Citat:
Dejtonski sporazum (Vojni Aneks)
Član 2
Vlada Savezne Republike Jugoslavije dozvoliće slobodan tranzit kopnom, železničkim prugama, putevima, kroz vodeni i vazdušni prostor, za sve osoblje, teret, opremu, robu i materijal svake vrste, uključujući municiju potrebnu NATO-u za sprovođenje operacije, na teritoriji SR Jugoslavije, uključujući vazdušni prostor i teritorijalne vode SR Jugoslavije.
Član 3
NATO se izuzima od podnošenja carinske dokumentacije, registracije i izdavanja dozvola. NATO-u je dozvoljeno da koristi aerodrome, puteve, pruge i luke bez plaćanja putarina ili bilo kakvih drugih troškova.
Sporazum iz Rambujea
Aneks A, tačka 8.
NATO osoblje će uživati, kao i njihova vozila, brodovi, letilice i oprema, slobodan ulaz i neograničen prolaz kroz SRJ uključujući i odgovarajući vazdušni prostor i teritorijalne vode. To će obuhvatiti ali se neće ograničiti na pravo na logorovanje, manevre, smeštaj vojnika i korišćenje zemljišta ili objekata koji su neophodnia za podršku, trening ili operacije.
tačka 11.
NATO-u je dozvoljeno da koristi aerodrome, puteve, pruge i luke bez plaćanja putarina ili bilo kakvih drugih troškova. NATO neće, međutim, tražiti da bude izuzet od razumnih troškova za specifične usluge koje traži i dobija, ali se neće dozvoliti da operacije i pokreti zavise od plaćanja takvih usluga.
(Napomena: identičan tekst deo je sporazuma u Kumanovu i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN-a)
Sporazum Drašković–Hop Shefer
Član 2
Srbija i Crna Gora dozvoljava slobodan prolaz preko teritorije Srbije i Crne Gore, uključujući vazdušni prostor i teritorijalne vode Srbije i Crne Gore kopnenim, železničkim, drumskim, vodenim ili vazdušnim putem za sve osoblje i bilo koju vrstu tereta, opreme, robe i materijala, uključujući municiju, koji su potrebni NATO-u za izvođenje operacije.
Član 4
Organi Srbije i Crne Gore olakšavaju svim adekvatnim sredstvima sve pokrete osoblja, vozila i materijala preko luka, aerodroma ili drumskim putem. NATO ne zahteva da bude izuzet od plaćanja razumne cene za tražene i pružene usluge, ali se neće dozvoliti ometanje tranzita o načinu plaćanja takvih usluga.
|