offline
- Pridružio: 24 Mar 2011
- Poruke: 180
- Gde živiš: ...the land of the free and the home of the brave... :-)
|
“... Zanimljivo je doznati i što o mogućem nastavku sukoba, odnosno potencijalnoj eskalaciji sukoba, misli vojni analitičar Igor Tabak. Po njemu, stvari će krenuti prema smirivanju i treba 'stati na loptu'.
'Kad se priča o eskalaciji sukoba, treba imati u vidu da nijedna zemlja u regiji više nema ni izbliza vojne resurse kakve je imala prije 15-ak godina, pa do nekakvog balkanskog rata ni teorijski, ni praktično ne može doći', smatra Tabak.Ipak, Tabak napominje kako je službena Priština, koja 'nema ništa veliko ni za izgubiti, a može samo dobiti', u prednosti u odnosu na Beograd za koji je Kosovo jako bolno pitanje. 'Na vidiku nije bilo nikakvo radikalno poboljšavanje pregovora i radikalno dobro rješenje, jer se njihovi stavovi jako razlikuju. Vlastima u Prištini, ako zadobiju kontrolu nad graničnim punktovima ili bilo koji pomak, oštrina svakako ide u korist', navodi Tabak.Po njegovim prognozama, Prištini se otvara jako velik manevarski prostor, pa ga ne bi čudilo da idućih mjeseci do otvaranja pregovora Srbije s EU 'otvori jedna bitno agresivnija uloga Prištine koja će Beograd staviti pred jedan novi i neočekivani set problema, jer nisu navikli razgovarati s Kosovarima na taj način'....“ (www.tportal.hr, 29.07.11)
„Vojni analitičar Zoran Dragišić izjavio je večeras, povodom odluke NATO da Jarinje i Brnjak proglasi za zabranjene vojne zone, da komandant Kfora, prema Kumanovskom sporazumu, može da naloži zabranu pristupa zabranjenoj vojnoj zoni bilo kome. Dragišić u izjavi Tanjugu ukazuje da je ovakav rasplet događaja na Kosovu i Metohiji posledica činjenice da Srbije nije aplicirala za kandidaturu u NATO."Da smo podneli zahtev za kandidaturu - sve bi bilo drugačije. Ovako, nemamo nikakve mogućnosti da utičemo na ovakve odluke i na tok događaja", rekao je Dragišić. On je zaključio da ima osnova za strahovanje da će međunarodne snage sada dovršiti posao koji nije uspeo Kosovskoj policiji.“(www.kurir-info.rs, 28.07.11)
"Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je večeras, povodom odluke NATO-a da administrativne prelaze Jarinje i Brnjak proglasi za zabranjene vojne zone, da su u skladu sa propisima angažovanja međunarodnih snaga pravila ponašanja u takvom slučaju na terenu poverljiva i podrazumevaju širok oblik intervencija. ... Ono što je važno za onoga ko, eventualno, pokuša da izazove nove nerede, je to što je pravilima stvorena mogućnost za širok oblik intervencija u zavisnosti od procene jedinica na terenu, odnosno, kako precizira Radić, prirode njihovog zadatka na zaštiti graničnog prelaza. ... Nije ništa neuobičajeno, ali ovog puta ima posebnu težinu jer se treba da proizvede određeni efekat - mir. To je zapravo jedan normalan način angažovanja oružanih snaga na terenu. Očigledno da će Kfor donositi odluke u skladu sa situacijom na terenu, njihov zadatak je potpuno jasan - sprečiti nastavak nereda", kaže Radić. Naravno, dodao je, teško je predvideti šta sve može da se desi u praksi i zbog toga će od komandanata bataljona i komandira četa zavisiti koje će konkretne mere biti preduzimane u određenim situacijama."U svakom slučaju, novih demonstracija i novih paljevina neće biti i u okviru toga primena sile biće određena u skladu sa ugrožavanjem imovine pripadnika Kfora od, eventualnih, napadača. To je jedna vrlo senzibilna igra u kojoj uvek postoji rizik da li ćete otići predaleko, ili biti 'mekši' u incidentnim situacijama", zaključio je Radić.“(Blic-online, 28.07.11)
„SAD podržavaju nezavisnost Kosova i zvaničnici Stejt departmenta će uvek ponoviti svoju podršku Prištini, ali pored takve retorike, samo prisustvo SAD na terenu nije upadljivo, ni u investicijama, niti u ljudstvu. Tu je vojna baza Bondstil i Beograd, dok ima trupa SAD na terenu, neće biti pretnja integritetu Kosova. Ali Amerika je na terenu stvari potpuno predala EU, a stav da SAD ’mikroupravljaju’ kosovskim akcijama zapravo je nerazumevanje“, ocenjuje za Dojče vele Marko Papić, analitičar „Stratfora“. I pored zvaničnog stava SAD i EU o zajedničkom nastupu kada je Balkan u pitanju, Papić kaže da tu ima razmimoilaženja, ali da su Amerikanci Evropljanima ostavili da rešavaju detalje. ... „SAD žele da EU bude na čelu misije na Kosovu, da vodi proces dijaloga Beograda i Prištine i ne žele da se mešaju u to. Ali, zapravo oni ne rade ništa ni da bi izvršili pritisak na Prištinu, a pritom Priština definitivno više sluša SAD nego Evropu“, zaključuje Papić.“ (www.standard.rs, 28.07.11)
|