offline
- deri3891
- Ugledni građanin
- Pridružio: 06 Feb 2012
- Poruke: 351
|
Napisano: 28 Nov 2012 18:57
Šef srpske diplomatije Ivan Mrkić rekao je da je Srbija rešena da potpuno primeni sve do sada postignute sporazume u dijalogu sa Prištinom i otvorena je za razgovor o svim pitanjima, osim o ukidanju srpskih institucija na Kosovu i Metohiji.
RTS
Posle susreta sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država, premijer Srbije se u izjavi za B92 osvrnuo na nekoliko stvari pomenutih u tom razgovoru, a jedna od najvažnijih je ta da će stići najavljena podrška Hilari Klinton da se ohrabre američki investitori da ulažu u Srbiju.
Na sastanku s Rikerom govorilo se o konferencji na kojoj će se okupiti potencijalni američki investitori, a pripreme za tu konferenciju počinju sledećeg meseca.
Kosovo je, naravno, bila glavna tema razgovora, uz poruku da Srbija mora da primeni dogovore iz Brisela koji su postignuti s Prištinom i od tih dogovora ne može da odstupi ako želi da uđe u EU.
"Naredne dve nedelje važne su za rešavanje kosovskog problema i Filip Riker je još jednom ponovio da su izuzetno pozitivni komentari na odluku Vlade Srbije da nastavi dijalog sa Prištinom uz posredovanje EU. U tom smislu SAD podržavaju ubrzavanje i nastavak evropskih integracija Srbije. Ali ono što sam u razgovoru sa njim, možda i još važnije što smo čuli u razgovoru sa italijanskim ministrom odbrane, koji je danas u ime Vlade Italije nama ovde rekao da Srbija mora da učini nešto da pomogne svojim prijateljima kako bi joj onda oni pomogli", kaže Ivica Dačić.
B92
Potpredsednik Vlade Rusije Dmitrij Rogozin posetio je Beograd, gde se sastao sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, premijerom Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem.
RTS
Prvi potpredsednik Ruske Vlade Dmitrij Rogozin poručio je u Beogradu da Srbija treba da razmisli je li u njenom interesu da zarad prijema u Evropsku uniju prihvati priznavanje kosovske nezavisnosti, to jest, kako se izrazio, "bezobrazluka iz 2008. godine".
Rogozin je u razgovoru s predstavnicima državnog vrha Srbije rekao da je suvereno pravo Srbije da odlučuje o tome hoće li priznati Kosovo kao nezavisnu državu.
"To je vaša suverena odluka. Rusija će, kao vaš prijatelj, prihvatiti vašu odluku", rekao je on. Rogozin je istakao da zvanična Moskva ostaje kritična prema priznanju nezavisnosti Kosova.
B92
Dopuna: 28 Nov 2012 19:11
ALEKSANDAR PAVIĆ: KOSOVO JE GRDNO SUDILIŠTE ILI INTEGRISANO UPRAVLJANJE NARODOM
Bezbednosna i psihološka atmosfera na srpskom Kosovu i Metohiji se ubrzano urušava. Nisu u pitanju samo eksplozije koje odjekuju u severnoj Kosovskoj Mitrovici u „multietničkim” delovima grada (tj. onima u koje su se Šiptari uklinili na način o kojem Srbi južno od Ibra mogu samo da sanjaju) i pucanje na Vatrogasni dom, isticanje šiptarskih zastava u istom gradu uoči tzv. „dana zastave” (negativne projekcije nemanjićkog orla) 28. novembra, eksplozije na „prelazima” koji trenutno dele Kosmet od ostatka Srbije (1), postavljanje šiptarske zastave na tvrđavu iznad Zvečana (2), kamenovanje kuće porodice Vučićević u Klini (3) i bezbroj drugih „sitnih” incidenata, o kojima mediji ne bi da previše uznemiruju srpsku javnost. Sve bi to za kosovske Srbe bio mačiji kašalj kada im u isto vreme ne bi visio „Damoklov nož” iza leđa, iz pravca Beograda.
SERVIRANJE GOTOVIH REŠENJA Jer jedno je biti u neprijateljskom okruženju uz punu moralnu, materijalnu i svaku drugu podršku i neprekinutu vezu sa bazom – a drugo je živeti u tom istom okruženju i čuti vesti da „tvoji” iz Beograda šalju mehanizaciju da bi izgradili carinske punktove. Dakle, ne „poreske”, kako uporno obmanjuju javnost razni beogradski zvaničnici. Tako će „utvrditi granicu” (4), koja te deli od matice (5), koju čuva ista žandarmerija što ulazi na teritoriju Kosmeta da bi hapsila isključivo Srbe, poput Zvonka Veselinovića, koji je u pritvoru još od decembra 2011 (6), ili Slavoljuba Jovića (7). Za to vreme šiptarski teroristi i trgovci ljudskim organima su „sagovornici”. Još teže je saznanje da kosovskometohijske predstavnike državni vrh nije hteo da primi prva tri meseca ( – dok je prihvatao „bolne” obaveze u njihovo ime, bez konsultacije sa njima (9). Da i ne govorimo o notornim stvarima kao što su svesna medijski dirigovana pasivizacija srpske javnosti i odsustvo bilo kakvog javnog upozorenja da će vojska i policija Srbije reagovati u slučaju oružanog šiptarskog napada na sever Kosmeta (10), što bi bio najdelotvorniji način ili bar pokušaj odvraćanja agresije i unošenja sumnje i kolebanja u redove neprijatelja – Tačija i njegovih oružanih snaga, ne i obične šiptarske sirotinje koju njegova vlast cedi i teroriše – i njihovih sponzora.
Pravi lakmus namera beogradskih vlasti je upravo činjenica na koju ukazuje Marko Jakšić u citiranom intervjuu – potpuni nedostatak komunikacije i koordinacije sa kosmetskim srpskim liderima dok su se donosile ključne odluke. Da su vlasti imale čiste namere, njeni predstavnici bi već na početku mandata (javno ili tajno) seli sa srpskim liderima, objasnili im situaciju i u konsultaciji i dogovoru s njima došli do odgovarajućih rešenja, umesto tek sada, kada su se bitne stvari dogovarale mimo njih i kada će vlast, zajedno sa zapadnim faktorom, pokušati da im servira gotova rešenja. (11) U sklopu toga, lako se mogla napraviti i strategija „podele uloga” – gde vlast govori ono što mora javnosti i zapadnim zvaničnicima, a sprovodi drugo – neposredno ili posredno. Očigledno je, prema vrlo uznemirenim dosadašnjim reakcijama Srba sa severa KiM, da to nije slučaj. Umesto toga, vlast je sada u situaciji da je članovi prethodne vlade – koja je Srbiju svojim parafiranim (a nikako potpisanim, to je učinak nove vlade) „briselskim sporazumima” već dovela državu u nezgodan, ali ne i pravno obavezujući položaj – sada kritikuju što stavlja kosmetske Srbe pred svršen čin (12), ili pregovara s Tačijem bez usvojene platforme. (13)
POMOĆ ZA NATO Jedan od najperfidnijih argumenata koje sadašnja vlast koristi je da optuži protivnike njihovih „sporazumevanja” sa Briselom i Tačijem da su zapravo oni ti koji nazivaju ono što se sada uspostavlja na administrativnoj liniji „granicom”, dok oni to „patriotski” nazivaju „administrativnom linijom”. Na stranu to što piše u sporazumu o Integrisanom upravljanju granicom, u kojem, uzgred, nema ni reči o Rezoluciji 1244, imamo na raspolaganju i skoro dvodecenijsko iskustvo Republike Srpske, koje je vrlo lepo sažeo njen predsednik Milorad Dodik u jednom prošlogodišnjem medijskom nastupu, govoreći da je manje bitno šta piše u sporazumima od onoga ko te sporazume sprovodi. Da li ima ikakve sumnje o tome kako će glavne NATO države, sa vojskom na terenu, tumačiti „integrisano upravljanje granicom”? Onako kako ga neobavezno tumače glasnogovornici vlasti u Beogradu, koji su se unapred odrekli od bilo kakvih instrumenata državne sile? Ili onako kako njima odgovara?
Naravno, nikome u Beogradu ko se protivi politici vlasti i ovom sporazumu ne pada napamet da smatra bilo šta što se bude postavilo na administrativnu liniju „granicom”. No davanjem svoje saglasnosti zvanični Beograd je pomogao NATO da to isto smatra „granicom” i tako je i tretira. Drugim rečima, za NATO je vaninstitucionalnim i vanustavnim potezima nove vlasti olakšan posao razdvajanja Kosmeta i ostatka Srbije i dodatnog ojačavanja te linije razdvajanja. A takva situacija će neminovno imati vrlo negativan psihološki efekat na tamošnje Srbe, koji će onda i faktički biti u neprijateljskom okruženju.
U svakom slučaju, i ovoj generaciji Srba ne gine polaganje kosovskog ispita. Vrlo brzo će se, po ko zna koji put, videti ko je vera a ko nevera, ko je učestvovao u pokušaju pravljenja granice sa svetom srpskom zemljom – i ko se tome protivio. I rečju i delom. Znao je Vladika Rade šta piše i zašto piše.
Novi Standard
|