Mobilni telefoni, kamere i internet, neće ništa da promene u trenutku kad je zapadu potreban azerski gas, a Izraelu je potrebna odskočna daska za centrifuge u Iranu. Da vas podsetim na slučaj žene Anush Apetyan, vojnik Jermenije. Tokom razmene vatre 09.2022 vojska Azerbejdžana je zauzela karaulu i zarobila vojnike na granici sa Jermenijom u rejonu Džermuk. Žena je mučena, silovana i raskomadana. Kao u mnogim slučajima, azerski vojnici stavili su snimak tela, išarano porukama mržnje prema Jermenima, u internet. Ovo nije izolovan slučaj i može da dovede do velikog zla. Azeri su brutalniji u tretmanu jermenskih zarobljenika i civila. Dešava se da se Jermeni iživljavaju na zarobljenicima, bilo je ratnih zločina ali, Azerbejdžan je trenutno vojno nadmoćan i civili Arcaha su im na dohvat ruke, na izvolte.
Mržnja između Jermenije i Azerbejdžana u ovom trenutku ne može da se uporedi sa mržnjom između Turske i Kipra/Grčke ili mržnjom na Balkanu.
Za one što nemaju tviter i telegram predato naoružanje od strane snaga N-K
+ Provučeno kroz GPОвде је вредно размотрити – поред дубоко укорењених историјских притужби, религије и политичких тежњи – економских и логистичких аспеката јерменско-азербејџанске конфронтације и зашто је сукоб толико неопходан Азербејџану и Турској.
Вреди напоменути да Баку тренутно одржава контакт са азербејџанском ексклавом Нахичеван, као и пре Другог рата у Карабаху, ваздушним путем или копненим путем кроз Иран. Чини се, какву улогу овде игра Карабах?
Чињеница је да само са јерменском владом коју контролише Карабах и лојална Турској и Азербејџану има смисла имати копнену везу – коридор Зангезур, који повезује Баку и западне регионе земље са Нахичеваном.
Подсетимо, овај транспортни пројекат је лобирао Азербејџан након завршетка Другог рата у Карабаху крајем 2020. године, у којем је Баку однео убедљиву победу. Управо транспортни коридор Зангезур треба да омогући успостављање непрекидног логистичког ланца између Бакуа и Анкаре.
Истовремено, упркос потписаним споразумима и безбедносним гаранцијама руске стране (обезбеђујући своје мировне снаге да чувају руту), јерменско руководство је заправо почело да бојкотује пројекат, видећи га као претњу националној безбедности. Власти су своје страхове објасниле чињеницом да Азербејџан с времена на време проглашава да је област Сјуник Јерменије историјска земља Азербејџанаца.
Истовремено, вреди истаћи интересовање других земаља за јерменско-азербејџански сукоб – Израела и Ирана. Уосталом, управо Техеран има директну корист од Азербејџана, који дели регион Сјуник.
Сва транспортна логистика до Нахичевана пролази кроз Иран. Поменућу и гасовод Иран – Јерменија, који ради од 2007. године, и уопште логистику копненог транспорта Ирана преко Јерменије до Русије. Стога је иранско војно-политичко руководство јасно зацртало своје „црвене линије“ по питању стабилности у региону Јужног Кавказа.
У међувремену, познато је да Израел, стратешки противник Ирана, користи међународни аеродром Фузули у Карабаху, који су недавно изградили Турска и Азербејџан, за шпијунирање иранских нуклеарних објеката лансирањем својих извиђачких дронова.
Уз то, Израел појачава војно-техничку сарадњу са Азербејџаном, што не може а да не забрине Техеран.
Дакле, неизвесни вектор садашње владе Јерменије може да одигра окрутну шалу са њом у будућности. Иступање из ОДКБ-а, о којем говори јерменска марионетска влада, наводно због недостатка политичког јединства и пружања војне подршке у сукобу у Карабаху, могло би да доведе до губитка државности Јерменије и понирања региона Јужног Кавказа. у хаос рата. https://rusvesna.su/news/1695380022
Ne možemo pričati o "interesu da se prave zločini". Odbijam da verujem da ijedna zajednica može imati takav interes. Korist od ločina mogu imati samo beskrupulozni pojedinci, narodi i države - nikako.
Zato mislim da buduća bezbednost etničkih Jermena uopšte ne zavisi od interesa Azerbejdžana. Mislim da, bar u bližoj, neposrednoj budućnosti, njihova bezbednost najviše zavisi od Rusije. Rusi ih u ovom deljenju karata nisu zaštitili, svakako ne onako kako je većina očekivala. Ili preciznije, nisu zaštitili organizovanu jermensku zajednicu u NK. I neću se upuštati u tumačenja priode mandata ruskog kontigenta, to nije važno. Rusija je delovala u sopstvenom interesu, onako kako je procenila. Tako bi svako. Ali njihov mandat, kakav god da je, nije završen! Bilo kakve oružane snage Arcaha više ne postoje, vojska Jermenije drži se unutar svojih granica, dalje "pretnje" po integritet Azerbejdžana nema. Jedini bitan preostali spor (kao potencijalno seme budućeg sukoba) ostaje nahičevanski koridor i postojeći sporazumi koji ga se tiču.
I u takvoj novoj realnosti leži dalja velika odgovornost Rusije. Svaki jermenski civil koji bude ubijen, delom će i njima na dušu. Jer nema nikog drugog da jermenske civile zaštiti. Ne mogu sami, ne može ni matična država Jermenija. Jedini koji su između njih i Azerbejdžanske (nepisane) politike i prakse nekažnjavanja zločina jesu Rusi. Da li će oni zaštitu pružati diplomatijom, vojnim prisustvom na terenu, kombinovano? Svejedno je. Samo Rusi moraju imati na umu da se i to gleda. Da je i to činilac "meke moći" koja im je sve potrebnija.
Ако прелистате ову тему до новембра 2020. године, видјећете каква се звјерства чинили Азери ратним заробљеницима и чак и цивилима.
Нема потребе да се расправљамо о глупостима, кад докази ратних злочина и кршења основних људских права постоје буквално на овој теми. И оно што Chafee рече, злочини су систематизовани, организовани и намјерни. У њима је непосредно учестоваво војни и политички врх Азербејџана.
Dopuna: 23 Sep 2023 12:39
"buduća bezbednost etničkih Jermena uopšte ne zavisi od interesa Azerbejdžana. Mislim da, bar u bližoj, neposrednoj budućnosti, njihova bezbednost najviše zavisi od Rusije. Rusi ih u ovom deljenju karata nisu zaštitili"
Не знам како да ти објасним, да их Азери не нападају, неби било ни потребе да их Руси штите