online
- stegonosa
- Legendarni građanin
- Pridružio: 02 Avg 2008
- Poruke: 7373
|
Od sinoc:
Citat:Prema informacijama koje su preneli mediji na albanskom jeziku, policija Euleksa sprečavala je specijalce "Rose" da prođu na sever, što je potvrdio i kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi, optužujući Euleks da je "stao na stranu Srba u akciji uspostavljanja vlasti na celoj teritoriji Kosova".
Znaci da ce se ovo nastaviti i dalje.
Citat:
Srbi odbranili ono što je naše, sada jedinstveno
Stefanović je nakon noćašnjih pregovora sa Bilerom okupljenim građanima zahvalio što su još jednom pokazali da mogu da odbrane ono što je naše.
"Svaki ovakav pokušaj, a biće ih još, predstavlja nastojanje da se promeni nasilno i jednostrano sve ono što ste vi od 1999. godine branili i odbranili", poručio je on.
Stefanović je preneo podršku iz Beograda i dodao da "od večeras, a pogotovo na ovakvim pitanjima i tačkama moramo svi biti jedinstveni."
"Ovo je koordinirana, organizovana akcija da se prejudicira ishod pregovora. Hoće da nam nametnu ono što je krajnje rešenje, a mi to ne možemo prihvatiti. Molim vas budite jedinstveni, ne nasedajte na provokacije i ne primenjujte nasilne metode. Oni hoće da za 24 sata ovde više nema Srba, mi im za to nećemo dati priliku", istakao je Stefanović.
Koliko gledam razne izjave i reakcije, jedino se Ameri nisu oglasili sto znaci da verovatno oni i guraju ovo.
Citat:
Amerikanci dozvolili igranje vatrom, Kfor i Euleks ne poštuju Rezoluciju 1244
Trenutna situacija na severu Kosova blizu je eskalacije, koja bi mogla da preraste u ozbiljan incident, objavio je na svom blogu Džerard Galuči, bivši specijalni predstavnik UN za Kosovsku Mitrovicu, koji smatra da se Priština, uz pomoć SAD, igra sa vatrom.
Prema njegovim rečima, ova akcija usledla je posle niza provokacija Prištine i Euleksa, uz podsticaj SAD i "usaglašene petorke", u naporima da primoraju Beograd da preda sever.
"Priština je već izazvala krizu tako što je blokirala uvoz robe iz Srbije na Kosovo", ocenio je Galuči i podsetio da je Vašington to pozdravio, dok Euleks "nije uspeo da utiče na ovu unilateralnu akciju".
Kako prenosi KIM radio, Galuči smatra da je "Prištini od strane Amerikanaca i drugih međunarodnih pomagača dozvoljeno da se igra sa vatrom".
Moguće je da će, priteran uz zid, zbog mogućeg članstva u EU, Beograd dozvoliti pad severa, dodaje Galuči i napominje da bi Srbi sa severa mogli da "procene da im je jedini izbor da se brane".
Okolnosti ukazuju na potrebu za obnovljenjem uloge UN, naglasio je Galuči i zaključio da su Kfor i Euleks napustili svoju mirovnu ulogu, predviđenu Rezolucijom 1244.
Citat:Simić: Hazarderski potez unapred pripremljen
Analitičar Predrag Simić izjavio je danas da je Vlada Kosova povukla hazarderski potez, kojim testira snagu Srbije i da je cilj Prištine dovođenje Beograda u pat poziciju.
"Bojim se da je prognoza loša i da će se provokacije nastaviti i da će Priština do maksimuma nastojati da utiče na događaje u Srbiji, jačajući podelu između srpskih stranaka, i da skrećući pažnju međunarodne zajednice pokuša da Srbiju dovede u pat poziciju", rekao je Simić agenciji Beta.
Simić je rekao da će embargo, ako se produži, na godišnjem nivou koštati Srbiju više od 300 miliona dolara i više od 5.000 radnih mesta, a nedoumica je samo koliko Kosovo dugo može da izdrži da nadoknadi te proizvode, naročito prehrambene, koji dolaze iz Srbije.
Simić je ocenio da izgleda kao da je sve unapred pripremljeno, jer dok Beogradu odgovara raščišćavanje situacije, ne bi li ušao u izbore rasterećen problema u odnosima sa međunarodnom zajednicom, interes Prištine je da, u trenutku slabosti Srbije zbog izbora, isprovocira incidente i time iznudi ustupke i učvrsti pregovaračku poziciju u Briselu, u pregovorima koji će se nastaviti u septembru.
Srbiju posle Haga čeka Kosovo
"Loša vest je da Srbiju posle Haga kao najveća prepreka čeka Kosovo. Da ne bude zabune, to je potvrdio i visoki američki diplomata Tomas Kantrimen", rekao je Simić, koji je i bivši ambasador Srbije u Francuskoj.
Dodao je da će Beograd morati u vrlo komplikovanim predizbornim okolnostima da hoda po tankoj žici, sačuva živce i stigne do nekog rešenja, jer i pregovori u Briselu teško mogu dati rezultate pre nove vlade u Srbiji, pošto odlazeće vlade teško mogu da prave ustupke.
Na pitanje šta bi se dogodilo kada bi Srbija angažovala svoje snage na administrativnoj liniji, Simić je odgovorio da bi se dogodilo isto što i 17. marta 2004. godine, kada se dogodio pogrom Srba na Kosovu, kada jedinice Kfora u prvom trenutku nisu bile upućene na krizna žarišta, nego na granične linije sa Srbijom.
Interesantna koincidencija sa izručenjem Hadžića
Naveo je da se očekivalo da će Srbija reagovati i da je Kfor bio tu da bi, zapravo, zaštitio albansku nezavisnost, a ne srpsko stanovništvo, a tek u večernjim časovima došli su Amerikanci iz Bondstila, Francuzi, Šveđani i ostali i na kraju su počeli i da pucaju, pa je od 19 poginulih najviše bilo Albanaca, koji su poginuli u sukobima sa Kforom.
"Prema tome, ovo je diplomatija sile, rat je nastavak politike drugim sredstvima, a embargo je instrument ekonomskog rata", rekao je Simić.
Simić je ukazao na "interesantnu koincidenciju" izručenja poslednjeg haškog optuženika i skidanje Haškog tribunala sa dnevnog reda u odnosima Srbije sa međunarodnom zajednicom i otkazivanja poslednje runde pregovora Beograda i Prištine u Briselu, uvođenje embarga na robu iz Srbije na Kosovu i izvođenje specijalnih jedinica kosovske policije na prelaze prema Srbiji.
|