"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

322

"Nova" istorija Kosova i Metohije, 2009-2021. godina

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2012
  • Poruke: 126

pavlo ::mMoneyMproblem ::Sad citam Gana priznala nezavisnost Kosova, to mu dodje 86 clanica UN.

Ja sam procitao da je Jeremic pri poseti Africi to demantovao.


U pitanju je Etiopija.

srbiusvetu.org/sus/content/spisak_zemal.....ost_kosova



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Apr 2011
  • Poruke: 1360
  • Gde živiš: Brcko

Dzabe Jeremic isao po Africi .



offline
  • Pridružio: 21 Jan 2012
  • Poruke: 126

mirkotigar ::Dzabe Jeremic isao po Africi .

Sto dzaba, kad pogledas te africke zemlje rekao bi da ce svih 54 prihvatiti nezavistnost, najgora je evropa.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12285
  • Gde živiš: Srbija

Citat:Karla del Ponte: NATO je sprečio istragu o „žutoj kući"

Arrow http://www.pressonline.rs/sr/vesti/Nedeljnik/story.....7i%22.html

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

PETAR ISKENDEROV: ŠTA STOJI IZA DODELJIVANJA „BELOG ŠENGENA“ PRIŠTINI IZ BRISELA

EU teži da isforsira evrointegracije Kosova kao nezavisne države, uz istovremeno usporavanje rešavanja zahteva Srbije

U senci teških diskusija zemalja članica Evropske unije o uvođenju naftnog embarga Iranu i jačanju pritiska na sirijskog predsednika Bašara Asada našla se jedna odluka koju je krajem prošle nedelje donela Evropska komisija. Radi se o odluci o početku direktnih pregovora EU i vlasti samoproglašene „Republike Kosovo“ o liberalizaciji viznog režima sa perspektivom za potpuno ukidanje viza. Kako je u zvaničnoj izjavi podvukla evropski komesar za unutrašnje poslove Cecilija Malmstrem, „naša privrženost liberalizaciji viza za građane Kosova predstavlja realnost i meni je vrlo drago što mi sad možemo da krenemo sa napredovanjem, putem stvarnog progresa u pravcu ostvarivanja tog cilja“. [1]

Kako se podvlači u saopštenju Evropske komisije, koje se poziva na izjavu Malmstremove, „sama činjenica i rokovi kada će građani dobiti privilegiju da putuju bez viza ipak će u potpunosti da zavisi od nastavka napora vlade Kosova da realizuju reforme u oblasti vladavine zakona kao i od konkretnog progresa koji će biti postignut u lokalu“. Ova izjava je objavljena kao jedan od rezultata pregovora evropske komesarke i predsednika „vlade Kosova“ Hašima Tačija u Prištini.

Međutim, nije najinteresantnija i najkarakterističnija sama odluka da između Brisela i Prištine počnu „vizni“ pregovori, čak ne ni konstatacija da je njihov konačan cilj potpuno ukidanje viza za građane Kosova, već spisak uslova koje je neophodno ispuniti da bi do toga došlo. Ako se ostavi u zagradi poziv da se aktivira borba sa organizovanim kriminalom, koji evropski službenici tradicionalno upućuju balkanskim glavnim gradovima, ostali uslovi imaju direktnu vezu sa glavnim problemom – kako EU kao najbitnija evropska institucija vidi budućnost pokrajine Kosovo sa njegovim odnosima sa vlastima Srbije. Radi se o obavezi koju je Brisel naturio Tačijevoj vladi da se stanovnicima Kosova izdaju nove elektronske lične karte, kao i – sada pažnja – „da se obezbedi upravljanje granicama“. [2]

ŠTA JE „KONTROLA GRANICA“ Teško da je neophodno podsećanje da su upravo pokušaji prištinskih vlasti da „obezbede upravljanja granicama“ postali najvažniji razlog konflikta koji je buknuo krajem jula 2011. godine na severu Kosova između lokalnih Srba i međunarodnih mirotvoraca koji su podržavali Tačijev kabinet. Štaviše, upravo je navedeni problem pokvario nit pregovora između Beograda i Prištine, održavanih pod pokroviteljstvom te iste EU, a koji je istovremeno omogućio Nemačkoj, Austriji i njihovim istomišljenicima da odlože razmatranje zahteva Srbije za prijem u EU. Uopšte ne treba da se sumnja da odluka koju je EU objavila 19. januara albanskim vlastima na Kosovu šalje potpuno razumljiv signal o neophodnosti preduzimanja novih napora kako bi po svaku cenu preuzeli kontrolu granica sa ostalom Srbijom.

Teško da Evropska komisija i Cecilija Malmstrem lično ne razumeju svu opasnost od liberalizacije viznog režima sa Kosovom u novostvorenim uslovima, i – tim pre – od slanja ovakvih signala. Jer niko osim Malmstremove lično nije bio prinuđen da se svih poslednjih meseci bavi imigracionim problemima u okviru čitave EU, koji su postali jedan od glavnih razloga sadašnje krizne situacije u navedenoj organizaciji i rasta radikalnih raspoloženja – od Velike Britanije na Zapadu do Bugarske na Istoku. Ali, ukoliko ova ili ona „zastranjenja“ u realizaciji politike u sferi migracije u granicama EU još mogu da se prebace na specifičnost „duha i slova“ zakonodavstva EU, težnja da se u svoju orbitu uvuče Kosovo preko suprotstavljenosti Prištine i kosovskih Srba teško da se može oceniti drugačije osim kao svesno provociranje srpsko-albanskog konflikta. Očigledno je da je taj konflikt potreban određenim snagama u Briselu i Vašingtonu kako bi bio iskorišćen kao predlog za totalno gušenje srpskog suprotstavljanja i potpunog ometanja Srbije da donese konačnu odluku o svom problemu sa tom pokrajinom.

EU OPET KRŠI 1244 Da bi se zvanično objavio početak pregovora sa Kosovom o liberalizaciji viznog režima, Cecilija Malmstrem je 19-20. januara posetila Kosovo i – kako je sama saopštila na svom internet-blogu – obećala je Tačiju da će „skinuti onoliko prepreka za bezvizni režim koliko je moguće“. [3] Nije čudno što su kosovska sredstva informisanja na albanskom jeziku na prvim stranama prenela saopštenje da je započeta procedura za pregovore Brisela i Prištine. Govoreći o datumu kada će Kosovo dobiti „putnu kartu“ sa konkretnim rokovima liberalizacije viznog režima, novine, pozivajući se na izjave Cecilije Malmstrem koje su se čule u Prištini, govore o proleću ove godine. [4] Međutim, vodeći lokalni list „Koha ditore“ nije preskočio da doda kašiku sirćeta u bure sa bezviznim medom i tako demonstrira koliko daleko se šire apetiti kosovskih separatista. Prema stavu tih novina, „početak dijaloga bez toliko dugo očekivane 'putne karte' – predstavlja sve što EU u ovom trenutku može da pruži Kosovu.“ [5]

U poslednjih nešto više od dve godine EU je uvela bezvizni režim građanima svih balkanskih zemalja koje nisu članovi te organizacije. Kao poslednje su u novembru 2010. godine bezvizni režim dobile Albanija i Bosna i Hercegovina. [6] Međutim, tu se radi o državama koje priznaju sve članice EU, što nije slučaj sa Kosovom. Tako da sada imamo posla sa najgrubljim kršenjem rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN od 10. juna 1999. godine i ostalih osnovnih međunarodnih dokumenata kojima se odbacuje nezavisni status Kosova. Tako je izveštaj koji je EU objavila u novembru 2008. godine – pola godine posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova – podvukao da „međunarodne pravne okvire za Kosovo“ kao i do tada „predstavlja rezolucija Saveta bezbednosti UN br. 1244 iz 1999. godine“. [7] Ali vremena su se promenila, te sada EU teži da maksimalno isforsira evrointegracije Kosova kao nezavisne države, uz istovremeno usporavanje rešavanja zahteva Srbije. Kako je ovih dana izjavio specijalni izvestilac EU za Srbiju Jelko Kacin, Srbija „bi trebalo da preduzme sve moguće za normalizaciju odnosa sa Kosovom do 1. marta“, kada će u Briselu biti održano sledeće zasedanje Saveta EU na najvišem nivou. [8] A to i predstavlja ultimativnu „putnu kartu“ koju EU danas nudi Srbiji bez Kosova.

http://www.standard.rs/petar-iskenderov-sta-stoji-.....isela.html

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12285
  • Gde živiš: Srbija

TADIĆ SPREMAN ZA KONSTRUKTIVAN RAZGOVOR S TAČIJEM

Arrow http://www.kurir-info.rs/vesti/politika/tadic-spre.....178328.php

offline
  • Kibo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2007
  • Poruke: 7498
  • Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene

Verovatno ce opet da se izvinjava, a sta bi drugo pa mogao da mu kaze ...

offline
  • KUZMAR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 25 Feb 2011
  • Poruke: 5382

Citat:LAŽIRAJU ČINJENICE
ALBANCI IZBRISALI SRBE IZ ISTORIJE BALKANA
Nedelja, 5. Februar, 2012.| Autor: Ekipa Kurira

U Prištini objavljena knjiga „Istorija Kosova“, u kojoj piše da su Albanci napisali Ilijadu i osnovali Troju Autor Budžovi tvrdi da srednjovekovne srpske države nikad nije bilo

BEOGRAD - Da nije žalosno, bilo bi smešno!
Takozvani albanski istoričar Jusuf Budžovi nedavno je u Prištini objavio knjigu „Istorija Kosova“, koja ne samo da nema nikakvo naučno utemeljenje već potpuno iz istorije izbacuje Srbe, a Kosovo opisuje kao „duhovno, kulturno i državno središte prirodne Albanije“! To ludilo ide toliko daleko da čak tvrde da su Albanci, a ne Grci, osnivači Troje i pisci Ilijade!

- Na temelju naučne faktografije Budžovi zaključuje da nije bilo srednjovekovne srpske države niti Srpske pravoslavne crkve, već samo županija, koje su u istoriji poznate kao okupatorske i protiv albanskog etnikuma - napisao je albanski novinar s Kosova Esad Dujaka.

Dr Slavenko Terzić, naučni savetnik Istorijskog instituta SANU, kaže da je reč o „nečuvenom i neverovatno drskom nasilju nad istorijskim činjenicama i zdravim razumom“.

- Reč je o vrlo opasnoj fantaziji u službi etnički čiste velike Albanije. Knjiga ne zaslužuje nikakvu naučnu pažnju, jer je reč o pamfletu. Ona očigledno treba da posluži političarima kao pseudoargument za stvaranje „prirodne Albanije“. Potpuno je besmislena teza da je Kosovo duhovno, kulturno i državno središte Albanije - rekao je Terzić.

Bjelajac: Trovanje mladih naraštaja

Dr Mile Bjelajac, naučni savetnik Instituta za noviju istoriju Srbije, kaže da „ne vredi trošiti reči na jedno u stručnom smislu bezvredno delo“.

- Bilo je sličnih proizvoda u vreme Drugog svetskog rata, kad su se na brzinu pravile istorijske knjige ili udžbenici kratkog veka - rekao je Bjelajac i dodao:
- Knjiga je namenjena produbljivanju nerazumevanja na Balkanu i trovanju mladih naraštaja.



http://www.kurir-info.rs/vesti/politika/albanci-iz.....178766.php

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

Сем неке кратке репортаже на ТВ-у о томе како је нападало снега и на Космету, оданде нисам видео ни чуо ништа. Да онај народ није отишао колективно на скијање у Шамони?

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12285
  • Gde živiš: Srbija

Тринаест година од Рамбујеа

Citat:Навршава се 13 година од почетка конференције о решавању косовске кризе у Рамбујеу. Конференција није успела, 24. марта уследило је бомбардовање СРЈ, а у јуну повлачење југословенске војске и полиције са Косова.

Arrow http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%9F%D.....D0%B0.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1088 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 6 sakrivenih i 1045 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, Arsenije, bane1910, bbogdan, bobomicek, brundo65, cikadeda, Denaya, Doca, DonRumataEstorski, Dorcolac, DPera, gomago, Haris, ivan979, JOntra, Kubovac, kuntalo, laki_bb, loon123, MikeHammer, milenko crazy north, mkukoleca, nemkea71, pacika, pein, Prašinar, sasa87, Shinobi, Srki94, stankolich, stegonosa, vathra, vladaa012, yrraf, zastavnik