Carke se nastavljaju
Citat:Azerbaijan Armed Forces reportedly violated ceasefire on Armenian border.
As reported by the Ministry of Defense of Armenia, on October 4, at about 11:30 pm, a rear service truck of the Armenian army was damaged as a result of a shot from the positions of the Azerbaijani
https://twitter.com/theragex/status/1445448745076674570
Citat:Međutim, ispostavilo se da je Jermenija bila potpuno nespremna za rat sa masovnom upotrebom bespilotnih letelica, čiju su taktiku Huti razradili u Jemenu, a Turci – u Siriji i Libiji.
Masovna upotreba bespilotnih letelica Bajraktar TB2, zajedno sa bespilotnim letelicama-kamikazama tipa Sky Striker, Harop i Orbiter, rezultirala je gotovo potpunim uništenjem jermenskih sistema PVO Osa i Strela-10 raspoređenih u Nagorno-Karabahu u prvim danima sukoba.
Već prvog dana rata izveden je pripremljeni udar na položaje ovih sistema PVO, čime je odbranu Nagorno-Karabaha, prema proceni stručnjaka, lišila do 80% sistema PVO – 6 sistema PVO „Osa“ i 3 sistema PVO „Strela-10“ sa gubicima od 4 BPL.
Uništeno 80% sistema PVO - 6 Osa i 3 Strele-10. To znači Arcah je imao svega 8 sistema Osa i 4 Strele-10, svega 3 baterije ili jedan bataljon. Pošto je Arcah imao svega 150 hiljada stanovnika, najverovatnije više od toga nisu ni mogli imati. Ali ipak, one dvije Ose i jedna Strela-10, koje su ostale, izdržale su do kraja rata i uništile vanredan broj dronova, helikoptere i jedan Su-25...
Da, ali Armenija ni Torova nije imala u nekom velikom broju. Sa ovim malim, što su imali, napravili su čuda i izdržali 44 dana protiv Azerbajđana i Turske, sve dok se Rusi nisu umješali i preuzeli Arcah.
A Azerbajđan sad mašta, da može ratovati sa Iranom...
Ne loži se, Arcah je pocepan k'o svinjče masno ćebe, poražen je i vojno i politično i moralno za najmanje jednu celu generaciju, jer su sad ubeđeni da ih je Jermenija zeznula (a realno jeste). Da nije bilo zvonka spasića, ne bi ni od tog ostalog ništa bilo.
Анализа се темељи на монографији С.И. Макаренка под називом: "Противодействие беспилотным летательным аппаратам”, издате крајем 2020. године у Санкт Петерсбургу.
Монографија је рађена до 16/10/2020, дакле није обухватила цео рат.
Зато постоји додатни текст аутора, као допуна информацијама до краја рата и анализа резултата.
Све то пише у предговору текста-анализе.
Што се тиче "процената" уништених Оса и Стрела које су у монографији наведене, ради се о процени стручњака о броју Оса и Стрела распоређених на простору Нагорно-Карабаха првих дана рата. И подвлачим: на основу процене стручњака. Такође, проценат није фиксан, каже се "до 80%".
У другом делу текста аутор је допунио информацијама до краја рата и анализирао сопственим речима целокупан рат, са аспектом на ваздушни рат.
Број уништених средстава ПВО, пре свега Оса (најмање 16) уопште није споран. Постоје фотографије сваке Осе која је уништена-тешко оштећена или заробљена. Такође, у анализи није аутор навео, али уништено је и неколико возила за транспорт и претовар ракета и за то такође постоје фотографије.
Дакле, без обзира на наклоност према Јерменима, коју и сам имам, претрпели су тешке ударце и велике губитке у људству и у техници.
Системи ПВО нису били адекватни задацима пред којима су, по прву пут овако масовно, били.
Обарања летелица и дронова је изведене са Осама, које су сукцесивно допремане из Јерменије, Тором, лаким преносним ракетним системима, али и средством РЕБ Репелент.
Једноставно, масовност напада из ваздуха али и са земље, често управо уз навођење из ваздуха је била првелики залогај за испоставиће се тек током рата, ипак скромну ПВО на коју су снаге тзв. Арцаха могле да рачунају.
Уосталом, радиће се и нове анализе, детаљније и прецизније. Али ништа не може да сакрије чињеницу да су Јермени доживели тежак пораз и да су Руси (ту сам сагласан и то и пише у анализи) "спасили што се спасити може", бар привремено до коначног решења.
Оно што се ја надам јесте да ће Русија утицати да се за преостали простор тзв. Републике Арцах нађе неко решење да тај народ има некакву самоуправу и да буде, што је најважније, безбедан.
Da, niko ne usporava teške gubitke Arcaha. Sa onom što su imali, dobro su se borili. Da jeste ih zeznula Armenija, ali spasila ih Rusija, kad su Azeri oborili onaj ruski helikopter i dali Rusima proste ruke, da se uključe u rat na strani Arcaha. Da nije Alijev prihvatio primirje, Rusi bi umarširali u Baku. Azerbajđan nije uspeo u tački, zbog kojeg je i započeo rat, nije zauzeo Arcah. Ta je sad u Ruskim rukama i tako če ostati. Arcah je sad u praksi ruska gubernija u vidu nezavisne zemlje. Ako sad Azerbajđan nešto započinje, razbit če ga zajedno Rusija i Iran. U tome jest pobeda Arcaha, jer je odbrana izdržala do uljučivanja snažnog saveznika u rat. A sad se globalno karte menjaju. Iran je sad punopravna šlanica Šanghajskog saveza u savezništvu sa Rusijom i Kinom, Ameri su izgubili rat u Afganistanu...