offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9228
- Gde živiš: pecina stroga
|
A.R.Chafee.Jr. ::
Pre 40 godina nije postojala BPL koja može da ponese ozbilajn teret, a kamoli Shrike ili Standard. Služile su da izviđaju i traže mete i navode avione. Kao što radi Orbiter ili Bajraktar. Kao što An2 izmamljuje PVO, Izraelci su koristili mamac Samson, a umesto Harpije Kilshon AGM-45 Shrike i Keres AGM-78 Standard ARM, rakete nakačene tenk i kamion.
Šta imamo 82.iznad doline Beka? Dron mamac, dron izviđač. Šta nemamo? Dron napadač i dron samoubicu.
Princip rad ili ti doktrina je tada postvljen, a napredak tehnologije je omogućio da ne moraju da se šalju avioni, a da Harpija zameni Kilshona i Keresa.
Poznat si na forumu da tako zacijepis za nesto i onda dvajes strana nikako da stanes. Al ovdje moram da odgovorim i vise necu, jer je besmisleno.
Prvo nisi procitao moj post koji komentarises. Ne pricam o tehnologiji bespilotnih, niti o tehnologiji uopste, niti kad je ko prvi koristio bespilotne.
Pricam o taktici upotrebe BPL kao oruzja odluke, i presudnoj ulozi BPL koju je ta taktika donijela Azerbejdzanu u ovom ratu.
Ako si ti u pravu sa tom pricom da je ovo prepisana 82ga, onda bi po analogiji Jermene spasilo samo
da su izucili greske sirijske iz 82ge i odradili posao suprotno. A to nije tako. Dakle nema veze sa vezom ta tvoja tvrdnja.
Dolina Beka je naduvana Izraelska prica o superiornosti njihovih mozgova i inferiornosti glupih Arapa. Bespilotne su samo jedan dio te operacije, takticki odlicno iskoriscene, ali nikako presudne, jedino su pomogle da prve rakete polete na njih, a ne na Izraelske avione sa posadom. Da nje bilo bespilotnih, isli bi Izraelci avijacijom u prvi napad, imali bi par gubitaka, al bi opet oduvali ona tri diviziona kuba.
Niti su bespilotne radile na Golanu tada battlefield interdiction, niti su uopste utjecale na tok rata. Jer da je jedna od onih Sadatovih oklopnih kolona prosla kud je posla prica bi bila drukcija. A tu se nisu pitale bespilotne.
Ponavljam, ovdje se radi o novoj doktrini upotrebe bespilotnih. Objasnio sam vec, da se ne ponavljam. Niko ovu doktrinu nije do sada koristio.
Clanovi na forumu vidim komentarisu pa Izrael, pa amerikanci. Nije tacno. Izrael je dosad koristio bespilotne samo protiv PVO, ostalo odradjuje avijacija krstarecima, ili pametne letece bombe.
Amerikanci koriste bespilotne protiv pojedinacnih ciljeva velikog zancaja, i daleko od njihovih linija, u dubini teritorije koju ne kontrolisu. Nismo vidjeli americke bespilotne da tuku Talibane koji drze pod vatrom americki check point. Tu se koristi avijacija ili apaci, ili kombinacija svega sto moze da puca ukljuciv i artiljeriju, ali, iz nekog razloga, nema bespilotnih.
Ima ona misteriozna epizoda kad izgibe onaj Wagner u Siriji. Opet nema bespilotnih. Ima F-16, ima Apachi, vjerovatno i Hercules, al nema bespilotnih.
Tako da valjda sam jasan ovdje. Turci jesu prvi koji su pokusali da koriste bespilotne kao oruzje odluke u ratu. Pazi, kazem U RATU, ne u bitci, ili u boju, ili u operaciji. I ovdje su uspjeli. Protiv potpuno ravnopravnog protivnika, cak i jedna i druga strana manje vise imaju istu tehniku, bar tenkove i artiljeriju, osim par izuzetaka.
I nije to masovna upotreba bespilotnih. Kako? Pa da je masovna, imali bi po stotinu klipova pogodaka dnevno. A nemamo. NAjvise deset, petnaest pogodaka dnevno. I to ne svaki dan. A bar ciljeva ne fali na ovom vojistu. Ja cijenim da se ovdje radi o dvadesetak bayraktara i nesto haropa i to je to.
Ne zna se jos, ali neke ocjene su da su Turci uvezali sve letjelice u jedan sistem, i izvidjacke poput Oriona, i napadne (Bayraktari) i samoubice. Kompletan sistem stalnog nadgledanja bojista iz vazduha sa kapacitetom da se svaki otkriveni cilj napadne i unisti u roku od par minuta.
Ovo niko nije radio dosad, ni na mnogo manjem bojistu i u asimetricnom ratu, a kamoli u konvencionalnom sukobu dva ravnopravna i dobro opremljena i obucena protivnika na frontu duzine od preko 500 kilometara i dubine od 200 do 400 kilometara.
I nazalost, pokazalo se da je ova taktika odnijela prevagu ovdje. Cak je mozda i odlucila rat.
|