Poslao: 12 Nov 2011 08:31
|
offline
- Zorge
- Mod u pemziji
- Pridružio: 07 Nov 2007
- Poruke: 8384
- Gde živiš: Ravni Banat
|
Napisano: 12 Nov 2011 8:24
2 freeman, veljko82 & pavlo:
Идеја је да ова тема буде место за свеже информације и вести, а не да се по ко зна који пут заплићемо у анализе.
Dopuna: 12 Nov 2011 8:31
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293......o-u-Srbiji
Уле Бјерке, адвокат из Осла: Остаћу вечно у Србији
Марко ЛОПУШИНА | 11. новембар 2011. 20:55
Не одустаје од борбе за истину о српским страдањима. На Сајму представио књигу „Зашто“, одговор на медијску кампању Запада
Норвежанин у Косовској Митровици
ШТА је натерало једног норвешког пензионера да потроши 50.000 евра личне уштеђевине на истраживање судбине српског народа, питање је које себи постављају и Скандинавци, али и многи Срби. Уле Бјерке, бивши судија и адвокат из Осла, десет година је истраживао рат на Балкану и финансирао издавање своје књиге на норвешком, српском и енглеском, која се зове „Зашто - пропаганда и лажи о ратовима на Балкану деведесетих година“.
- Када је Нато организовао медијски напад на Србе нисам поверовао у лажи које су слате у свет из Брисела и Вашингтона - објашњава нам Уле Бјерке, који је крајем деведесетих одлучио да сам оде на Балкан и упозна Србе.
Посетио је Србију и Републику Српску, Београд и села Братунац и Кравице да на лицу места упозна страшна страдања Срба.
- Моји су код куће у Ослу били озбиљно забринути за мене, да ме случајно Срби не закољу. После доласка у Братунац и обиласка српског гробља 1995. године јавио сам се телефоном породици у Осло да кажем жени и деци: „Сви људи са којима сам разговарао су сасвим нормалне особе. Чуо сам приче о страдањима, које се не поклапају са лажима Америке и Европе“.
Бјерге је више пута долазио у Републику Српску и сам бројао српске жртве и гробове, бележио српска имена погинулих, којих није било у западним медијима. Пратио је информације норвешких медија и све више увиђао да рат прати смишљена пропаганда. Посетио је Србију после бомбардовања и био ужаснут последицама које су оставиле уранијумске бомбе.
- Страшна је срамота за Нато, чије су чланице хришћанске земље, да дозвољава уништавање православних богомоља и српске баштине - тврди Бјерке.
После десет година истраживања, Бјерке је написао књигу „Зашто“. Ово дело је прва књига која је у Скандинавији стала у одбрану српског народа од западне пропаганде.
- За своја истраживања о Србима и лажима Запада потрошио сам 40.000 евра свог новца, за штампање књиге на норвешком још 10.000 евра и за нова путовања у Србију и на Космет, још 10.000 евра. Потрошио сам новац, изгубио пријатеље у Скандинавији, али сам открио истину - каже овај необични човек, који, иначе, пише поезију.
Опет је дошао у Србију. После промоције српског издања на Сајму књига, високи Норвежанин је био у Косовској Митровици и Звечану.
- Први пут сам у животу учинио нешто нелегално. Ушао сам на Космет попут осталих Срба алтернативним путем, јер преко Јариња нисам могао, прича узбиђено Уле Бјерке.
Био је у Звечану на барикадама:
- Схватио сам да се српски народ на северу Космета бори за своје право да живи у својој држави и са својим националним идентитетом, а не да буде покорен и стављен под управу Албанаца.
Показује своје фотографије испод српске заставе, на митровачком мосту на Ибру и са шајкачом на глави. Каже да ће о томе, да Приштина жели да Космет очисти од Срба, причати на промоцијама своје књиге по Скандинавији и Европи:
- Задивљен сам снагом Срба на барикадама и молим се за њих и за њихову децу! Волим ваше људе и земљу, и желим, када умрем да будем сахрањен у Србији! То сам оставио у аманет једнонм свом српском пријатељу.
НЕЗНАЊЕ
ОБИЧАН човек у Норвешкој мисли да је Космет био вековима насељен Албанцима, а онда су се појавили Срби на тенковима и кренули да убијају албански народ. Мало ко зна да се на Космету налазе православни храмови из 14. или 15. века. А то је јасан показатељ чија је земља Косово и Метохија - каже Уле Бјерке.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 12 Nov 2011 13:20
|
offline
- Pridružio: 18 Avg 2009
- Poruke: 1124
- Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva
|
Osumnjičeni ubica Srbina proglašen za svedoka
Euleksov tim za ispitivanje ubistva Save Mojsića 28god. i ranjavanje dvojice Srba u naselju Brđane u severnoj Kosovskoj Mitrovici zna da je krucijalni svedok jedan kosovski policajac albanske nacionalnosti, saznaje “Blic” u misiji.
Sa ovim policajcem je kontaktirao Hafiz Mehmeti za koga se sumnja da je počinio ubistvo, ali je i video kada se osumnjičeni sa mesta sukoba Srba i Albanaca povlači do mesta odakle je pucano. Kosovski policajac ne želi da prizna Euleksu da je kontaktiran, a Mehmeti je posle desetočasovnog saslušanja pušten preksinoć oko 22.30 časova na slobodu.
Kako “Blic” saznaje, istraga terorističkog akta u severnom delu Kosovske Mitrovice protiče u konstantnom pritisku kosovske policije na Euleks iako je iz ove misije juče saopšteno da je reč o timskom radu.
- Najdrastičniji primer vezan je upravo za Hafiza Mehmetija kome je pretresena kuća u pokušaju da se pronađe puška, a kosovska policija ističe da je reč samo o svedoku. Svedocima se ne pretresa kuća već samo osumnjičenima - kaže “Blicov” sagovornik iz Euleksa.
Naš izvor dodaje da kosovska policija nastoji da zaštiti Mehmetija, inače čuvara nenaseljenih albanskih kuća u severnom delu Mitrovice, i on je priveden posle skoro 15 sati od pucnjave tako da mu nije urađena ni parafinska rukavica.
Pod zaštitom je i albanski policajac, čije je ime poznato redakciji “Blica”, ali smo zamoljeni da ga ne pominjemo javno, koji bi trebalo da pruži odgovor gde je Mehmeti otišao neposredno pre pucnjave, ali tako i napustio svoje radno mesto.
- Do pucnjave je došlo tek kada su se albanski policajci koji su došli na lice mesta pomerili od svojih kolega, a ostali samo pripadnici KPS srpske nacionalnosti i lokalni Srbi. Sumnja se da se neko od njih čak i dogovorio sa napadačem - kaže sagovornik “Blica”.
U poslednjih mesec dana na KiM je ubijeno troje, a ranjeno petoro Srba. Do sada nijedan zločin nije rasvetljen, iako Euleks u svim svojim obraćanjima javnosti, kao što je i sada slučaj, ističe da je vladavina prava prioritet.
Šetao se naoružan puškom
Nadomak tri obnovljene, ali još nenaseljene albanske kuće, nalazi se pet zgrada u kojima žive Srbi. Žene i deca su se privremeno iselili u strahu od novih napada Albanaca. Jedan od stanara ovih zgrada svedoči za “Blic” da Hafiza Mehmetija znaju i da su ga viđali poslednjih nekoliko dana s puškom, međutim, na to nisu naročito obraćali pažnju jer se zna da je on radnik opštine južna Mitrovica. http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/289087/Osumnjicen.....za-svedoka
|
|
|
|
Poslao: 12 Nov 2011 22:27
|
offline
- danijell
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Mar 2011
- Poruke: 2732
|
Citat:„Avrupa minerals“, američka globalna korporacija za istraživanje rudnog bogatstva, nedavno je „sa zadovoljstvom objavila“ da počinje bušenje u Kosovskoj Kamenici, u blizini Gnjilana.
Početkom februara 2010. počeli su istraživanja i na četiri nalazišta srebra, olova i cinka oko Kosovske Mitrovice, pošto je to „evropski najproduktivniji region za olovo i cink“. Bakar istražuju u Režnju.
U julu ove godine „Volstrit džornal“ je objavio vest da je izaslanik svetskog finansijskog magnata Džordža Soroša prošle godine bio pet puta na Kosmetu. I to u društvu albanskog milijardera Sahita Muje, s kojim Soroš hoće da eksploatiše kosmetski lignit, procenjen na vrednost veću od 300 milijardi dolara.
Izvršni direktor korporacije „Albanski minerali“ Muja kao ni Soroš nemaju u vidu samo ugalj, već i olovo, hrom, cink, zlato, srebro, bakar, nikl i druga bogatstva, zaključio je „Volstrit džornal“...
Rat za kosmetsko rudno blago
|
|
|
|
|
Poslao: 13 Nov 2011 19:36
|
offline
- Pridružio: 18 Avg 2009
- Poruke: 1124
- Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva
|
Рат за косметско рудно благо
Процењује се да је вредност налазишта олова, цинка, сребра, никла, мангана, молибдена и бора (седам стратегијских руда) на Космету и до 1.000 милијарди америчких долара
„Аврупа минералс“, америчка глобална корпорација за истраживање рудног богатства, недавно је „са задовољством објавила“ да почиње бушење у Косовској Каменици, у близини Гњилана.
Почетком фебруара 2010. почели су истраживања и на четири налазишта сребра, олова и цинка око Косовске Митровице, пошто је то „европски најпродуктивнији регион за олово и цинк“. Бакар истражују у Режњу.
У јулу ове године „Волстрит џорнал“ је објавио вест да је изасланик светског финансијског магната Џорџа Сороша прошле године био пет пута на Космету. И то у друштву албанског милијардера Сахита Мује, с којим Сорош хоће да експлоатише косметски лигнит, процењен на вредност већу од 300 милијарди долара.
Извршни директор корпорације „Албански минерали“ Муја као ни Сорош немају у виду само угаљ, већ и олово, хром, цинк, злато, сребро, бакар, никл и друга богатства, закључио је „Волстрит џорнал“.
Министарство енергетике Републике Србије проценило је 2009. да је вредност имовине државе Србије у сектору електропривреде, противправно отете на Космету, око 1,5 милијарди долара. У Министарству је Танјугу тада речено да би „вредност тог богатства износила до 100 милијарди евра, када се узме у обзир перспектива и износ који би се добио експлоатацијом и претварањем тог енергетског богатства у електричну енергију“.
Ко је боље обавештен о рудном богатству Космета: домаће министарство или Сорош? Корпоративни стручњаци за руде и минерале саопштили су крајем 2008. процену да резерве олова у „Трепчи“ износе 425.000 тона олова, 415.000 тона цинка и 800 тона сребра; да су резерве никла 185.000 тона и кобалта 6.500 тона; да су у руднику „Гребник“, јужно од Глине, доказане резерве 1,700.000 тона боксита. Четири тоне боксита садрже две тоне глинице, из којих се добија тона алуминијума. „Гребник“ би, дакле, могао да произведе 425.000 тона алуминијума. До сада утврђене резерве фероникла на Космету су 15,000.000 тона, али се процењује да су и много веће.
Када сам у априлу 2007. на страницама „Политике“ објавио текст под насловом „Косметски ћуп злата“ позвао сам се на тврдње недавно преминулог др Михаила Станишића о рудним богатствима Космета. Помињао је и злато, нафту и изворе воде, тврдио да су та богатства одвајкада скривени узрок надметања за косметски простор, да постоје и писани трагови о том користољубљу, забележени у плановима преотимања тамошњег блага.
Зато је радо цитирао запис византијског историчара Христовула из прве половине 15. века: „Ипак, није било само то (потчињавање Срба), него су га (султана) покренула (против Србије) и изванредна својства земље, која су запањујућа и која пружају обиље свакојаких добара. Земља има велико плодно тле, које рађа све могуће плодове и све богато даје... Али најважније је оно у чему она далеко надмашује све остале земље – злато и сребро избија такорећи из извора, и свуда где се оно копа пружа златни и сребрни прах у великим количинама и најбољег квалитета, боље је од онога у Индији. Тиме је српска држава од почетка била повлашћена“.
Према речима др Станишића, који је имао поуздана обавештења с разних страна света, само резерве косовског лигнита вреде око 500 милијарди долара. Том податку, због кога смо пре више од четири године обојица наилазили и на подсмехе, постепено се приближава вредност коју је проценио „Волстрит џорнал“.
Ревири оловно-цинкане руде су у „Старом тргу“, „Ајвалији“, „Кишници“, руда никла је пронађена на Голешу, у „Главици“ и „Старом Чикатову“. У подручју Ђаковице и Ораховца су лежишта хрома. Бакар и манган се распростиру широм Проклетија. Лежишта магнезита су на Голешу, Стрезовцу, у Дечанима и Дубоцу, тврдио је др Станишић. Према његовим речима, привилеговани кругови моћи процењују вредност налазишта олова, цинка, сребра, никла, мангана, молибдена и бора (седам стратегијских руда) на Космету и до 1.000 милијарди америчких долара.
У овом тренутку, рударски басен „Трепче“ „изрешетан“ је истраживачким тачкама моћних корпорација.
„Лидијан интернешнел“ (до 2006. „Рио тинто“) отворио је 4. новембра 2010. у Приштини свој пословни клуб који ради пуном паром. Како и не би, још почетком 2008. су известили о томе да су у Ораховцу нашли налазиште у коме је 1,87 грама злата на тону узорка (у најбољем случају чак 7,97 грама по тони).
„Ово је узбудљиво, ново откриће злата у области која је претходно била позната само по својим никл-кобалт-бакар потенцијалима“, изјавио је Тим Коулин, председник корпорације.
Крајем 2007. Нил Кларк је у „Њу стејтсмену“ констатовао да за Џорџа Сороша и његов Фонд „Отворено друштво“ није важно поштовање људских права и основних грађанских слобода – неко друштво је „отворено“ уколико он и његови сарадници могу да зараде велики новац. Кларк је то илустровао Сорошевим улагањем на Косову да би „преузео контролу над рудником ’Трепча’”, где су „огромне резерве злата, олова и других минерала“.
Флора Саундерс је још 30. јула 1998. објавила текст под насловом „Косово: Рат је око рудника“ и указала на чињеницу да стручне металуршке и сличне публикације обавештавају уске кругове из света финансија и бизниса о тамошњим великим природним богатствима. Закључила је да ће „Трепчу“ контролисати онај ко оружано победи на Косову, а НАТО доминација на терену би „ставила америчке корпорације у најбољи положај“.
Нил Кларк је отимачину рудних блага илустровао баш на примеру „Трепче“. Само неколико месеци после инсталирања НАТО на Космету, Међународна кризна група (МКГ), коју финансира Сорош, објавила је документ под насловом „Трепча: излаз из лавиринта“.
Главни савет Мисији Уједињених нација на Косову (Унмик) био је да се „преузме рудник ’Трепча’ од Срба што је брже могуће и објасни како би то требало да се уради“. Снаге НАТО-а, око 3.000 војника, упале су у Топионицу олова у Звечану 14. августа 2000. око пола пет ујутро, затворили је и хиљаде запослених отерали на улице.
Читаоце подсећамо да је Бернар Кушнер, шеф Унмика, овако правдао ту акцију отимања „Трепче“: „Као лекар и главни администратор на Косову не могу да дозволим да се опасност по здравље деце и трудница настави за само један дан“.
Зато су војници НАТО носили и хируршке маске, да се наводно не отрују „прекомерно загађеним ваздухом“.
Показало се како су те маске скривале далекосежно постављене циљеве отимачине туђих богатстава.
Пре него што је почела агресија НАТО-а на СР Југославију, Новак Бијелић, директор Комбината „Трепча“, дао је ову изјаву: „Рат на Косову је око рудника, ништа друго. Ово је Србија, ово је српски Кувајт, Косово је срце Србије. Поред овога, Косово има 17 милијарди тона резерви угља“.
Његове речи изгледа да је мало ко хтео да чује.
Слободан Кљакић
објављено: 13.11.2011 http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Rat-za-kosmetsko-rudno-blago.sr.html >Zbog ovoga Kosmet definitivno mora ostati deo republike Srbije.Sada je postalo ocigledna igra duplih arsina da se sve bivse jugoslovenske republike cepaju po avnojevskim granicama a samo Srbija da bude izuzetak.Ovakva politika vise nema nikakvu prodju kod srpskog naroda u buducnosti.
|
|
|
|
Poslao: 13 Nov 2011 20:00
|
offline
- Zorge
- Mod u pemziji
- Pridružio: 07 Nov 2007
- Poruke: 8384
- Gde živiš: Ravni Banat
|
Вељко, дај молим те, форматирај мало те текстове које постујеш - болдуј наслове, искоси поднаслове и слично. Такав текст се лакше чита.
|
|
|
|
|
Poslao: 14 Nov 2011 13:02
|
offline
- Pridružio: 24 Dec 2010
- Poruke: 609
|
Priznati Kosovo a ne Palestinu
12 novembar 2011 Izmijenjeno 19:35 CET
Srbija je historijski više naklonjena Rusiji, dok Izrael služi interesima SAD-a na Bliskom istoku.
Srbija i Izrael tvrde da su njihove vojne okupacije opravdane [EPA]
U obraćanju Ujedinjenim narodima 21. septembra, predsjednik SAD-a Barack Obama je objavio da će uložiti veto na UN-ovo priznanje palestinske države, jer Palestina nije postigla nezavisnost u dogovoru s Izraelom.
Rekao je da „mir zavisi od kompromisa među ljudima koji moraju živjeti zajedno godinama nakon što su naši glasovi prebrojani... to je lekcija koju smo naučili u Sudanu, gdje se pregovorima došlo do stvaranja nezavisne države. I to jeste i bit će put do palestinske države - pregovori zainteresiranih strana.“
Ali, presjednik Obama je zanemario skori istaknuti primjer unilateralne nezavisnosti, države Kosovo, koju su SAD priznale prije tri godine, iako njena državnost nije proizašla iz dogovora sa Srbijom. Ako će nezavisna država Palestina biti priznata jedino s odobrenjem Izraela, zašto su onda SAD priznale nezavisno Kosovo 2008. unatoč prigovorima Srbije?
Srbi Kosovo smatraju kolijevkom svog nacionalnog identiteta. Tu su doživjeli poraz od Osmanskog carstva 1389. godine. Na Kosovu je stoljećima živjelo većinsko srpsko stanovništvo, ali krajem 1800-ih ono je postalo sjedište albanskog nacionalnog buđenja te su tu kasnije živjeli većinom Albanci. Kosovo je postalo dio Jugoslavije, kojom su dominirali Srbi nakon Prvog svjetskog rata.
Nakon okupacije sila Osovine u Drugom svjetskom ratu, komunistička vlada Jugoslavije dala je Kosovu status pokrajine u okviru Socijalističke republike Srbije i priznala prava kosovskih Albanaca, većinskog stanovništva. Godine 1989. Predsjednik Srbije Slobodan Milošević je ograničio autonomiju Kosova, pozivajući se na prijetnje srpskoj manjini, što je bio početni potez njegove nacionalističke kampanje za „veliku Srbiju“.
Grobna tišina
Poput palestinskog lidera Yassera Arafata, koji je prvi proglasio palestinski suverenitet 1988. godine, vođa kosovskih Albanaca Ibrahim Rugova prvi je proglasio Kosovo nezavisnim 1990.
U to vrijeme nijedna strana sila nije priznala Kosovo, ali je od tada 127 zemalja članica UN-a priznalo državu Palestinu.
Godine 1998. izbio je građanski rat između srbijanskih snaga i Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i više od 2.000 ljudi je poginulo. Borci OVK-a ciljali su na srpske civile u pokrajini, kao i na umjerene kosovske Albance, dok su srbijanske snage ubijale albanske civile.
U februaru 1999. Predsjednik SAD-a Bill Clinton predvodio je NATO-vo bombardiranje Srbije.
Kada je OVK došla na vlast u junu 1999, uz podršku NATO-a, izvršila je etničko čišćenje hiljada Srba, Roma, Turaka i Jevreja na svojoj teritoriji, optužujući ih da su stali na stranu srbijanskih snaga. Ove manjine su na Kosovu živjele stoljećima, za razliku od izraelskih naseljenika, koji su uglavnom skorije transplantirani na palestinsku zemlju.
Kada je Srbija 1990-ih naselila Kosovo srpskim izbjeglicama iz drugih bivših jugoslovenskih republika, Vašington je osudio ovaj program, nazivajući ga pokušajem da se promijeni demografski sastav pokrajine. Šačica Srba koja je ostala na Kosovu od 1999. povremeno je bila podvrgavana pogromima, a srpska enklava na sjeveru periodično prijeti da će se priključiti Srbiji, izazivajući nestabilnost u novoj državi.
Dok u SAD-u prevladava mit da je Clinton bombardirao bivšu Jugoslaviju da bi zaustavio etničko čišćenje, ljudi na Balkanu vjeruju da su snage SAD-a intervenirale protiv Srba, izvršilaca etničkog čišćenja, ali da su bile na strani Hrvata i Albanaca, također izvršilaca etničkog čišćenja.
Predsjednik Obama je obećao da će uložiti veto na palestinsku želju za nezavisnošću.
Nakon što su borbe prestale, NATO je udario pečat na ova istrebljivanja i ocijenio da je grobna tišina znak „dugotrajnog mira“.
Kosovski parlament ponovo je proglasio nezavisnost 2008., a ovaj potez bojkotirali su delegati kosovskih Srba. Do sada su 83 zemlje članice UN-a (uključujući SAD) priznale Kosovo, 44 manje od broja država koje su priznale Palestinu. Srbija je od Međunarodnog suda pravde (ICJ) tražila da donese odluku o otcjepljenju. Prošle godine ICJ je donio savjetodavnu odluku da unilateralne deklaracije nezavisnosti nisu zabranjene po međunarodnom zakonu.
U čemu je razlika?
Srbija ima jači pravni argument nego Izrael da se protivi unilateralnoj nezavisnosti, i to ne samo zbog činjenice da je Kosovo istjeralo većinu Srba. Kosovo nije bilo priznato samo kao dio Jugoslavije prije 1990-ih, niti kao posebna jugoslovenska republika, nego kao pokrajina u okviru Republike Srbije.
S druge strane, Zapadna obala i Gaza (da ne spominjemo Istočni Jerusalem, koji je pripojio Izrael) nikada nisu priznati kao dio Izraela. Povrh toga, kada su došli na vlast, borci OVK-a napadno su ugrožavali sigurnost okolnih država, pokušavajući vojnim putem „osloboditi“ Albance u zapadnoj Makedoniji i srbijanskoj Preševskoj dolini.
Razlika je u činjenici da je Kosovo okupirao strani vojni savez, koji podržava samoopredjeljenje njegove albanske većine. Zapadna obala i Istočni Jerusalem su pod okupacijom stranih vojnih snaga, koje žele spriječiti samoopredjeljenje većinskog palestinskog stanovništva te naseliti svoj narod na ta mjesta.
Srbija i Izrael šalju vrlo slične poruke zapadu. Tvrde da su njihove vojne okupacije opravdane, jer žele spriječiti genocid koji je nad njima izvršen u Drugom svjetskom ratu. (Palestinci nisu imali veze s ovim genocidom, iako su Hrvatska i Albanija bile saveznice sila Osovine.)
Srbija i Izrael se predstavljaju kao bedemi koji brane zapadne civilizacije od islamskog ekstremizma, iako su palestinski i kosovski nacionalni pokreti, u kojima ima i članova kršćanskih manjina, zasnovani na sekularnim identitetima utemeljenim na etničkoj pripadnosti. Srbija i Izrael također su koristili postojanje drevnih religijskih spomenika kao opravdanje za vojnu prisutnost u zemljama gdje nemaju demografsku većinu.
Razlika je da je izraelski lobi u Vašingtonu mnogo jači nego srbijanski. Miloševićevo masovno etničko čišćenje kosovskih Albanaca (kao i Hrvata i Bosanaca) je skorije i
prikazivano na na televiziji, za razliku od istjerivanja Palestinaca 1948. iz zemlje njihovih predaka od strane Izraela, koje oni nazivaju Nakba (Katastrofa).
OVK se odavno dovodi u vezu s trgovinom heroina kojom se bavi da bi stekla novčana sredstva za samoodrživost te da bi se njeni pripadnici obogatili. Bivši komandiri OVK-a, uključujući premijera Hashima Tachija, čak su optuženi i za trgovinu organima.
Kosovo je također zloglasni balkanski centar za trgovinu ljudima, pogotovo od kako je tu zapadna vojska. Bez obzira na tačnost ovih navoda, niti jedan nije spriječio SAD da podrži kosovsku nezavisnost.
Razlika je u tome da se palestinski nacionalni pokret ne dovodi u vezu s takvim međunarodnim kriminalnim skupinama. Možemo biti sigurni da ako bi ijedan od palestinskih lidera bio optužen za samo jedan od ovih krivičnih djela izraelski lobi bi razglasio takvu optužbu kao argument protiv stvaranja palestinske države, a Bijela kuća bi podržala njihovu tvrdnju.
Palestina i Izrael su na različitim stranama po pitanju nezavisnosti Kosova. Yasser Abed Rabbo, viši savjetnik palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa, citirao je primjer Kosova prilikom govora o unilateralnoj nezavisnosti, kada je rekao: „Kosovo nije bolje od nas. Zaslužili smo nezavisnost prije njih i tražimo podršku SAD-a i Evropske unije.“
Osjetljiva tema
U međuvremenu je izraelski ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman kategorički odbio priznati Kosovo, tvrdeći da je njegova nezavisnost „osjetljiva tema“, koja bi trebala biti dio „zaista temeljitog i mirnog rješenja“, koje će biti postignuto pregovorima. Tako su i Palestinci i Izraelci konzistentni u svojim stavovima u odnosu na primjer Kosova. Strana koja nije konzistentna je SAD, koje priznaju jednu novu državu, a blokiraju drugu.
Razlika je možda u tome da od vremena Woodrowa Wilsona Vašington ima tendenciju da podržava unilateralno samoopredjeljenje naroda samo ako se radi o bijelim Evropljanima. Štaviše, Izrael služi američkim vanjskopolitičkim interesima na Bliskom Istoku, ali pravoslavna Srbija je historijski bila više naklonjena Rusiji.
UN nisu priznale Kosovo jer bi ovo bio negativan svjetski presedan za unilateralno otcijepljenje. S druge strane, mnoge države članice Arapske lige i EU vide Kosovo kao pozitivan presedan za Palestinu. Neke vlade se možda protive suverenitetu Kosova i Palestine. Ali, SAD su skoro jedina zemlja koja podržava državu Kosovo, dok istovremeno licemjerno blokira državu Palestinu.
Amerikanci bi trebali pitati predsjednika Obamu: Ako Kosovo ima pravo da postoji, zašto i Palestina nema pravo da postoji?
Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i nužno ne predstavljaju uređivačku politiku Al Jazeere.
Verziju ovog članka prvobitno je objavio američki politički on-line
Al dzazira
|
|
|
|
Poslao: 14 Nov 2011 17:50
|
offline
- Vlada78
- Moderator foruma
- Pridružio: 17 Maj 2008
- Poruke: 12274
- Gde živiš: Srbija
|
Napisano: 14 Nov 2011 17:23
Srbi sa Kosova: Ruskoj ambasadi šaljemo još hiljade zahteva za državljanstvo
Citat:Predstavnik Udruženja Stara Srbija iz Gračanice koje je u ime više od 21.000 Srba sa Kosova i Metohije zatražilo rusko državljanstvo, Zlatibor Đorđević, izjavio je danas da očekuje da će broj zahteva dostići nekoliko stotina hiljada.
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/289495/Srbi-sa-K.....avljanstvo
Dopuna: 14 Nov 2011 17:50
@vukm odlican tekst, ali...
|
|
|
|
Poslao: 14 Nov 2011 20:06
|
offline
- RPG
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 12 Feb 2011
- Poruke: 668
|
vukm ::
Amerikanci bi trebali pitati predsjednika Obamu: Ako Kosovo ima pravo da postoji, zašto i Palestina nema pravo da postoji?
Zašto ?
1. Zato što Izraelci imaju moćan lobij u USA kojim kontroliraju dobar dio Američkih političara desetljećima
2. Zato što Izrael ima par tisuća najmodernijih tenkova, par stotina najmodernijih aviona, nuklearne podmornice i nuklearne projektile te spada u najveće svjetske vojne sile
3. Zato što sve ovo nabrojeno Srbija nema
I po tim principima to funkcionira u svijetu, ko ima ogromni i moćni politicki i lobistički , a prije svega vojni utjecaj u svijetu prvenstveno onaj nuklearni toga se pita, onaj koji nema ostaje mu jedino da ostane pod stolom.
|
|
|
|