Poslao: 26 Jun 2019 14:44
|
offline
- fantom_S
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Avg 2011
- Poruke: 3193
- Gde živiš: treći kamen od sunca
|
Ја сам знам да на овој цијени барела од 50-60 долара, плаћам гориво 1.1 евро. Ако се нека будала доле заигра па умјесто дрона падне нешто друго, биће весело пјешачити по овој врућини!
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 14:54
|
offline
- slonic_tonic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Jun 2014
- Poruke: 8009
- Gde živiš: Zagreb
|
- 16Ovo se svidja korisnicima: voja64, ljuba, Panter, markotrninic51, antosky, danijell, liman, francis begbie, zexoni, MidnighT_AlieN, zoran MKD, Joja, miodrag, nsakan, Mlav, BraneS
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
^
ko zna...
možda sve ovo muti biciklistička industrija
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 15:08
|
online
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5638
|
ltcolonel ::Napisano: 26 Jun 2019 14:11
Kubovac je gore napomenuo da Iranci u svojim PVO sistemima koriste kopiju američkog osmatračkog radara AN/APQ-50. Taj radar još uvek koriste mnoge NATO zemlje i u NATO smatraju da je bila velika greška što su ga neke ključne zemlje kao Nemačka izbacile iz naoružanja jer je on jedini stvarno sposoban da prati ciljeve sa malom REP jer radi u C talasnom području. Trenutno u celom sistemu PVO NATO zemalja u Evropi jedino on može da sa velikom pouzdanošću otkriva i prati ruske Kalibre. Patriot ni jedne verzije nije predviđen da dejstvuje protiv niskoletećih ciljeva sa malom REP kao što su krstareće rakete.
U stvari jedino su stari Houk sistemi osposobljeni da efikasno presreću Kalibre a oni su najvećim delom povučeni iz naoružanja.
Treba napomenuti da se kod sistema MIM-23 Hawk, radar AN/MPQ-50 koristili pre svega za detekciju ciljeva koji lete na srednjim i velikim visinama, dok se za detekciju niskoletećih ciljeva koristio CW radar AN/MPQ-48. Ipak, s obzirom na svoj frekventni opseg i bolji selektor pokretnih ciljeva koji je odvajao pokretne ciljeve od zemaljskih stalnih odraza, radar AN/MPQ-50 je imao bolje mogućnosti za otkrivanje niskoletećih ciljeva sa malim REP. Tako je mogao cilj sa REP od 1 m2 otkriti na 72-79 km.
Ja sam ovaj radar spomenuo u kontekstu Iranskog "kombinovanog" sistema Talash-1, koji je pomenut na temi o Iranskom sistemu "3rd Khordad" a koji koristi radar AN-MPQ-50 kao radar za otkrivanje, radar AN/SPG-51 skinut sa brodskog PVO sistema koji je koristio rakete Standard Missile-1 kao radar za osvetljavanje i praćenje ciljeva i rakete Standard Missile-1 modifikovane za lansiranje sa zemlje iz kontejnera koji vizuelno pomalo liče na Patriot, ali s njim nemaju nikakve veze.
I tada sam pisao, da brodski sistem ima 2 radara AN/SPG-51 kao i brodski 3D radar koji služi za otkrivanje ciljeva i formiranje početnih komandi za inerciono navođenje koje se putem SUV-a šalju na raketu Standard Missile-1. Zatim, kada raketa poleti, taj isti 3D radar formira korekcije koje se preko SUV-a šalju jednom od 2 antene AN/SPG-51 na repnu antenu rakete, dok poluaktivna RGS na raketi ne zahvati cilj. U tom slučaju, raketa ima domet do 74 km.
Iranci sada navode da je i kod Talasha isti slučaj. S obzirom da nema 3D radara, da je trebalo razviti potpuni novi SUV koji će moći formirati početne komande za inercioni let rakete i kasnije komande za korekciju, postavio sam pitanje koliko zaista ta raketa SM-1 u sistemu Talash-1 ima realan domet.
To je sve u cilju da ipak shvatimo da se i Iran služi propagandom, mada niko ne spori da su veoma napredovali i da su svi ovi sistemi koje oni prikazuju potentni, ali ne treba on toga praviti sisteme koji mogu da se ravnaju sa sistemima tipa S-300 ili Buk-M2.
Ne daj Bože rata, ali ako ga bude, najveće uzdanice Iranske PVO biće svakako S-300 i Tor, a ovo ostalo tek treba proveriti, s tim da ja "pikiram" na ovaj "3rd Khordad" kao najpotentniji, ali je pitanje koliko ga imaju.
Naravno, tu su i S-200 i kineski modifikovani Volhov (HQ-2J) i modifikovani Hawk.
Ostalo, tipa: Talash-1, Talash-3 ili Bavar-373, tek treba proveriti. Svakako su potentni sistemi i mogu "udariti koju recku" ali tek treba videti šta stvarno mogu u realnoj borbenoj situaciji. I naravno, veliko je pitanje koliko imaju tih sistema, jer je to sve novo.
Ratovaće protiv sile koja će ih ometati sa neba, sa mora i sa zemlje, nadgledati sa neba i iz kosmosa i gađati projektilima velike razorne moći kao i raznim MALD-ovima i drugim čudima o kojima ni sam još nisam dovoljno prostudirao, ali ono što znam jeste da su vrlo gadni protivnici.
Nemojte potcenjivati "zver" (USA) jer iako je ranjena, nije još pobeđena, a sada je i najopasnija.....
Ono što je iransko osnovno oružje odvraćanja su balističke rakete, kao i veliki broj ratnih brodova, topovnjača i raketnih čamaca koji mogu nositi razorne projektile i mogućnost aktiviranja hibridnog i čak i otvorenog rata na više frontova Bliskog Istoka (Irak, Jemen, Liban...). Iran ne bi bio potpuno okružen kao recimo SRJ i ima saveznike. I ima ih preko 80 miliona....uglavnom mlađeg stanovništva....To je čini mi se veći problem, nego obaranje jednog drona i budženje brodskog PVO sistema Standarda na kamionče......
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 15:38
|
online
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9056
- Gde živiš: pecina stroga
|
Kubovac ::
Ratovaće protiv sile koja će ih ometati sa neba, sa mora i sa zemlje, nadgledati sa neba i iz kosmosa i gađati projektilima velike razorne moći kao i raznim MALD-ovima i drugim čudima o kojima ni sam još nisam dovoljno prostudirao, ali ono što znam jeste da su vrlo gadni protivnici.
Nemojte potcenjivati "zver" (USA) jer iako je ranjena, nije još pobeđena, a sada je i najopasnija.....
Ono što je iransko osnovno oružje odvraćanja su balističke rakete, kao i veliki broj ratnih brodova, topovnjača i raketnih čamaca koji mogu nositi razorne projektile i mogućnost aktiviranja hibridnog i čak i otvorenog rata na više frontova Bliskog Istoka (Irak, Jemen, Liban...). Iran ne bi bio potpuno okružen kao recimo SRJ i ima saveznike.
Meni se cini da je osnovna snaga Irana njihova doktrina.
Oni se ne stide da prvi napadnu. Da preventivno napadnu. Nemojmo ovaj (eventualni) sukob gledati iz perspektive naseg rata sa NATO. Zasto?
Zato sto je nasa vlast sve vrijeme igrala na kartu odbrane i uzdrzanosti od napada. Nato baza u Tuzli je bila na 35 km dometa, ni metak nije opaljen. Itd, itd. Drugo, nismo ni imali dalekometnih sistema.
Iran naprotiv ima cime da napadne. Balisticke rakete, krstarece rakete, udarne bespilotne, mali brzi camci (zbog kojih je UAR i narucio Alasa). Ima i proksije.
Americka avijacija se bazira u zalivu. Katar i Bahrein i UAR. I na nosacima. Svi znate sta znaci ako baziras 200km od fronta, ili 1200. Mogu oni prebazirati dublje u Saudiju, i to nadoknaditi tankerima, ali takve daljine progresivno smanjuju broj naleta, geometrijski podizu zahtjeve u ljudstvu i letjelicama, druga prica potpuno. Sadasnji borbeni raspored USA u zalivu ne moze da prezivi ozbiljan udar Irana.
Drugo, Iran ima skoro 1000km dubinu teritorije. Nije to Srbija da je preletis za 20 minuta.
U slucaju rata, Iran sigurno napada preventivno prvi, i to svime sto ima. Cilj je americka logistika po zalivu i po Arabiji i Iraku. I naravno, borbene grupe americke mornarice. U tom scenariju, ne vidim kako Tramp moze da izvede napad sa 180 krstarecih i nikom nista. Nije Iran Sirija. Niti je ajatola Sloba.
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 16:00
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: MB120mm, babaroga, Kubovac, cezar 35, stug, Trinitron1, djordje92sm, zoran MKD, amaterSRB, miodrag, nsakan, ssekir75
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Kubovac je šarenilo iranskih sistema smatram prednošću a ne manom. Ako pogledaš šta od radarskih sistema koriste Iranci oni pokrivaju skoro sva talasna područja. Ameri će imati velike probleme sa ometanjem jer treba da ometaju i možda dvadesetak različitih radara na svim mogućim frekvencijama.
Dalje, ne mogu da verujem da Iranci nisu uspeli da nabave makar komercijalne termovizijske uređaje i da ih njihovi sistemi PVO nemaju. Pored toga, zbog ogormne dubine teritorije Ameri moraju da lete načičkani sa podvesnim rezervoarima tako da su ciljevi sa ogromnim REP-om. I što je po Amere najgore najveći deo iranske teritorije ne pokrivaju njihovi AWACS-i.
Ameri od Vijetnama nisu ratovali a da njihovi avioni nisu 100% pokriveni AWACS-ima.
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 16:28
|
online
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5638
|
@Ltcolonel
Slažem se, ali eto jedan HARM i to onaj iz 99-te apsolutno pokriva skoro sva talasna područja koja oni koriste. Odnosno od 500 MHz do 26 Ghz. Ne pokriva metarski opseg....
Ajde da napišem par reči, mada ja bežim od ovakvih "procena", više se baziram na tehničkim stvarima i pitanjima, to me više zanima nego "spoljno-politička" analiza....
Ipak, da ne ispadne da ja "navijam za Amere" (puj, puj, daleko bilo, pomeri se s mesta)...ja samo pokušavam da sagledam stvari što objektivnije i malo spustim tu "euforiju" zbog jednog drona, pa makar i najsavremenijeg trenutno američkog. I pre svega gledam iz PVO ugla, jer mi je to bila struka i tu imam najviše znanja. A taj deo mi govori da Iran može napraviti "dobar posao", barem onoliko koliko su Iračani uradili u I Zalivskom ratu (de fakto 86 aviona USA koalicije izbačeno)....
Ako bi to bilo praćeno i odgovarajućim preciznim i jačim udarima po američkim bazama na BI, američkim saveznicima, naftnim poljima saveznika, zatvaranje zaliva kojim prolazi 35% svetskog goriva i ako se aktiviraju i šiitske grupe u Iraku, Libanu i ako Huti počnu još jače tući po Saudima, može doći do faktički mini-svetskog sukoba.
A tada uopšte nije izvesna američka pobeda, bez upotrebe nuklearnog oružja, s obzirom da ja uopšte ne razmišljam o kopnenoj invaziji na Iran kao na realnoj opciji.
Dakle, ovo je potencijalno veoma opasna situacija, ali ja mislim da Tramp ovo sve radi da bi se "pokazao" kao neki "baja" kod kuće, a da će posle kao i sa Buckom naglo da spusti loptu i da će se potpisati neki sporazum koji se u suštini uopšte neće sprovoditi (isto kao i sa Buckom), a on će se predstaviti kao "mirotvorac" i to će mu poslužiti pred izbore. Ne mislim da on želi rat. Do sada je bio prosto "upadljivo" miran, u odnosu na svoje "krvožedne" prethodnike. Jedna smešna intervencija u Siriji, neka još smešnija sa helikopterima protiv Al Kaide u Jemenu (ne protiv Huta) i ne znam u Avganistanu to više i ne pratim, ali mislim da se Amerikanci pomalo povlače iz tog sukoba.....
U svakom slučaju, teško je ovo jednostavno objasniti i prognozirati šta sve može da se desi ili je bar meni teško da sagledam kakva sve nesreća iz ovoga može izaći...a može velika....
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 16:29
|
offline
- A.R.Chafee.Jr.
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Avg 2018
- Poruke: 11238
|
Iranski PVO je mlad, nastao je 2008. godine odvajanjem od RV. Takođe relativno je mlad kao osnova odbrane. Vazduhoplovstvo je bilo to koje je trebalo da brani zemlju, do skoro sredine osadesetih. Imaju iskustvo u odbrani tačaka. Pitanje je koliko im je integrisan taj PVO, imaju princip PVO baza, šta god to bilo.
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 16:43
|
offline
- Pridružio: 02 Avg 2011
- Poruke: 349
|
babaroga ::Kubovac ::
Ratovaće protiv sile koja će ih ometati sa neba, sa mora i sa zemlje, nadgledati sa neba i iz kosmosa i gađati projektilima velike razorne moći kao i raznim MALD-ovima i drugim čudima o kojima ni sam još nisam dovoljno prostudirao, ali ono što znam jeste da su vrlo gadni protivnici.
Nemojte potcenjivati "zver" (USA) jer iako je ranjena, nije još pobeđena, a sada je i najopasnija.....
Ono što je iransko osnovno oružje odvraćanja su balističke rakete, kao i veliki broj ratnih brodova, topovnjača i raketnih čamaca koji mogu nositi razorne projektile i mogućnost aktiviranja hibridnog i čak i otvorenog rata na više frontova Bliskog Istoka (Irak, Jemen, Liban...). Iran ne bi bio potpuno okružen kao recimo SRJ i ima saveznike.
Meni se cini da je osnovna snaga Irana njihova doktrina.
Oni se ne stide da prvi napadnu. Da preventivno napadnu. Nemojmo ovaj (eventualni) sukob gledati iz perspektive naseg rata sa NATO. Zasto?
Zato sto je nasa vlast sve vrijeme igrala na kartu odbrane i uzdrzanosti od napada. Nato baza u Tuzli je bila na 35 km dometa, ni metak nije opaljen. Itd, itd. Drugo, nismo ni imali dalekometnih sistema.
Iran naprotiv ima cime da napadne. Balisticke rakete, krstarece rakete, udarne bespilotne, mali brzi camci (zbog kojih je UAR i narucio Alasa). Ima i proksije.
Americka avijacija se bazira u zalivu. Katar i Bahrein i UAR. I na nosacima. Svi znate sta znaci ako baziras 200km od fronta, ili 1200. Mogu oni prebazirati dublje u Saudiju, i to nadoknaditi tankerima, ali takve daljine progresivno smanjuju broj naleta, geometrijski podizu zahtjeve u ljudstvu i letjelicama, druga prica potpuno. Sadasnji borbeni raspored USA u zalivu ne moze da prezivi ozbiljan udar Irana.
Drugo, Iran ima skoro 1000km dubinu teritorije. Nije to Srbija da je preletis za 20 minuta.
U slucaju rata, Iran sigurno napada preventivno prvi, i to svime sto ima. Cilj je americka logistika po zalivu i po Arabiji i Iraku. I naravno, borbene grupe americke mornarice. U tom scenariju, ne vidim kako Tramp moze da izvede napad sa 180 krstarecih i nikom nista. Nije Iran Sirija. Niti je ajatola Sloba.
Samo da dodam: 80 milijuna ljudi, nije mala stvar.
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 18:08
|
offline
- cezar 35
- SuperModerator
- Pridružio: 19 Feb 2006
- Poruke: 11155
- Gde živiš: Banja Luka
|
@...
Citat: Slažem se, ali eto jedan HARM i to onaj iz 99-te apsolutno pokriva skoro sva talasna područja koja oni koriste. Odnosno od 500 MHz do 26 Ghz. Ne pokriva metarski opseg....
Mislim da je @Ltcolonel u pravu kad kaze da je sarenilo iranskih sistema prednost, a ne mana.
Da bi se pokrio sav radarski i raketni spektar, koriste se sirokopojasni ometaci koji ne mogu postici optimalnu snagu na svim talasnim podrucjima, pa se moraju primaci objektu ometanja da bi uspesno ometali, a tada su ranjivi, ili cak ugrozeni (iskustvo iz sukoba s Nato '95.)
Ako ciljano ometaju 8GHz (npr.) mogu to uciniti uskopojasnim ometacem, izmaci se na bezbedno rastojanje, ali druga talasna podrucja su neometana sto cini "rupu" u sistemu ometanja. Ako zele pokriti sva talasna podrucja uskopojasnim ometacima sa bezbedne distance, javlja se problem u resursima i naprezanju avijacije zaduzene za ometanje.
Sve u svemu, el. ometanje moze u dobroj meri pomoci avijaciji u napadu, ali nije presudno za uspesan napad, jer dobro organizovana PVO, bez mnogo napora i u uslovima snaznog ometanja, moze locirati i ometaca i lovca bombardera, te dejstvovati po njima (iskustvo iz sukoba s Nato '95.)
Kad je Harm u pitanju, pokazao je veliku nepreciznost u dejstvu na radare nize frekvencije (1,2GHz)...promasio za vise od 20m
Radar vise frekvencije (5,1GHz), promasio za desetak metara.
Ni danas mi nije jasno dal' su ga zbunile bocne lepeze radara, koje su minimalne (oba radara formiraju snop na anteni), ili je to posledica sirokopojasnog prijemnika na raketama.
|
|
|
|
Poslao: 26 Jun 2019 18:45
|
online
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5638
|
Napisano: 26 Jun 2019 18:26
[quote="cezar 35"]@...
Citat:
Sve u svemu, el. ometanje moze u dobroj meri pomoci avijaciji u napadu, ali nije presudno za uspesan napad, jer dobro organizovana PVO, bez mnogo napora i u uslovima snaznog ometanja, moze locirati i ometaca i lovca bombardera, te dejstvovati po njima (iskustvo iz sukoba s Nato '95.)
Nažalost, iskustva iz 99-te ne govore ovome u prilog, bar što se tiče jedinica Kub...ali da idemo mnogo u off.....
Dopuna: 26 Jun 2019 18:45
cezar 35 ::@...
Kad je Harm u pitanju, pokazao je veliku nepreciznost u dejstvu na radare nize frekvencije (1,2GHz)...promasio za vise od 20m
Radar vise frekvencije (5,1GHz), promasio za desetak metara.
Ni danas mi nije jasno dal' su ga zbunile bocne lepeze radara, koje su minimalne (oba radara formiraju snop na anteni), ili je to posledica sirokopojasnog prijemnika na raketama.
99-te je bilo dosta promašaja sa HARM-ovima, ali zato što su često ispaljivani i čisto preventivno.
Ali evo ti primer: U ratu u Bosni, niti jedan radar P-15 nije pogođen protivradarskom raketom, tako da smo i mi mislili da smo "bezbedni" barem koliko i operatori na P-12/18 koji je van opsega rada HARM.
Ali kada počeše da padaju žrtve i to baš od PRR na P-15, onda smo shvatili da neka iskustva iz 95-te jednostavno više ne važe.
Takođe, 95-te nisu nosili AN/ALE-50 za Kub....99-te masovna upotreba. Veći broj raketa je lansiran na ometač i to se zna. OR i NR Kub-a jednostavno ne mogu razdvojiti cilj i ometač AN/ALE-50. Postoji mogućnost da se lansira više raketa u intervalima od 3 sekunde, jer NR vidi cilj kao "grupni", pa se tako nešto proba. Ali je često već nakon 1 lansirane rakete doletala HARM....
"Lek" za ovo može biti gađanje uz korišćenje TOV-a, ali to je moguće samo danju i to kad je povoljna fonska situacija....Noću, nikako....
|
|
|
|