Možda mi je promaklo ako neko već objavio, ali ovdje spominju da su Rusi juče gađali 750kV transformatorske stanice.
GP
Citat:Јуче је изведен ракетни напад на трафостанице 750 кВ и термоелектране, што указује на прелазак руских трупа на потпуно уништење критичне инфраструктуре у Украјини.
uruk ::PzH 2000 jel to na vagonu https://prigorski.hr/vojna-vozila-na-putu-do-poljske-snimljena-u-gradecu/
Je, ali vjerojatno ne ide za Ukrajinu nego u HV misiju u Poljskoj: https://obris.org/hrvatska/vlada-o-medunarodnim-misijama-u-2023-i-2024/ Citat:Naime, prošle godine Vlada je dala zeleno svjetlo za nekoliko misija tijekom 2022. i 2023., pa će tako sljedeće godine do 90 hrvatskih vojnika otići i u Poljsku u NATO aktivnost ojačane Prednje prisutnosti (eFP). Do sada je Hrvatska u toj aktivnosti sudjelovala s atraktivnim i u Poljskoj prilično popularnim višecijevnim bacačima SVLR „Vulkan“ M-92 kalibra 122 mm, a sljedeće godine bi po prvi puta do sada u Poljsku trebala otići bitnica samohodnh haubica PzH-2000.
+ 187 : Simonović187 ::Simon simonović ::kunktator
Uglavnom merim teritorijama... Napuštena je čitava oblast, i ostavljen narod na nemilost
A izgubljeno je i ne baš malo tehnike tokom tog ubrzanog povlačenja iz Harkovske oblasti...
Ovo nije bas sasvim tacno ,Surovikin je u onoj sada vec poznatoj prvoj izjavi najavio povlacenje .Dobrih 2 mjeseca su prebacivali civile na drugu stranu ,ko god je htio mogao je da izadje i vise nego sam siguran da je prorusko staniovnistvo bilo uypoznato sa cinjenicama na terenu i da se vecina izvukla prije povlacenja vojske .Nije bilo u pitanju rasulo na frontu i raspad linija nego takticko povlacenje i bas je ponavaljam veliki akcenat stavlkjen na civile.To sto je kasnije po ulasku ukro vojske fasisticki SBU izbacivao snimke hapsenja spijuna to je samo medijska kampanja jer sam siguran da je medju njima bilo i ukrajinaca a ne samo rusa ili pro ruskog nastrojenog stanovnistva.mrzi me da trazim tacan broj ali ako me sjecanje dobro sluzi 50 000 stanovnika se evakusalo i to su zapadni mediji prepisivali ruskoj vojsci kao protjerivanje nelojalnog stanovnistva i td a bilo je bas suprotno ,znali su u ruskoj vojsci sta ceka to stanovnistvo nakon povlacenja ,inace da nisu vodili reacuna povukli bi se mnogo ranije.
@187 Samo da ti pomognem:
Simon priča o povlačenju iz Harkovske a ti o povlačenju iz Hersonske oblasti.
Кад је Путин порицао право на државност Украјини? Русија, САД и УК су Будимпештанским меморандумом гаранти независности Украјине, Белорусије и Казахстана. САД и УК су уплитањем у насилно отимање власти у Украјини 2014. прекршили Будимпештански меморандум и самим тим де факто отпризнали независност Украјине. Касније су исто покушали у Белорусији и недавно у Казахстану, што је за разлику од Украјине било безуспешно. Мишљења сам да су управо ова два догађаја упалила црвену лампицу у Москви и тада је одлучено да се поводом Украјине мора нешто учинити.
Ово је толико псеудоисторијско и погрешно тумачење циљева Будимпештанског меморандума да нећу трошити речи на то.
Но, како сам рекао малопре:
Citat:чији председник отворено пориче твоје право на државност (неретко под империјалистичким инсинуацијама да државност можеш да имаш само ако си пријатељ са Русијом) Уосталом као што је и Америка ударила све живе санкције на суседну Кубу 1959. и покушала да изврши инвазију помоћу 'беле' емиграције. Империјализам је империјализам.
И опет понављам, нисам ни хтео да указујем на то ко је у праву а ко не, ја свакако подржавам Русе због шире слике. Само сам покушао да објасним јак отпор ВСУ и то како се просечан украјински патриота у ВСУ осећа. И да је тај осећај апсолутно легитиман, иако их не подржавамо.
Citat:Становници територије која је припојена Русији су недвосмислено изјаснили своју вољу да желе да јој се припоје. Уколико буду имали прилике за то, апсолутно сам сигуран да ће исто учинити и становници још неких области у Украјини. А да би имали прилику за то, потребно је да Русија ослободи те територије од узурпаторске украјинске власти.
Јесте, референдум спроведен под окупацијом, у систему већ добро успостављеном од стране окупатора 6 месеци раније, и уз присуство његових органа власти, администрације и војске, је сасвим легитиман. Дај Фрунзе паметнији си од тога... Да се разумемо, не сумњам да је постојао одређени про-руски сентимент тамо чак и након агресије, поготово у Мелитопољу и Бердјанску који су етнички половином руски градови. Само немој молим те да цитираш те референдуме као аргумент
А што се Украјине као целине тиче, и даље имам став да ако једног дана ВСУ пукне и Русија уђе у Харков, Запорожје итд, до Дњепра, да неће имати никаквих проблема са контролисањем локалног становништва. Чак и ако су многи од њих служили у ВСУ и храбро се борили. Занимљив је менталитет тамношњег народа (за који, као и ти и Путин, сматрам да је исти), вечита контрадикција храбрости и пасивности/сервилности.
Na karti je crvenom bojom pokazana teritorija zauzeta od strane Ruske vojske, koja zauzima 17 % ukrajinske teritorije. Front, koji se proteže od Harkova do Hersona, je dugačak oko 1000 kilometara, koji odgovara udaljenosti od Pariza do Beča. Da bi se došlo do ovakvog rezultata na mapi i Ruska i Ukrajinska vojska su imale po 100 000 vojnika izbačenih iz stroja, na obje strane. Osim toga, i civilno stanovništvo je stradalo, tako da je život izgubilo oko 17000 civila, 40 miliona izbjeglia iz čitave Ukrajine. Šteta koja je nastala na infrastrukturi je procjenjena na 600 milijardi Eura. Posledice koje su nastale iz rata su inflacija, nedostatak hrane povezane sa nemogućnosti da se izvezu žitarice iz Ukrajine, kao i povećane cijene energenata.
Rat koji je započeo u 24. februara 2022. godine je nastavak rata koji je počeo 2014. godine. Cilj Rusije je sprečavanje približavanja Ukrajine NATO paktu i EU, odnosno sprečavanje Vojske Ukrajine da ima ofanzivni potencijal, stvaranje lojalnog političkog režima u Kijevu, te po svaku cijenu priznanje anektiranih teritorija, uključujući i regija na istoku Ukrajine. Cilj Ukrajine je opstanak države (režima) po svaku cijenu , i to sa punim teritorijalnim integritetom.
U predvečerje rata, 22.02.2022. godine Vladimir Putin je priznao nezavisnost regija Donjeck i Lugansk.
Dana 22.04.2022. godine započeo je napad Rusije na Ukrajine sa snagama koje su brojale između 120 hiljada i 160 hiljada vojnika.
Prvi segment napada na Ukrajinu je bio udar na Kijevskom pravcu, čiji je nosilac bila grupa specijalnih jedinica koje su uključivale padobranske jedinice, morsku pješadiju i dr, čiji je cilj bio munjevito zauzimanje Kijeva. Napad se zasnivao na pretpostavci da će predsjednik Zelenski napustiti zemlju, da će pasti vlada, te da će rukovodstvo ukrajinske vojske položiti oružje.
Drugi segmet se odnosio na stavljanje u okruženje i blokadu grupe ukrajinskih snaga u Donbasu.
Treći segment, odnosno treći front se nalazio na jugu Ukrajine, gdje je zadatak Ruske vojske bio napredak na sjever, prema centralnom dijelu Ukrajine, odnosno spajanje sa snagama koje su napredovale iz Bjelorusije prema Kijevu.
Nakon 2 sedmice je bilo očigledno da ovakva zamisao rata Rusije nije uspjela, jer niti je Zelenski napustio Ukrajinu, niti je pala vlada, a niti se ukrajinska vojska predala, a niti je većina stanovništva Ukrajine bila naklonjena ruskoj vojsci, a niti su bili naročito pasivni prema napredovanju Rusa.
Na međunarodnom nivou (UN) su bile aktuelne 3 rezolucije, koje su osuđivale Rusku agresiju. Ako pogledamo kartu, vidimo da je jasna podjela svijeta oko pogleda na sam rat. Na jednoj strani su zemlje Evrope, Sjeverne i Južne Amerike koje su osudile agesiju, dok su sa druge strane zemlje Azije i Afrike, koje su stale na stranu Rusije ili nisu osudile Rusiju.
Ovaj rat, koji traje više 300 dana se može podijeliti u 5 vremenskih faza.
1. Faza koja je trajala u februaru i martu, a koja se odnosila na propali ruski blickrig, odnosno na napad na Kijev, rušenje vlade i propast državnog aparata .
2. Faza - Promjena ratnih ciljeva Rusije. Više nije oslobađanje Ukrajine, nego oslobađanje Donbasa (Donjecka i Luganska), a prije toga, operativna pauza. Ovaj period su Rusi iskoristili da bi u roku od 7-10 dana, povukli cjelokupne snage iz kijevske oblasti i oblasti Sumija u Rusiju, te ih uputili u Donbas.
3. Faza - Jul – Eskalacija rata u Donbasu. Prvi i za sada jedini operativni uspjeh Ruske vojske. Oslobađanja Donjecke Republike, te dijelova Luganske Republike. Nakon toga, početak statičnog , pozicinog rata za Rusiju.
4. Faza – Može da se posmatra kroz dva aspekta. Jedan je ukrajinska ofanziva, a druga je upotreba novih sredstava i oružja od strane Rusije (Dronovi, krstareće rakete i balistički projektili). Prodor ukrajinske vojske u septembru u okolini Harkova, napredak na nekim tačkama bio i do 70 kilometara. U novembru povlačenje 20000 Rusa na južnu obalu Dnjepra kod Hersona. Promjena težišta Ruske vojske, sa operativnog rada manjih sastava, na strategijske ciljeve, odnosno na napade na kritičnu infrastrukturu, odnosno na vodovodnu i elektro mrežu,kao i na sisteme grijanja. Cilj tih napada je pritisak na političko rukovodstvo Ukrajine, kao i stvaranje podjela i pritisaka u EU zbog povećanog odlaska izbjeglica iz Ukrajine.
Iako ukrajinska PVO obara oko 60 -70 % ruskih raketa, dronova i dr. obori, nastaje ogromna šteta, tako da milioni Ukrajinaca po nekoliko nedjelja ili dana ostaje bez struje, vode za piće i / ili grijanja.
5. Faza – Decembar pa nadalje. Pat pozicija i rat isrpljivanja. Uspjeh Ruske vojske u stabilizaciji fronta. Težište rata je opet u Donbasu , gdje se konstantno dešavaju napadi i protivnapadi sa obje strane. Donbas u obom kontekstu može da se podijeli na južni i sjeverni.
U sjevernom Donbasu (Harkov) Ukrajinska vojska pokušava da izvrši prodor u dubinu, tako da presječe linije snabdjevanja ruske vojske, dok u južnom Dombasu (Bahmut) Rusi pokušavaju da prodru u dubinu ukrajinske odbrane.
Glavna obilježja ove faze su: Uništenje ukrajinske infrastrukture, pozicioni rovovski rat, artiljerijski dvoboji, masivna upotreba dronova, raketa i sl.
Procjene i ciljevi za prvi dio 2023. godine
1. Rat u Donbasu. Ruska vojska je već ranije mobilisala i dovela u Ukrajinu 100 hiljada vojnika, a 200 hiljada dodatnih vojnika je trebalo da oko nove godine dođe u Donbas. Duboki prodor u južnom Donbasu (Bahmut) sa ciljem podjele ukrajinskih snaga na dva dijela, sjevernog (Harkov) i južnog (Zaporožje i Dnjepro), oslobađanja kopletnog Dombasa, prema najavi Putina do marta ili aprila.
2. Ukrajinska osnovica oko Zaporožja. Namjera Ukrajine da preko Melitopolja izvrši prodor do Azovskog mora, te da podjeli snage na Krimu i Donbasu, kao i da izvrši napad i uništi Krimski -Krečki most, te da izvrši izolaciju Krima.
3. Uloga Bjelorusije. Smatramo da nije vjerovatno da Vojska Bjelorusije ima aktivnu ulogu u ratu u Ukrajini. Poslužiće samo kao osnovica za rusku vojsku, te za smještaj ruskih vojnika.
Lično sam preveo sve i izvinjavam se zbog gramatičkih grešaka.
šumar bk2 ::
Simon priča o povlačenju iz Harkovske a ti o povlačenju iz Hersonske oblasti.
Само што ни у једном ни у другом случају Руси нису напустили читаву област као што Симон каже.
Dopuna: 15 Jan 2023 16:40
flash12 ::Ово је толико псеудоисторијско и погрешно тумачење циљева Будимпештанског меморандума да нећу трошити речи на то.
Ја не причам о циљевима, већ о ономе што је потписано. Свакако, циљеви Русије са једне и САД и УК са друге стране нису били исти, што се овим ратом искристалисало.
Citat:Јесте, референдум спроведен под окупацијом, у систему већ добро успостављеном од стране окупатора 6 месеци раније, и уз присуство његових органа власти, администрације и војске, је сасвим легитиман.
Уопште не причам о референдуму. Причам о реалном стању ствари на терену. Постојали су избори пре доласка Руса, чији резултати до 2014. као и после 2014. (уз забрану одређених партија) уз квалитетну анализу дају врло јасну слику о тенденцијама, не само у Херсонској и Запорожској области већ и на целом југоистоку Украјине, тзв. Новорусији.
Citat:Уопште не причам о референдуму. Причам о реалном стању ствари на терену. Постојали су избори пре доласка Руса, чији резултати до 2014. као и после 2014. (уз забрану одређених партија) уз квалитетну анализу дају врло јасну слику о тенденцијама, не само у Херсонској и Запорожској области већ и на целом југоистоку Украјине, тзв. Новорусији.
И типично за многе овде, мешаш нечији про-руски сентимент са спремношћу да се постане део Русије. Видиш глас за Јануковича из 2010. и то аутоматски тумачиш као некога ко би хтео да његова област постане федерална јединица РФ.
Dopuna: 15 Jan 2023 16:52
Citat:Российские военные полностью заняли промзону рудника №7 в Соледаре, которую ранее удерживали ВСУ
Успорило је, али и даље иде, што је ипак помак у односу на претходне месеце. Мало нас је размазило оно напредовање од 5 километара за 48 сати пред Божић .
Делује да Руси желе да у склопу овог ''соледарског напреодвања'' заузму још Парасковјевку, Красну Гору, Благодатно и Сиљ, пре него што се смире на том делу фронта. А и кад поменути падну, и Клишевка на југу, Бахмут је већ упола решен. Само ми није и даље јасно зашто не експлоатишу ситуацију код Соледара и крену мало и на север, уздуж старог фронта, до Спорног. Много је битно угрозити Украјинце у Северску, због одбране Кремене.
Kažete Rusi se nisu povukli iz Harkovske oblasti ?
Prvo su za 10 dana napustili sve teritorije u Harkovskoj oblasti zapadno od Oskil reke, a onda su se u narednim nedeljama povukli na liniju Svatovo-Kremnina na samoj granici Luganske i Harkovske oblasti.
Od 30-40 % Harkovske oblasti koliko su kontrolisati, trenutno kontrolišu možda 1 %, ako računam onaj patrljak istočno od Dvorična.
Tako da ne znam šta ste mislili kad ste napisali da nisu napustili Harkovsku oblast ?
flash12 ::
И типично за многе овде, мешаш нечији про-руски сентимент са спремношћу да се постане део Русије. Видиш глас за Јануковича из 2010. и то аутоматски тумачиш као некога ко би хтео да његова област постане федерална јединица РФ.
Не мешам ја ништа, него ти сувише ригидно гледаш на све из угла западног посматрача. Причам ти као неко ко је био у Украјини небројено пута и пре и после 2014. До 2014. си имао украјинску државу која је углавном једнако поштовала права свих. И наравно да их је у неком тренутку неко питао да ли желе да постану део Русије, вероватно већина не би изабрала - јер нису имали разлога за то. Време Јануковича, Јулије Тимошенко итд. је давно прошло.
Након овог рата, како год окренеш, ако ишта остане од те државе, Украјина ће бити држава у потпуном расулу. Проруски, па и неутрални становник југоистока, а таквих је у збиру већина на југоистоку свакако ће пре пожелети да живи у стабилној Русији која ће им обезбедити макар основне потребе, а вероватно и много више, него у Украјини у расулу и потпуном распаду система. Наравно, услов за то је да Руси заузму те територије. Околности су потпуно другачије него пре 2014. године.