|
|
Poslao: 28 Okt 2013 23:30
|
offline
- Iskander M
- Super građanin
- Pridružio: 05 Jul 2012
- Poruke: 1246
|
Izraelski tajni nuklearni program: prijetnja miru i stabilnosti regije
Međunarodna agencija za atomsku energiju (International Atomic Energy Agency - IAEA) čija je svrha razvoj nuklearne energije u miroljubive svrhe i ograničenje nuklearnog naoružanja osnovana je 1957. godine i ima sjedište u Beču. Na čelu s generalnim direktorom Mohamedom El-Baradeijem 2005. godine dobiva Nobelovu nagradu za mir, no brojne su odluke ove međunarodne organizacije o kojima bi se dalo raspravljati. Jedna od njih je svakako tvrdnja njenih inspektora da su 2011. na sjeveru Sirije pronašli tajnu nuklearnu centralu koja je izgrađena s ciljem obogaćivanja urana, a rezolucije i izvješća koje je o Iranu donijela u proteklih nekoliko desetljeća i štetu koju je njima uzrokovala, Islamskoj Republici je nemoguće citirati u kraćem novinarskom uratku. (11. studeni 2011.:
IAEA odbacuje nacrt neobvezujuće rezolucije Arapske lige kojoj je cilj uklanjanje oružja za masovno uništenje s Bliskog Istoka
S druge strane, kada je u pitanju Izrael IAEA donosi odluke s takvom lakoćom da one postaju krajnje upitne. Naime, krajem rujna, u jeku diplomatskih aktivnosti koje su u konačnici dovele do dogovora oko uništenja sirijskog kemijskog arsenala i kada je Teherana svjetskim prijestolnicama odlučio dokazati kako je njihovo obogaćivanje urana isključivo u miroljubive svrhe, Arapska liga u sjedište IAEA-e predaje nacrt rezolucije kojim se osuđuje izraelski tajni nuklearni program.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA ) u petak 20. rujna s 51 glasom "protiv" (uglavnom zapadnih zemalja) i 43 "za" odbacuje nacrt rezolucije o Izraelu, izvještava Reuters.
Cilj ove neobvezujuće rezolucije je pokušaj da Bliski Istok u budućnosti postane regija u kojoj neće biti nuklearnog oružja. Napomenimo kako Sirija nema nikakve veze s rezolucijom, niti se zahtjev Arapske lige može povezivati s pristankom Damaska na uništenje kemijskog arsenala. Predstavnici vlade Bashara Al-Assada već dvije godine ne sudjeluju u radu Arapske lige koja na zahtjev Saudijske Arabije i Katara kao legitimne predstavnike Sirije na sastanke lige poziva članove marionetskog "Sirijskog nacionalnog vijeća".
U tekstu se poziva Izrael da pristupi "Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja" (Non-Proliferation Treaty) i stručnjacima IAEA-a dozvoli nadzor nad svojim potencijalnim nuklearnim arsenalom. Ugovoru o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT) u cijelom svijetu dosada nisu pristupili jedino Izrael, Južni Sudan, Indija i Pakistan, a iz njega se naknadno nakon ratifikacije povukla Sjeverna Koreja.
Prilikom glasanja SAD vršile pritisak na saveznike da ne odobre rezoluciju o Izraelu
Najveći pritisak na saveznike da odbace rezoluciju Arapske lige su vršile Sjedinjene Države i to pod izgovorom "kako će rezolucija naštetiti diplomatskim naporima da se s Bliskog Istoka ukloni oružje za masovno uništenje (sirijsko op.a.)". Izrael je priopćio "kako bi takvo što ugrozilo pregovore koji vode ka stabilnosti u regiji".
"Neka cijeli svijet zna da Izrael ne igra nikakvu konstruktivnu ulogu i da posjeduje nuklearno oružje“, izjavio je predstavnik Arapske lige u sjedištu IAEA-e u Beču, Ezzeldin Ramzy Ramzy.
Procjenjuje se kako Tel Aviv ima između 75 i 400 nuklearnih bojevih glava i dovoljno materijala za izgradnju još njih 115. Međutim, Izrael nikad nije potvrdio ili negirao posjedovanje nuklearnog oružja. Unatoč brojnim dokazima koji potvrđuju kako Izrael posjeduje nuklearno oružje, izraelski dužnosnici i njihovi američki saveznici izjavljuju kako je iranski nuklearni program najveća prijetnja u regiji. Washington i Tel Aviv tvrde da će denuklearizacija Bliskog Istoka biti moguća tek onda kada se postigne sveobuhvatni mirovni sporazum između Izraelaca, Arapa i Irana, koji bez odlaganja mora prekinuti svoj program, čak i ako nije u vojne svrhe.
Teheran: "Tajni izraelski nuklearni program destabilizira regiju i cijeli svijet"
Odgovor iz Teherana na tvrdnje američkih i izraelskih dužnosnika "kako se izraelsko nuklearno naoružanje u ovom trenutku ne smije dovoditi u pitanje zbog mira i stabilnosti u regiji" nije trebalo dugo čekati. Samo dan nakon što se IAEA nije usudila dovesti u pitanje "izraelsku sigurnost" i što je odbila nacrt rezolucije Arapske lige, Iran je uputio kritike međunarodnoj organizaciji koja očigledno zadaću ne obavlja u skladu s međunarodnim normama. Službeni Teheran tvrdi kako je svijet u velikoj opasnosti zbog izraelskog tajnog nuklearnog programa.
"Cionistički režim nije uključen u nijedan od postojećih ugovora o neširenju oružja za masovno uništenje i tajni nuklearni program režima koji nije pod međunarodnim nadzorom predstavlja ozbiljnu prijetnju zemljama u regiji, ali i cijelom svijetu", izjavila je 21. rujna iranska glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova, Marziyeh Afkham, te dodala "kako međunarodna zajednica mora riješiti taj problem na odgovoran način", prenosi novinska agencija ISNA.
Marziyeh Afkham je osudila odluku država članica Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA ) da odbije nacrt rezolucije, te dodala kako je "ne" zapadnih zemalja očiti primjer dvostrukih mjerila kada je u pitanju oružje za masovno uništenje.
"Izuzeti cionistički režim od međunarodnih zakona i propisa o neširenju oružja za masovno uništenje negativno će utjecati na proces zaustavljanja prijetnje svjetskoj sigurnosti", rekla je Marziyeh Afkham.
Tajni izraelski nuklearni program
Možda u Izraelu nema ništa što je obavijeno takvom maglom tajnovitosti kao što je pitanje nuklearnog oružja u toj zemlji koje je još uvijek van dometa međunarodnog "Ugovora o neširenju nuklearnog oružja".
U svom obraćanju izraelske vlasti nikada nisu potvrdile ni demantirale da njihova zemlja ima nuklearno oružje, a informacije o svom nuklearnom arsenalu i planovi za njegovu moguću uporabu su i dalje najstrože čuvana tajna o kojoj niti javnost, ni širi državni vrh ne zna ništa.
"Izrael o tome službeno ne govori i to je stvar koja je potpuno izolirana od ostalih događanja koja se tiču cijelog društva", za ruski VPK News kaže umirovljeni general-pukovnik Viktor Esin i profesor akademije vojnih znanosti u Rusiji.
U isto vrijeme, većina stručnjaka iz međunarodne zajednice tvrdi da Izrael ima nuklearno oružje. Sve sumnje analitičara su nestale kada je 5. listopada 1986. bivši uposlenik u izraelskom nuklearnom istraživačkom centru u Dimona, Mordechai Vanunu, za londonski "Sunday Times" dao intervju u kojem je govorio o nuklearnom programu i pokazao fotografije. Za Sunday Times je progovorio o svim aspektima izraelskog nuklearnog programa, nuklearnog oružja i nuklearne strategije.
Početak izraelskog nuklearnog programa seže u 1952. godinu kada je židovska država osnovala Komisiju za atomsku energiju na čijem je čelu bio David Ernst Bergmann, stručnjak u području organske kemije i koji se danas smatra "ocem" izraelskog nuklearnog programa. U formiranju i razvoju programa je važnu ulogu odigrala znanstvena i tehnološka suradnja između Izraela i njegovih saveznika, a to su u prvom redu Sjedinjene Države i Francuska.
Naime, Izrael je u razvoju nuklearnog naoružanja blisko surađivao s Francuskom, a između '50. i '60. Izraelski stručnjaci su sudjelovali u programu za izradu francuske nuklearne bombe i Izraelci su tada dobili sve podatke o francuskim nuklearnim pokusima u Sahari između 1960. i 1964.
Osim toga, Francuska je pomogla Izraelu i u proizvodnji plutonija za nuklearne bojeve glave. Prema francusko-izraelskom tajnom sporazumu potpisanom 1956. Francuzi grade nuklearni centar u Dimoni (pustinja Negev,120 km jugoistočno od Tel Aviva), koji je predstavljen kao reaktor s početnim električnim kapacitetom snage 26 MW početne. Ovaj reaktor je izgrađen 1963. i moderniziran '70-ih godina prošlog stoljeća, a kapacitet mu se povećao na raspon između 75 i 150 MW. Kao rezultat toga proizvodnja plutonija za nuklearno naoružanje je porasla s početnih 7-8 kg na 20 do 40 kilograma godišnje.
U više od pola stoljeća nuklearnog programa Izrael je do danas projektirao i izradio više vrsta projektila za lansiranje nuklearnog oružja i u regionalnim standardima ima zavidan nuklearni arsenal.
Nuklearna strategija Izraela
Iako Tel Aviv to nikada nije potvrdio, sama činjenica da Izrael posjeduje nuklearno oružje podrazumijeva da ima i nuklearnu strategiju. Izraelska strategija se prema mišljenju analitičara temelji na razvijanju nuklearnog arsenala koji je prvenstveno namijenjen za odvraćanje potencijalnih protivnika. Jasno je kolike geopolitičke, demografske i potencijalno vojne prednosti imaju arapske i muslimanske zemlje koje okružuju Izrael i Tel Aviv je na temelju toga donio odluku kako mu je nuklearno oružje jamstvo sigurnosti i posljednje utočište.
U slučaju nuklearnog napada ili nekog drugog oružja za masovno uništenje na Izrael u Tel Avivu smatraju kako će im jedino nuklearni arsenal omogućiti da "prežive napad agresora". Sve ovo bi se moglo smatrati legitimnim razmišljanjem kada bi se opredjeljenje za razvijanjem nuklearnog naoružanja temeljilo na točnim procjenama vojne i strateške situacije u regiji i u svijetu. Međutim, na temelju čega Izrael uporno govori o ugroženosti kada su mu najveća ugroza propovijedi fanatičnih klerika koji pozivaju na uništenje židovske države? Izraelu je aktualna situacija u kojoj iz arapskih i muslimanskih zemalja ne dolaze prijeteće poruke gotovo nepodnošljiva i Izrael će i dalje šutjeti o svom tajnom nuklearnom programu, s tim da ga nitko ne može prisiliti na suradnju. (Iranski predsjednik Rohani, intervju za CNN: o Siriji, terorizmu, Holokaustu, životu Židova u Iranu, i drugim temama)
S druge strane, situacija u regiji ni približno nije onakva kakvom je opisuju izraelski državni dužnosnici. Najveće regionalne sile nisu prijetnja Izraelu, ali to se od javnosti jednako krije, kao i tajne o nuklearnom programu. Iračka vojska koja je nekada smatrana ozbiljnom prijetnjom praktično i ne postoji. Egipat se trenutno suočava s unutarnjim poteškoćama i moguće okretanje ka istoku bi znatno ojačalo njegove oružane snage, ali je svejedno teško za povjerovati da će iznenada napasti Izrael. Stav Sirije oko Golana je jasan i Bashar Al-Assad je u više navrata izjavio kako će poštovati odluke međunarodne zajednice, ali jednako tako i volju naroda ako se Sirijci odluče na vojnu kampanju za vraćanje okupiranog teritorija.
Budući da bi bila posljedica volje naroda, za što bi se vjerojatno morao raspisati referendum, vojna intervencija bi u tom slučaju imala legitimitet. Međutim, Assad je tim tumačenjem mogućnost napada praktično sveo na minimum i po tko zna koji put pokazao svoje diplomatske vještine. Kemijskog arsenala u Siriji uskoro neće biti, a međunarodna zajednica u suradnji s Iranom na čijem je čelu Hassan Rohani, ukoliko bude htjela, lako može dokazati kako iranski nuklearni program ne predstavlja nikakvu opasnost po mir i stabilnost u regiji.
Koga se dakle boji Izrael? Bez obzira na gore navedeno sve ukazuje kako ovakva politika Tel Aviva dolazi iz političkih i vojnih krugova i izraelska vlada od nje neće odstupiti. Izrael će s druge strane učiniti sve da se nuklearno oružje nikada ne pojavi kao dio arsenala kod potencijalnog "neprijatelja", što ne isključuje ni uporabu sile i kršenje međunarodnog prava. O tome tko je "neprijatelj" kao i uvijek će odlučiti uski krug ljudi iz vojnog i političkog vrha Izraela u dogovoru sa Sjedinjenim Državama i povjerenstvom AIPAC.
Washington je po tko zna koji put svog saveznika poštedio nadzora "Međunarodne agencije za atomsku energiju" i farsa oko ugroženosti koja opravdava gomilanje nuklearnih bojevih glava na Bliskom Istoku se može nastaviti. (Američko-izraelsko povjerenstvo AIPAC prijeti Iranu - General Martin Demsey traži da se svi suzdrže od jednostranih opasnih poteza)
http://www.advance.hr/vijesti/izraelski-tajni-nukl.....ti-regije/
|
|
|
|
|
Poslao: 03 Nov 2013 20:56
|
offline
- Iskander M
- Super građanin
- Pridružio: 05 Jul 2012
- Poruke: 1246
|
Napetost na bliskom istoku - Ko tu sada igra protiv koga (Blokovski sukobi) - Nastavak I
Turska proterala pripadnike Saudijskih obavestajnih sluzbi
Turska je jednim potezom resila da stane na "rep" Saudijcima koji podrzavaju teroriste u Siriji - Izbacivanje pripadnika Saudijske obavestajne sluzbe iz Turske je uglavnom vezano za navodne nesporazume Turske i Saudi Arabije u smislu gledanja na stvari u Siriji - Izbaceni su uglavnom oni koji su imali veze sa snadbevanjem i obukama terorista u Turskoj a koji su odatle upucivani u Siriju da se bore na strani Sirijskih terorista! Turska smatra da svi oni koji rade protiv Interesa Turske nemaju sta da traze na "njenoj zemlji" a obzirom da se misljenja Turske i Saudijaca u smislu pogleda na desavanja u Siriji veoma razlikuju, Turcima je bilo lako da kazu "oni rade protiv nasih interesa" i da ih izbace napolje!
Osim pozivije Saudijaca vezano za Sirij, Turska im zamera i ucesce u podrsci vojnom pucu Egpatske vojske kojim je zbacen predsednik Morsi koji su Saudijci podrzali plativsi ga 12 milijardi dolara sto je javna tajna u svetu - Unistavanje Turskih pozicija u regionu koje Saudijsi rade izuzetno smeta pa se onda ovaj potez moze smatrati i logicnim nacinom borbe protiv Saudijaca - Turcima smeta ne samo sto to vec i sto Saudijci ne prppustaju priliku da im uniste njihove obavestajno bezbednosne akcije a nekad i akcije koje su nastale kao prinudno resenje kao sto je bila prica razmene zatvorenika gde su oslobodjeni Libanski zatvorenici za dva Turska pilota
Odavno smo pricali o Sunni i Siitskim blokovima gde je najlakse identifikovati barem dva od njih - GCC predvodjen Saudijcima i Siitski blok predvodjen Iranom - Iranski blok u sebi ima osim te zemlje ujedno i Irak, Siriju i Hezbolah - Ovde se sad pojavio jos jedan blok predvodjen Turskom a to je blok u kom su pored Turske i Watar, Hamas i pokret Musmimanske brace koji je imao veliku moc do zbacivanja u Egiptu - Sad se dalje prica nastavlja sukobima u Egiptu i borbom za prezivljavanje u Siriji - Saudijci sa druge strane pod svojom vlascu imaju Jordan i UAE
Ocigledno je na Bliskom istoku lose mada je lepo znati ko igra protiv koga - Pitanje je za KOGA SMO MI jer je ocigledno da uzastopno imamo POSLA sa Saudijcima i UAE i da oni ulazu novac u nas - Da li nam je izbor STRATESKIH PARTNERA DOBAR ili nije?
Poslednja informacija ukazuje da je posledica ovakve Turske aktivnosti na proterivanju Saudijaca mozda i dogovor Turske i Irana u smislu da ce Turska po tom dogovoru prestati da podrzava i pomaze spijune zemalja koje se bore protiv Irana i koje koriste Tursku teritoriju za sprovodjenje svojih aktivnosti - Pitanje je kako ce to sada da se odrazi na VELIKE igrace poput Amerike jer mozda je Turcima lako da se obracunaju sa Saudijcima, ali je pitanje kako ce se obracunati sa "spijunima poput Amerikanaca, Engleza i Francuza" a da time ne ugrozi samu sebe - Ono sto je zanimljivo da to sve dolazi u sred velikih pritisaka uprave Evropljana i Amerikanaca na Tursku i njen PVO i PRO stit gde se utice zestoko na unutrasnje nacionalne odluke Turske - Turska vlada je nestabilna, Turska vlada nema dobre odnose sa Kurdima, Turska vlada ukoliko krene u rat sa Kurdima moze izgubiti i do 1/5 svoje teritorije - O tome kako se Turska vlada ponasa prema Turcima smo imali prilike da vidimo u Geci parku - Cini nam se da je od sve "velike Turske" ostala samo velika pohlepa za vlascu da se sada ona nastavlja mozemo cak reci i ocajnickim potezima - Prica se kako je Turska EKONOMSKI JAKA mada je misljenje mene kao urednika koji poznaje situaciju da je to balon od sapunice i da Turska u stvari nema industrijsku i ekonomsku jacinu vec je to sve nastalo zloupotrebom polozaja Irana i mogucnoscu da uvek uzme 10-15% od svega sto iz Irana ide u svet a posebno u Evropu to je uglavnom islo preko Turske - Mislimo da je Turska koristila tu situaciju i da u tom kontekstu ta snaga Turske u stvari nije snaga vec velika slabost tj zavisnost od sankcija ka Iranu
Odnos Turske vlade prema vojsci je pokazao katastrofalan sto je rezultiralo ogromnim brojem smenjivanja i zatvaranja prakticno celog vrha vojske - Turska politika ne moze vise da se osloni na vojsku jer je veliki deo oficira pozatvaran i nezadovoljan odnosom politicara prema vojnicima - To je dobra prica za strance i moguci prevrat i prezimanje vlasti od strane vojske - Pucevi nisu retkost na Bliskom istoku tako da to ne bi bilo nista novo - Obzirom na gubitak saradnje i podrske Amerike, sukob sa Izraelom, Turska prakticno nema pozicije - Doslo je do remecenja odnosa i sa Rusijom i Kinom, tako da Turska ne znam na koga moze da racuna ukoliko se desi bilo sta - Turski politicari su pogorsali medjunarodni polozaj Turske do neslucenih razmena.
2.deo: Napetost na bliskom istoku - Ko tu sada igra protiv koga (Blokovski sukobi) - Nastavak II
Kakav je odnos Amerike prema svemu
Amerika ne zeli da ratuje za interese Saudi Arabije koja je nezadovoljna odnosom sa Amerikom i njenim ponasanjem u slucaju Mubaraka, njenim ponasanjem u slucaju Sirije i njenim ponasanjem u slucaju Irana - Amerika NE ZELI DA RATUJE za interese Saudi Arabije vec da gradi odnose sa svima pa i sa Sitima a ne samo sa Sunni delom Muslimanske zajednice (konfesije) - Amerika vise nije GLOBALNA ili REGIONALNA sila koja moze da diktira svoju politiku gde zeli pa i u regionu Bliskog istoka SAMA - to je bitna cinjenica i rec - SAMA - Znaci ne moze sama ali moze u dogovoru i kroz multipolarne odnose sa ostalim zemljama - Rusija, Kina i ostali su svakako neko ko ce od sada imati uticaja na sve sto se desava ne samo u regionu vec i na drugim mestima - Ameri ne mogu da zadrze uticaj na takav nacin da donose odluke SAMI a ne samo da ih ne mogu donositi vec ih svakako ne mogu sprovoditi jer nemaju SA CIME jer cak i kad imaju cime nemaju NOVCA ZA T0 a ne bi da postanu najobicniji placenici sto je moglo lako da se desi jer su upravo Sadijci, UAE i slicne zemlje ponudile da plate za intervenciju na Siriju .... Amerika je u duzem periodu radila na smanjenju sopstvene zavisnosti od odredjenih Bliskoistocnih zemalja tako da ona sada nije najveci kupac Saudijske nafte - To je KINA - Taj adut za saradnju i "bliske odnose" je propao a ostalih bas i nema ...
Amerikanci ZELE dogovor sa Iranom, zele dogovor u Siriji dok mnogima to smeta ukljucujuci i novi blok Saudijske Arabije i Izraela koji je stvoren da bi se kontriralo Americkim interesima i posebno Americkoj politici na Bliskom Istoku u vidu price sa Sirijom gde su Saudijci i Izraelci izgubili sve a posebno u prici sa Iranom i njegovim nuklearnm programom sto je opasnost jer je time Iran ostao vazan regionalni IGRAC a da se nije desila vojna intervencija i pobijanje njegovih prava kao i mogucnosti koje ima - Kad Iran skine sankcije on ubrzano ZAUZIMA poziciju mozda cak najvaznijeg regionalnog igraca obzirom na njegov naucnotehnoloski razvoj kojim cini najdominantniju zemlju u regionu pored Izraela koji za sada vazi kao prvak u svemu obzirom na sopstvena naucnotehnoloska i vojna dostignuca!
Amerikanci su sto zbog svoje nemoci sto zbog dugorocnog boljeg pozicioniranja prinudjeni na ovakve poteze jer nemaju drugu mogucnost a sto koriste svi koji mogu - Rusija se vratila grandiozno na svetsku scenu ali tek izgradjuje mogucnosti za plasman moci sirom sveta dok Kina prati igru u svakom potezu koji povlace ostali ...
Nadamo se da smo uspeli da Vam malo ukazemo na sta se sve desava u regionu Bliskog Istoka i kako ce se razvijati situacija u bliskoj buducnosti - Svako ko ov procita moze sam zakljuciti koliko je situacija losa i koliko ista dovodi do iznudjenih poteza kao sto su npr spajanje onih ciji su interesi priblizni - Iran i Turska versus Saudi Arabija i Izrael ..... Cini mi se da ce ostali biti samo "posmatraci" u svemu sto se desava
|
|
|
|
Poslao: 04 Nov 2013 08:14
|
offline
- Cigi
- Legendarni građanin
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 2879
- Gde živiš: Novo mesto
|
Na Advance.hr je članak u vezi UAE i mogućeg razdvajanja sa SA. Ako može neko da stavi članak.
Priče koje baziraju samo na verskim podelama na Bliskom istoku su prenapuhane. Zapad jih podupire, jer se time kaže njihova civilizacijska superiornost..
|
|
|
|
Poslao: 04 Nov 2013 20:21
|
offline
- Pridružio: 02 Apr 2011
- Poruke: 118
|
Monarhije Perzijskog zaljeva, predvođene Saudijskom Arabijom, kreću s novom politikom prema sirijskom sukobu, piše The Washington Post - američko vodstvo odbacuju, gnjevni zbog činjenice da je SAD odlučio kako neće napasti Siriju. "Nova politika", o kojoj govore zaljevski dužnosnici, zapravo je pojačano naoružavanje i podupiranje militanata u Siriji koji se bore protiv sirijskih vlasti i vojske.
Zemlje anti-sirijske koalicije u regiji, na čijem je čelu Saudijska Arabija, naoružavaju i podupiru militante u Siriji još od samog početka sukoba, no, izvori iz regije otkrivaju u razgovoru za WP kako ove sile "odustaju od američkog vodstva i američkog koordiniranja ovih poteza". Operacije CIA-e su pokrenute, no Saudijci i njihovi saveznici smatraju kako su one nedovoljne ili pak spekuliraju kako se SAD polako povlači iz ovog konflikta te su čak spremni pristati na diplomatsko rješenje. Takvo rješenje, prema kojem bi Assad na bilo koji način ostao bitan akter u Siriji, za reakcionarne apsolutističke monarhije poput Saudijske Arabije je potpuno nedopustivo.
WP prenosi kako Saudijci planiraju proširiti kampove za obuku militanata na prostoru Jordana te pojačati slanje oružja pobunjeničkim skupinama. Washington Post u svojem tekstu zaključuje kako Saudijska Arabija želi pojačati "pobunjeničke snage koje se bore protiv ekstremističkih elemenata", što je poprilično teško za povjerovati pošto upravo Saudijska Arabija na sve načine želi eliminirati sve što bi se eventualno moglo nazvati "umjerenim" kada je riječ o sirijskoj opoziciji, uključujući i SNC vodstvo gdje su ubacili svoje ljude u vrh organizacije te time eliminirali one aktere koji bi do sada možda već i pristali na mirovni proces (npr. bivši predsjednik SNC-a, Moaz al-Khatib).
U svakom slučaju, operacije koje kreću biti će odvojene od koordinacije sa SAD-om. Više je razloga zbog kojih je Saudijska Arabija, kao i Izrael (vidi: Šef utjecajnog pro-izraelskog ADL-a žestoko kritizirao SAD: "Izrael više ne može računati na SAD, oni očajno žele izbjeći sukob s Iranom, zbog toga po noći ne spavam"), "razočarana" ulogom SAD-a - odustajanje od američke vojne intervencije je samo jedan od razloga, tu je također i američko približavanje ruskom stajalištu o potrebi za diplomatskim rješenjem, ali i proces diplomacije prema Iranu.
Ukoliko su ove informacije točne, to je možda i najbolji dokaz da SAD zaista razmatra diplomatsko rješenje kao izvjesni korak prema okončanju sirijske krize. Postavlja se pitanje - tko će sada zauzdati ogromne ambicije Saudijske Arabije i njihovih saveznika u regiji koji su očito naklonjeniji politici Rijada nego Washingtona.
Američki državni tajnik John Kerry danas će, nakon posjete Kairu, stići u Rijad gdje bi se sutra po prvi put trebao sastati sa saudijskim kraljem Abdullahom. Ishod sastanka svakako će biti bitan za razvoj situacije u Siriji. Izvori ističu kako će Kerry nastojati "izgladiti" odnose između Washingtona i Rijada koji su poprilično narušeni u zadnje vrijeme.
Saudijci su još šokirani činjenicom da se američki napad na Siriju nije desio. "Pristali smo na sve što se od nas tražilo... u skladu s onime što se trebalo dogoditi", rekao je jedan saudijski dužnosnik u razgovoru za WP. "Umjesto 10 do 12 sati nakon koliko je trebao početi napad, kako su nam Amerikanci obećali, saudijski šef obavještajnih službi princ Bandar bin Sultan saznao je za otkazivanje napada iz vijesti na CNN-u", ističe ogorčeni saudijski dužnosnik (o Bandaru Sultanu: Bandar Bin Sultan - saudijski "princ džihada", pravi zapovjednik sirijskih ekstremista i moćni akter koji iz sjene nastoji krojiti budućnost Sirije).
advance.hr/
ps: svakome ko jih ljepo zamoli odobre pristup novinama
|
|
|
|
Poslao: 04 Nov 2013 22:43
|
offline
- zgembo
- Elitni građanin
- Pridružio: 01 Jun 2006
- Poruke: 2061
- Gde živiš: Malo tamo malo vamo
|
uruk ::Saudijci su još šokirani činjenicom da se američki napad na Siriju nije desio. "Pristali smo na sve što se od nas tražilo... u skladu s onime što se trebalo dogoditi", rekao je jedan saudijski dužnosnik u razgovoru za WP. "Umjesto 10 do 12 sati nakon koliko je trebao početi napad, kako su nam Amerikanci obećali, saudijski šef obavještajnih službi princ Bandar bin Sultan saznao je za otkazivanje napada iz vijesti na CNN-u", ističe ogorčeni saudijski dužnosnik (o Bandaru Sultanu: Bandar Bin Sultan - saudijski "princ džihada", pravi zapovjednik sirijskih ekstremista i moćni akter koji iz sjene nastoji krojiti budućnost Sirije).
http://www.advance.hr/
ps: svakome ko jih ljepo zamoli odobre pristup novinama
Ovo kao da je neki prekvalifikovani automehanicar napisao, izmisljen text koji nema apsolutno blage veze sa realnoscu niti medjunarodnim odnosima.
|
|
|
|
Poslao: 04 Nov 2013 22:47
|
offline
- dragon986
- Legendarni građanin
- Pridružio: 02 Jun 2013
- Poruke: 3892
|
Advance hr je žestoko anti-američki, i komunistički orjentisan sajt postoje dokazi i koga finansira ali ti dokazi nisu potvrđeni pa ih neći iznositi
|
|
|
|
Poslao: 05 Nov 2013 13:29
|
offline
- Sokolac
- Građanin
- Pridružio: 08 Jun 2011
- Poruke: 80
- Gde živiš: Sokolac , RS
|
dragon986 ::Advance hr je žestoko anti-američki, i komunistički orjentisan sajt postoje dokazi i koga finansira ali ti dokazi nisu potvrđeni pa ih neći iznositi
IRAN
|
|
|
|