offline
- Pridružio: 19 Jan 2015
- Poruke: 1266
|
powSrb ::Из Ирака готово и да нема снимака, а и оно што има је на арапском. Због тога смо и имали више снимака терористичке стране. Нормално да су терористи побегли у Сирију, али говорити да су сви побегли и да се Ирачани нису борили и убили неколико хиљада терориста је смешно, а и безобразно. Наравно Амери су их натерали да иду ан Мосул пре Амбара из познатих разлога, то нико није ни покушао да оспори, и сам Кери је признао на снимку шта су радили.
Poenta je bas oko toga zasto su Ameri naterali da krenu u toj famoznoj bici za Mosul i cela ta fama oko iste.
Znaci radi se o tome da Ameri i Iracani se trude da prikazu kako su poceli odsudnu bitku protiv ID oko Mosula i da su opkolili ko zna kolko pripadnika ID. Sporim tu tvrdnju, i isto tako stojim na to da se glavnina borbenih efektiva isila povukla u Siriju neometana, t.j da su i Ameri i Iracani svesno dopustili da isti predju u Siriju. Prema tome kao sto su na pocetku dosta clanova napisali, a ja sam saglasan da je cela ova akcija oko Mosula naduvana da ne bi bilo tako ocigledno sve gore navedeno.
To sto se desilo oko Palmire, i sto se sad desava oko DEZ samo potvrdjuje ove tvrdnje.
Kako objasniti da se gotovo 2 godine ISIL mucio da izoluje aerodrom od ostatka grada a uspelo mu tek sada kad ga napadaju sa svih strana? Pa jos i drzi onolike grupacije SAA kod T4, Turke kod Al Baba i tzv SDF na frontu kod Rake.
Na kraju bio i link sa izjavom Ruskog generala koji navodi isto.
Iste sumnje imam jos od pocetka te ekskurzije isilovaca u Iraku, kad su se naoruzali do stepena jedne moderne armije. I odjednom ista ta Iracka vojska koja je bukvalno pobegla, izvodi tako slozene operacije opkoljavanja oko Mosula da niko nije u stanju da se probije...mislim daj molim te.
Na kraju mali podsetnik jednog posta kolege forumasa sa prilicno informativnim tekstom Babica
cezar 35 ::@....
Zasto je americka operacija oslobadjanja Mosula holivudski koreografisana folirantska ofenziva?
/+ MosulObrat u Mosulu – SAD žele obustavu kampanje i uskratile zračnu podršku, dok šiitske snage nastavljaju borbe i šalju 5 000 novih boraca
piše: N.Babic
"Glasnogovornik Hashd Al-Shaabi snaga, Ahmed Al-Asadi, jučer je izjavio "kako će irački šiiti, nakon bitke za Mosul, ući u Siriju i borbu protiv terorizma nastaviti zajedno sa snagama Bashara Al-Assada…"
Nakon početne euforije u kampanji oslobađanja Mosula je došlo do zastoja, između ostalog i zbog činjenice da su irački Kurdi obustavili napade širih razmjera na sjeveroistočnom pravcu, čime su, namjerno ili ne, znatno ojačali obranu terorista "Islamske države" istočno, južno i sjeverozapadno od Mosula, odakle napreduju snage iračke vojske, ali većim dijelom šiitska Hashd Al-Shaabi armija, odnosno krovna organizacija koja okuplja sve šiitske milicije u zemlju, a pod izravnim je zapovjedništvom premijera Haidera Al-Abadija.
Jučer su šiitske snage pokrenule veliku ofenzivu iz tri različite osi zapadno od Mosula, u području grada Tal Afara, čime žele presjeći komunikacijske pravce za povlačenje terorista u Siriju. Ovoj se operaciji pridružio dodatno broj dragovoljaca, tako da je teško procijeniti koliko se šiitskih boraca trenutno bori u području Mosula.
FOTO – Šiitske milicije sjeverozapadno od Mosula (FOTO – Al-Alam):
Od početka kampanje su iračka vojska i šiitske milicije oslobodili više desetaka sela, a dio sela i grad Bashiqa su oslobodili Kurdi, područja koja smatraju teritorijem svoje buduće države.
Jučer je glasnogovornik organizacije Hashd Al-Shaabi priopćio kako se čisti deset sela oko Mosula i da su pokrenute borbe za oslobođenje područja zapadno od grada, te poručio stanovnicima tih sela da ne napuštaju svoje domove.
Ahmed Al-Asadi je rekao jučer da se Hashd Al-Shaabi u ranim jutarnjim satima pokrenule napad, a cilj je osloboditi deset sela, uključujući os od nekoliko gradova, špilja i dolina koje su korištene od strane ISIL-a.
"Naše snage su nakon oslobađanja počele čistiti svako selo na tom području. Moramo deaktivirati sve eksplozivne naprave, te zadržati stanovnike u njihovim kućama i pružiti im sve što im je potrebno", dodao je Asadi.
Na izjavu Turske da će intervenirati u Mosulu, Asadi je rekao: "Mi nećemo gubiti naše vrijeme baveći se raznim izjavama i zastrašivanjem. Uvjereni smo u naše pobjede u bitkama i sposobnost da ponovno oslobodimo sve gradove. Međutim, iračka vlada će već reagirati na te poruke."
Osim toga, glasnogovornik Hashd Al-Shaabi snaga, Ahmed Al-Asadi, jučer je izjavio "kako će irački šiiti, nakon bitke za Mosul, ući u Siriju i borbu protiv terorizma nastaviti zajedno sa snagama Bashara Al-Assada".
Ovo je odluka koja se sigurno ne uklapa u planove američkog zapovjedništva, koje sebi kani pripisati sve pobjede u borbama za Mosul.
ISIL u je u nemoći pribjegao pojačanom razinom terora i masovnih egzekucija u Mosulu i okolici. Prije dva dana je javno pogubio 22 civila za suradnju s kurdskim snagama, a otkriveno je da su prošlog tjedna ubijena 232 civila u području Hamam Al-Alil područja i selu Al-Arij, južno od Mosula. Premijer Haider Al-Abadi je pozvao međunarodnu koaliciju za nastavak oslobađanja područja i grada od ISIL-a, ali iz američkog zapovjedništva nije stigao pozitivan odgovor.
"Hollywoodski" napad na Mosulu zaustavljen u pijesku Iraka
Neviđeno medijsko reklamiranje "pobjedničke" kampanje zapadne koalicije predvođene Sjedinjenim Američkim Državama Iračanima nije baš pomoglo u stvarnim bitkama protiv terorista "Islamske države". Očito je nešto pošlo po zlu, budući da je dio ofenzive planiran od Amerikanaca zapeo u iračkom pijesku. U promotivnom spotu se navodi kako je u posljednjih 11 dana oslobođeno gotovo 80 sela, uništeno 127 samoubilačkih vozila i demontirano 397 improviziranih eksplozivnih naprava.
Iračke snage sigurnosti sa uništile više od 40 obrambenih položaja ISIL-a, 3 tunela i jedan zapovjedni centar, te zaplijenile 36 topova i 16 oklopnih vozila, prenosi agencija Iraqi News, koja ne precizira što su oslobodili Kurdi, što iračke snage koje vode američki savjetnici, a što šiitske snage koje aktivnosti koordiniraju s Iranom.
"Enduring Freedom", kako se zove ovaj Hollywoodski show, trebao je biti odlučujuća bitka protiv ISIL-a u Iraku. Međutim, američki Blitzkrieg nije uspio. Iračke oružane snage i njihovi saveznici na čelu sa Sjedinjenim Državama nisu bile u stanju okružiti i blokirati grad. To je najavio zapovjednik operacije, američki general Stephen Townsend.
"Do sada ne postoji potpuno okruženje Mosula. Ali to nije ni potrebno za provođenje ofenzive na grad i da ga oslobodimo od ISIL-a. Neprijatelj ima ulazne i izlazne pravce, što dovodi do premještanja boraca, ali ne vidimo da u grad ili iz njega ulaze ili izlaze veće skupine", rekao je na brifingu general Townsend.
Postoji još jedan značajan razlog za brigu. Sile i oprema koji su poslane da razbiju obranu terorista se s njima teško mogu nositi, a da prava bitka još nije ni počela. Vjerojatno su iz tog razloga šiitske snage odlučile djelovati samostalno, barem kako bi se zatvorio pravac povlačenja prema Siriji, čime bi se u širem smislu moglo govoriti o potpunom okruženju šireg područja Mosula.
ISIL, kao i obično, obilato koristi američke "darove". Tijekom kampanje se ispostavilo da militanti takozvanog kalifata raspolažu sa znatnom količinom oružja koje im je ranije "greškom" dostavljala zapadna koalicija.
Amerikanci su to trebali znati, posebno ako govorimo o protuoklopnim projektilima, koji su u prvim danima borbi američke tenkove "Abrams" palili kao da su kutije šibica. Zbog toga je iračkim tenkistima naređeno da se povuku.
Problem je u tome da što tenkovi "Abrams" koje je Irak dobio od američke vojske nema nikakvu proturaketnu obranu, što sugerira da ih ili nećemo vidjeti u borbama, ili će se ISIL hvaliti impresivnim snimkama gorućih američkih tenkova "Abrams", poput one koja je nedavno objavljena na You Tubeu.
Napad pod vodstvom takozvane američke koalicije se ne može odvojiti od razgovora o humanitarnoj situaciji i civilnim žrtvama. U Mosulu stanovništvo nije smjelo ni moglo napustiti područja gdje su vojni ciljevi ISIL-a, tako da je važno obratiti pažnju na sudbinu civila.
U međuvremenu, zapadni mediji šute o civilnim žrtvama u Mosulu, dok su s druge strane toliko "zabrinuti" zbog operacija sirijske vojske i ruskog zrakoplovstva u Aleppu. No, o Mosulu se šuti. Ne čujemo ništa o tome kako, na primjer, izbjeći civilne žrtve ili uvesti zonu zabrane leta nad Mosulom. Iako situacija podsjeća na Siriju, postoji jedna velika. Naime, prema procjenama humanitarnih organizacija u istočnom Aleppu ima oko 250 000 ljudi, dok ih je u Mosulu u kolovozu bilo više od jednog milijuna.
Naravno, treba uzeti u obzir činjenicu da ISIL civile koristi kao "živi štit", što je, u suštini, zajednička odlika barbara u Siriji i Iraku. No, situacija u Mosulu je malo rasvijetlila ovaj jaz. Nitko ne piše o humanitarnoj katastrofi, a posebno ne o opasnosti ili "odgovornost za ratne zločine" zbog mogućnosti da tijekom napada na grad topništvo i zrakoplovstvo uzrokuje žrtve i među civilima.
To samo po sebi ne znači da u Mosulu ne treba poraziti ISIL. Ovdje, prije svega, govorimo o dvostrukim standardima i neprimjerenom ponašanju medija koji iskrivljuju pravu sliku kako bi opravdali sve akcije američke koalicije.
U ovoj situaciji, SAD možda uopće nemaju rezervni plan i čini se da se koalicija Kurda, iračkih snaga i šiitskih milicija počinje raspadati. ISIL ne namjerava odstupiti sa svojih položaja i pokušat će sačuvati Mosul koristeći se civilnim stanovništvom. Već smo naveli samo dio informacija o masovnim pogubljenjima i prijetnjama s kojima teroristi pokušavaju zaustaviti odlazak civila.
Američka je koalicija počela PR kampanju o Mosulu kao borbi sa slabim protivnikom, ali tamo nisu "glupi razbojnici" koji ne znaju planirati svoje operacije, prije svega jer je u njihovim redovima veliki broj školovanih bivših Sadamovih časnika.
Osim toga, veliki dio terorista je stekao iskustvo u borbama u Afganistanu i teško je zamisliti da će se odmah predati. Naravno, cijeli grad neće moći obraniti, ali je ISIL spreman za borbu sa snagama koalicije, za razliku od civilnog stanovništva koja spada o omiljeni američki termin "nužnih kolateralnih žrtava".
Važno je uzeti u obzir još jednu činjenicu. Sada koalicija uključuje nespojive skupine, među kojima su irački šiiti, koji su ranije prijetili da će ubijati Amerikance. Dakle, situacija može doživjeti neočekivani obrat, pogotovo ako operacija bude odgođena. No, ne možemo isključiti ni pozitivan ishod bitke za Mosul, ali gubici mogu biti vrlo ozbiljni, među civilima i među koalicijskim snagama.
Mosul - Iračke šiitske snage osujetile plan Rijada, Washingtona i Ankare
U kontekstu novonastalih okolnosti, vijest o samostalnom djelovanju šiitskih snaga je više nego pozitivna
Šiitske milicije okupljaju snage i počinju djelovati zapadno od Mosula, ne samo zbog presijecanja odstupnice ISIL-u iz iračke u sirijsku pustinju, nego zbog puno ozbiljnijeg plana kojeg namjeravaju osujetiti. Nakon izjave američkog generala i zapovjednika operacija, Stephena Townsenda, "kako Mosul i nije nužno okružiti, jer iz grada i u grad nije primijećeno veće premještanje snaga ISIL-a ", šiitske Hashd Al-Shaabi snage su se s pravom uplašile intriga Sjedinjenih Država, Turske, Katara i Saudijske Arabije.
Šiiti se boje da bi NATO i zaljevske monarhije, inače gorljive pristaše sunitskog sektaštva od Iraka do Libije, mogli omogućiti ISIL-u da pobjegne u Siriju. S druge strane bi se ISIL uspio spojiti s drugim sektaških skupinama koje se u Siriji bore protiv vladinih snaga i njezinih saveznika.
Iako za Sjedinjene Države zapravo nema smisla da ostave otvoreni koridor zapadno od Mosula, jer bi to bilo logičnije učiniti na drugim dijelovima gdje postoje ozbiljni humanitarni problemi, Pentagon je svejedno pristao na ovakav scenarij.
Čini se da su planovi NATO pakta i zaljevskih monarhija, ali i prevrtljive Turske, koja je Rusiji obećala da neće ostavljati slobodan prolaz teroristima, namjerno ostaviti slobodan zapadni koridor, jer svi dobro znaju da će ISIL kroz njega pokušati doći do Sirije.
Reuters piše "kako su iračke šiitske milicije, koje podržava Iran, rekle da će se uskoro pridružiti borbi protiv Islamske države na novom frontu zapadno od Mosula, što je potez koji bi mogao blokirati put povlačenja džihadista u Siriju, što je ozbiljno iznenadilo Tursku i SAD".
ISIL je prije posljednjeg napada na Mosulu masakrirao mnoge šiite. Ipak, predsjednika Obamu više zabrinjava kako smiriti Tursku i zadržati svoju "pristup" krizi.
Irački šiiti nimalo ne vjeruju Washingtonu i Ankari, što ne iznenađuje. Jednako tako znaju da će otvaranjem koridora horda takfirističkih koljača iz Iraka prijeći u Siriju i da će u toj zemlji širiti pokolj.
Hashd Al-Shaabi snage s velikim oprezom prate situaciju na terenu. Sada su otvoreno poručile da će se usredotočiti na Tal Afar, a zatim to područje koristiti za druge svrhe. Na primjer, od tamo šiitske milicije već sudjeluju u napadu na Mosul, jer će spriječiti ISIL u daljnjem napredovanje, a za uzimajući Tal Afar i okolicu će presjeći teroristima ulaz u Siriju.
Ne samo to, nego će se udariti temelji za jačanje veza sa sirijskim vladinim snagama i srodnim skupinama, kao što je najavio glasnogovornik šiitskih snaga Ahmed Al-Asadi.
Ovaj zaokret se mogao i očekivati. Naime, prije četiri dana je zapovjedni centar iračkih šiita posjetio iranski general Qassem Suleimani, noćna mora američkih obavještajaca i sigurnosnih snaga na Bliskom istoku.
Zapovjednik Quds snaga Iranske Revolucionarne Garde (IRGC), general Qassem Suleimani, posjetio je prošli tjedan zapovjedništvo Hashd al-Shaabi snaga u području Mosula, potvrdili su arapski mediji u srijedu.
"Hashd Al-Shaabi će uskoro početi s radom u zapadnom Mosulu. Osim što će ISIL-u presjeći pravac prema Siriji, smanjit će se i uloga američkih vojnih dužnosnika u kampanji, a general Suleimani će se šiitskim snagama pridružili kao vojni savjetnik", citirajući visoke iračke dužnosnike piše Al-Akhbar.
Washington je od početka vršio pritisak na iračkog premijera Abadija da ne dopustiti Hashd Al-Shaabi snagama da sudjeluju u oslobađanju Mosula.
Glasnogovornik iračkih šiitskih snaga, Ahmad Al-Assadi, još je u kolovozu potvrdio u kolovozu da će general Suleimani igrati važnu ulogu u operacijama za oslobođenje Mosula, ističući kako je njegova zemlja nužno treba iranske vojne savjetnike.
"General Qassem Suleimani je jedan od najvažnijih vojnih savjetnika Islamske Republike Iran, koji je u Iraku na poziv, ponudu i prema ugovoru s iračkom vladom", dodao je Ahmad Al-Assadi.
Naglasio je da su iranski savjetnici u Iraku na zahtjev iračke vlade i da su odigrali veliku ulogu u većini operacija Hashd Al-Shaabi snaga.
U lipnju ove godine je irački ministar vanjskih poslova Ebrahim Al-Jafari naglasio da je general Suleimani u Iraku došao pomoći zemlji u borbi protiv terorizma i da je tamo na zahtjev Bagdada.
"General Suleimani je u Iraku na poziv iračke vlade i osigurava vojno savjetovanje iračkih snaga", rekao je ministar Ebrahim Al-Jafari za arapski kanal Al-Sumeri.
Također u lipnju, zapovjednik Hashd Al-Shaabi snaga, Abu Mehdi Al-Mohandes, naglašava kako general Suleimani pomaže iračkim snagama u njihovoj kampanji protiv terorizma, i to na zahtjev iračke vlade.
"Iranski savjetnici, predvođeni našim dragim bratom Qassemom Suleimanijem, uz nas su od početka rata, a njegova prisutnost se dogodila na zahtjev iračke vlade i dogovorom vrha naših oružanih snaga", rekao je Al-Mohandes.
Kasnije je Abu Mehdi Al-Mohandes rekao da je irački narod u stanju sam izbaciti teroriste iz Iraka, dodajući da Hashd Al-Shaabi snage nemaju nikakav politički plan i podupiru politički proces u Iraku.
Ovakav razvoj događaja je za Pentagon najgori mogući scenarij.
"Zauzimanjem Tal Afara bi se doista zatvorio put teroristima u bijegu u Siriji, koji bi se tamo pridružili borbi protiv sirijskog predsjednika Bashara Al-Assada, kojem pomaže Iran. Teheran stoga optužuje američku protuterorističku koaliciju za pripremu sigurnog prolaza za džihadiste", piše Reuters.
Borci Hashd Al-Shaabi snaga su brojčano i po vojnoj tehnici jaki gotovo kao Oružane snage Iraka, ali su puno agresivniji i bolji borci. Štoviše, budući da su podaci koji dolaze iz Mosula nejasni, to znači da američkom zapovjedništvu ne ide kako su očekivali.
Naravno, sve je još na razini spekulacija, ali je sigurno da je strah da bi koridorom ISIL mogao pobjeći u Siriju doveo do odluke da se snage iračkih šiita usredotoče na Tal Afar, čime su stvorile veliki problem planovima Sjedinjenih Država, Saudijske Arabije, Katara i Turske.
Nakon svega je Washington planirao privremeno obustaviti sve operacije u Mosulu, što je irački premijer Haider Al-Abadi odbio.
Kako prenosi Al-Alam, irački premijer Haider Al-Abadi je jučer kasno poslijepodne opovrgnuo američke tvrdnje o "suspenziji" operacija u Mosulu
Irak je opovrgnuo tvrdnje američke koalicije o navodnoj "stanci" u iračkim vojnim operacijama za oslobođenje Mosula.
Glasnogovornik američke koalicije, pukovnik John Dorian, jučer je izjavio "kako privremeno obustavljanje vojnih operacija za cilj ima pomoći iračkim snagama u pregrupiranju".
"Vjerujemo da ćemo dva dana pregrupirati snage, prije nastavka napredovanje prema Mosulu", rekao je pukovnik John Dorian u Bagdadu.
Irački premijer Haider Al-Abadi je putem državne televizije rekao: "Od početka rada do danas, iračke snage su oslobodile velik broj općina, sela i gradova u provinciji Niniva, kojoj je Mosul glavni grad. Sve teče dalje, kao što je planirano."
"Operacija će trajati sve do potpunog oslobođenja pokrajine", rekao je Abadi.
General pukovnik Abdul Wahhab Al-Saadi i general Abdul Ghani Al-Assadi, zapovjednici s iračkih elitnih protu-terorističkih postrojbi, također su odbacili primjedbe glasnogovornika američke koalicije.
Zajedno s desecima saveznika, iračke snage su krenule na grad Mosul kojeg teroristi Islamske države drže od 2014. godine. Većina iračkih zapovjednika se slaže da dvije godine zračnih udara američke koalicije nisu uspjeli oslabiti ISIL, a neka od obavještajnih izvješća ukazuju na navodne slučajeve namjerne opstrukcije ili nesuradnje američke koalicije u borbama za Mosul, čije bi oslobođenje označilo kraj ISIL-a u Iraku.
Irački premijer je rekao kako opstrukcije i loše želje pojedinaca neće ugroziti napore u oslobađanju Mosula.
Koalicija je navodno prestala s radom u područjima južno od Mosula 16. listopada, baš u vrijeme kada je pritisak iračkih snaga i šiitskih milicija bio najveći.
U međuvremenu su neki zapovjednici iračkih specijalnih snaga rekli da im je koalicija uskratila potporu kada su operacije u Mosulu prolazile kroz jedan od svojih najtežih početnih faza.
Nakon svega su iračke Hashd Al-Shaabi snage odlučile otvoriti novu frontu u operacijama u Mosulu i presjeći opskrbe linije ISIL-a sa susjednom Sirijom, što je, bez sumnje, bio jedan od ključnih razloga za predlaganje privremene obustave kampanje od strane Pentagona.
Dobrovoljačke Hashd Al-Shaabi snage su odlučile zauzeti grad Tal Afar na zapadnoj strani grada, a u međuvremenu su oslobodile put koji povezuje Hamam Al-Alil i Bou Hamad Badri, zapadno od Mosula. Šiitske snage su također oslobodile nekoliko sela u istom području.
U nedjelju je prvi vojni zrakoplov sletio u glavnu zračnu luku u gradu Qayyarah, koji se nalazi 30 kilometara od Mosula. Grad je nakon dvije godine oslobođen od prisutnosti ISIL-a, a vijest je potvrdila iračka televizija Al-Sumaria.
Jučer je oslobođeno više od 14 sela u blizini Mosula, kao i mjesto Al-Shurah, koje je od strateške važnosti za teroriste.
Danas su šiitske milicije napredovale iz južnog pravca i oslobodile selo Amirni, što znači da se trenutno nalaze samo 18 kilometara od Mosula.
Očito nezadovoljni ovakvim razvojem događaja i potpunim preuzimanjem inicijative šiitskih milicija u kampanji, struje turski provladini mediji navode kako će Hashd Al-Shaabi snagama trebati jako dugo vremena da poraze ISIL u Tal Afaru. Oglasio se i turski predsjednik Erdogan koji je danas upozorio šiitske milicije da ne ulaze u Tal Afar, prenosi Ekurd.net.
"Tal Afar je vrlo osjetljivo pitanje za nas. Mi definitivno ne smatramo pozitivnim da šiitske milicije uđu u Tal Afar i Sinjar. Već sam to jasno rekao to dužnosnicima.
Turska će ojačati svoje trupe u turskom pograničnom gradu Silopi i odgovorit će ako šiitske milicije budu naškodile stanovnicima iračkog grada Tal Afara", rekao je Erdogan.
"Tel Afar je potpuno turkomanski grad, gdje je pola šiitskih, a pola sunitskih muslimana. Ne sudim ljude po njihovoj vjerskoj pripadnosti, jer ih mi sve smatramo muslimanima. Ali ako Hashd Al-Shaabi bude terorizirao regiju, naš odgovor će biti drugačiji", zaprijetio je Erdogan.
Turska ima skupinu vojnika u području grada Bashiqa, ali je Erdogan rekao da su vojnici pozvani od strane čelnika iračkih Kurda Massouda Barzanija, te je ignorirao pozive Bagdada da napusti teritorij Iraka.
U srijedu je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu naglasio da će Turska "poduzeti sve mjere predostrožnosti dopuštene međunarodnim pravom, ako Hashd Al-Shaabi zaprijeti sigurnosti Turske u Tal Afaru".
Irački premijer Haider Al-Abadi je odbio ponudu Turske od 22. listopada da turska vojska sudjeluje u borbi protiv "Islamske države" u Mosulu.
Što se tiče zapovjednika Hashd Al-Shaabi snaga, oni se i ne osvrću na prijetnje ili sugestije bilo koje od strana, te nastavljaju s planiranim operacijama. Osim toga, snagama koje su u području Mosula od početka kampanje, pridružilo se još 5 000 dragovoljaca, izvještava iračka državna televizija.
Jedan od zapovjednika šiitskih snaga, Karim Al-Nuri i Jaafar Al-Husseini, glasnogovornik člana jedinica iračkog Hezbollaha, rekli su da sada ukupno u borbama sudjeluje oko 15 000 šiitskih boraca.
Iračka vojska je potvrdila njihove navode, te dodala kako sa šiitskim snagama, iračkim vojnim jedinicama, vojnom policijom i specijalnim snagama u borbama za Mosul ukupno sudjeluje 40 000 boraca.
Prema procjenama američkog zapovjedništva, Mosul brani 3 000 do 5 000 boraca unutar grada, te još 1 500-2 500 u vanjskom obrambenom pojasu. Među njima je ukupno oko 1 000 stranih boraca.
Uz ovaj omjer snaga je jasno da bi čak i uz manju podršku Kurda iz sjeveroistočnog pravca, te preciznu zračnu potporu američke koalicije, iračke i Hashd Al-Shaabi snage mogle slomiti otpor ISIL-a. Osim toga, šiitske milicije su rekle da one neće ulaziti u Mosul, ali će se umjesto toga usredotočiti na okolne gradove poput Tal Afara.
Međutim, bilo koji od scenarija pretpostavlja pobjedu proiranskih snaga, što znači da SAD oslobađanje Mosula ne bi mogle prikazati kao pobjedu američke koalicije u borbi protiv ISIL-a. S druge strane, osim poraza militanata kalifata u Mosulu, jedan od prioriteta šiitskih snaga je i bio da pobjeda bude pripisana onima koji su je i izvojevali, sudjelovala američka koalicija u borbama protiv terorista ili ne.
Televizija Al-Alam je danas prikazala snimke premještanja većih snaga u područje Tal Afara, a Hashd Al-Shaabi snage raspolažu s velikim brojem borbenih vozila, višecijevnih raketnih sustava, tenkova i oklopnih vozila. Manje taktičke skupine se brzo kreću i bore uz potporu vozila opremljenih teškim strojnicama.
Što se tiče odnosa šiitskih milicija prema civilima, turski predsjednik Erdogan u svom neoosmanskom deliriju u kojem je, uz Mosul, sada i Tal Afar proglasio povijesno turskim gradom u kojem Ankara mora brinuti o lokalnom stanovništvu, njegove su brige potpuno neutemeljene, što se vidi u na snimci koja prikazuje kako šiitski borci u pustinji prihvaćaju izbjeglo civilno stanovništvo, ženama i djeci daju hranu i vodu, potom ih otpremaju iza borbenih linija gdje im se može pružiti nužan smještaj (Video 3.10).
Kako će Turska, SAD i zaljevske monarhije odgovoriti na ovaj obrat situacije u Mosulu, nije poznato. No, sigurno je da će pokušati učiniti sve da plan snaga odanih Teheranu, koje podržava i vlada u Bagdadu, ne uspije. U to nimalo ne treba sumnjati, moguće čak i po cijenu civilnih žrtava, zbog kojih će "međunarodna zajednica" tražiti hitnu obustavu kampanje.
http://www.altermainstreaminfo.com.hr/vijesti/obra.....stavu-2054
|