187 ::Mala digresija na jedan od postova tice se ometanja .Nije potreban GPS svakom dronu da bi mogao da se orjentise .Na temi o Siriji je to vec sazvakano bas za turska sokocala .Ima snimaka gdje se cak vidi parametar GPS /OFF
Da , ali onda moras imati bare 3 zemaljske stanice za precizno navodjenje , a signali sa zemlje su puno laksi za ometanje nego iz svemira.
Dopuna: 28 Okt 2020 0:01
NaaT ::
Postavim ti video i ti kazes nije zum.
Reci sta je, ajde.
Znam sta ces reci. Traker. Traker sa mogucnoscu zakljucavanja cilja je sastavni deo opto-elektronskog sistema.
Ono sto ti gledas je hod sistema za zumiranje. Bez obzira na polozaj i daljinu letelice.
Ovo je opticki zoom kamere BL , pogledaj snimku , pogledaj brojke uvecanje/smanjivanje
Језиви видео који је циркулирао у азербејџанским медијима нема никакве везе са околностима у којима је рањен министар одбране Нагорно-Карабашке републике генерал-потпуковник Јалал Харутиуниан. Ово је изјавио секретар за штампу председника НКР Вахрам Погхосиан.
Citat:„Јалал Харутиуниан је рањен у борбеном положају“, рекао је у интервјуу јерменским новинарима.
„Срећом, повреда није озбиљна, живот му није угрожен. Сада је на интензивном лечењу, опоравља се и ускоро ће се вратити на дужност “, рекао је прес-секретар челника Артсаха.
Немогуће је пренијети смрад лешева: Азербејџан одбија да однесе убијене војнике
Јавна телевизија Артсах (Република Нагорно-Карабах) емитовала је извештај о ситуацији на северној линији фронта.
Извештај каже да од почетка рата на северној граници Артсацха, Азербејџан трпи неуспех за неуспехом. Напомиње се да, упркос великим губицима азербејџанске стране, нису успели да остваре озбиљан искорак на северном правцу.
На видео снимку се види и место уништења азербејџанских јединица, где се још увек налази на десетине лешева.
Новинар каже да камера преноси снимке, али је немогуће поднети смрад лешева азербејџанских војника који труну већ неколико недеља.
Баку одбија да преузме своје војнике убијене у Карабаху, упркос чињеници да су ближе азербејџанској граници него јерменској.
@Deneb
Problem BPL nije problem sistema kojim ce se gadjati. Problem je zahvat i materijal BPL. BPL letelice lete jako sporo i to je velik problem za radare namenjene borbi protiv letelica i projektila koji lakse uoce stvari koje se brzo krecu. BPL obicno lete tu negde na brzinamo od oko 100-120km na sat najcesce. Najvesce nemaju mlazne motore te im je termalni odraz relativno mali. Mogu da lete na visinama iznad standardnog dometa lakih PVO sistema tipa strela. I mogu da budu napravljene od polimera koji prave mali odraz.
Postoje novi radarski sistemi kao na primer na novim S300/400 sistemima koji mogu da prate takve objekte bez problema ali su skipu i nema ih svuda. Takodje najcesce zahtevaju dosta odrazne povrsine sto zahteva operativnu dubinu i bezbednost.
Oni na sminku gadjaju, letelicu za koju znaju odakle dolazi, ima malu mlaznicu, i krece se predvidjenom putanjom na moloj visini. To mozes i puskom tako da oboris. Ono sa cim se Jermeni bore je mnogo komplikovanije a uz to ne bi bilo cudno da Azerima Izrael prodaje satelitsko osmatranje i da verovatno znaju ugao zahvata radara bilo kog sistema pre napada.
U pvo se razumem relativno malo jer nije moja profesija. Imas ovde mnogo bolje objasnjeno sve i svako koga zanima konkretna situacija i BPL sistemi bi mogao da procita, odlicno napisano od strane coveka koji izuzetno vlada materijom.
tangosix.rs/2020/20/10/analiza-okrsaji-aze.....za-srbiju/
Kakav bre radar, za dronove mora biti termovizija ili opticki rezim. Zato su topovi jos uvek aktuelni. Moze I dobar LPRS. Medjutim taktika upotrebe istih mora biti prilagodjena cinjenici da rakete koje dronovi nose imaju veci domet i od topa i od LPRS. Znaci mora osmatranje (VOJIN) i zasedno dejstvo uz naravno maskiranje koje podrazumeva i opticki i FLIR rezim. Suma i transeja vise nisu dovoljne.