Citat:Prvi Srbin na Košarama posle 12 godina
„Prekrstio sam se i poljubio jedini relativno zdrav zid karaule. Palim cigaretu i ostavljam je na pragu nekadašnjeg ulaza... Sve je ostalo isto kao aprila 1999, kada su u karaulu slavodobitno ušetali 'pobednici' - još je po krugu razbacano nešto njihove vojne opreme, očigledno dobijene na 'zajam' od stranih pomagača..."
Ovo je isečak iz reportaže našeg novinara Mihaila Medenice, koja će biti objavljena sutra u Pressmagazinu. Naš reporter je na 12. godišnjicu napada na Košare uspeo da obiđe ostatke čuvene karaule koja je bila prva i poslednja odbrana Srbije u vrletima Prokletija. Albanci su se, posle strahovitih gubitaka koje je OVK (potpomognuta snagama NATO i albanske armije) doživela između aprila i juna 1999. godine, zarekli da srpska noga nikada više neće kročiti na ovu „zabranjenu teritoriju".
Prvi Srbin na Košarama posle paklenog obračuna verovatno će biti i poslednji. Jer, osim negostoljubivih ljudi, tamo na svakom koraku vrebaju i kasetne bombe i minska polja. Nema ko da ih očisti, a ni zašto.
Puškaranja na Prokletijama počela su već sa prvim bombama koje su pale na teritoriju Kosova i Metohije, da bi prava bitka započela na Veliki petak, tog aprila 1999. Cilj napada OVK bio je kopneni ulaz preko karaule i presecanje komunikacije između jedinica VJ u Đakovici i Prizrenu. Prema Košarama je krenulo više od 2.000 pripadnika OVK, dok je karaulu i njenu okolinu branilo svega 200 vojnika VJ, kojima zbog nepristupačnog terena nisu mogle da priteknu u pomoć oklopne jedinice.
Zvanični podaci VJ govore da je u borbi na Košarama poginulo 150 pripadnika OVK, među kojima i dva NATO vojnika (jedan Francuz i Italijan), kao i nekoliko dobrovoljaca iz Alžira, dok je broj ranjenih pripadnika OVK oko 300.
Bez minuta pauze, 78 punih dana, naši vojnici bespogovorno su držali položaje. Crni bilans: 60 poginulih Srba, 150 ranjenih i barem nekoliko stotina sa trajnim ožiljcima na duši.
Bila je to poslednja bitka u kojoj je srpska vojska pokazala svoju veličinu, a srpski soldat svoju hrabrost.
„Fotografišem rovove naše linije odbrane. Trudim se da što duže gledam u karaulu, jer dobro znam da se više vraćati neću. Vreme će učiniti da od nje uskoro ne ostane ni ovoliko, a novi snegovi će obrisati trag Srba koji su se usudili da posle '99. dođu do nje", piše u ekskluzivnoj priči koju sutra donosi Pressmagazin, zajedno sa fotografijama sa Košara i ispovešću vojnika koji je preživeo pakao najčuvenije bitke tokom rata na Kosovu i Metohiji.
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/156515/Prvi+Srbin+na+Košarama+posle+12+godina.html
Dopuna: 02 Apr 2011 20:30
Mihailo Medenica na Košarama.
nekad
Ostatak slika i tekst u linku
Press
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/magazin/story/156275/(FOTO)+Poslednja+karaula+koja+je+odbranila+srpsku+čast.html
|