Nisu u pitanju samo najviše pozicije, ne mislim ni čak na tako veliku društvenu pokretljivost, u Indiji si potpuno predodređen samim rođenjem, ali ne samo ti nego i tvoja deca i deca tvoje dece... Ono što hoću da kažem je da unapređenje društvenog položaja nije onemogućeno samo tebi nego svim tvojim potomcima.
Naravno da Kolindina ćerka neće loše proći u životu, ali dete te čistačice će verovatno završiti srednju školu, možda i neki fakultet, ako ne ona možda njena unuka, to u Indiji nije moguće.
" Иранска малигна активност представља основну пријетњу стабилности Блиском истоку и америчкој безбедности у земљи и иностранству. Иранске акције су директно довеле до смрти више од шест стотина америчких војних лица у Ираку, неиспричаних патњи у Сирији и значајних претњи безбедности Израела. У Јемену, Иран помаже потицању сукоба који ствара највећу свјетску хуманитарну кризу. Иран је упутио поновљене нападе на цивилну и војну инфраструктуру у Саудијској Арабији и Уједињеним Арапским Емиратима иранским пројектилима и балистичким ракетама које су испалили Хоутхи, познатији као Ансар Аллах, који примају финансијску, техничку и материјалну подршку од Ирана .
Садашње извјештавање о пријетњама указује на то да се Иран укључује у припреме за даљње малигне активности у цијелом региону Блиског истока, укључујући потенцијално циљање САД-а и савезничких војних снага у региону. Као што је Управа јавно забиљежила и информирала Конгрес детаљније у одговарајућем окружењу, бројне забрињавајуће и ескалацијске индикације и упозорења иранског режима довеле су до повећаног положаја Сједињених Држава у регији. Иран је подрзао Хоутиса јавно запријетио да це повецати операције усмјерене на виталне војне циљеве у Уједињеним Арапским Емиратима, Саудијској Арабији и коалицијским позицијама Саудијске Арабије у Јемену. Брзо развијајућа безбедносна ситуација у региону захтева убрзану испоруку одређених капацитета америчким партнерима у региону.
Као што је председник Трумп у Меморандуму о националној безбедности 11. маја 8. 2018. напоменуо, "акције и политике Владе Ирана , укључујући његово ширење и развој ракета и других могућности асиметричног и конвенционалног оружја, њену мрежу и кампању регионалне агресије, подршку терористичким групама и малигне активности корпуса гарде Исламске револуције и његових сурогата и даље представљају необично и изванредно претња националној безбедности, спољној политици и економији Сједињених Држава. "
Деловање Ирана представља критичну претњу регионалној стабилности и националној безбедности Сједињених Држава, која је одавно призната. Од 1984. године, Иран остаје одређен од стране Сједињених Држава као државни спонзор тероризма у складу са чланом 60) Закона о управљању извозом, одељак 40 о извозу оружја."
Oluj2.1 ::Капацитет преноса иранске нафте у Русију је врло мали, ту неке препродаје озбиљне неће бити.
Pa ne mora u Rusiju da ide da se preprodaje, pobogu.
U modernoj "trznoj" ekonomiji svi samo menjaju nalepnice i papire na robi Made in China. I Amerikanac, i Kanadjanin, i Nemac i Svedjanin i ovaj i onaj. Hajde dobro, nadje se tu i koji Made in Mexico i jos ini ali je princip isti. Ide brod a ono papirici sto jednom govorase da je "roba porekla XYZ" se u MS Word (ili nekoj Open Office) promeni u "robu iz ZYX". Preprodavci ovih dana ni na 100 km ne prilaze robi koju "proizvode". Mozda eventualno ovi balkanski sitni, pijacni preprodavci.
Dopuna: 25 Maj 2019 5:01
slonic_tonic ::možda si u pravu, ne znam.
istina je da ti i u Americi imaš mogućnost da odrasteš u crnačkom slumu, bez oca i s majkom kurvom i da postaneš CEO neke banke... samo ta mogućnost u praksi nije velika.
evo, kod nas malo, malo pa vidim prezimena svih ovih hdz-ovih bandita iz privatizacije, ali sad druga generacija, tzv. "zlatna mladež", sve nešto direktori ovoga, tajnici onoga, političari u usponu, televizijske ili muzičke zvijezde... Imaju novac, umreženi su...
evo baš jučer vijest: kćer Kolinde-Grabar upisala Harvard. A kćer čistačice u našoj zgradi nije. Ok, to je koincidencija samo...
Nema logike da Rusija prodaje tuđu naftu kada joj je mnogo korisnije da prodaje svoju. I po pitanju BDP-a i po pitanju profita. Jedino što Rusi već rade i mogu da povećaju taj obim to je da kupuju iransku naftu i nju plasiraju na azijsko tržište ali to su relativno male količine i to rade samo zato što imaju dil sa Iranom da im on plaća naftom robu koju im Rusi prodaju. E sad pitanje je čijim brodovima se ta nafta prevozi i da li Rusi imaju kapacitete u tankerima da preuzmu taj posao ukoliko sadašnja opcija propadne.
Glavni problem ovde je što je i sama Rusija pod sankcijama tako da onaj ko bude poštovao sankcije SAD Iranu taj već poštuje i sankcije prema Rusiji. Tu jedino ne spada Indija ali obzirom da su oni najavili da će prestati da kupuju Iransku naftu tu je priči kraj. Verovatno su dobili one investicije od SAD o kojima je bilo reči početkom godine i tu je priči kraj.
Jedini koji mogu da pomognu Iranu su Kinezi ali ti bi značio nov ekonomski rat sa SAD. A obzirom da su Kina i SAD blizu dogovora, tako bar najavljuju novinari, čisto sumnjam da će Kina to da radi. Iranu ostaje da švercuje naftu preko kompanija u inostranstvu koje su u njihovom vlasništvu ali to su relativno manje količine koje definitivno neće biti dovoljne da se finansiraju ratovi koje trenutno Iran finansira.
Dogovor Kine i Amerike nije blizu zbog Trampa. Kina može da ceka narednog presednika i sa njim da se dogovori nego da pregovara sa likom koji je siledzija i tupson. Šta su za Kinu dve godine? Plus sto postoji ozbiljna sansa da Amerik opet uleti u krizu a onda ce morati da trazi pare od Kine stim sto ovaj put ce Kina trziti da prvo kupi odredjene americke firme pa tek onds pare da da tj da kupi obveznice da ih ne bi zeznuli ko za vreme Huseina. Husein je uzeo pare od Kineza a kasnije zabranio spajanje Mikrona i kineske firme. Pa je zabranio izvoz intelovih phi procesora.
Kad sam rekao da ce Rusi imati direktnu kotist od bojkota iranske nafte to sam tako i mislio. Vece cjene plus vece trziste. Venecuela i Iran imaju probleme sa plasmanom = bolje drugim izvoznicima nafte. Izmedjuostalog i Rusima. Sankcije kini uvjetuju i smanjenje proizvodnje u kini. A u ostatku svjeta bi to trebalo znaciti povecanje proizvodnje. Nista se bolje istocnoj europi nemoze desiti nego da recimo aple proizvodi ovdje. Zapad je jednostavno preskup
Čudan je svet naftaša.
Npr. najviši ali ukupni tehnološki stepen kada se uzmu obzir i okolnosti ima sada Rusija. E jeste ali nije. Naime u tom tehnološkom prvom mestu zapravo učestvuju na mnogim važnim mestima upravo zapadnjaci i to u direktnom inženjeringu, projektnom i tehnološkom pre svega. Ameri, Italijani i Francuzi. Nivo Amera u toj oblasti je poseban oni osim nekoliko detalja su i dalje glavna pojedinačna intekltualna snaga u oblasti u nekim detaljima i dalje bez premca (mada im se smanjio razmak prema drugima), a i ostali imaju svoja mnoga mesta a posebno Rusija koja je čitav svekoliki sistem dovela do tog da kažemo prvog na planeti kada se sve uzme u obzir.
Kina je u toj konstelaciji zapustila granu. Štaviše ona ima polja koja ne crpi jer ne može da istera rentabilnost pa joj je isplativija kupovina.
Ovo poslednje vreme Nigerija bi trebala da prosto eksplodira nagore po povećanju proizvodnje i to dugoročnom sa temeljnim ulaganjima i razvojem i sve je u zapadnim rukama. Ima i drugih mesta koja su dugoročno zanimljiva.
U toj konstelaciji prosto mi se čini da bi Kina morala da krene na povećanje sopstvene proizvodnje a kako će nadoknaditi tehnološki jaz je sada drugo pitanje, mogili bi ga i razmotriti ako premisa uopšte važi.
Citat:Седамдесет бивших америчких војних званичника објавило је на аналитичком порталу „War on the Rocks“ писмо председнику Доналду Трампу у ком га моле да не допусти пораст напетости са Ираном.
rs.sputniknews.com/svet/201905251119907729-SAD-Tramp-iran/
Citat:Иран може да потопи ратне бродове САД уз помоћ „тајног оружја“, изјавио је данас саветник иранске Војне команде, генерал Мортеза Корбани.
„Америка шаље два ратна брода у регион. Ако направе и најмању глупост, послаћемо их на дно мора, заједно с посадама и авионима, уз помоћ две ракете или два нова тајна оружја“, рекао је Корбани, преноси Танјуг.
rs.sputniknews.com/svet/201905251119907861-iran-oruzje/
Citat:
Ministar vanjskih poslova Irana Mohammad Javad Zarif rekao je kako je američki potez slanja vojnika na Bliski istok "veoma opasan za međunarodni mir", prenose iranski državni mediji.
„Povećana prisutnost u našoj regiji je ekstremno opasna i ugrožava međunarodni mir i sigurnost i situaciju treba riješiti“ rekao je Zarif za državnu novinsku agenciju IRNA.
balkans.aljazeera.net/vijesti/zarif-slanje-.....unarodni-mir
Ludilo u poodmakloj fazi: Amerika započela „kosovski scenario“ u Iranu | Prorok
Amerika se otvoreno sprema za još jedan veliki rat na Bliskom istoku. Ovoga puta, na udaru vodeće severnoatlantske vojne sile mogao bi da se nađe Iran.
Da li je Vašington uopšte odmerio kakvog interesa bi imao od novog žestokog vojnog sukoba, a kakve bi bile mračne posledice po njih, ali i po ceo svet?
Namerava li Donald Tramp da u neizvesnu kampanju za drugi mandat u Beloj kući uđe pod stigmom „ratnog predsednika“, ili mu je to čak i prednost u današnjoj Americi?
O tim temama je novinarka Sandra Čerin razgovarala sa Dušanom Prorokovićem u emisiji „Prorok“.