offline
- Pridružio: 13 Sep 2010
- Poruke: 2401
|
Дакле оно о чему се прича већ дуже време је истина. У Медвеђи и Бујановцу је албанска популација "исцурела" на Космет и у иностранство. Још остаје питање стања у Прешеву.
Citat:Поповић: Срби су већина у Бујановцу
На југу Србије мора да се уради нови бирачки списак, захтевају у Српском народном већу
Према подацима Републичког завода за статистику у општини Бујановац пописан је тачно 18.851 Србин и Ром, што је 250 припадника ова два народа више него што их је било на претходном попису 2002. године. Тачна структура становника по националности биће објављена тек у јулу, наводи за „Политику” Александар Поповић, потпредседник Српског народног већа у Бујановцу и председник Завичајног клуба Бујановчана у Београду. У СНВ-у зато траже да се поништи декларација албанских одборника с југа Србије, којом се тражи отцепљење овог дела државе и његово припајање Косову и да се отвори парламентарна расправа у Народној скупштини о стању на овом подручју.
– С обзиром на то да су Албанци бојкотовали попис, односно да их је учествовало тек око 400, могуће је урадити само процену њихове бројности у општини. Тако СНВ Бујановца тврди да у овом тренутку Албанаца има, укупно, не више од 11.923, што је за 60 одсто мање у односу на званичне резултате пописа из 2002. године, за које основано сумњамо да су фалсификовани. Тражимо да се, на територији општине Бујановац, ставе ван снаге резултати пописа из 2002. јер су на основу ових лажних резултата Албанци формирали општинску власт. Узмите само пример села Зарбинце у залеђу Бујановца према Врању, где је 2002. наводно пописано 654 становника, а ми смо директним увидом на терену утврдили да данас тамо живи само један човек, Хајриз Ферати. Или, на пример, Прибовац, где је пре десет година наводно пописано 349 људи, а сада их има двојица, Хамди Краснићи и Хафис Муслији – наводи Поповић.
Зато су СНВ-у одлучили да направе потпуну процену албанског живља у општини, јер сумњају да су Албанци намерно бојкотовали прошлогодишњи попис да се не би утврдило да их у општини има много мање него Срба, чиме би изгубили власт.
– Време је да неко коначно саопшти да су Албанци мањина у општини Бујановац! Зато СНВ захтева и од РЗС да коначно објави званичну процену, ако што је то чинио и при ранијим пописима. Нису то само мала села у питању, већ је занимљив пример и највећег села у општини, Великог Трновца, у које наша полиција не залази. Тамо је 2002. пописано 1.448 домаћинстава, а контролом струјомера и водомера, оверених здравствених књижица утврђено је да су напуштена 522 домаћинства. У тим кућама нико не живи годинама – додаје наш саговорник и упозорава да је и званично наталитет Албанаца драстично опао, о чему постоје егзактни подаци, што такође сведочи о њиховом умањеном броју.
Поповић открива да је недавно, увидом у општински бирачки списак из 2002, детаљно проверио податке за лица рођена пре 1920. године, односно наводне стогодишњаке чији „гласови” одлучују победника избора. Или за оне Албанце који нису имали јединствени матични број грађанина, што је по закону предуслов за гласање.
– Пронашао сам тада 2.103 лица која спадају у једну од ових категорија, а знамо да су учествовали на изборима, јер је у албанским срединама одзив био преко 90 одсто бирача. А подсетио бих да су албанске странке освојиле локалну власт с предношћу од око 1.200 гласова, а неки су чак гласали и с косовским личним картама, као у селу Биљача, где су због тога избори чак и поништени. Зато захтевамо да за Бујановац мора да се уради нови бирачки списак, у складу с реалним стањем на терену – поручује Александар Поповић.
-----------------------------------------------------------
Огромне несразмере
Председник Одбора за људска права у Бујановцу Светислав Величковић такође тврди да на територији општине Бујановац има више Срба него Албанаца.
– Ако погледамо однос броја ученика у школама, које похађају ђаци албанске националности, с бројем гласача и бројем становника, видећемо огромну несразмеру. Тако испада да је албанска популација далеко старија од српске и да поједине породице имају по 20 и више чланова, а само једно или два детета. На пример, села Муховац и Равно Бучје заједно имају 69 ученика, а 1.006 житеља, од којих је 772 на бирачким списковима. Тврдња Ризе Хаљимија да се са ових простора иселило око 35.000 људи апсолутно је неистинита. Како се не би утврдило колико их стварно има, Албанци се нису пописали на прошлогодишњем попису. Координатор владе за односе с јавношћу Слободан Хомен најавио је казне за све који се не попишу, али изгледа да од тога нема ништа јер до данашњег дана није поднета ниједна кривична пријава – наводи Величковић.
Бојан Билбија
објављено: 06.02.2012.
http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Popovic-Sr.....cu.sr.html
Levčanin ::Najači komentar :
(понедељак, 06. феб 2012, 12:43)
anonymous [нерегистровани] oпошаљи одговор
Jos jedan pokusaj
Zatrovano ne zatrovano, ne damo Kosovo! Jos jedan pokusaj ali ne vredi.
А Метохију?
|