља. Успех руских компанија је повезан с тим што с ирачке стране нема никаквих препрека за јачање сарадње. Већ закључени многобројни уговори између Москве и Багдада су само још једна потврда за то. Тако компанија „ЛУКОИЛ“ планира да 2013. године започне с бушењем на нафтним налазиштима „Западна Курна-2“. Гаспромнефт се припрема за освајање нафтног поља „Бадра“. Интеренергосервис, Технопромекспорт и Сервисна енергетска компанија обнављају три ирачке термичко-енергетске станице. Разматрају се могућности међусобне сарадње и у другим областима, укључујући пољопривреду и водене ресурсе, саобраћај, геолошка истраживања и друге области. Перспективе за сарадњу данас су остављају снажан утисак. Проблем остаје још само осигурање безбедности за руске стручњаке у још увек нестабилном Ираку. У то су се још једном уверили и новинари, који прате руског министра у Багдаду. Морали су да раде у панцирима, строго поштујући препоруке – да што је могуће ређе провирују из блиндираног аутомобила министарске пратње.
http://serbian.ruvr.ru/2011/05/10/50105305.html
Ирак је и на Страни Сирије
Ирачка војска гађа побуњенике у Сирији
Дамаск – Након што је премијер Ирака Нури ел-Малики рекао да би пропаст Асадовог режима значила почетак религијског рата у региону, ирачка војска је отворено подржала сиријску владу.
Према саопштењу телевизије Al Arabiya ирачки минобацачи су отворили ватру на позиције Сиријске слободне армије.
Акције ирачке војске су по свему судећи координисане са акцијама сиријских трупа, које су успешно напале побуњенике одмах пошто је престала ватра.
Сиријска опозиција тврди да је ирачка војска почела да пребацује преко границе војну опрему и технику како би пружила помоћ Асаду.
http://www.vaseljenska.com/svet/iracka-vojska-gadja-pobunjenike-u-siriji/
Либан и сарадња са Русијом
http://serbian.ruvr.ru/2013_04_03/Ruske-kompanije-.....fa-Libana/
http://vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&.....cbHf73PJ5U
http://vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&.....cbHg73PJ5U
За Иран је све познато и за Сирију.
Молим чланове форума да ми објасне после свих ових линкова где опет греши ако кажем да Русија и већи удтицај од САД-а у 8 земаља блиског итока,док САД има само утицај у Крајевинама Израелу и Турској.
|