+ +++dobri covek ::radoznao ::Kratki članak o naravoučeniju koje su Rusi izvukli iz ovog sukoba. Članak je na ruskom pa ako netko ima volje da, za nas slabe govornike ruskog, bar ukrtako napiše o čemu se radi.
osmog avgusta 2018. godine napunilo se 10 godina od početka petodnevnog rusko-gruzinskog rata. Kakve su zaključke napravili ruski vojni rukovodioci posle tih dogadjaja i kako su se oni odrrazuiliu na naše oružane snage ispričao je vojni ekspert – zamenik direktora centra analize strategije i tehnologije Konstantin Makienko.
Napominjem da se početkom rata zvanog "8.8.8." (borbena dejstva su počela na noć 7 na 8. 8.meseca 2008. godine) smatra moćni udar gruzinske artiljerije po Chinvalu. Iako se od početka konflikt izmedju Gruzije i Južne Osetije u obliku rata vukao još s kraja 1980.-tih godina. Najkrvavije bitke izmedju njih vodile su se 1991-1992. godine, posle čega je Tbilisi organizovao potpunu ekonomsku blokadu Južne Osetije.
U 2008. godini situacija se napregla do pucanja. Uz sve, u drugoj polovini jula Gruzija je sprovela zajedničke vojne manevrse sa USA, na kojima su uvežbavani scenarija napada i zaposedanja teritorije Južne Osetije. Istovremeno sa tim vežbama Rusija je sprovela svoju vežbu, "Kavkaz-2008", na kojoj su učešće imale sve vojne i naoružane strukture, ujključujući i vojno-železničke jedinice koje su potpuno obnovile železničke pruge na teritoriji Abhazije, porušene od gruzijske vojske. Bilo je jasno da se nazire krupni vojni sukob.
Kada je u noći 7. na 8. avgusta 2008. gruzijska artiljerija otvorila vatru na Chinvali i pozicije ruskih mirotvoraca koji su se nalazili na liniji razgraničenja strana, ruska vojska, koja se nalazila na graanicama Južne Osetije prešla je na aktivna dejstva. Kasnije je operacija dobila naziv "Prinudjivanje Gruzije na mir."
Danas je očigledno da je takav naziv operacije bio opravdan. Sukob koji se vukao već desetlećima završio je stvaranjem dve medjusobno nezavisne države. One su se smatrale neprijateljskim, ali borbena dejstva se više ne vode. Na teritoriji Južne Osetije baziran je ruski vojni kontigent, a jedinice armije JO su faktički postale deo ruske armije. Nedavno potpisani vojni sporazumučvrstili su taj posebni status.
Rezultati petodnevnog rata su suštinski uticali ne samo na stanje stvari u Gruziji i JO. U Rusiji su oni dali poslednji i najjači podsticaj za konačnu odluku državnog rukovodstva za početak reformi oružanih snaga. Dotle se reforma i smatrala neobhodnom, ali se neprekidno odugovlačila zbog beskonačnih sporova i različitih teoretskih stavova reformatora koliko i zbog nedostatka sredstava.
Rusko gruzijski rat, bez obzira na pobedu Rusisje očigledno je demonstrirao malu efikasnost oružanih snaga koje su u tom momentu postojale u državi. Sukob je pokazao mnogobrojne probleme armije, od čega je neefikasnost njenog upravljanja i opreme bio najbolniji.
Na osnovu rezultata tog rata predsednik Rusije je izdao tajno naredjenje – on nikada nije publikovano, koje je odredilo jasne smerove reforme ruske armije. Bio je usvojen novi program naoružafvanja, za koji je prvi put za celu istoriju Rusiju odvojena suma koja se brojala trilionima rubalja, što je kod mnogih demokratskih političara izazvalo razdraženost. Bez obzira na to, u rukovodstvu države se pojavilo definitivno ubedjenje – državi je nneophodna nova armija, opremljena savremenim sredstvima veze, radioelektronske borbe, koja ume ratovati na raznim prostorima i ne ogromnim frontovima nego kompaktnim mobilnim vojnim grupama u koje su pod jedinstvenom komandom uključeni delovi različitih rodova i vidova OS.
Evo šta o značaju iskustva petodnevnog gruzinskog rata za razvoj ruske amije govori zamenik direktora centra za analizu strategije i tehnologije Konstantin Makienko KM: Osnovni zaljučak je u tome, što su OS Rusije, koje su u tom trentuktu imale oblik masovne mobilizacione armije sovjetskog tipa, imale veoma male mogućnosti za učestvovanje čak i u ograničenim konfliktima, zato što je za efikasnost takvih OS bilo neophodno sprvesti mobilizaciju. Bez mobilizacije armija je imala sastav ograničen nekompletnošću i malom bojevom gotovošću.
Do tada su se vojnici neprekidno sporili kakva treba da bude armija – profesionalna ili mobilizaciona
KM: Pookušaji da se istovremeno zadrže i profesionalna i mobilizaciona armija, u nekim delovima je dovelo do toga da su postojale dve paralelne armije, što je, naravno, propalo. Zato je po rezultatima primene OS protiv Gruzije donet konačni zaključak o tome, da su glavna pretnja sukobi na teritoriji bivšeg SSSR, a za efikasnu primenu vojne sile neophodno je odreći se sovjetskog mobilizacionog sistema i preći na oružane snage koje su potpuno kompletirane jedinicama u stalnoj borbenoj gotovosti i normalno opremljene.
U ovom ratu su učestvovali i loše obučeni vojnici na ročnom vojnom roku, za šta su se kasnije vojni načelnici opravdavali. Jednostavno, nije bilo vremena zameniti ih profesionalnim vojnicima, taj faktor je uticao na povećane gubitke
Gubici u ratu su bili veliki i apsolutno neprihvatljivi ako se ima u vidu činjenica o ograničenim razmerama konflikta i opšteg niskog nivoa protivnika. Gubici ruske strane bili su 67 poginulih i 283 ranjenih.
Gubici avijacije bili su veoma veliki. Šta je bio razlog? Tamo vojnici ročnici ne ratuju.
Avijacija ruske strane izgubila je jedan bombarder TU-22M3, dva frontovska bombardera SU-24M, tri jurišnika SU-25 i još tri koji su otpisani posle oštećenja U nesreći je izgubljen jedan helikopter MI-8MTKO. Faktički budjonovski jurišni avijacioni puk je gubio jedan avion SU-25 na 17 borbenih letova, što je nivo gubitaka kao u leto 1941. godidne. Apsolutno absurdan nivo za savremenu avijaciju koja deluje protiv slabe PVO. Pri tome, od šest oborenih aviona, dva su dokazano oborili Gruzini, a razlog gubitaka ostalih je očigledno "prijateljska vatra".
Hočete da kažete da su naši obarali svoje avione, zato što nisu imali normalna sredstva veze
Bezuslovono, glavni razlog visokih gubitaka bio je nedovoljno visoki nivo organizacije i pripreme ličnog sastava jedinica, mnogobrojni problemi ruske strane sa komandovanjem i izvidjanjem. Avijacija je, praktično, delovala "naslepo". U mnogo čemu to je posledica "jeftine" mobilizacione armije koja je, uz sve, petnaest godina pre toga bila hronično nedofinansirana, što je trebalo popravljati u godinama pred sukob. Vojno tehnički aspekti gubitaka su u ovom slučaju drugostepeni.
Danas je Gruzija glavni i prvi pretendent za pristupanje u nato, što je nedavno izjavio gensek nato Jens Stoltenber na samitu u Briselu. Istina, on nije precizirao kada će se to desiti. Da li je moguće prognozirati novi sukob, koji bi izbio, ovaj put uz podršku nato.
Teško da je takvo šta moguće, pošto je Gruzija dobila lekciju. Dobru lekciju, koju će dugo pamtiti. Osim toga, stupanje Gruzije u nato nije realno u dogledno vreme. Sadašnji kontakti Gruzije i nato je pre svega, želja alijanske dati Gruzinima neku moralnu kompenzaciju za njihovu predanost ideji stupanja u nato i ništa više od toga.
Autor Olga Boževa
Hvala Dobri!
Bilo bi interesantno vidjeti to "tajno naređenje", ako se jednog dana deklasicifira...
Hektor ::Vreme će pokazati ili je več pokazalo da li su Rusi pogrešili kada su pod pritiskom pre svega Evrope a i SAD obustavili vojne operacije u Gruziji. Alternativa je bila ulazak u Tbilisi, nasilnk skidanje sa vlasti Sakašvilija i pravljenje situacije u kojoj bi na sledećim "demokratskim" izborima pobedio njihov kandidat...
Tada je Rusiji prećeno sankcijama... sada Rusi jesu pod sankcijama. Presekli su na Ukrajini, mogli su preseći i na Gruziji...
Mislim da Rusi pate od kompleksa SSSR, šta god se mislilio neko je u Moskvi zaključivao kako je sva ta istočna Evropa, centralna Azija, Kuba i ko li već na teretu Rusije. Rekao bih da strašno paze da im se ne omakne neka zemlja i dođe pod njihovo. Eto raščistili su Čečeniju i vratili je pod svoje pa sad tamo niko ništa ne plaća i dotiraju ih iz federalnog budžeta. Hrane kuče da ih ujede. Na kraju krajeva i Tramp je doveden na vlast da izvlači SAD iz savezničkih troškova, odnosno troškova prema saveznicima ili vazalima kako god.
Ja bih rekao da ni u Ukrajini nisu presjekli, uzeli su taj Krim jer je generalno njihov, a i treba im. Ostalo ih ne zanima s tim da nisu dozvolili pad Donbasa što je bilo veoma korektno od Putina jer im ništa nije dugovao niti ih je uvlačio u sukob. Inače i po preuzimanju Krima morali su tamošnja primanja do podignu za duplo da bi ih usaglasili sa ruskim.
Rusi se drže podalje od rashoda, razdužuju dugove, gomilaju zlato, okrepljuju ekonomiku, ulažu u (svoju) vojsku. Na šta će to da izađe, vidjećemo.
Да те коригујем:
У СССР Украјина је ушла без:
-Лавова
.Доњецка и Луганска
-Херсона
-Одесе
-И, наравно, Крима.
Дакле, та реченица да им ''Путин ништа није дуговао нити их је увлачио у сукоб'' је у потпуном несагласју са државном политиком коју је управо Путин поставио. Човек исправља грешке из прошлости и то ради негде пинцетом, негде секиром. Како се намести. Пошто сукоб у Украјини (чије сам најаве такође пратио из Русије) пратим и са руске стране од самог почетка, уочавам и медијски рат који су Руси добили, а тај је - да нико ни зашта не окривљује украјински народ већ их наводе на то да су за све криве њихове вође. Можда некоме то делује као манипулација , али то јесте истина и , на крају крајева - у љубави, рату и трговини све је дозвољено.
Крај ОТ.
НХФ, наравно.
ПС
Ово нисам ја измислио. Ово су историјска факта које СВИ Руси знају напамет.
ПСС
Ја хтедох да оно преведем, а Човек ме претече...
Sirius ::Да те коригујем:
У СССР Украјина је ушла без:
-Лавова
.Доњецка и Луганска
-Херсона
-Одесе
-И, наравно, Крима.
Дакле, та реченица да им ''Путин ништа није дуговао нити их је увлачио у сукоб'' је у потпуном несагласју са државном политиком коју је управо Путин поставио. Човек исправља грешке из прошлости и то ради негде пинцетом, негде секиром. Како се намести. Пошто сукоб у Украјини (чије сам најаве такође пратио из Русије) пратим и са руске стране од самог почетка, уочавам и медијски рат који су Руси добили, а тај је - да нико ни зашта не окривљује украјински народ већ их наводе на то да су за све криве њихове вође. Можда некоме то делује као манипулација , али то јесте истина и , на крају крајева - у љубави, рату и трговини све је дозвољено.
Крај ОТ.
НХФ, наравно.
ПС
Ово нисам ја измислио. Ово су историјска факта које СВИ Руси знају напамет.
ПСС
Ја хтедох да оно преведем, а Човек ме претече...
Hmmmm mislio sam na proruske elemente u Donbasu koji su digli pobunu. Nisu podbunjivani iz Rusije ali su spaseni nezvanicnom intervencijom Rusije od vojnog poraza onomad kada su pukle linije. Putin im nije dugovao spasavanje, a ipak ih je spasio.
kljift ::Sirius ::Да те коригујем:
У СССР Украјина је ушла без:
-Лавова
.Доњецка и Луганска
-Херсона
-Одесе
-И, наравно, Крима.
Дакле, та реченица да им ''Путин ништа није дуговао нити их је увлачио у сукоб'' је у потпуном несагласју са државном политиком коју је управо Путин поставио. Човек исправља грешке из прошлости и то ради негде пинцетом, негде секиром. Како се намести. Пошто сукоб у Украјини (чије сам најаве такође пратио из Русије) пратим и са руске стране од самог почетка, уочавам и медијски рат који су Руси добили, а тај је - да нико ни зашта не окривљује украјински народ већ их наводе на то да су за све криве њихове вође. Можда некоме то делује као манипулација , али то јесте истина и , на крају крајева - у љубави, рату и трговини све је дозвољено.
Крај ОТ.
НХФ, наравно.
ПС
Ово нисам ја измислио. Ово су историјска факта које СВИ Руси знају напамет.
ПСС
Ја хтедох да оно преведем, а Човек ме претече...
Hmmmm mislio sam na proruske elemente u Donbasu koji su digli pobunu. Nisu podbunjivani iz Rusije ali su spaseni nezvanicnom intervencijom Rusije od vojnog poraza onomad kada su pukle linije. Putin im nije dugovao spasavanje, a ipak ih je spasio.
Сад си био прецизнији, али свеједно могу да устврдим: не би метак један био опаљен у Донбасу да Велика земља није рекла своје...Били су наоружани до зуба, а на границама су чекали спремни конвоји ''хуманитарне помоћи'', платнена насеља, итд, итд.
Путин њима дугује много јер је преко њих наставио своју хегемонистичку (извините на изразу који многи памте с негативном конотацијом) политиком.
ПС
И још нешто, за крај ОТ.
Украјина (поготово ова око Кијева) је Русима оно што нама, нажалост, Косово није...
«Он без разрешения снимал выставку (по случаю годовщины войны 08.08 — прим. РВ), громко скандировал лозунги против НАТО и обвинял Грузию в предоставлении британской аудитории неверной информации», — заявили в посольстве после задержания.
Источник: http://rusvesna.su/news/1533754008