presetar ::shelby a ti nemoj zaboraviti na kinu i rusiju!
Šta Kinu i Rusiju, ne kontam?
Dopuna: 23 Feb 2012 20:22
dajBrener ::Американци су зато и преплавили (Х)Ормуз својим бродовима, да Иран не може блокирати пролаз ако дође до напада. .
Ima Iran opet mogućnost da blokira Ormuz, masovno gađanje protivbrodskim raketama, nema teoretske šanse da se svaka obori, takođe brzi čamci koje je teško zaustaviti, dovoljno je da se učini plovidba nebezbjednom pa da ogromna većina brodova ne isplovi, i cijene nafte odu u nebo
Države zauzimaju stav - Tadžikistan spreman na kupnju iranske nafte iako već uvoze dovoljno iz Rusije
Dok cijeli svijet spekulira hoće li doći do vojnog napada na Iran, jasno je kako se prvi "napad" već aktivno provodi - Iranu se nastoje zatvoriti sva tržišta za izvoz nafte. Dok su zemlje Europske Unije u potpunosti složne po pitanju ekonomskog iscrpljivanja Irana, zemlje u Aziji nisu toliko podložne zapadnom utjecaju - točnije, američkom utjecaju.
Podsjetimo, EU je odlučila uvesti embargo na uvoz iranske nafte od 1.7.2012. na direktan nagovor SAD-a, unatoč činjenici da bi takav potez mogao dodatno naštetiti već nestabilnoj ekonomskoj situaciji u EU.
Nedavno je njemačka kancelarka Angela Merkel pokušala pridobiti Kinu na stranu zemalja koje uvode sankcije Iranu, no taj plan u Pekingu je propao.
Nedugo zatim izvršen je znatan pritisak na Indiju, no i ta zemlja odbila je prestati uvoziti iransku naftu. Između Irana i Indije postignut je novi dugoročni dogovor oko gospodarske suradnje.
Na stranu Irana danas se svrstala i centralnoazijska država, Republika Tadžikistan. Ambasador Tadžikistana u Iranu, Dolat Ali Hatamov, rekao je na novinskoj konferenciju u Teheranu kako, unatoč činjenici da Tadžikistan uvozi svu potrebnu naftu iz Rusije, njegova zemlja je spremna početi s uvozom iranske nafte.
Osvrnuo se na dobru suradnju dviju zemalja i spomenuo 5-km tunel koji će povezivati glavni grad Tadžikistana, Dušanbe, i grad Khujand, a na izgradnji zajedno rade tadžikistanske i iranske kompanije.
Također su započeti i razgovori oko izgradnje novog naftovoda putem kojeg bi se iranska nafta u većim količinima transferirala prema Tadžikistanu, ali i dalje prema središnjoj Aziji.
Azerbajdžanski list Trend prenosi vijest o novoj suradnji između Tadžikistana i Irana i pritom navodi kako Tadžikistan dnevno troši 38,000 barela nafte. Do sada je 92% ukupne potrošnje dolazilo iz Rusije.
Tadžikistan se nalazi u centralnoj Aziji, graniči na sjeveru s Kirgistanom, na istoku s Kinom, na jugu s Afganistanom i na zapadu s Uzbekistanom. Prema posljednjem popisu stanovništva (2010.) država ima oko 8 milijuna stanovnika.
Tadžikistan je bio dio Sovjetskog Saveza.
@presetar
A to, pa naravno da im nije svejedno, ali sta ti mislis sta ce uciniti? Rusi im nisu isporucili S-300, samo pricaju kako bi napad bio katastrofalan, Kinezi isto, i jedni i drugi samo pricaju price, niko da zaprijeti i da se otvoreno stavi na stranu Irana. Valjda ce se opametiti.
Poštujem Miroslava Lazanskog kao vojno političkog komentatora i novinara ali mislim da mu je tekst izrazito tendeciozan i pristrasan u korist Izraela.Nešto mi nije jasno a ni u njegovome tekstu nije baš najbolje objašnjeno i to,kao prvo.Uredu Izraelski avioni doleću do Persijskog zaliva a zatim lete nisko kako bi izbegli Iranske radare.Dali to znači da onoliki silni radari koje je @nelsa prikazao dobacuju samo malo preko Iranske teritorije ili pokrivaju mnogo veće područje.Dali ih Iranski radari za rano upozoravanje neće spaziti još duboko u teritoriji Iraka i Saudijske Arabije(bez obzira iz kog pravca da dolaze).Šta sa Sirijskim radarima dali i oni neće da primete toliku masu aviona koja se iznenada našla u vazduhu.Kao drugo,dobro uspeli su da stignu neopaženi i potpuno neometani da izruče svoj smrtonosni tovar na zadate ciljeve.Kako je gospodin Lazanski siguran da će te bunker bombe prodreti i uništiti tako duboko ukopane Iranske nuklearne postaje(na ovom istom forumu sam čitao od raznih ljudi koji tvrde da se iste baš i nisu nešto pokazale ni kod nas),isto tako sam čitao što ovde što drugde a čak i sami ameri sumnjaju u njihovu efikasnost i stoga razvijaju potpuno novu super bombu(i o njoj sam malo ovde čitao malo drugde i koliko sam saznao nju nema šanse da ponesu čak i da je imaju izraelski avioni).Kao treće,ajde uspeli su da unište sve zadate ciljeve i šta sad.Hoće li Iranska pvo da plače i da tuguje dok se ovi vraćaju kući.Hoće li Iranska sva avijacija da se moli Alahu dok ovi pobedonosno lete natrag ili će slično Engleskoj avijaciji u drugom svetskom ratu da krene na njih u povratku(i to sa svim sa čime raspolažu).I na kraju sve se recimo dobro svršilo Izraelski avioni su se vratili svi do jednog kući ali zato će Iranci u odmazdu po Lazanskom verovatno da upute žestoku osudu agresije savetu bezbednosti ili će verovatno po smatranju gospodina Lazanskog da ispale svih dvadesetak raketa(samo neznam odakle mu ti podaci o njihovom broju),koje će sve do jedne da obori Izraelska protiv raketna odbrana(zanimljivo ali isto tako sam čitao i o tome što ovde što drugde gde se tvrdi da su ove nove generacije balističkih projektila jako teške za presretanje i obaranje,pa sad neznam ko tu izmišlja).
Izraelski MVP: "ni američka ni ruska upozorenja neće utjecati na našu odluku o napadu na Iran"
Izraelski ministar vanjskih poslova, Avigdor Lieberman (na slici gore), rekao je u razgovoru na državnoj televiziji kako izraelska odluka o napadu na Iran nije "ničiji posao" i kako je sigurnost izraelskih stanovnika "odgovornost izraelske vlade".
Također je jasno konstatirao kako Izrael neće "popustiti pritiscima koji dolaze iz Rusije i SAD-a" i upozorenjima Izraelu da ne napada Iran.
Čvrsto je opovrgnuo kako bi "sugestije Amerike i Rusije" mogle na bilo koji način utjecati na konačnu odluku glede napada na Iran, prenosi izraelska novinska agencija Haaretz.
Žestoka retorika Liebermana dolazi samo dan nakon što su po prvi puta poruke iz najviših krugova Rusije i SAD-a, po pitanju aktualne iranske krize, bile gotovo identične.
Ruski zamjenik ministra vanjskih poslova, Gennady Gatilov upozorio je Izrael kako bi napad na Iran imao "katastrofalne posljedice".
Slična poruka stigla je i iz SAD-a, zapovjednik američkih oružanih snaga General Martin Dempsey upozorio je Izrael da ne napada Iran rekavši kako bi takav potez doveo do "široke destabilizacije".
Ovom retorikom Izrael daje do znanja da očekuje potporu, pogotovo od strane SAD-a, no ukoliko ona izostane, spremni su upustiti se u vojne operacije i sami.
No, unatoč upozorenjima koje je uputio američki General Martin Dempsey, teško je za povjerovati kako se SAD ne bi uključio ukoliko bi došlo do neke vrste šireg vojnog konflikta.
U ovom trenutku obje strane, i SAD i Izrael, nadaju se - ukoliko zaista dođe do zračnog napada na Iran - da bi takva vojna operacija bila izolirana od šireg sukoba.
Ipak, Iran je jasno dao do znanja da to neće biti slučaj i kako će uzvratiti svom silom ukoliko dođe do izraelskog zračnog napada.
Podsjetimo, Izrael je već izvršio jedan gotovo identičan zračni napad 2007. na nuklearne reaktore u Siriji - vojna odmazda je tada izostala, prije svega zbog opravdanog straha da bi Izrael mogao uzvratiti nuklearnim napadom.
Kako prenosi novinska agencija European Jewish Press, izraelski predsjednik Shimon Peres sastati će se s američkim predsjednikom Barackom Obamom početkom idućeg mjeseca u Washingtonu.
Danas je na konferenciji za novinare potvrdio stavove izraelskog MVP-a pritom rekavši: "Izrael je neovisna zemlja i ima pravo i kapacitete da se brani protiv svake opasnosti. Kada kažemo da su sve opcije trenutačno na stolu, onda to zaista tako i mislimo".