Gargantua ::@Awacs
Hvala najlepše kolega!
Sada imamo preciznu geolokaciju snimka, Ustavni trg, praktično centralni deo grada. Ako je makrketing može samo biti u stilu "Džabe vam je da cepate poziv i opirete se, svakako vas vodimo.". Ne znam.
Колико ме сећање служи, фасада је од Универзитета Каразина, у самом центру Харкова. Пролазио сам туда више пута. Мислим да баш та фасада из правца некадашње кратке улице Ла Пасионари (повезује Клачковску и Трг Слободе) тј. Ботаничке баште. Мало даље, десно, је метро станица Универзитет, поред парка Шевченко.
Колико сам читао на страна.уа, последњих месеци је већи део људи у Харковском Територијалном Центру Комплетирања (војни одсек), су официри и војници доведени из западне Украјине. Локалци нису имали задовољавајуће резултате при попуњавању.
Има чланак од 25. августа, 2023. године, у ком пише да ће у Харковској области појачати мобилизацију:
В то же время скорость продвижения ВСУ на Ореховском участке, как видим, составляет по три километра в месяц. Если экстраполировать эти темпы на оставшиеся 20 километров до Токмака - то это займет еще порядка семи месяцев.
(У исто време брзина напредовања ВСУ на Ореховском делу фронта, како видимо, чини по три километра на месец. Ако преведемо тај темпо на осталих 20 километара до Токмака - то ће узети још отприлике седам месеци).
До Мелитопоља, каже даље текст, ће требати још две године.
Правац Пјатихатки, од јуна, мирује.
Руске предности у одбрани:
1. Руска одбрана у много ешалона, изграђена по "уџбенику". Руси минирају ровове, а мине активирају по доласку украјинаца. Пише да руси сипају гориво у ровове, па када се украјинци појаве, они их из дронова пале. Минска поља су заиста велика препрека.
2. Руска надмоћ у ваздуху, укључујући обиље дронова. Украјинци су принуђени да нападају са малим јуришним групама, које истовремено и разминирају терен, јер технике за разминирање има мало. Било какав напад уз употребу технике не даје резултат.
3. Расипање украјинских снага, посебно код Бахмута.
Чланак даје још доста идеја о предностима и недостацима зараћених страна, па ко иоле разуме руски, или жели да преведе, може нешто корисно да извуче.
Општи закључци:
И тогда вариантов действий у военно-политического руководства Украины будут два.
Первый - готовится к длительной войне, но уже в худшем положении (из-за потерь), чем до наступления. Особенно с учетом того, что Россия может провести новую волну мобилизации, что обеспечит ей значительный перевес в живой силе и, не исключено, позволит начать собственное масштабное наступление.
(И тада ће варијанти дејстава код војно-политичког руководста Украјине бити две.
Прва - спремати се на дуготрајни рат, али већ у горем положају (због губитака), него до офанзиве. Особито узимајући у обзир тога да Русија може извести нови талас мобилизације, који ће јој обезбедити значајну предност у живој сили и, није искључено, дозволиити да почне сопствену масовну офанзиву).
Второй - начинать переговоры о прекращении войны на тех или иных условиях.
Но последний вариант украинские власти сейчас отвергают. Ставка делается на прорыв в ходе наступления. И для этого будут прикладываться максимальные усилия. Поэтому осенние бои, по сути, и определят развитие стратегической ситуации на фронте и по войне в целом.
(Други - да почне преговоре о престанку рата па овим или оним условима.
Али последњу варијанту украјинске власти сада одбијају. Улог се прави на пробој у току офанзиве. И за то ће се дати максимални напори. Зато ће јесењи бојеви, у суштини, и одредити развој стратешке ситуације на фронту и за рат у целини).
Све ово је већ написао и уважени колега Бабарога, чије процене и искуство изузетно ценим.
Што се тиче моћног освајача, човека који прети да брутално похара Мађарску (попут султана Сулејмана, са разликом што овај не би да осваја Будим и Пешту, него да државу своди на исте), Стојковића, обавештење да, наравно, има још људи који верују да су и данас најбољи фудбалер Пеле, и најбољи музичар Зеле (цитат од Милета Кекина), али да их је све мање. Његовима, као и осталим овдашњим колаборантима, није успело ни да сведу ову земљу на Пашалук, уз све претње, које деценијама нису пропуштали да јавно помињу.
Babaroginom odličnom postu nema se šta ni dodati ni oduzeti. Ja samo ovde ne bih ovoliko kategoričan:
babaroga ::Situacija u kojoj su ukri sad je otprilike prelomna. Kljuc je da im mora postati jasno da su im ratni ciljevi jednostavno nedostizni, i da moraju ili da mjenjaju ratne ciljeve, ili da zovu pomoc i intervenciju iz inostranstva. Intervencije nece biti, znaci morace da mjenjaju ratne ciljeve.
Jer ...
Ima i zapad neke svoje ratne ciljeve, nezavisno od Ukrajine. Razumno je pretpostaviti da je njihov (kolektivnog zapada) glavni cilj urušavanje Rusije iznutra. Međutim, ako se tamo neko i nadao da to može postići pat pozicijom, iscrpljivanjem ruske ekonomije i padom morala, morao bi da preispita svoju logiku i nešto da menja. Pat pozicije u stvari nema, i nikad je nije ni bilo. Ruska ekonomija opstaće duže nego ukrajinska vojska na frontu. A nešto ne vidim da Rusima moral pada, bez obzira na gužvu oko wagnera i kojekakve spinove.
Ili zapadne plutokrate misle da je potrebno "još samo nekoliko meseci" i da će se na kraju sve desiti "po planu"?
U oba slučaja postoji izvesna mogućnost da će zapad ubaciti nešto dodatne žive i nežive sile. Bilo kao plaćenike, bašibozuk neki, bilo kao "dobrovoljce" iz drugih država. Dobro opremljene i već organizovane u jedinice, naravno. Ima tu još mogućih varijanti a koje ne podrazumevaju trenutan i direktan sukob NATO-Rusija. Zavisi to i od još nekih faktora ali nema potrebe da širimo priču, rano je još.
Poenta je da neka verovatnoća postoji, još uvek mala ali ne i zanemarljiva. Cenim da tako misle i ruski planeri i da to donekle utiče na ukupnu rusku strategiju u ovom ratu. I zato ipak treba imati na umu i scenarije eskalacije.
Није чак ни само дрон, већ цео систем авијације. УЈ-23 Топаз може да изводи извиђачке и војне операције, супротстављајући се електронском рату у свим временским условима. Промена дана и ноћи за ову проклету ствар такође није важна.
Осим тога,долази са мобилном земаљском контролном станицом и антенским системом.
Домет - 400 км, како тврди свиња. И зато – гледамо у небо, коме је надохват руке. Да подсетим да сада можете пријавити дрон преко посебне апликације „Радар“.
+ Сателитски снимци делова Дњепра испод Дњепарске хидроелектране. Прва два кадра приказују резервоар Каховка, тачније, прву деоницу између Енергодара, који контролишемо, у Запорошкој области и наспрам украјинског Никопољског округа Дњепропетровске области.Јесен вероватно може обећати повећање активности непријатељстава у подручјима контакта дуж реке Дњепар. Чак и ако замислимо да је Украјина имала наду да ће се Дњепар брже пресушити, онда ће се чак и погрешно израчунати у овом тренутку, када наступи мраз, тако узак и слабо течан Дњепар највероватније толико да се смрзну да кроз њега могу да прођу возила. .
Већ у овом тренутку постоји низ подручја у којима непријатељ може савладати исушено корито на мобилном возилу високе проходности, као што је, на пример, колица. И стицајем околности, управо у правцу Таврије, а овако непријатељ сада назива „Херсонски фронт“, постоје таква возила. Ова возила су много покретнија и проходнија од гусеничара или других тешких возила. Мањи је топлотни контраст за уређаје за надзор. И она је тиша. Добар алат за рације малих диверзантских и извиђачких група.
Још једна опасност за наше трупе у овој области није само недостатак људства, већ потреба за бројчаним повећањем самог особља. Пошто нам је раније, с обзиром на природну баријеру у виду реке Дњепар, било дозвољено да поставимо Н људи на 1 км фронта, а ако је потребно (на пример, пробој) брзо пребацимо резерву са једног сектора другом, сада, с обзиром на његово одсуство, потребан је Н² на 1 км човека. А једва су били довољни за Н. Како и да ли је могуће стати у дефанзиву на Дњепру без Н² људи, видећемо ускоро.
У међувремену, непријатељ се активно бори за контролу над острвима, организујући мостобране на левој обали. Приметни су и његови напори да сузбије ПВО. Истовремено, принуђени смо да пребацимо резерве у Запорожје из Дњепра у Херсонској области. https://t.me/grey_zone/20382
GP":Gen Sergei Surovikin se ponovno pojavio. Ostorozhno Media objavljuje fotografije bivšeg zapovjednika zrakoplovstva i njegove supruge. Izdanje navodi da je slika snimljena danas u Moskvi. Surovikin nije viđen od Prigožinove pobune"
JimmyNapoli ::Ovako ne treba da izgleda (bivsi)general druge najvece vojske na svetu,pa makar sad i bio sef racunovostva Vojne uprave u Omsku.
Ma da...pa šta mu fali? Hlače, cipele, košulja dugih rukava. Jedino nije friško obrijan, ali niko nije friško obrijan kad je na odmoru sa ženom pod rukom.