offline
- Gospodin-BP
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 24 Jan 2012
- Poruke: 640
- Gde živiš: Sever
|
Napisano: 27 Dec 2012 17:41
Sunitiski ustanici prete oruzanim ustankom http://www.advance.hr/vijesti/situacija-u-iraku-su.....-ustankom/
Dopuna: 27 Dec 2012 17:43
POSTO VIDIM DA JE TEMA ZA PRETPLATNIKE, PA SAM KOPIRAO DA MOGU DA PROCITAJU I ONI KOJI TO NISU...
Situacija u Iraku: sunitski prosvjednici prijete oružanim ustankom
Deseci tisuća sunitskih muslimana prosvjedovali su u srijedu u Iraku protiv šijitskog premijera Nourija al-Malikija, kojega optužuju za diskriminaciju sunita i vođenje vjerski obojane politike.
Prosvjednici u većinski sunitskim provincijama Anbar i Salahuddin u zapadnom i središnjem Iraku blokirali su ceste koje vode prema susjednim Jordanu i Siriji. Neki od govornika na skupu u Ramadiju, sjedištu provincije Anbar, oko 115 kilometara zapadno od Bagdada, zaprijetili su oružanim ustankom protiv vlasti.
Neposredni povod za prosvjede, koji su s manjim intenzitetom započeli u petak, je prošlotjedno uhićenje 10 osobnih čuvara ministra financija, sunita Rafieja al-Issawija, člana Iračke islamske stranke i koalicije Iraqiya, pod optužbom da su pripremali terorističke napade.
Prosvjednici su tražili jednaka prava sunita i pozivali na puštanje sunitskih zatvorenika iz iračkih zatvora. "Mi nismo manjina" i "Upozoravamo vladu da ne uvlači zemlju u vjerski sukob", pisalo je na nekim od transparenata, koje su nosili zajedno s iračkim zastavama iz vremena Saddama Husseina, bivšeg iračkog diktatora.
"Nećemo pregovarati i nećemo otići. Ako se ne ispune naši zahtjevi, nema druge (mogućnosti), nego da podignemo oružje protiv vlade", rekao je na skupu u Ramadiju Ali Hatem Suleiman, emir velikog plemena Dulaimi i jedan od vođa sunitskog pokreta "Buđenje", udruge paravojnih skupina koje su svojedobno pomagale Amerikancima u borbi protiv al-Qaede u provinciji Anbar.
Jedan od zahtjeva koje je naveo je ukidanje protuterorističkih zakona, za koje je rekao da su usmjereni osobito na sunite, javlja AFP.
Ministar Issawi, jedan od vodećih sunitskih političara u Iraku, također je bio na skupu u Ramadiju, gdje je došao u konvoju blindiranih terenskih automobila, praćen dobro naoružanim tjelesnim čuvarima, prenosi Associated Press. Osudio je prošlotjednu policijsku premetačinu njegova ureda i požalio se na ugnjetavanje sunita.
"Nepravda, marginalizacija, diskriminacija i dvostruka mjerila, kao i politizacija pravosudnog sustava i nedostatak poštovanja za partnerstvo, zakon i ustav, pretvorili su naše četvrti u Bagdadu u velike zatvore, okružene betonskim blokovima", rekao je Issawi.
"Dosta je! Zemlja ne bi trebala biti vođena takvim mentalitetom", poručio je Issawi, rekavši kako je uhićenje njegovih osobnih čuvara politički motivirano i kako premijer Maliki osobno stoji iza toga, želeći isprovocirati međuvjerske sukobe.
Issawi je pozvao na formiranje izaslanstva prosvjednika koje bi "pregovaralo s Bagdadom", no tisuće ljudi su vikale: "Želimo samo revoluciju!"
"Ovaj prosvjed održavat će se dok se ne udovolji zahtjevima demonstranata i dok se ne završi nepravda", rekao je Associated Pressu sunitski svećenik Hamid al-Issawi, također optuživši vladu Nourija al-Malikija za pokušaj stvaranja sukoba između sunita i šijita.
"Takvi postupci usmjereni su na uvlačenje zemlje u međuvjerski obračun, stvaranjem krize i udarom na ugledne nacionalne predstavnike", rekao je svećenik.
Stotine prosvjednika okupile su se i u Samari, sjedištu provincije Salaheddin, sjeverno od Bagdada. Izvikivali su kako je premijer al-Maliki "iranski agent" i "kukavica".
Ramadi i obližnja Falluja bile su poprište najžešćih sukoba sunitskih iračkih pobunjenika, među kojima su mnogi pripadali al-Qaedi, i američkih okupacijskih snaga, između 2004. i 2007. godine, kada su poginule tisuće civila, kao i stotine američkih vojnika.
Posljednji prosvjedi sunita pokazatelj su pojačanih podjela između sunita, koji čine oko jedne četvrtine iračkog stanovništva, ne računajući Kurde, i šijita, kojih je blizu dvije trećine u ukupnom broju stanovnika.
Prije točno godinu dana, u prosincu 2011., neposredno nakon povlačenja američke vojske iz Iraka, izdan je nalog za uhićenje potpredsjednika Iraka, sunita Tariqa al-Hashemija, pod optužbom da je organizirao i upravljao "odredima smrti", zaduženim za likvidacije šijita. Potpredsjednik Hashemi tada se najprije sklonio u pokrajinu Irački Kurdistan, a potom je izbjegao u Saudijsku Arabiju. U odsutnosti je osuđen na nekoliko smrtnih kazni. Hashemi odbacuje optužbe kao politički motivirane.
Do napada Sjedinjenih Država i Britanije na Irak 2003. godine, vlast u zemlji je držala stranka Baath, na čelu sa Saddamom Husseinom, sunitom, i šijiti su se smatrali potlačenima. Nakon svrgavanja Saddama Husseina, vlast su preuzeli većinski šijiti, ali neka mjesta u vladi dodijeljena su i sunitima i Kurdima, koji čine oko 15-20 posto stanovništva Iraka, i većinom žive na sjeveru zemlje.
Prema vrijedećem dogovoru o podjeli vlasti, predsjednik Iraka je Kurd, jedan potpredsjednik je sunit, a drugi šijit, dok se premijer, što je najvažnija funkcija, izabire iz redova šijita. Suniti objektivno nemaju gotovo nikakvog utjecaja na upravljanje Irakom.
Premijer al-Maliki rekao je prije nekoliko dana kako je uhićenje tjelohranitelja ministra Issawija utemeljeno na sudskoj odluci i da to nema veze s politikom, pozvavši na smirivanje i upozorivši na dane "kada smo skupljali leševe i odsječene glave s ulica".
"Neka suniti i šijiti znaju da izvršenje sudskih naloga protiv nekih optuženika ne znači udar na određenu vjersku skupinu. Pozivamo sve da zaustave izjave i glasove koji ugrožavaju jedinstvo zemlje", rekao je Maliki.
Moqtada al-Sadr, šijitski vođa koji je Malikijev glavni rival u borbi za glasove šijita, u izjavi je odbacio, kako je rekao, Malikijevu sektašku politiku i podupro je prosvjede sunita.
Stvari dodatno komplicira odsutnost predsjednika Iraka, Jalala Talabanija, 79-godišnjeg vođe Patriotske unije Kurdistana, iskusnog političara koji je bio u stanju svojim posredovanjem između šijita, sunita i Kurda održavati nekakvu ravnotežu i mir između različitih skupina. Talabani se od četvrtka nalazi u Njemačkoj, na liječenju od posljedica moždanog udara koji ga je pogodio u ponedjeljak.
Talabani je nedavno svojim angažmanom uspio spriječiti izbijanje oružanog sukoba između kurdskih boraca i iračke vojske u području Kirkuka, bogatog naftom, oko kojega se spore Kurdi i Arapi.
Dopuna: 29 Dec 2012 9:07
http://www.advance.hr/vijesti/nastavljaju-se-masov.....rometnica/ Nastavljaju se sunitiski masovni protesti.
|