"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

270

"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

offline
  • KUZMAR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 25 Feb 2011
  • Poruke: 5382

Clanak iy Vecernjih novosti.


Albanci brišu srpske tragove
Violeta TALOVIĆ | 14. novembar 2011. 20:58 | Komentara: 14

Neizvesna sudbina istorijskog i kulturnog blaga na KiM. Albanci svojataju srpsku kulturnu baštinu, prekrštavaju nacionalne junake, krčme naše najvrednije nacionalno blago


Džube XIX vek, Priština / Figurina „Boginja na tronu“ / Antička amfora / Ženski lanac, XX vek


MERKUR sa Plutosom, amfora iz neolita, vinčanske figurine, koplje iz gvozdenog doba, srednjovekovni mač, milion srpskih naslova, foto-dokumentacija skraja 19. veka, slike starih majstora, redak nakit... Sve je to deo ogromnog srpskog blaga na Kosovu i Metohiji, koje je posle prisilnog napuštanja matične zgrade 1999. godine ostalo u depoima Muzeja u Prištini. Reč je o oko 30.000 predmeta, među kojima su i dela neprocenjive nacionalne i umetničke vrednosti, od kojih se neka - slike, skulpture, numizmatika, retki spisi, ikone, čak i bogoslužbeni predmeti iz srpskih crkava, „krčme“ na „crnom“ tržištu umetnina širom Evrope.

- Srpska kulturna baština na KiM danas je najugroženije nasleđe u Evropi - kaže za „Novosti“ Branko Jokić, direktor Muzeja u Prištini, izmeštenog u Beogradu. - O ovom izuzetno brojnom i značajnom kulturnom blagu Srbija se decenijama brinula, a danas je Albanci svojataju. Prekrštavaju i naše nacionalne junake, pa je tako Stefan Nemanja postao Stojan Nimani, a Obilić albanski vitez Miloš Kopilići. Promenom naziva mesta brišu trag o postojanju hrišćanske civilizacije, falsifikuju istoriju, a uz pomoć nekih međunarodnih institucija sve čine da deo srpskog etnografskog nasleđa koje se, sticajem okolnosti zateklo u Beogradu uoči velikog srpskog pogroma, vrate na Kosovo.

- Krajem devedesetih, u Beograd je za dve izložbe, arheološku i etnografsku, doneto nekoliko stotina eksponata iz Prištine - kaže Jokić. - Brižno, legalno i zakonski, čuvamo ovaj tek mali deo srpskog blaga - kostime, nošnju i nakit, koje su nosile žene sa Kosova. Ono je izloženo u Etnografskom muzeju u Beogradu, a deo arheološkog blaga je u depou Narodnog muzeja. Brinemo, međutim, o srpskoj baštini koja je ostala na KiM.

U Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci „Ivo Andrić“, u Prištini, ostalo je milion knjiga srpskih naslova sa neutvrđenim brojem starih i retkih knjiga! U Galeriji savremene umetnosti ostala je celokupna zbirka - stalna postavka sa svom dokumentacijom. U Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture, kao i u gradskim i regionalnim zavodima (u Prištini i Prizrenu) ostala je tehnička dokumentacija sa neutvrđenim brojem ikona koje su bile u postupku konzervacije.

I u Pokrajinskom arhivu i gradskim arhivima u Prištini, Prizrenu, Peći, Gnjilanu i Kosovskoj Mitrovici ostala je ogromna arhivska građa značajna za državu Srbiju.

Najbogatija umetnička grupa sakralne arhitekture, koju je Evropa nasledila od hrišćanskog istoka, nalazi se na teritoriji KiM. Tu je više od 300 zaštićenih kulturnih dobara. Spomenici iz srednjeg veka dokaz su da je u vreme Nemanjića srpska država u kontinuitetu od dva veka i deset vladara (1168 -1371) pripadala razvijenim zemljama Evrope.

- Svedoci smo, nažalost, da u neprestanom negiranju postojanja svega srpskog na ovim prostorima, Albanci pokušavaju da stvore nekakav „kosovarski“ kulturni identitet. Sve što pripada praistoriji deo je evropskog kulturnog nasleđa, ne može biti „kosovarsko“ već sa Kosova i u tu zamku mi nećemo upasti.

Nastanak svetinja Srpske pravoslavne crkve i baštine srpskog naroda i srpske države na KiM dokumentovano se može pratiti od ranog srednjeg veka do danas.

U poslednjih 12 godina, na KiM je uništeno ili oskrnavljeno 150 pravoslavnih srpskih hramova i crkava, kapela i manastira iz 13. ili 14. veka. Iz mnogih crkvenih riznica odneto je pokretno pravoslavno blago neprocenjive vrednosti. Nedavno, policija Grčke otkrila je bandu Albanaca koja je nelegalno trgovala ikonama i gravirama iz ranog 17. veka i dragocenostima iz rimskog doba pohranjenim na KiM.

Branko Jokić kaže da je upravo ova baština nepokolebljivi svedok vekovnog srpskog prisustva i identiteta pravoslavne hrišćanske duhovnosti na ovim prostorima i da je pravo na njenu zaštitu jedno od osnovnih ljudskih prava na kojima savremena civilizacija počiva i insistira. - Poguban je diskriminatorski odnos albanske većine prema očuvanju i razvoju svega srpskog, ali mi činimo sve da uz pomoć pravednih međunarodnih institucija dođemo u posed onoga što nam pripada, a što nestaje pred očima Evrope. UNIŠTENO BLAGO

DOKUMENT koji je objavio Muzej u Prištini ukazuje na dramatično stanje hrišćanske kulturne baštine i svetinja na KiM. Razrušeno je i oštećeno 150 zaštićenih dobara pravoslavno-hrišćanske sakralne arhitekture i narodnog graditeljstva, među kojima šest crkava iz 14, 15. i 16. veka, 47 spomenika kulture.


IZ BEOGRADA U PRIŠTINU

„Boginja na tronu“, figura od terakote iz četvrtog milenijuma pre nove ere koja je bila u Beogradu, pod velikim pritiskom vraćena je u Prištinu 2002. Branislav Jokić kaže da je prvo bez njegovog znanja iz Narodnog muzeja pokušano da se uzme dragocena statua, da bi na veliko insistiranje tadašnjeg šefa Koordinacionog centra za KiM Nebojše Čovića figurina ipak predata Prištini. - Sada se njena replika nalazi u svim institucijama i nazivaju je simbolom identiteta „kosovarskog naroda“.:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12278
  • Gde živiš: Srbija

Citat:IZ BEOGRADA U PRIŠTINU
„Boginja na tronu“, figura od terakote iz četvrtog milenijuma pre nove ere koja je bila u Beogradu, pod velikim pritiskom vraćena je u Prištinu 2002. Branislav Jokić kaže da je prvo bez njegovog znanja iz Narodnog muzeja pokušano da se uzme dragocena statua, da bi na veliko insistiranje tadašnjeg šefa Koordinacionog centra za KiM Nebojše Čovića figurina ipak predata Prištini. - Sada se njena replika nalazi u svim institucijama i nazivaju je simbolom identiteta „kosovarskog naroda“.:


Veliki uspeh malog coveka.



offline
  • RPG  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 12 Feb 2011
  • Poruke: 668

Tekstovi nisu bas sto posto povezani sa Kosovom, no nekim logičkim razmišljanjem imaju određenu simboliku koja bi itekako trebala Srbe zabrinuti i natjerati da se zapitaju neke stvari.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5.....manje.html

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5.....rbiji.html

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12278
  • Gde živiš: Srbija

Конгресмени о Косову
Arrow http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%9F%D.....D1%83.html

Протестни митинг у Митровици
Arrow http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%9F%D.....D0%B8.html

Приштина за интегрисано управљање
Arrow
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%9F%D.....D0%B5.html
Citat:Шефица приштинског преговарачкоог тима Едита Тахири рекла је да је косовска влада дала сагласност за постизање споразума о заједничком управљању граница са Србијом, и оценила да је реч о међудржавном споразуму Косова и Србије.

offline
  • trol 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 822
  • Gde živiš: bez bananska republika Srbija

Obrisao iz protesta

offline
  • vukm 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 24 Dec 2010
  • Poruke: 609

Napisano: 17 Nov 2011 12:44

Istanbul: Cvetković tražio da kosovski ministar napusti forum
Tanjug | 17. novembar 2011. 11:46 | Komentara: 0
Premijer Srbije Mirko Cvetković odbio je danas da učestvuje na Crnomorskom energetskom i ekonomskom forumu zbog prisustva kosovskog ministra Besima Bekaja

Ilustracija arhiva VN
ISTANBUL - Premijer Srbije Mirko Cvetković odbio je danas da učestvuje na Crnomorskom energetskom i ekonomskom forumu u Istanbulu zbog prisustva kosovskog ministra za ekonomski razvoj Besima Bekaja, i izlagao je tek pošto je Bekaj napustio salu.

Cvetković je odbio da uđe u salu u kojoj se Forum održava, sve dok Bekaj ne napusti skup.

Organizatori su zamolili kosovskog ministra da napusti prostoriju u kojoj se Forum održava, a Cvetković se potom pridružio skupu i održao svoje izlaganje.

Crnomorski energetski i ekonomski forum je godišnja inicijativa koja okuplja predstavnike biznisa i političke lidere kako bi razgovarali o aktuelnim ekonomskim i energetskim problemima koji se nalaze pred Evropom i Azijom.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.289......usti-forum

Dopuna: 17 Nov 2011 12:55

NIŠ - Na niški aerodrom Konstantin Veliki iz Rusije je dopremljeno 35 tona humanitarne pomoći namenjene Srbima na Kosovu i Metohiji.

Avion iz Rusije sleteo je pre podne, a dočeku su prisustvovali ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin.

Humanitarna pomoć se sastoji od prehrambenih proizvoda, među kojima je osam tona šećera i konzervirana hrana, kao i peći na drva.

Ministar Bogdanović je novinarima izjavio da će pomoć do Srba na KiM stići sporednim putevima i biti raspoređena u nekoliko narednih dana preko Crvenog krsta.

Ovo nije prva pomoć ruskog naroda i države Srbima na KiM i ovakav vid saradnje traje već 12 godina, podsetio je Bogdanović. On je najavio da će uskoro iz Rusije stići nova pošiljka pomoći u medicinskoj opremi i materijalu za zdravstvene centre na području gde živi srpsko stanovništvo.

Ambasador Konuzin je kazao da će Niš biti sedište Srpsko-ruskog humanitarnog centra istakavši da se njegovo formiranje odvija prema planu koji je oktobra ove godine usaglašen prilikom boravka ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua.

Konuzin je napomenuo da se ideja o formiranju humanitarnog centra u Nišu širi i da su srpska i ruska strana u kontaktu s evropskim zemljama kojima objašnjavaju ciljeve rada tog centra.
"Čitav niz država je zainteresovan za saradnju s ovim centrom", rekao je Konuzin i najavio da će ubrzo u Beogradu biti održana konferencija posvećena ovim pitanjima kojoj će, osim ruske delegacije prisustvovati predstavnici evropskih zemalja.

On je najavio da će marta ili aprila iduće godine Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu početi u potpunosti da funkcioniše.

http://www.kurir-info.rs/vesti/stiglo-35-tona-rusk.....149886.php

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7836

Ruski funkcioner Srbima s Kosova nudi život u Sibiru

Blizu 22.000 Srba s Kosova koji su zatražili od Rusije državljanstvo smatrajući da Beograd nije sposoban da ih zaštiti, po mišljenju Dmitrija Rogozina, ruskog predstavnika u NATO, mogle bi da se nasele istočno od Urala, u podsibirskoj i sibirskoj oblasti. Kako je izjavio taj zvaničnik, za Rusiju, koja oseća velike demografske potrese, posebno istočno od Urala, dolazak Srba bi predstavljao pravo blago.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/290028/Ruski-fu.....t-u-Sibiru

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

Извештај руске телевизије НТВ о петицији Срба са Космета.

Добар је завршетак извештаја.

http://news.mail.ru/politics/7379414/

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2005
  • Poruke: 436
  • Gde živiš: Vršac

Ljudi da li vi primecujete da uopste vise nema vesti sa barikada??? Vec nekoliko dana svi mediji su ucutali, samo se prica da ce se nastaviti pregovori sa Pristinom.
Ocigledno da je ovo orkestrirano, evo cak i ovde na forumu su uspeli da nas ucutkaju i uljuljkaju.

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

Rumba King ::Ljudi da li vi primecujete da uopste vise nema vesti sa barikada??? Vec nekoliko dana svi mediji su ucutali, samo se prica da ce se nastaviti pregovori sa Pristinom.
Ocigledno da je ovo orkestrirano, evo cak i ovde na forumu su uspeli da nas ucutkaju i uljuljkaju.
Srbi sami sebe uljuljkaju.Takav smo narod.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 905 korisnika na forumu :: 2 registrovanih, 1 sakriven i 902 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: wolverined4, zziko