Poslao: 14 Maj 2019 23:44
|
offline
- Pridružio: 18 Dec 2007
- Poruke: 386
|
Napisano: 14 Maj 2019 23:39
Иран није тоталитарна држава.
Појам је демократије за скоро све своје суседе.
Узгред, сачували су своје Јевреје бар делимично за разлику од осталих суседа.
Муле контролишу одређне оквире али постоји политички плурализам и избори.
Покушано је неколико пута већ да се деси народ али је све пукло.
Dopuna: 14 Maj 2019 23:44
dragon986 ::Da ne davimo temu Saudima. Da bi ih neko srušio iznutra, mora da ima pomoć sa spolja. Retko šta biva spontano, apogotovo ne u Arapskom svetu. Video si da su sve revolucije počev od one u Tunisu i Maroku, bile instrumentalizovane od strane SAD i mnogo manje nekih članica EU.
A jel se nameće neki kandidat toliko moćan da da potpomogne i instrumentalizuje narod protiv svog kralja. Ja mislim da ne. Ono što je tačno da ova trenutno vladajuća struktura je malo odlutala i precenila sebe.
SA će opstati ovakva kakva jeste sve dok ima pomoć od strane SAD, koja će joj omogućati da ostane na vlasti makar preko leševa svog naroda. A možda i neki budući iz porodice bude što se kaže "zerum" pametniji.
A ovo o Jemenu to je tačno, očajna se vodi operacija,veliki problem je do lošeg komandovanja, a i do nemanja morala za neki osvajački pohod. Pa ko bi ga i imao kada je onakav standard. Nije problem što oni još ne rešavaju krizu, i mnogo veće zemlje i sile imaju problem sa asimetričnim ratom, ali ono što ja primećujem da je njihov problem što ne znaju kako dalje koalicija se raspala, nema nekih velikih uspeha na frontu, a žrtava koliko hoćeš, da izadju iz rata ne smeju zbog svog kredibiliteta. Kako će dalje ja mislim da ni oni ne znaju.
Kažem ti Iran je jedna od tema sigurno, a Venecuela je druga.
Саудијска Арабија је вештачка творевина настала пре мање од сто година.
Није проблем стандард већ гомила племена која не воле племе Сауда који води ту државу.
Баш их брига за њих и њихове ратове.
Опстају јер су много важни око нафте и значаја $ који је повезан на то.
Говоримо о држави из које потичу скоро сви нападачи на САД 11.9.2001.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 14 Maj 2019 23:56
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9227
- Gde živiš: pecina stroga
|
Pa i Hazjajin je sacuvao svoje jevreje. Nije to kriterijum.
Totalitarna su drzava jer vrhovnu vlast drze mule na celu sa ajatolom, a ni mule ni ajatola ne idu na izbore.
Sve ostalo je nebitno.
Naravno, i totalitarizmi imaju varijacije na temu, pogotovu ideoloski totalitarizmi, kao sto je Iranski totalitarizam. Baziran je na ideologiji utemeljenoj na religijskim principima i religijskim dogmama koje su proglasene vladajucim i jedinim principima u drustvu.
Po meni, osnovna karakteristika totalitarizma je da nema pluralizma ideologija. Pluralizam partija je nebitan, ako je ideologija proglasena vladajucom i nepromjenjivom.
Narod se nece desiti u Iranu jer je islamska revolucija, koliko to god zvucalo apsurdno, donijela oslobodjenje masama u Iranu. Iranci su vrlo ponosan narod, koji je zadnjih sto godina prije islamske revolucije zivio u bijedi, bez skola i bez vlasti i bez suvereniteta i bez buducnosti. Onda su dosle mule i napravile totalitarizam. Koji je, kao i svaki totalitarizam, evoluirao od streljackih strojeva koji su ubijali protivnike revolucije do danasnjeg Irana gdje imamo Rohanija kao umjerenog, i gdje se ne moze desiti proljece, jer vecina vjeruje mulama.
|
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2019 07:34
|
offline
- Pridružio: 03 Feb 2013
- Poruke: 2931
|
Da probamo da postavimo stvari oko intervencije SAD korak po korak.
SAD globalna sila sposobna da ratuje sa svakim i pobedi u ratu (da se ne otvara diskusija SAD vs Rusija ili Kina).
Iran regionalna sila rešena da se bori sa dobrim izgledima da pobedi u odbrambenom ratu.
Da uzmemo u obzir 3 scenarija.
1. Pomorska blokada. SAD pleni i potapa tankere sa iranskom naftom.
Najjeftinija varijanta i odmah izvodljiva. Ali s obzirom na rešenost Irana dovela bi do blokade Hormuskog tesnaca, što bi izazvalo reakciju svih zemalja u zalivu, kao i vlada i kompanija širom sveta, jer će skuplja energija usporiti privredni rast...
Takođe, nagli skok cene nafte, na kojem će glavni neprijatelj profitirati, nikako ne godi administraciji.
I to onda vodi ka
2. Vazdušni udari.
Iran u nemogućnosti da gađa flotu, glavnog nosioca intervencije, vrši raketne i avio udare po bazama SAD u susednim zemljama, kao i po naftnim istalacijama saveznika SAD.
3. Kopneni napad.
Da bi tako nešto izveli, SAD mora prebaciti snage bar jednake po brojnosti kao za napad na Irak, koji bi i bio jedina prirodna tačka za napad. Iran vrši mobilizaciju i vrši preventivni napad kako bi sprečio koncentraciju trupa za koju je potrebno više meseci.
Za SAD previše nesiguran teren da bi izvukli brzu i jeftinu pobedu.
Ako stvari gledamo sa ove tačke, a Iran ima rešenost da se brani i odgovori na svaki mogoći način na agresiju, mislim da će sve ostati na pretnjama i ucenama od strane "i brkatih i obrijanih".
|
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2019 08:36
|
offline
- Pridružio: 05 Feb 2018
- Poruke: 2311
|
Iran ima Irak kao reper. Da pocnu dizati broj trupa u avganisranu ili iraku ja bih, da sam iranac, napao. Ni Irak ni Avganistan nisu nesto blagonakloni kenjcima. Bilo bi tu pomoci u izobilju. Kad ono Iranci smiju kupovati avione? 2020? 2021?. E u tome je kvaka. Dodju li suske ili neki pandan iz kine u dovoljnom broju (100 - 200+) to bi bilo to za za napad na Iran. Moje misljenje jeste da se piloti i mehanicari vec obucavaju. Kad ih doteraju vec su squad ready. Mozda i u ovom svjetlu treba gledati sve ove dogadjaje. Da se irancima produze sankcije na nabavku oruzja. Pritisak na potrosace iranske nafte je takorekuc plab B. I ako ne produze UN sankcije nece imati para za velike investicije
|
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2019 08:41
|
offline
- Cigi
- Legendarni građanin
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 2880
- Gde živiš: Novo mesto
|
Na Geopolitical Futures kažu, da je:
- Iran dao diplomatiji Evrope ponudu, da ostanu u nuklearnom dogovoru i da mogu da prodaju 1,5 miljona barela nafte na dan.
|
|
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2019 09:21
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2017
- Poruke: 2474
|
*kao i vlada i kompanija širom sveta, jer će skuplja energija usporiti privredni rast...*
Amerika je prošle godine imala najveće crpljenje nafte u svojoj istoriji sa svoje teritorije i to je nastavila i u ovoj, zatim crpljnje nafte sa *svojih* saveznika je veliko. Privredni rast u samoj Americi ne bi bio toliko pogođen kao u zemljama koje su veliki korisnici, mislim da je Kina tu u najgorem položaju.
Trebao bi nam berzanski stručnjak ali kada je nafta počela iznad 100 i padala logično je predpostaviti da su oni koji su prodali na 100 (i kusur) počeli da kupuju kada je palo ispod 50 što ju je na kraju i zaustavilo još 20 niže (negede ispod 30 beše) i počelo da vraća na gore.
Kako god odgovara im da poraste ponovo na 100 ako ne i više.
Iranski izvoz se ne može tako lako nadomestiti drugim izvoznicima u svakom slučaju ne može bez ponovnog povećanja na 100 a možda i mnogo više ako dođe do blokade iranske nafte.
*Najjeftinija varijanta i odmah izvodljiva. Ali s obzirom na rešenost Irana dovela bi do blokade Hormuskog tesnaca, što bi izazvalo reakciju svih zemalja u zalivu, kao i vlada i kompanija širom sveta, jer će skuplja energija usporiti privredni rast... *
O.K. onda to može da posluži kao odličan izgovor ne za intervenciju protiv Irana u celost nego protiv njegovih kapaciteta da zatovori Ormuz ili ugrozi plovidbu zalivom. Ciljevi:
1. Iranska flota, brodovi koji nose PB projektile i obalske baterije
2. iranske podmornice
3. brodovi minopolagači - u prakis sve 1,2,3 sve što plovi na iranskim obalama
4. maritimna avijacija koja nosi PB projektile
5. ostala udarna avijacija koja može da gađa brodove
i onda i možda najteži ciljevi u ovoj situaciji
6. iranske operativne rakete koje mogu da ugroze infrastrukturu naftnh postorjenja zalivskih vahabitskih zemalja
7. iranski borbeni dronovi
8. ostatak avijacije koji bi mogao da se upotrebi za udare (npr. lovci u toj ulozi)
Sva tri sistema pod 6.7. i 8. su teški za napad ali su i kvantitativno i kvalitativno ograničeni.
Ipak napad pre svega krstarećim raketma u stratešku dubinu i krilatim raketama u operativnu dubinu a noćnim napadima udarnih aviona na taktičkoj i ponekad operativnoj dubini je ipak dobrim delom moguć.
Zbog toga bi za njih morala da se pripeemi i odbrana odnosno da se ojača PVO klasična Patriotima i antibalsitička pre svega Tadom a delimično i Patriotom, a možda se umanjoj količini pojavi i nešto najnovije ili američko ili čak od evropskih saveznka. Možda Ameri sitisnu zube i usidre nekoliko brodova sa Standardima radi istog kao i opšteg PVO.
Lovačka avijacija dobrim delom može da se prebaci na lovačke snage vahabitskih kraljevina uz američku ELINT podršku kao i naravno učešće amaeričih aviona.
Bila bi to vazdušno - kosmička bitka za Ormuz.
Iranska nafta bi bila blokirana.
I dok se sve to bude prštalo preko neba Izrael može da izvede napad na Bušer, recimo.
Čak i da operacija ne traje posebno dugo gadno bi oštetila Iransku državu a skretanje u kasniju fazu sukoba nižeg inteziteta bi odgovaralo američkoj prodaji oružja i usluga u velikoj meri.
Čekalo bi se da unutrašnji pritisak problema koje bi to izazvalo iranskom društvu izazaov neko novo ovaj put iransko proleće. Oštećenja koja bi možda iranski kontraudari naneli zalivskim vahabitskim monarhijama po njihovoj naftnoj infrastrukturi bi opet išli ka povećanju cena nafte i porastu američkih usluga u tom sektoru.
E sad mogući kontrapotezi drugih igrača pre svega Kine ali možda i Rusije i Turske i njihovi interesi, ako je ovaj moj scenario uopšte funkcionalan su stvar za sasvim drugo predviđanje.
Indija neće ona Iran vojno smatra neprijateljem nema šanse niko da je od toga odgovori iako privrednici u Indiji sigurno ne misle baš tako ali vojno je tako.
|
|
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2019 09:52
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2017
- Poruke: 2474
|
Političari, imaju sledeću obradu, separacija prosečnih nitkova na primarnom situ pa separacija natprosečnih nitkova na sekundarnom situ i izdvajanje poslušnih na taložniku.
|
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2019 10:08
|
offline
- Pridružio: 14 Apr 2018
- Poruke: 118
|
Америчка Амбасада у Ираку саопштила је данас да је од Стејт департмента добила наређење да све особље које није неопходно одмах напусти ту земљу због ескалације тензија са Ираном.
rs.sputniknews.com/svet/201905151119805421-amerika-iran-irak-ambasada-/
|
|
|
|