Jermenija vs Azerbejdzan sukobi oko Nagorno-Karabaha

356

Jermenija vs Azerbejdzan sukobi oko Nagorno-Karabaha

online
  • Pridružio: 21 Jun 2010
  • Poruke: 599

Rukovodstvo Azera nije normalno ako sad stanu.Nikad neće imati ovakvu šansu.Imam utisak da je globalna vojna doktrina predugo potcenjivala moć dronova, a to će se ubrzo promeniti.Tursku akciju iz Idliba i Libije i ovu Azersku bih poredio sa tenkovskim blickrigom 1939., već '42 nije više bilo moguće tako iznenaditi neprijatelja, a tenk nije bio tolika babaroga kao par godina ranije.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Jul 2018
  • Poruke: 3897

Napisano: 10 Okt 2020 13:37

flash12 ::

Не знам да ли се о овоме писало раније, али одавно су написани тзв ''Мадридски принципи'', као решење за конфликт, где би остала енклава НК уз коридор до Јерменије а преостала тампон зона била враћена Азербејџану. Овако.

Принципи иду овако:
1. Враћање тампон зоне Азербејџану
2. Прелазни статус НК-у, уз гаранте за сигурност и самостално управљање
3. Коридор до Јерменије
4. Будуће одлучивање о коначном легалном статусу НК-а кроз законски обавезујућу изјаву воље (колико разумем, референдум у НК?)
5. Право свим расељеним лицима унутар Азербејџана и НК да се врате тамо одакле су протерани (НК је имао неких 20% Азера пре рата)
6. Међународни гаранти за сигурност укључујући и миротворце

Е сад, колико је реално да ово буде издејствовано, не знам. Али ако Азери уопште пристану на преговоре везане за мирно решавање конфликта, онда дефинитивно и њима жестоко шкрипи на земљи и препознају да нема теорије да војно очисте остатак Арцаха/НК-а упркос овим успесима на југу. Ове ограничене операције око Хадрута можда говоре о томе да опипавају ситуацију у самом планинском подручју и процењују да ли да наставе рат (ако осете слабост Јермена ту) или ипак пристану на примирје до даљњег.

Отприлике али тешко да ће ишта од тога бити. Јер би то фактички значило да Азери признају бившој АП Нагорно Карабах да остане вечно у недефинисаном, али практично независном статусу. Јер је њихова верзија коначног статуса НК (аутономија) прилично другачија од Јерменске (независност). Али са друге стране тешко да би и Јермени пристали јер би морали да врате више од пола садашњег Артцаха плус ово што би остало би било потпуно окружено Азербејџаном па би му било много лакше да га заузме.

Dopuna: 10 Okt 2020 13:41

PrintZip ::Napisano: 10 Okt 2020 13:30

@dragoljub11987

Emir Suljagic nije u SAD nego je u BiH a i u RS pocesto (iz Bratunca je), bivsi sluzbenik MoD BIH, politicar, kvaziakademski pregalac i covjek sa politickom i propagandnom misijom u Potocarima i Srebrenici (vidjeti trenutnu funkciju).

Ono sto on sniva u "analizi" su vlazni snovi svih mladjanijih, europski obrazovanih, kvazitolerantnih komsija Bosnjaka. Ako Azeri dobiju ovaj rat, posledice cemo osjetiti i mi.

Помешао сам га са Реуфом Бајровићем, пошто су обојица екстремни исламофашисти у грађанском оделу. У сваком случају обојица би ратовала са безбедне даљине. А што се последица тиче, они би у сваком новом конфликту били највећи губитници.



offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9227
  • Gde živiš: pecina stroga

Bayraktar




















offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2740
  • Gde živiš: Beograd

PrintZip ::Napisano: 10 Okt 2020 13:30

@dragoljub11987

Emir Suljagic nije u SAD nego je u BiH a i u RS pocesto (iz Bratunca je), bivsi sluzbenik MoD BIH, politicar, kvaziakademski pregalac i covjek sa politickom i propagandnom misijom u Potocarima i Srebrenici (vidjeti trenutnu funkciju).

Ono sto on sniva u "analizi" su vlazni snovi svih mladjanijih, europski obrazovanih, kvazitolerantnih komsija Bosnjaka. Ako Azeri dobiju ovaj rat, posledice cemo osjetiti i mi.


Зато нећу моћи да схватим наше људе који у овом сукобу барем мало не подржавају Јермене, или не дај Боже подржавају Азере. Гледајући крупнији план, ово је један део велике борбе против надирућег нео-Османизма, пред ким је околина и даље разједињена и дезоријентисана - и због тога свим срцем подржавам и Грке, и Французе, и Русе, и Јермене, и Сиријце, и Египћане и Хафтара. Читава ситуација у том делу света подсећа на Европу крајем 30-их током Хитлеровог наметања воље свима около, када је бескичмењаштво и неспремност великих сила на рат, довело до предаје Рајне и Аустрије и историјске издаје Чехословачке.

Република Српска и Рашка се бране у Арцаху, на Кастелоризу, острвима Егејског мора, у Сирту, Идлибу, Рожави...

offline
  • Pridružio: 30 Sep 2020
  • Poruke: 276

Koliko S300 je uništeno u ovom ratu? i gde su bili postavljeni? u Jermeniji ili NK?
Nešto je slaba priča oko uništavanja "neuništivog"?

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 2791

da li bi stavljanje onih metalnih resetki na tenkove i ostalu tehniku smanjilo jermenske gubitke?

i da li su one uopste korisne protiv danasnjih modernih raketa?

offline
  • Pridružio: 18 Nov 2017
  • Poruke: 1445

Zaboravi na resetke...to je stvarno efikasno samo protiv rpg7 granata jer ne odradi upaljac..u nekih 50 posto slucajeva.
U vecini drugih slucajeva je efekat zanemarljiv.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 34863

Na obe bombice je BG protivpešadijska razorna stim da je manja bazirana na NRZ raketi od 70mm za max domet im treba 80 sekundi a minimalni domet je 2km.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 835

sunto ::Koliko S300 je uništeno u ovom ratu? i gde su bili postavljeni? u Jermeniji ili NK?
Nešto je slaba priča oko uništavanja "neuništivog"?


Ne vjerujem da su Azeri do sada gađali Jermeniju i time provocirali Ruse da oštrije reaguju. Imamo ova dva snimka za sada. Ne znam da li su Jermeni imali raspoređene S-300 u NK.

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 1675

Јермени Нагорно-Карабаха имали су правни субјективитет, били су становници аутономне регије и имали су правни основ за самоопредељење. Поред тога, совјетско законодавство, у складу са законом „О поступку за решавање питања везаних за отцепљење савезничких република од СССР-а“ усвојеним 3. априла 1990. године, дозволило је Аутономној области Нагорно-Карабах да самостално одлучује о својој будућој судбини и обавезало Азербејџан да одржи референдум на територији НКАО (закон можете пронаћи на Интернету и прочитати члан 3).

Када се говори о азербејџанским избеглицама, такође не треба заборавити на огроман број јерменског становништва, које је било принуђено да напусти Азербејџан као резултат очигледне антиарменске политике, етничких сукоба и дискриминације. Само од 1945. до 1988 више од 150 хиљада Јермена напустило је домове, а након 1988. више од 500 хиљада.

Са правне тачке гледишта у овом питању није све тако једноставно и једнозначно, а изјаве азербејџанских политиколога о сукобу лишене су објективности и немају озбиљне основе.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1099 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 6 sakrivenih i 1048 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, ArchaBasha, armor, black sabah, darkojbn, DeerHunter, Djokislav, Fisherman, Frunze, HogarStrashni, HrcAk47, karevski, Krusarac, kybonacci, ladro, manda87, Marko Marković, Mediator, Mercury, Miki01, mikrimaus, Milometer, milos.cbr, MrNo, nebojsag, nenad81, Neutral-M, oldtimer, Penzula, Povratak1912, shone34, Sir Budimir, Sirius, skvara, Vlada1389, vukm, Vzor50, wolverined4, YU-UKI, YugoSlav, zziko, Žrnov, šumar bk2