offline
- kunktator
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Avg 2016
- Poruke: 2595
|
- 17Ovo se svidja korisnicima: paja69, proleter373, Krvava Devetka, darcaud, darcaud, upitnik, Parker, GandorCC, amaterSRB, mocnijogurt, zlaya011, Kichma, ddjxxi, miodrag, Denaya, ILGromovnik, S2M
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Krvava Devetka ::Kao u boksu- nije pitanje koji borac ima krvaviji nos vec ko ce na kraju meca biti na nogama, a ko na patosu.
Kolega, dozvolićeš mi da ovu tvoju analogiju sa boksom iskoristim kao šlagvort za malo premeštanje sa taktičkog i operativnog nivoa na strateški. I da u taj strateški kontekst stavim ove poslednje napade po Krimu.
Zamislimo da možemo gledati samo jako usporen snimak (slow motion) boks-meča. Kako se naše realno vreme (vreme gledaoca) razlikuje od vremena u kom je prikazan dogažaj, tako se mora razlikovati i percepcija pa i analiza. Ako se jedna sekunda stvarnog događaja rastegne na dest minuta, mi ne možemo ni pratiti ni analizirati tu borbu onako kako smo navikli. Bavićemo se detaljima. Zagledaćemo kako se menja položaj stopala, zategnutost mišića ruku i abdomena, raspravljaćemo o kvalitetu patika i rukavica, brojaćemo modrice, kapljice znoja i svakakve sitnice, u suštini ne mnogo bitne. Sve u nadi da na osnovu takvih molekularnih informacija možemo anticipirati kvalitet oslonca, potez, "pogoditi" da li je udarac dobro plasiran i kakav će efekat imati ako jeste i slično.
Tako i ovde, brojimo vozila, zagledamo opremu vojnika, raspravljamo o bojevima u kojima učestvuje po par tenkova ili po dvadesetak ljudi, divanimo o tome koliko je raketa prošlo i šta je sve uništeno i koliko oštećeno. Ukratko, bavimo se taktičkim nivoom.
Ali ako bismo mogli ubrzati snimak i uskladiti vreme opažanja sa vremenom događanja, ne bismo raspravljali da li su pertle (na patikama boksera) dobro vezane već bismo komentarisali rad nogu, položaj tela, snagu i preciznost udaraca, eskivaže i videli bismo odmah sve ono što smo pokušavali da naslutimo gledajući usporen snimak.
Opet, tako i ovde. Ako "ubrzamo" snimak svih događanja u poslednjih nekoliko meseci, naročito od početka ukrajinske ofanzive, promeniće nam se i percepcija. Odjednom svi ovi sporadični raketni napadi kao i tvrdoglavo ukrajinsko guranje bez vidljivog efekta, počinju da liče na klasičnu bitku sa par operativnih ciljeva, sa nekoliko pravaca napada i sa sve izolacijom bojišta. Samo, mi smo podsvesno očekivali da će se ta bitka voditi tek par nedelja ili meseci, kao u svim ratovima do sada. Pre nekog vremena postavio sam pitanje o ukrajinskim napadima na rusku PVO. Konkretno, zašto se ti napadi izvode baš u akvatoriju Crnog mora i oko njega. Odgovori su bili uglavnom tipa "zato što je to Ukrajincima dostupnom, to mogu pa to i gađaju". To je svakako tačan odgovor ali ne i kompletan. Bar za procenu situacije nije dovoljan.
Da ne dužim, planovi na taktičkom nivou podložni su čestim promenama i prilagođavanjima. Brzina promena meri se danima, na nižem nivou čak i satima i minutima. Čak i operativni planovi mogu se u nekim slučajevima napraviti za kratko vreme. Međutim, promena i prilagođavanje strateških, ratnih planova, traje dugo. Takođe, postoji velika inercija u njihovom sprovođenju. Ako postignuto stanje ne odgovara planiranom, gura se i dalje po starom planu dok se ne prilagodi ili plan situaciji ili situacija planu. Pominjao sam to kao mogućnost, komentarišući uporno udaranje glavom u zid kod Rabotna. A pominjem i sada gledajući Krim. Ne bih da koristim engleske fensi skraćenice poput SEAD, A2AD (iako su ponekad korisne) ali sve mi zaista liči na strateški plan u kome bi se armijom prekinula ili ugrozila kopnena veza sa Krimom (ok, to nije nikakva tajna ni pamet, to je i objavljeno) ali bi se Krim izolovao i s mora, u perspektivi ne samo Krim. Ako još malo "ubrzamo snimak", možemo zamisliti situaciju u kojoj Ukrajina dobija gomilu aviona, redukuje ruski PVO i time otvara prostor za sledeći nivo: značajnu redukciju kapaciteta mornarice i prevlast ne samo nad morem nego i na moru. Jer, ako dobiju avione, zašto ne bi dobili i brodove u nekom momentu? Gde bi taj moment došao posle pomenute supresije ruske mornarice. A ako kontrolišu akvatorij onda se dovodi u pitanje i jedan od glavnih strateških ciljeva Rusije a postiže se jedan od glavnih strateških ciljeva NATO. Da budem jasan, govorim isključivo o mogućim idejama NATO, o inerciji pretpostavljenog početnog plana, ne o stvarnom stanju. Dakle o jednom od mogućih objašnjenja dosadašnje dinamike.
Ima tu još priče, o ukupnoj strategiji, ruskom odgovoru, itd, itd. Ali neću da davim. I ovo je previše, praštajte.
|