offline
- stegonosa
- Legendarni građanin
- Pridružio: 02 Avg 2008
- Poruke: 7382
|
@Vule
Ne ulazim u to, sa jedne strane se slazem po pitanju politike ali nijedan politicar nije postavio pitanje (ne da je ponudio odgovor vec pitanje) ajde da vidimo kako da se izvucemo iz dzumbusa nego ajde ocu malo da vladam. Odgovornost je odgovornost, nije sporno, ali kolicina licemerja u poslednjih 10-ak dana... Najzesci je onaj koji kaze da je ovo pred MSP fijasko i da smo trebali pred ovim istim sudom da sve drzave tuzimo???
Poptpuna zamena teza, jelte mi smo mali i velike sile su nas sprecile da prodje ovo prosto pitanje koje nikoga ne optuzuje ali ce zato jedva da docekaju da licno budu odgovorne pred sudom i da placaju i odstetu?
Zanimljivo da se ne seća da se prošli put kad smo ih tužili zbog bombardovanja proglasio nenadležnim, sad bi opet našli neki izgovor..
Ne mislim da je odluka benigna vec da je podmukla i neodrecena u smislu koji je dobrim delom naveo @neshaoct, samo hocu da razdvojim presudu od politickih implikacija. Sama presuda po sebi ne znaci nista, ali politicko iskoriscavanje je bilo planirano i pre. Cak i da je bila drugacija da je zauzela jos sivlji stav bila bi cak i opasnija (podrzava i jednu i drugu stranu), mada je Njujork Tajms bas takvom i proglasio, uravnoteženom da ne kaže ništa.
Citat:Према мишљењу стручњака за Балкан на Лондонској школи за економију, Џејмса Кер-Линдзија, суд је пажљиво поступао у одмеравању права народа на самоопредељење и права суверених држава на територијални интегритет и одлучио да то питање заобиђе, преноси Њујорк тајмс.
"Суд је, у суштини, рекао да ће о легитимитету Косова одлучити земље које га признају, а не суд", оцењује Кер-Линдзи.
Presuda kao presuda ne znaci skoro nista, Ameri i Albanci ce svakako pokusati da sve preokrenu u svoju korist, naravno nista se drugo i ne moze ocekivati.
Tu dolazi onaj deo koji navodi @neshaoct jaci ce probati da progura ono sto njemu odgovara, ali da se ne lazemo drugacije nikada nije ni bilo.
Medjunarodno pravo i UN su napravljeni da bi se obuzdalo stradanje i izbegao treći svetski rat, nikada nije bio ni pravljen niti je moguć kao konačno rešenje. Inače bi Britanija ostala jedna od najvećih imperija a Indija i veći deo Afrike njene kolonije.
Sama odluka može ići u prilog Srbiji da reši sever Kosova ako dobije podršku velikih sila, ali je pitanje da li će se tu žestoko zauzeti Rusija ili će nas pustiti niz vodu zbog Abhazije i Osetije a nama uvaliti posebene odnose sa Severom i fakticku kontrolu nad njime ali bez pripadnosti Srbiji.
U politici nema ljubavi, prvo interesi pa sve ostalo. Sama Srbija može jedino da pritisne pred UN za podelu i ništa više, čak i da se Rusija maksimalno uključi to je maksimum.
Najveci greh vlasti je što to i otvoreno ne kaže već se krije iza floskule da jedna strana ne sme sve da izgubi.
Uzmimo za primer Tajvan, tamo žive isti oni Kinezi koji žive na kopnu, proglasili nezavisnost a Kina kao svetska sila im ne sme ništa. Jedino što ih zbog njenog uticaja ne može priznati puno država niti UN. Ne treba zamazivati oči javnosti da je više od podele uopše moguće, da imamo i hiljade tenkova, aviona i sl, to ne menja stvar da je istorijski trenutak krajnje nepovoljan za nas. I to nema veze sa politicarima, bilo ko da je na vlasti kod nas to stoji i svi to na političkoj sceni znaju, sve ostalo je samo zamlaćivanje naroda zbog vlasti.
Dopuna: 25 Jul 2010 15:37
Ima i dalje raznih mišljenja.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5833921,00.ht.....9-xml-mrss
Citat:
Nemački profesor: „Status Kosova nije rešen“
Sud nije bio previše ubedljiv, smatra Bote
Profesor međunarodnog prava, Mihael Bote, autor je teksta u Zidojče cajtungu pod naslovom „Kosovo – šta sada?“. On smatra da mišljenjem Međunarodnog suda pravde (MSP) nije izrečena i poslednja reč o nezavisnosti.
„MSP je rekao NE. Jednostranom deklaracijom nezavisnosti Kosova nije prekršeno međunarodno pravo. Ipak, mnoga pitanja ostaju otvorena“, smatra profesor Mihael Bote. „Prvo, da li još uvek važi rezolucija 1244? Drugo, da li je ona obavezujuća za autore deklaracije nezavisnosti? MSP je na prvo pitanje odgovorio sa DA, na drugo sa NE.
Rezolucija je obavezujuća za članice UN; one će se i ubuduće prema njoj upravljati, ali zašto onda ne i Kosovari? Autori deklaracije, osim jedne osobe, jesu bili članovi grupe koja je sebe definisala kao demokratski izabrane predstavnike Kosova. Ipak, oni su, prema mišljenju Suda, delovali van pravnog okvira UN ustanovljenog Rezolucijom 1244. Zato Rezolucija za njih nije bila obavezujuća. Taj argument i jeste i nije ubedljiv. Logički gledano, dovoljan je za mišljenje Suda da autori deklaracije nisu prekršili Rezoluciju Saveta bezbednosti.
Da nije Sud možda time Kosovarima učinio medveđu uslugu? Sud naglašava, da autori nisu delovali u tom svojstvu u kom su i izabrani. Na neki način oni su potisnuti u „nezvaničnu oblast“. Ali na čemu onda počiva njihov legitimitet? Međunarodni sud pravde u Hagu niti je to pitanje postavio niti je na njega odgovorio.
Ostale zemlje nisu smele da priznaju Kosovo
Onda, da li je autorima uopšte uspelo to što su proglasili? Papir ne bledi. Jedno je proglasiti nezavisnost, sasvim drugo uspešno formirati nezavisnu državu. Da li zaista već postoji država Kosovo? Zar ne nedostaje sopstvena vlada, koja može da ispuni osnovni zadatak jedne države, da se stara o bezbednosti stanovnika oblasti? Tu bezbednost ostvaruje još uvek strana uprava. Međutim, upravo iz razloga što je to pitanje ostalo otvoreno, nije data poslednja reč o pozivanju Srbije na međunarodno pravo i tvrdnji te države: Kosovo je bilo i ostalo sastavni deo Srbije.
A šta sve to znači za treće države? Ni na to pitanje nije odgovoreno, premda je za budućnost svakako važno. Proglašenje nezavisnosti nije zabranjeno. Ipak, države ne smeju da priznaju secesiju sve dok se otcepljene oblasti ne etabliraju. Preuranjeno priznanje jeste mešanje u unutrašnje stvari jedne druge zemlje i to je zabranjeno. U slučaju Kosova nije reč o tom starom pravilu, nego o tome da je Savet bezbednosti stvorio pravni režim, obavezujući za sve države, kojim zadržava pravo da isključivo sam odlučuje o pitanju statusa i koji isključuje jednostrano narušavanje teritorijalnog integriteta Jugoslavije (Srbije). To pravilo još uvek važi, kaže Sud. Znači, mora se nastaviti s pregovorima“, piše profesor Mihael Bote za Zidojče cajtung.
|