Rat Izrael-Hamas

204

Rat Izrael-Hamas

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2012
  • Poruke: 140

bufanje ::
Kako je ko naoruzavan, ciji oficiri su komandovali cijim jedinicama, uostalom vise su Cesi i Tito pomogli Izraelu tada nego zapadne sile bar sto se tice tih presudnih momenata...


Na koji nacin i kada?

*****
SENZACIONALNO OTKRIĆE U prvom arapsko-izraelskom ratu 1948. sudjelovala i jedna jugoslavenska divizija, ali i ustaše
Ustaše i Titovi borci zajedno ratovali protiv Izraela!

Iako je prošlo već petnaest godina od raspada Jugoslavije, u Beogradu se još pod strogim nadzorom čuvaju dosjei o tajnom djelovanju jugoslavenske vlasti. Kao što je poznato, bivša Jugoslavija na čelu s Josipom Brozom Titom, jednim od osnivača pokreta nesvrstanih, javno je podržavala sve oslobodilačke pokrete u svijetu, ali šira javnost nikad nije bila upoznata s činjenicom da su Tito i tadašnje vodstvo Jugoslavije slali dragovoljce da ratuju na strani tih oslobodilačkih pokreta.

Reporter Večernjeg lista došao je do senzacionalnog otkrića da je Josip Broz Tito 1948. godine poslao jednu diviziju sastavljenu od iskusnih i dobro izvježbanih partizana da ratuju na strani Arapa u I. arapsko-izraelskom ratu. Istodobno je skupina od 150 ustaša iz Handžar divizije, koji su u međuvremenu oslobođeni iz talijanskih logora, krenula istim putem – ratovati na strani Palestinaca i Arapa. Tako su u Vojsci spasa, koju je osnovala Arapska liga, rame uz rame protiv Izraelaca ratovali negdašnji ljuti neprijatelji – partizani i ustaše.

Zatražili politički azil
Mnogi od tih boraca koji su preživjeli arapsko-izraelski rat odbili su Titovu naredbu da se vrate u Jugoslaviju te su zatražili politički azil u Kanadi, Australiji i Americi, a malobrojni, koji su se u međuvremenu oženili, ostali su živjeti u Libanonu. Pripadnici ustaškog pokreta i nekadašnje Handžar divizije, suočeni s neizbježnim suđenjem u tadašnjoj Jugoslaviji, ostali su živjeti u zemljama Bliskog istoka. Jedan od njih je i Kamel Rustomović, bivši pripadnik Handžar divizije koji živi u Beirutu. Danas umirovljeni libanonski časnik, 78-godišnji Kamel, oženjen Libanonkom, otac sedam kćeri i petorice sinova, nerado se sjeća ratnih dana. Premda je već 57 godina izvan svoje domovine, Kamel izvrsno govori bosanski jezik, no inzistirao je da razgovaramo na arapskom.

– Rođen sam 12. rujna 1928. u Bosni, u malom selu Kuti, koje se nalazi između Han Pijeska i Sokolca. Kad je izbio Drugi svjetski rat, četnici su upali u moje selo, za dva sata zapalili 150 kuća i noževima poklali većinu mještana. Moja obitelj i ja uspjeli smo pobjeći u Sarajevo. Kao najstariji od braće, s nepunih šesnaest godina odlučio sam se osvetiti za sve nedužne ljude te sam se početkom rujna 1943. godine prijavio u Handžar diviziju. Kako je Handžar divizija tada surađivala s Nijemcima, njihova elitna postrojba SS pozvala je mene i nekolicinu mojih suboraca u svoje redove. Dobili smo moderno oružje te smo prebačeni na rusku frontu, gdje sam ostao do završetka rata.

Nakon što je rat završio, povukli smo se s ruske fronte te se predali Englezima, koji su nas poslali u vojni logor Grotalia u Italiji. Tamo sam ostao godinu dana, a potom su me prebacili u civilni zatvor Fermo, gdje sam se upoznao s mnogim ustašama koji su, kao i ja, ratovali na strani Nijemaca. Dok sam bio u u logoru, u Palestini je izbio arapsko-izraelski rat te sam se sa suborcima dogovorio da ćemo, ako preživimo logor, otići pomoći Palestincima u borbi protiv Izraelaca.

Uskoro smo zaista bili oslobođeni te je nas 150 krenulo prema Siriji, točnije u Damask. Iz Damaska su nas prebacili u palestinski grad Nablus, jer su se tamo vodile najžešće borbe. Nakon što smo uspjeli stabilizirati frontu, zahvaljujući ratnom iskustvu, prebacili su nas do grada Jaffe, odakle sam ja sa svojom skupinom suboraca, među kojima su bila i dva Hrvata, Mario Galić i Zoran Dakić, nastavio prema gradu Jeninu jer sam bio stručnjak za protutenkovske mine.

Na istoj strani
U Jeninu smo vodili žestoke borbe s izraelskim snagama, uništili smo im desetke tenkova i oklopnih transportera te smo oslobodili velik dio teritorija oko toga grada. Na žalost, u tim borbama poginula su dva moja prijatelja, Mario Galić i Zoran Dakić. Nakon toga dobili smo naredbu o povlačenju i prepuštanju fronte jordanskoj vojsci. Povukli smo se do grada Malkije, na granici Libanona i Izraela.

Tamo smo doživjeli pravo iznenađenje. Glavni zapovjednik Vojske spasa Fawzi Al-Kawkji zatražio je da se spojimo s jugoslavenskom divizijom koju je poslao Tito, pod zapovjedništvom Fuada Šefkobegovića, te da zajednički pripremamo akciju za oslobođenje grada Nasre. I sami pomalo zbunjeni pojavom Titove divizije u Vojsci spasa, upitali smo ga kakva je bila prva reakcija nekadašnjih žestokih neprijatelja.

– Možete zamisliti kako smo se osjećali u tom trenutku. Vjerujem, jednako smo bili zbunjeni i mi i oni. Prije samo tri godine gledali smo se preko nišana i ratovali jedan protiv drugoga. Siguran sam u jedno, mi smo više obraćali pozornost na njih nego na Izraelce, a tako i oni na nas. Nitko nikome nije vjerovao. Jednako sam se pribojavao metka Izraelaca kao i Titovih partizana.

Olakšanje za nas, a vjerujem i za njih, bilo je pridruživanje boraca iz Maroka, Iraka, Sirije i Saudijske Arabije našoj postrojbi. Napokon smo neopterećeni krenuli u akciju oslobođenja grada Nasre, zašavši duboko u izraelski teritorij. Međutim, unatoč našoj spremnosti, doživjeli smo poraz, o kojem i dan-danas razmišljam kao o arapskoj izdaji. Neshvatljivo je da nam Sirija i Irak pošalju vojsku i tenkove bez streljiva.

Dr. Mustafa Baze priprema novu knjigu

Sirijski tenk s topom od 40 milimetara mogao je bez problema uništiti izraelski položaj, ali nije imao streljiva, kao ni irački tenkovi. Osjetivši našu slabost, Izraelci su krenuli u protuofenzivu i potisnuli nas do libanonske granice, do sela Malkije, gdje su se vodile žestoke borbe i gdje je poginulo osam Jugoslavena iz Titove divizije. Tada je poginuo i moj najbolji prijatelj i ratni drug, Slovenac Franc Robotnik. U tim borbama poginuo je i najveći arapski heroj Muhammad Zugajib.

Nakon teškog poraza Vojske spasa, pridružio sam se saudijskoj brigadi koja je bila smještena u Majis Al-Jabalu i u njoj ostao do završetka arapsko-izraelskog rata, na području Palestine.
Zanimalo nas je kako se Kamel nakon rata odlučio zauvijek nastaniti u Libanonu, odbivši se vratiti u rodnu Bosnu ili otići u neku treću zemlju.

– Povratak u Bosnu bio je nemoguć jer me Titova partija osudila na smrt zbog, kažu, neprijateljskog djelovanja. Oženio sam se Libanonkom i zbog zasluga u ratu dobio libanonsko državljanstvo 1950. te sam odlučio ostati i odslužiti trideset godina u libanonskoj vojsci, sve do umirovljenja.
Oprostili smo se s Kamelom i njegovom suprugom Karimom te se zaputili prema gradu Bint Jubeilu, udaljenom samo pet kilometara od granice s Izraelom, koji je svojedobno bio poprištem sukoba Vojske spasa i Izraelaca. U tom gradu susreli smo se s dr. Mustafom Bazeom, jedinim arapskim povjesničarom koji je u svojoj knjizi “Jug Libanona u okruženju arapskog svijeta 1864.-1948.” pisao o ulozi Jugoslavena u arapsko-izraelskom sukobu. Dr. Baze najprije nam je zahvalio jer, kako kaže, prvi put netko od svjetskih medija pokazuje interes za te događaje

– Sve je počelo 7. studenoga 1947., kada je Arapska liga zasjedala u gradu Aleji, u Libanonu, i kada je njezin predsjednik Abdel Rahman Azam zatražio od arapskih zemalja da osnuju Vojsku spasa radi oslobađanja Palestine. Nakon toga, pod zapovjedništvom Fawzi Al-Kawkjia, počele su stizati vojske iz cijelog arapskog svijeta. No, Arapska je liga zatražila slanje vojske i od socijalističkih zemalja, a jedina zemlja koja se odazvala tom pozivu bila je Titova Jugoslavija, koja je odmah poslala diviziju s Fuadom Šefkobegovićem na čelu. Osim te divizije, Vojsci spasa priključilo se mnogo jugoslavenskih dragovoljaca. Jugoslaveni su se tada žestoko borili i puno ih je poginulo.

Prva borba koju su vodili bila je 22. studenoga 1948. na području Blida i Maijs Aj-Jabal, gdje su pokazali veliku hrabrost i spretnost jer su vodili gerilsku borbu protiv Izraelaca, isto kao što su je vodili protiv Nijemaca. Drugu borbu, nazvanu “Haram”, vodili su 29. studenoga 1948. Trajala je 60-ak sati. Tada se dogodila velika izdaja Arapa, koji su povukli svoju vojsku. Jedini koji su ostali na položajima bili su Marokanci pod zapovjedništvom Ibrahima Bega Sudana i Jugoslaveni pod zapovjedništvom Fuada Šefkobegovića. U tim borbama poginulo je osam Jugoslavena i pedesetak Marokanaca, a na kraju su ipak bili prisiljeni na povlačenje.

Nepoznata povijest

Umirovljenog libanonskog vojnika Kamela Rustomovića upitali smo zna li koliko je jugoslavenskih boraca poginulo u tom ratu. – Puno ih je poginulo, više od pedeset, ali nisu bila vremena za vođenje evidencije. No pouzdano znam da su osmorica Titovih boraca pokopana u zajedničkoj grobnici u gradu Bint Jubeilu. Na žalost, većina mojih drugova nema grobove. Ne znam što je s tijelima Marija Galića, Zorana Dakića i Franca Robotnika, a ne vjerujem da to itko zna

vecernji.hr/vijesti/ustase-i-titovi-bo.....ela-814093



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 1876

Gde su sada "zabrinuti prorusi" da objasne bezgrešnom, svemogućem Izraelu kako se brani granica? Kako se uliva poverenje, sigurnost i omogučava spokojan život uz nepriljateljsku granicu.

A da, branio ju je uz samu granicu, velikom koncentracijom tehnike,oklopa i ljudstva, Imao utvrdjene baze za koje se pretpostavljalo da su neosvojive tvrdjave, pa opet pretrpeo najžešći šamar i poniženje u skorijoj istoriji. Iste te baze koje su pružale "lažnu" sigurnost civila su bukvalno pregažene sa istim tim civilima kojima su trebale obezbediti sigurnost. Neprijatelj se prišunjao bazama preko brisanog prostora, polupustinje sa retkim drvećem, gde se kilometrima vidi unaokolo. A nadzirana granica svega 60-70ak km sa sve ogradom i svim čudima modernog nadzora.

Izraael je u konstantnom konfliktu sa Hamasom, tako da ne možemo reći da je IDF uz granicu sa Gazom bio u mirnodopskom poretku. Tu je morao biti bar u povišenom borbenom poretku, nešto slično kao naša vojska i policija u KZB. I u takvom poretku ovi "kozoj..." ih uhvatiše spuštenih gaća i pobiju 250+ vojnika i civila, zarobe i odvedu u Gazu ljudi, ni broja im se ne zna, unište i zarobe 40+ tehnike. Potpuni fijasko odbrane državne granice.

Na stranu što će sad Izrael da sravni dobar deo Gaze, ipak ovo ostaje šamarčina za koju su mnogi pretpostavljali da se ne može dogoditi jednoj državi koja se smatrala da ima najsigurniju i najbranjeniju državnu granicu.



offline
  • Pridružio: 13 Apr 2022
  • Poruke: 1130

Ja ne vjerujem da izraelski obavjestajci nisu znali za napad. Nije logicno.

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2731
  • Gde živiš: Beograd

Једина претња Израелу у случају инвазије Газе јесте Хезболах који је најавио рат са Израелом ако се то деси. Ако је Израел спреман да води рат на два фронта као и пре 50 односно 56 година, напашће. Уосталом, Нетањаху је најавио ''дуг и тежак рат'', то сигурно не значи бомбардовање Газе са сигурне дистанце. У сваком случају, ако Израел жели да реши Хамас, мораће да окупира Газу, и/или да исту збрише са лица земље.

Палестинци на Западној обали су мистерија, очекивао сам, а вероватно и Хамас, да ће јуче да се масовно дигну на интифаду на вести о поразима ИДФ-а. Све што се десило јесте пар мањих напада и два-три убијена Палестинца.

П.С. Што се тиче палестинске ''борбе'' за слободу - Хамас је највећи непријатељ ког Палестинци имају, већи од Израела. Врло брзо ће се заборавити слике мртвих Израелских војника, али слике прелепе Шани Лоук и осталих цивилних жртава побијених по кућама, аутобуским станицама и путевима ће бити неуклоњива флека на имиџу Палестинаца. И немојте да крећете са аргументима како су и Израелци убијали цивиле, врло различит начин убистава је у питању.

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 922
  • Gde živiš: RS/BiH

Bice da je i Izrael zahvatio sindrom "rauzmijem sefe" bez razmisljanja ili je neko bas bas ignorisao informacije koje su obavjestajci davali .

Trece mi pada na pamet samo opcija da ce ovo Izrael upotrijebiti za "konacno rjesenje" problema Gaze te da im je ovo u stvari trebalo.

U svakom slucaju trenutno je najvise zabrinut Zelenski

offline
  • Pridružio: 20 Jun 2014
  • Poruke: 8009
  • Gde živiš: Zagreb

egipatski policajac u Aleksandriji otvorio vatru na skupinu izraelskih turista, najmanje dvojica Izraelaca poginula.

https://twitter.com/MyLordBebo/status/1710962073440498120

offline
  • Pridružio: 26 Okt 2011
  • Poruke: 1232

Snimljene su ogromne kolone Merkava tenkova na putu prema granici, sada mozda je to samo ogomilavanje tehnike Ili stvarno planiraju da ulazu u kopnenu avanturu.

online
  • yrraf  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 2611
  • Gde živiš: Loznica Srbija

Meni baš to ćutanje Hezbolaha i Zapadne obale deluje kao da ovo ipak nije bilo planirano sveobuhvatno lupanje Izraela, već samo packa i upozorenje, verovatno dirigovano iz Irana. Jbg. ipak su ovi rovarili po Jermeniji, petljali i dalje petljaju po Siriji, pominjali neko džoranje tenkovima za Ukrajinu, ovo je da ih malo podseti da lako zaigra mečka pred kućom. Sad im je najpametnije da lepo okrenu Teheran, usput i Moskvu i Peking i da dogovore povlačenje ručne. Hamas će biti pušten niz vodu, jer je odradio šta treba, a nažalost naje***e narod Gaze. Opasne se igre igraju otkako je počela ukrajinska igranka. Mislim da debilčine koje sede u Vašingtonu ipak ne razumeju do kraja svoju poziciju u svetu. Može širenje na istok Evrope ozbiljno kao bumerang da se vrati i ipali onog ko je sve započeo u facu. Ako Izrael zagužva, moraće ozbiljno da mu se uskače u pomoć, a nemam ni tračak sumnje kome bi republikanci pre poslali dostupne resurse i koji front im je bitniji. Izrael ako ima mozga, treba da pregovara i da koristi svoj uticaj da ovo smiruje i da se ne kači dalje od Hamasa.

offline
  • Pridružio: 24 Nov 2021
  • Poruke: 3310

Vojno-politički kabinet Izraela odobrio je uvođenje tačke 40 u Osnovni zakon, što znači zvaničnu objavu rata.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2023.....id=2411208

offline
  • Pridružio: 10 Sep 2014
  • Poruke: 1017
  • Gde živiš: Republika Srpska

Diskusiju o istoriji sukoba Izraela i Arapa treba nastaviti u dijelu foruma za istoriju, a oni koji poznaju materiju znaju ko i kako je prevozio oruzje iz Cehoslovacke.

Sve sve ... ali braca Talibani koji su trazili da im se otvori put do Gaze da zauzmu Jerusalem hahaha

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 879 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 3 sakrivenih i 862 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Bluper, galijot, jackreacher011011, marsovac 2, Milos82, ruma, saputnik plavetnila, sevenino, vargas, W123, ween, yrraf, Žoržo