Iran

264

Iran

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Napisano: 05 Jun 2012 21:53
Pa i nisi nešto pogrješio,jedina razlika je u b.glavi takodje i ZELZAL je isti projektil samo ne vodjeni i on je dopremljen hezbolahu u velikim količinama.
I mi čitavo vrjeme pričamo o bal.projektilima koje ima Iran,za sada ima 2 operativne ,vjerovatno radi pa možda i imaju još za koje neznamo,jer to je strateški projektil i ako imaju neki večeg dometa da se ne zna to može kuršlus napravti ako se neizvuku dovoljno,ali ja neću da sad govorim o nepotvrdjenim podacima.
Za sada imaju KHALIJ FARS i TONDAR 69 ASBM verziju.



Dopuna: 05 Jun 2012 22:00

ZELZAL 2







Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 09 Feb 2012
  • Poruke: 295

Ako bi ih ovim raketama napao Iran mislim na NA sad-e,imali bismo po prvi put priliku da vidimo mnogo hvaljen a dosad nigde isproban u realnim uslovima sistem AEGIS.Oni za njega kazu da je neprobajan.



offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Bio je AGEIS i u prvom zaljevskom ratu nije isto naravno ko sada,ali i tada je prošao podzvučni EXOCET i još su avion vidjeli i pratili ga a projektil su tek mornari vidjeli okom i tada su govorili da je najbolji,čak mislim da je i sarme motao,šalim se naravno.
Sistem i ako je efikasan lako se zaobidje masovnijim napadom i ovo što Iran radi u južnom libanu je pokazatelj,stalno povečanje broja projektila s tim da prvo pošalješ jeftine nevodjene,poslje taktičke i vozdra jer praviti isti projektil u nevodjenoj verziji i isti takav izuzetno precizan može biti samo zbog ovoga.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 307

mah ono sto rade laseri u fazi testiranja upravo protiv ovakvih raketa je fasscinantno negdje sam gledao reportazu americke pokazne vjezbe gdje su skidali cak minobacacke granate sa laserima sada u kojoj je fazi sve stiglo to ne znam, nemoj zaboravit i falange koje su kao bic po nebu kada se ono cudo razmase

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2009
  • Poruke: 572

Da bi Iran mogao izvršiti precizan ASBM napad na USN sa velikih daljina potreban im je efikasan C4ISR sistem sa uvezanim satelitima i UAV.
Oni bi projektile pred lansiranje snadbjeli trenutnim informacijama o položaju brodova, smjeru kretanja i približnoj brzini.
Onda bi INS sistem doveo ASBM u rejon ciljeva a radar na MIRV-u izvršio završni zahvat.

Radarski sistem RADAG sa MGM-31C je radio nešto slično samo što je bio projektovan za napade na kopnene ciljeve pa je samo korigovao putanju snimajući kopneni reljef.
Za ASBM je potreban radarski zahvat samog cilja.

To je ono na čemu su Iranci sigurno radili zadnjih 10-tak godina jer je ovo oružje koje im spašava kožu.

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Napisano: 06 Jun 2012 11:21

I ovaj posljednji sistem za pozicioniranje satalita NASIR je pored navedenog namjenjen u prvom planu za bal.projektile,po meni ne treba očekivati bar u skorije vrjeme protiv brodsku MRBM verziju dometa 2000-2500 tj. neku SAHAB 3 ASBM,vjerovatniji je postepen napredak u smislu da se recimo QIAM ili drugi projektil dometa 800-1000 km izbaci u ASBM varijanti ,domet QIAM projektila je 800-1000km , još vjerovatnije je da če se prije toga nastaviti na unapredjenju dometa KHALI FARS projektila jer još nije iskorišten potencijal ovog projektila do kraja.
Napredak u smislu posjedovanja ASBM sa dometom 800-1000 km bi bio ogroman napredak i imalo bi ogromnu stratešku vrjednost,uvodjenje i ova dva ASBM projektila je imalo strateški značaj i pokriti i dio Ind.Okeana bi bio ogroman pomak.

Dopuna: 06 Jun 2012 11:28

Mada nije vezano za temu,članak je interesantan

У студију Руске државне радиодифузне компаније „Глас Русије“ недавно је одржан округли сто поводом 100. годишњице Ратног ваздухопловства Русије на тему - перспективе развоја домаће војне авијације и ваздухопловне индустрије. Учествовали су еминентни руски војни и војноиндустријски експерти. У процесу усавршавања техничке опремљености Ратног ваздухопловства Русије стручњаци са пажњом прате светска искуства. Основне тенденције у светској ваздухопловној индустрији – то је била основна тема реферата Ивана Кудишина, главног уредника недељника „Авијациона и ракетна техника“ Централног аерохидродинамичког института.

Наставиће се развијање беспилотних авиона

Током протекле деценије изузетно се развијала тематика беспилотних летелица (Unmanned Aerial Vehicle UAV). И док су почетком 2000-их година искључиво доминирале извиђачке и летелице за праћење (у распону од супер лаких до тешких), данас се уочава помак у корист извиђачко-ударних беспилотних летелица. Довољно је то илустровати тендером Ратне морнарице САД UCLASS за разраду беспилотног јуришног бомбардера са базирањем на носачу авиона. У њему учествују фирме «Нортроп Груман» (Northtrop Grumman) (незванични фаворит), «Боинг» (Boeing), «Џенерал Атомикс» (General Atomics) и «Локхид Мартин» (Lockheed Martin). Креирање беспилотне летелице за носаче авиона изузетно је компликован задатак – летелица мора изврши слетање на носач авиона, односно објекат у покрету, а то се знатно разликује од технике слетања на аеродромску писту са унапред дефинисаним координатама и оријентацијом у односу на стране света. Израда беспилотних летелица за једнократну и вишекратну намену са узлетањем са различитих мобилних носача, међу којима могу да буду подморнице и патролски авиони, - то је на данашњи дан кључни правац развоја технике ове врсте.

Стратешки бомбардери ратног ваздухопловства САД – нова платформа

Данас се реанимирају научно-истраживачки и експериментално-конструкторски радови (Research and Development, R&D) на бомбардерима – извиђачима на бази нове генерације, која ће бити замена за физички застареле материјалне јединице (В-1В и В-52Н), а почев негде од 2025. г. Авион ће бити у довољној мери радарски невидљив, са дозвучном брзином и са опцијом пилотирања (присутан пилот). Тако да ће се користити и као беспилотни авион, а по потреби, и као авион са посадом. Авион ће бити наоружан доста широким опсегом високопрецизних пројектила са високом заштитом од идентификације.

Тактичка авијација: разочарање петом генерцијом и усавршавање електронике

Што се тиче искуства у развоју пете генерације авиона у САД, може се констатовати неуспех. Добра летелица са великим перспективама модернизације и проширења борбених особина, Локхид Мартин F-22, произведена је у малој количини, 187 авиона, од тога 2 летелице је изгубљено у хаварији и једна у катастрофи, која је проузрокована несавршенством система одржавања виталних функција пилота. Сада је на располагању око 160 летелица, а у пуној борбеној спреми – између 55% и 65%.

Нови авион F-35, налази се у фази испитивања и већ су констатоване две непоправљиве ствари: прекомерна универзалност и неконтролисани раст цене научно-истраживачких и експериментално-конструкторских радова. Уз одличан, напредан систем авионике и реално смањену радарску видљивост, авион нема надзвучну крстарећу брзину, има ограничене маневарске могућности и динамичке карактеристике, као и доста скромне могућности за борбено опремање у унутрашњим просторима. Услед целог низа озбиљних конструктивних дефеката, програм модификоване летелице за носаче авиона F-35C и STOVL (летелица за кратке писте узлетања и са вертикалним слетањем) F-35B нашао се под претњом затварања. Цена единице авиона F-35A намењеног за извоз износи 122,8 милиона долара. Док је првобитно летелица била позиционирана као јефтина и масовна, са ценом до 60-70 милиона долара и са серијском производњом преко 2000 јединица. Према проценама за ову годину цена STOVL F-35B премашује 190 милиона долара.

Фирме «Боинг» и «Локхид Мартин» нуде, као алтернативу, модификације постојећих авиона F-15, F-16 и F/A-18E/F, који имају значајно смањену радарску уочљивост и веће борбене могућности.

Војни транспортни авиони

Данас се наставља производња стратешких средњих војних транспортних авиона Боинг С-17 (за извоз). Производна линија монтаже није обухваћена плановима затварања или демонтирања, тако да су перспективе испорука ових летелица за потребе Ратног ваздухопловства САД и даље отворене.

Наставља се серијска производња летелице С-130J «Супер Херкулес» (Super Hercules), који и даље држи добре позиције као извозни потенцијал. Међутим у најскоријем времену он ће добити конкурента, авион за пуњење горивом у лету Ембраер КС-390 (Embraer KC-390). Цена С-130 износи 67 милиона долара, декларисана цена КС-390 (са доста сличним параметрима носивости и уз знатно већу крстарећу брзину) – 50 милиона долара.

Надзвучни авиони

Под окриљем агенције DARPA интензивно се воде научно-истраживачки и експериментално-конструкторски радови на суперсоничним летелицаама, а резултат рада, како се очекује, треба да буде принципијелно ново борбено средство, са глобалним дометом лета (4 – 18 хиљада километара), и притом са веома малим бројем слабих места, односно „нерањив“.

Летелице са ротационим крилима

У САД и Европи успешно се приводе крају или су завршена испитивања летелица са ротационим крилима нове генерације. Неколицина светских лидера у производњи хеликоптера (међу њима и EADS) разрађују конструкцију активне нападне елисе, која би се адаптирала конкретним условима лета. Активно се користи технологија закрилца са управљањем.

У САД се развија концепција, испитана на реалној летелици, – «концепција нападне елисе» (ABC). Према овој концепцији летелица представља обичан хеликоптер са једним носећим ротором, а све елисе се покрећу уназад. Слична шема има ограничења у вези управљања цикличним корачником, зато је био потребан додатни пропулзивни покретач – петоелисни ротор.

Како је рекао главни уредник недељника „Авијациона и ракетна техника“ Иван Кудишин, „развој свих ових тенденција у светској ваздухопловној индустрији пажљиво проучавају руски стручњаци“.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2012
  • Poruke: 306

dosta se pise o gliserima napunjenim eksplozivom na daljinski i to u masovnoj upotrebi kao kamikaze

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 307

pitanje da li iranci posjeduju sposobnost ispaljivanja protivbrodskih raketa iz podmornica i ako postoje do koje udaljenosti su te rakete mogu pokriti ciljeve na moru???

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2012
  • Poruke: 306

cinjenica da im je iran dosta nezgodan protivnik i da su oni toga svesni

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Iran nema podmornice sposobne da nose bilo kakve balističke projektile,mogu ih samo opremiti projektilima koje mogu ispucati iz 533 mm torpedne cjevi tj. sa protiv brodskim krstarečim projektilima (AScM).
Iz kaspijskog mora su u tri testa SAHAB 3 projektila ispaljena s civilni teretni brodova mislim da je jedan bio 2006. a druga dva u 2007.g i to je izazvalo čitav val protesta zapadni zemalja.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1029 korisnika na forumu :: 65 registrovanih, 9 sakrivenih i 955 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, ajo baba, amadeus, Asteker, Betty25, Bo96, Bojan198527, bojanM84, borya90, comi, dankisha, DeerHunter, dejno, deks, Demi87, desmeki, Dioniss, Doc, Doca, dragoljub11987, drale12, dule10savic, Electron, EXIT78, Ezbuck, FOX, gale48, Georgius, Goran 0000, Hardenberg, HogarStrashni, Ir, ISOF, janezek67, jodzula, KimiMR, krca73, luka35, Magarac, MarijaC84, mercedesamg, Milos1389, mocnijogurt, Mskok, nekdo, neutrino, Panter, Prečanin30, raketaš, RAKITNICA, Romibrat, S-lash, S94, skvara, Srle993, TheBeastOfMG, tomigun, troki1971, vaci, Vlad000, Vlada1389, Volkcho, vuksa72, Zanim98, Zec