Grčko-tursko-izraelski problemi oko Kipra

102

Grčko-tursko-izraelski problemi oko Kipra

offline
  • Pridružio: 22 Jul 2018
  • Poruke: 3780

Заставник@
Све је то тачно али ниси написао шта је претходило 1974. Грци од почетка нису хетели да прихвате устав по ком су Турцима давана велика права и фактички могућност да ветом све блокирају. Паралеле са једном суседном државом, где се гура централизација зарад стварања "функционалне државе" је очигледна. Схватам ја да су им устав наметнули Енглези (по систему завади па владај) и да су Турке сматрали страним освајачима, али у том тренутку у години 1960. су ствари биле такве. Грци су одмах по добијању независности покушали да промене устав што је без Турака било немогуће. Почеле су тензије и оружани сукоби и Турци од 1963. (да се опет послужим блиском терминологијом) "излазе из институција" и стварају "паралелне институције" у својим енклавама. Пошто је Турска била гарант споразума из 1960. она је још 1963. хтела да војно интервенише али јој САД нису дале. Такво стање траје до 1974. кад грчки екстремисти под утицајем војне хунте из матице покушавају да изврше уједињење. Кисинџер сматра да је Макариос малтене комуниста и да би га пораз хунте ојачао и да би тако цело острво одвео у совјетски табор, па овај пут Турци добијају одобрење и знамо шта после следи.

А што се садашњости тиче, кипарски Грци ни у ком случају не желе уједињење. Од тада је прошло пола века и то су сада два потпуно различита друштва. Већина данашњих кипарских Грка је Турчина видела само на телевизији и обрнуто. Чак и да се турска војска и досељеници (узгред и на југу је преко 20% становника досељено у задњих пар деценија) повуку, кипарски Грци нису луди да своју богату (много богатију од матице), просперитетну и стабилну државу враћају 70 година у прошлост, у време вечитих међунационалних напетости, сукоба и политичке пат позиције који би уништили туризам. А наравно неће ни да им признају независност, јер зашто би наградили освајаче?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 28 Mar 2011
  • Poruke: 262
  • Gde živiš: Agram-Singidunum

Razloge sam naveo da bi oni koji nisu upoznati sa situacijom, stekli sliku kakvo je stanje na Kipru i koliko je daleko bilo kakvo rešenje.
Naravno uvek možemo da se vraćamo u prošlost i pronalazimo razloge za jednu i drugu opciju i izvlačimo ih kao najvažniji argument. To rade i Grci i Turci stalno.
Što se tiče perioda pre rata 1974.godine. Britanci su u oba svetska rata kada im je trebala lojalna podrška, vojnici, snabdevanje i mirna teritorija, Grčkoj većini obećavali su davanje nezavisnosti ostrva i ujedinjenje sa Grčkom. Turci su samo stajali sa strane i nisu pomagali, a jesu odmagali. (Poznato i nama sa nekima iz tih vremena...)
Posle oba rata Britanci su izbegavali ispunjenje obaveza. Grci su zbog toga posle 1945.godine pokrenuli gerilu i počeli da napadaju Britansku vlast. Britanci na to, počinju sa represijom po ostrvu, ali i otvoreno počinju da rade na zavadi dva naroda.
Recimo, počinju da angažuju mlade Turke u policijskim snagama. Privuku ih platom, uniformom i obećanjem da su oni bitni na ostrvu. Mlade je lako zavesti, pogotovo kad ih okrećeš protiv drugog naroda. I onda imamo problem. Kad grčki gerilci pripucaju po patroli policije, stradaju i Britanci, ali i Turci u britanskoj uniformi. I onda Britanska vlast, kaže Turcima po selima, evo ubijaju Vas i ne žele Vas na ostrvu... Posle toga je lako oblikovati događaje.
Na kraju su ipak Britanci bili primorani da daju nezavisnost, ali uz ustupke koji su ravni sa ucenom.
Prvo su tražili da ostanu na ostrvu trajno. Kipar je bio prinuđen da se odrekne trajno 3% svoje teritorije i da dozvolu za dve stalne baze (vazduhoplovna i pomorska) koje su faktički teritorija Velike Britanije. Informacija za pojedince koji odlaze na letovanje na Kipar. Ako na delu puta koji prolazi kroz teritorije tih baza, napravite saobraćajni prekršaj, odgovarate pred Britanskim sudijom i plaćate kaznu u funtama ili idete u britanski zatvor.
Dalje, Britanci su nametnuli loš ustav Kipru, da bi im dali nezavisnost. U njemu je Turcima garantovan postotak u parlamentu, potpredsednik i "pravo veta na odluke koje im se ne sviđaju". (Poznat nam je takav Ustav...) Time su napravili da 18% stanovnika blokira sve odluke u državi i ponašaju se bahato. To su i radili. I stalno su govorili da je trećina ostrva njihova!?
U to vreme Makarios je bio najbezbolnije rešenje za celo ostrvo. Iako svešteno lice, nije nametao pravoslavlje u državi, školama, institucijama. Kipar je vodio kao Republiku Kipar u kojoj žive dva naroda. (Imamo primere drugih zemalja gde je to drugačije...) Makarios je bio svestan velikih problema u državi. Bilo je potrebno zauzeti neki diplomatski dugoročni pravac. Znao je da diplomatski ne može da ide na zapad jer tek su ih se oslobodili. Sa Grčkom nije mogao da se ujedinjuje jer je i to bio deo dogovora sa Britancima. U to vreme, u Grčkoj je bila na vlasti vojna hunta, kao najlošije rešenje grčkog naroda. Hunta je njega smatrala slabim i popustljivim. Na žalost imala je puno simpatizera na ostrvu, pogotovo u oružanim snagam, za koje će vreme i događaji pokazati da su bili neodgovorni i nesvesni opasnosti u koju su doveli državu. Znao je Makarios da je i istok opasan jer kad dođu, neće otići. Zato je izabrao Tita i nesvrstane. I držao se tog puta do kraja. Zato je smetao svima...
Najvažnija stvar u davanju nezavisnosti. Nezavisnost ostrva i teritorijalni integritet Republike Kipar, garantovali su i Velika Britanija i Turska i Grčka. Te zemlje su trebale da sačuvaju i odbrane Kipar.
Povod za intervenciju je bio državni udar grčkih nacionalista koji su hteli da likvidiraju Makariosa i preuzmu vlast. Nije napadnut turski narod u to vreme. I Turska je izvršila invaziju. Nikad nije zbog toga kažnjena. I to nam je poznato...
Na drugoj strani Velika Britanija nije intervenisala i zaštitila Republiku Kipar za šta je bila garant. Samo su pokupili Makariosa i sklonili ga sa ostrva. Grčka takođe nije ispunila obavezu kao garant iz svojih razloga.
I tako smo došli od današnjeg stanja.
A što se tiče sadašnjeg stanja na ostrvu!?
O sadašnjem stanju sam u prethodnom tekstu i pisao. To ne govorim jer sam negde neki tekst pročitao ili čuo na medijima. Ja sam direktno upoznat sa stanjem na tom ostrvu. Smatram da o tim stvarima imam dovoljno informacija jer sam bio član mirovne misije UNFICYP i tokom misije prošao sam po celom ostrvu, razgovarao sa lokalnim meštanima, pripadnicima vojske na Kipru i pripadnicima raznih nacija u UN kontigentu. I nakon misije, ostao sam u kontaktu sa misijom i pripadnicima kontigenata koji su i dalje u misiji na terenu. Dugo vremena sam bio stacioniran na severnom delu ostrva, stekao sam tamo brojne prijatelje među pripadnicima oba naroda i redovno posećujem ostrvo na oba dela. tako da znam stanje i šta meštani pričaju i misle. Kao pripadnik plavih šlemova, apsolutno sam neutralan i stalno se trudim i radim na pomirenju dva naroda i otvaranju komunikacije među njima.



offline
  • Pridružio: 22 Jul 2018
  • Poruke: 3780

zastavnik ::
Dalje, Britanci su nametnuli loš ustav Kipru, da bi im dali nezavisnost. U njemu je Turcima garantovan postotak u parlamentu, potpredsednik i "pravo veta na odluke koje im se ne sviđaju". (Poznat nam je takav Ustav...) Time su napravili da 18% stanovnika blokira sve odluke u državi i ponašaju se bahato. To su i radili. I stalno su govorili da je trećina ostrva njihova!?
U to vreme Makarios je bio najbezbolnije rešenje za celo ostrvo. Iako svešteno lice, nije nametao pravoslavlje u državi, školama, institucijama. Kipar je vodio kao Republiku Kipar u kojoj žive dva naroda. (Imamo primere drugih zemalja gde je to drugačije...)

Исто оправдање као код Муслимана у БиХ (који додуше нису већина ко што тврде). Једноставно однос снага је био такав да су Турци добили велику моћ и то је могло да се промени само ако се промени однос снага. Управо је Макариос покушао да 1963. (свега три године по добијању независности) измени устав мада то без Турака није могао. Турска замало већ тада није извршила инвазију.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thirteen_Points

Турци су одговорили стварањем паралелних институција и то је трајало до 1974. Тада су опет Грци прекршили споразум и Турска је интервенисала. Ја не правдам ту интервенцију, нити сматрам да је британско-грчко-турски споразум из 1959. био праведан, једноставно је однос снага био такав да је Турска била јача. Бесмислено је у контексту политике расправљати о правди.

Што се тиче садашњег стања шта мисле Турци на северу немам појма јер тамо никада нисам био, али сам на југу био више пута а имам и друге везе са тамошњим Грцима и сви одреда са којима сам разговарају одбијају да имају било какве везе са Турцима. Верујем да је и на северу слично. Те приче о помирењу, суживоту, куцама и мацама лепо звуче на телевизији али у стварности нити ико то жели нити је могуће. Ни на Кипру ни на другим сличним местима. Тараба је најбоље решење јер би све друго одвело не до мира, суживота и сличних бајки, него до рата, етничког чишћења и свега што уз то иде (видети под Либан).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 937 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 5 sakrivenih i 902 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, Asparagus, bobomicek, Denaya, Dimitrije Paunovic, dozorni, GandorCC, goflja76, janbo, kolle.the.kid, krokodokodil, Marko Marković, mačković, mercedesamg, MiroslavD, Nemanja.M, nemkea71, nesa1962, oldtimer, Panter, raptorsi, royst33, ruma, simazr, Sirius, stegonosa, tubular, vathra, zbazin, zlatkoa987