Kineski sporovi oko teritorijalnih voda

112

Kineski sporovi oko teritorijalnih voda

offline
  • Pridružio: 13 Mar 2024
  • Poruke: 54

Filipini i Kina su ponovo u sudaru u Južnom kineskom moru

Filipinski istraživački brod dobio je zadatak da istraži morsko dno u filipinskim vodama. međutim, sredinom aprila, kada je bio samo 35 nautičkih milja (nešto više od 60 kilometara) od sopstvene obale, na putu mu se našao brod kineske obalske straže. Filipinci su to očigledno očekivali i dodelili sopstvenu obalsku stražu da prati istraživački brod. ali brod kineskih vlasti je velik kao neki ratni brodovi i znatno je naoružaniji od filipinske obalske straže.

Mesto sukoba je tzv Drugi Thomas Shoal, ili Aiungin Shoal kako ga nazivaju na Filipinima. Filipinska mornarica je 1999. godine tamo prizemljila desantni brod BRP imenom Sierra Madre

tako je Manila stvorila privremeno prisustvo na spornom atolu tj šačica marinaca je od tada na toj poziciji. ali stari brod je u opasnosti da se raspadne.

Kina optužuje Manilu da pokušava da unese građevinski materijal za izgradnju stalne baze



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Mar 2024
  • Poruke: 54

Zapad opet ništa nije razumeo. mnogima se čini da su nedavni ekonomski neuspesi Kine garancija da će opasnost proći i da će Kina na kraju biti previše zaokupljena unutrašnjom politikom da bi se fokusirala na borbu i rizikovala globalni ostrakizam koji bi značio dalje ekonomske poteškoće. brat Si militarizuje kinesko društvo i priprema svoju zemlju za rat punog razmera.

Si je ujedinjenje sa Tajvanom učinio centralnom temom svoje ere. on to vidi kao suštinu nacionalne obnove. godinama su njegovi govori pripremali Kinu za "veliku bitku" i "veliki test" koji će zahtevati izuzetne žrtve.

kineska vojska je od tada izgradila ogromne podzemne komplekse, modernizovala i proširila svemirske instalacije, moćno vazduhoplovstvo i nove protivvazdušne sisteme i najveću mornaricu na svetu. Kina takođe radi na integraciji svemirskog ratovanja, elektronskog ratovanja i sajber ratovanja. takođe ima najnaprednije snage balističkih raketa na svetu.

Istovremeno, Kinezi ubrzano grade svoju nuklearnu trijadu. Kina želi da neutrališe svaku moguću nuklearnu prednost SAD u krizi kako bi vodila bitku na konvencionalnom polju, gde Kina ima prednost

brat Si je uveo nove zakone koji dozvoljavaju nacionalizaciju strane imovine tokom rata. napori za poboljšanje sigurnosti hrane i energije su uveliko u toku, a Peking gradi kopnene cevovode i elektrane na ugalj sa obnovljenim žarom da ograniči uticaj očekivanih blokada nafte i gasa tokom sukoba.

Kina godinama proširuje strateške rezerve nafte i gasa u površinskim i podzemnim objektima koji daleko prevazilaze ono što joj je potrebno kao tampon u mirnodopskim uslovima. Istovremeno, produbila je saveze koji obezbeđuju globalne tokove snabdevanja energijom.

Stara je to civilizacija ...



offline
  • Pridružio: 22 Jul 2018
  • Poruke: 4023

Rogonos ::Zapad opet ništa nije razumeo. mnogima se čini da su nedavni ekonomski neuspesi Kine garancija da će opasnost proći i da će Kina na kraju biti previše zaokupljena unutrašnjom politikom da bi se fokusirala na borbu i rizikovala globalni ostrakizam koji bi značio dalje ekonomske poteškoće. brat Si militarizuje kinesko društvo i priprema svoju zemlju za rat punog razmera.

Кина мора да пожури јер ће је већ за десетак година демографска криза захватити пуном паром.

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2020
  • Poruke: 1067

^
Autoritarna zemlja lakše rešava demografsku krizu, nego neoliberalna zapadna društva.
Kao što su vodili politiku jednog deteta i ona je urodila plodom, tako će sigurno sistemskom državnom politikom uspeti da obuzdaju i demografsko posrtanje... Možda ne u potpunosti, ali zapadna fatalistička predviđanja i analize se ne trebaju uzimati zdravo za gotovo.

Ključ je ono što je Si izneo na kongresu 2017. , a to je da do 2035 godine trebaju biti u egalu, a do 2049 preuzeti inicijativu na Istoku i na Pacifiku od Amerike i njenih satelita.
Nema za njih žurbe.

offline
  • Pridružio: 22 Jul 2018
  • Poruke: 4023

Не решава се то тако лако. Поготово што су државе источне Азије (Ј. Кореја највише) много јаче погођене него Европа. Јер није исто ако фертилитет за једну генерацију падне са 2,5 на испод 2 као у Европи (а и многи други делови света се приближавају), или са 6 на испод 2 као у Кини, Ј. Кореји, Јапану итд. У другом случају се за неколико деценија добије троструко више пензионера од људи у продуктивном добу.

Узгред политика једног детета није једини кривац. Јапан и Ј. Кореја је нису имали па су у горем стању од Кине. Једноставно ако те од раног детињства терају да само учиш, затим само да радиш, а притом живиш у прескупим станчићима које никада нећеш моћи да купиш, од деце нема ништа. А нема више огромне масе сељака са много деце. Мораће цео систем да се мења.

offline
  • Levi  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 12 Nov 2011
  • Poruke: 589

Demografskoj krizi treba mnogo godina da prodje da bi se osecali problemi. Isto tako treba mnogo godina konstntnog rada da bi se popravila. tj taj odnos da se poremeti radno sposobonog stanovništva / penzionisana populacija

Evo vam primer Nemačke, demografska kriza je Nemačku zahvatila jos od 1972. tj više umrlih od rodjenih imaju. već 52 godine gube autohtonu populaciju KONSTANTNO. I dan danas pored svog upumpavanja radne snage imigranata, gastarbajtera, opet više umrlih imaju od rodjenih. a paradoksalno populacija sa 70 miliona iz 1972 narasla na 84 miliona danas sa importom radne snage a presušiće, ne bih voleo da sam nemački penzioner u bližoj budućnosti Very Happy

Kina bi osecala posledice tek za nekih 50, 60 godina a do tada ce da reše ili ublaže problem. jer i dalje nije kasno da počnu da reaguju.

offline
  • Pridružio: 22 Jul 2018
  • Poruke: 4023

Мала исправка, популација (обе) Немачке је 1972. била 79 милиона. Сада је 83 али је етнички чистих Немаца (не рачунајући досељене из СССР после 1987. којих је између 1 и 2 милиона) 59 милиона, изузимајући оне из мешаних бракове. Дакле пад од 25%. Мада ће се наравно већина досељених Европљана асимиловати.

А што се Кине тиче, ево популационе пирамиде y 2020.


Најбројнија генерација полако почиње да иде у пензију, а тржиште рада и рађање деце преузимају ионако мање бројне генерације са рекордно ниским фертилитетом. Наравно резултати неће бити видљивих одмах, али за 15-20 година итекако хоће. То ће итекако утицати на економски развој. Зато кажем да се Кинезима жури.

offline
  • Pridružio: 13 Mar 2024
  • Poruke: 54

Napisano: 28 Apr 2024 7:19

dragoljub11987 ::
Кина мора да пожури јер ће је већ за десетак година демографска криза захватити пуном паром.


Pa, politika jednog deteta je preoblikovala kinesku ekonomiju i dramatično povećala troškove podizanja dece.

kreatori politike u Kini sada su suočeni sa dilemom: ako stambeni balon ne pukne, mladi parovi više neće moći da priušte podizanje dvoje dece. ali ako balon pukne, rast kineske ekonomije će se usporiti, a to će zauzvrat izazvati globalnu finansijsku krizu

političari su možda skloni da usvoje mere Japana za smanjenje troškova podizanja dece, kao što su smanjenje školarina i obezbeđivanje odgovarajuće brige o deci, beneficija nakon porođaja i subvencija za stanarinu za mlade parove. ali japanski pristup se pokazao skupim i neefikasnim

ipak, za kinesku demografsku krizu postoje i fiziološki i kulturni razlozi. kako sve više žena odlaže brak i rađanje, stopa neplodnosti u zemlji je porasla sa 2 procenta ranih 1980-ih na 18 procenata u 2020.
Čak i ako Kina uspe da poveća svoj natalitet na 1,1 i spreči pad, njena populacija će verovatno pasti na 1,08 milijardi do 2050. i 440 miliona do 2100. godine

Dopuna: 28 Apr 2024 7:25

dragoljub11987 ::Не решава се то тако лако. Поготово што су државе источне Азије (Ј. Кореја највише) много јаче погођене него Европа. Јер није исто ако фертилитет за једну генерацију падне са 2,5 на испод 2 као у Европи (а и многи други делови света се приближавају), или са 6 на испод 2 као у Кини, Ј. Кореји, Јапану итд. У другом случају се за неколико деценија добије троструко више пензионера од људи у продуктивном добу.

toga je kineska vlada svesna tj pretnje koju predstavlja brzo starenje društva i poslednjih godina je uvela niz mera kako bi preokrenula opasan trend. njihova vlada je 2021. godine dozvolila svakom paru da ima troje dece. iste godine, Peking je pokrenuo inicijativu za poboljšanje zdravstvene zaštite trudnica. pored toga, nekoliko gradova je uvelo selektivne subvencije za parove koji odluče da imaju dete.

međutim, uprkos godinama vladinih napora, malo se pomera na najvažnijem frontu. Kinezi u proseku odlaze u penziju sa 55 godina. vlada je već nekoliko puta pokušala da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju, ali je otpor naroda ogroman. Peking stoga nerado preduzima odlučujući korak.

demografska kretanja će imati ozbiljne posledice po ekonomski razvoj Kine. pritisak na fondove socijalnog osiguranja će se masovno povećati u narednim godinama, a troškovi brige o starima, na primer u domovima za stare, verovatno će eksplodirati.

u radno intenzivnim industrijama, plate će verovatno porasti u narednih nekoliko godina ili će kompanije odmah preći u druge, jeftinije zemlje

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 35826

Demografija je specifična da bi se dobio odgovarajući rezultat treba vremena jako puno godina, uzmi primer nas ono što smo dobili povećanjem dodatka za drugo i treće dete, dobili smo blagi porast udela drugog i trećeg deteta. Što opet neće zaustaviti pad koji nas očekuje u narednim godinama. Uostalom davno pre 6-7 godina sam pričao sa jednim Kinezom koji mi je rekao da zbog politike jednog deteta dosta njih ide napolje gde imaju po dvoje i više dece a u Kini prijave tipa samo jedno.

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2020
  • Poruke: 1067

Sve podatke koje imamo o demografskoj krizi u Kini su iz zapadnih propagandih izvora.
Japan i Južna Koreja se ipak ne mogu porediti... To su zapadna, post moderna, sajberpank distopijska društva.
Zašto bi se Kini žurilo, kad dolazi vreme automatizacije i AI, za nekoliko decenija, pola radnih mesta će zameniti roboti i mašine.
Neće imati tako ozbiljnu nestašicu radne snage, a demografske mere u autoritarnom društvu su sigurno lakše sprovodljive.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 981 korisnika na forumu :: 70 registrovanih, 7 sakrivenih i 904 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: alternator, Anndjelaa, babaroga, Belac91, Bojan198527, bokisha253, Boris90, boro975, boromir, Boroš, BOXRR, Bozur, d.arsenal321, dankisha, Dimitrise93, Djuro2000, DonRumataEstorski, drimer, Electron, ElGenius, GH69, goflja76, gorican, goxin, Hardenberg, Haris, Jeremiah, Kobrim, krokodokodil, kybonacci, Lj_ubo, LUDI, Magarac, Mali Rambo, mercedesamg, milos.cbr, milos97, misa1xx, MK10, mm1811, museum, nemkea71, nevjerna beba, opt1, Orc, Panter, Parker, PrincipL, RAKITNICA, raptorsi, reakcija1989, Romibrat, Rothmans, Simonsen23, Smajser, stegonosa, suton, Tafocus, theNedjeljko, travisrise, Trivo, troki1971, ujke, vargas, Voice1, W123, YAVNANA, zgoljo, zlaya011, zzapNDjuric99