offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9077
- Gde živiš: pecina stroga
|
@kuntaktor, ajde da pojasnim ako mogu na brzinu
Prvo, da li postojeci mostobran moze prihvatiti dovoljno veliku jedinicu koja moze preci u napadu operaciju u kratkom roku?
Odgovor je u pravu si, ne moze. Zato kod prelaska velikih rijeka, govorim o prelasku velikim snagama na glavnom pravcu napadne operacije, postoji vise faza.
Ovo sto vidimo sada je nekakva faza jedan. Rijeka je predjena, posjednuta je suprotna obala, i utvrdjen je dostignuti polozaj. Ne znam detaljno teren tamo ali za ocekivati je da Rusi nemaju direktnu vidljivost lijeve obale Dnjepra sa svojih sadasnjih pozicija, sto dalje znaci da ne mogu tuci zone za iskrcavanje direktnom vatrom, sto dalje znaci da napadac (ukri) kontrolise obe obale na tom potezu.
Dalje, Rusi vec neko vrijeme pokusavaju da ih nabace nazad na obalu, i ne uspjevaju. Bar su pokusavali u pocetku. Nisu uspjeli, ukri su se odrzali u Krinkiju. sto dalje implicira da su uredili te polozaje za odbranu. Da ne detaljisem, ali to manje vise znaci ukopavanje prve linije i druge linije ako su uspjeli da je naprave, izradu poprecne transeje ili zaklona za manevar po frontu, i zasticene prilaze od obale do linija, znaci prelaske prepreka (kanala i bara u medjurjecju). Borbeno uredjenje dalje znaci izradu i uspostavljanje sistema vatre, izgradnja otpornih tacaka, minskih polja i zaprecavanje. Dalje, maskiranje, uredjenje osmatracnica i zemunica za boravak ljudi i skladistenje municije, itd. Mislim da je ovo ili zavrseno ili pri kraju. Imali su dovoljno vremena za to.
To sto Rusi pricaju da su u pitanju diverzantske grupe to mozemo okaciti macku o rep. Rusi ne bi priznali da su u problemu ni da im se ukri desantiraju preko rijeke Moskve pravo na Crveni trg. Da su diverzantske grupe, to ozbiljna armija moze razjuriti kerovima maltene, samo treba dosta kerova. Ovdje su im se ubacile ozbiljne ukro jedinice, izdrzljive i motivisane, i uzele su mostobran.
Ako se ovaj mostobran ima koristiti kao napadna osnovica (Rusi to zovu placdarm), onda je prica slijedeca.
Po njemackim pravilima forsiranja rijeka sa pocetka 2 svj rata, a koja su kasnije i potvrdili u praksi, rjesavajuci faktor kod pokretanja napadne operacije sa mostobrana je odnos snaga. Njihove instrukcije insistiraju da se snage napadaca moraju duboko esalonirati, i da prvi talas (esalon) mora biti dovoljno nadmocan da nadjaca branioca i savlada prednji kraj njegove odbrane. Drugi kljucni element uspjeha po svabama je da pothranjivanje snagama drugog i ostalih esalona mora biti dovoljno da nadjaca protivnicke rezerve koje ce ovaj uputiti na pravac.
Ovdje da naglasim da ovaj mostobran ima dovljno prostora da se jedna bigada prebaci i razvije za napad u prvom esalonu, i da druga predje i podrzi na pravcima gdje napad prolazi. Sest, sedam bataljona, na sest kilometara fronta, dubine 2,5 km, sve po PSu.
Naravno ne ide sve to kao u filmu i za jedan dan. Borbe mogu biti teske, protivnik moze biti odlucan i sigurno ce istrajati u protivudarima sve dok ima snage. Bitka moze otici na jednu ili na drugu stranu, nema garancije, ali ako je napadac nadmocan u snagama i sredstvima, i uporan i istrajan u pritisku, i takticki odradi kako treba, trebalo bi da moze da prodje.
Da prodje gdje? Tu je poenta.
Ovo sto gledamo je inicijalni mostobran. Po dubini i po sirini, taktickog znacaja, jer kontrolise i cvrsto drzi suprotnu obalu, i obezbjedjuje mjesto prelaza.
Sljedeca, druga faza, je prosirenje mostobrana. Idealno, zahtjev je da se mostobran produbi toliko da odbaci braniocevu artiljeriju van dometa od mjesta prelaza. Takodjer, vrlo vazno je prosiriti mostobran, da bi se dobio lateralni manevar po frontu sopstvenim snagama, jer se odbrana koja moze da manevrise lateralno, ugrubo receno lijevo desno po svom rasporedu, moze drzati sa mnogo manjim snagama nego kad si zalijepljen za obalu rijeke i ne mozes da prebacujes snage na ugrozene pravce. A za napad, bez mogucnosti poprecnog manevra skoro nema smisla ni pokusavati ozbiljniji napad.
Dalje, druga faza sirenja mostobrana ukljucice i neke znacajne tacke na terenu, stajaznam raskrsnice, ili presjecanje saobracajnica ili posjedanje polozaja povoljnih za odbranu (suma, rasjeci na terenu, prirodno zaklonjeni polozaji itd), ili polozaja povoljnih za dallji napad (saobracajnice, savladjivanje lokalnih prepreka npr manjih rijeka ili kanala, suma, mocvarnih podrucja itd, itd, sve zavisi od takticke situacije).
Kljuc sirenja mostobrana je upravo da se omoguci ono sto tebe muci, a to je dovoljno prostora da se jace snage prebace i razviju za dalju napadnu operaciju. Dakle to je faza dva, ili prva faza napadne operacije. Ali to se nece desiti prve noci. Prve noci prebacice ono sto mogu i sto ima smisla, da ujutro udare snazno i pokusaju da nacnu Ruse da bi prosirili mostobran. Te ce snage, i dodatne snage za pothranjivanje napada, vjerovatno biti potrosene u toj borbi, ali novi esaloni onda moraju da nastave i da razvijaju uspjeh i sire mostobran.
Dokle. Pa dok ih ne zaustave Rusi. Konacni cilj, i zavrsna tacka operacije prelaska preko velike vodene prepreke, je nesto sto se naziva strateski mostobran. A to je pozicija kada su ti sve ili vecina snaga sa druge strane rijeke, i kada su razvijene za dalje operacije. Dakle, i dalje si naslonjen na rijeku, na prepreku, ali si je savladao, i rijeka vise ne predstavlja prepreku iz tvoje pozicije. Tada, po teoriji, imas glavninu snaga na suprotnoj obali, na poziciji i razvijenu za napad, i kreces dalje od rijeke. Rjesavas bitku glavninom snaga koje si preveo preko rijeke.
Kad smo kod terena, pogotovu u medjurijecju, nista to nije tako strasno, Gledao sam na Google earth to medjurijecje, historijske slike zadnjih dvadesetak godina, u raznim godisnjim dobima, ni na jednoj slici ni jedno ostrvo nije poplavljeno. Izgleda da je to cvrst teren. I bice jos cvrsci kad smrzne.
Male rijeke i kanale, ukri su jos na Hersonu, na Ingulecu, pokazali kako se to najbolje radi. Navuces sljunak i napravis prelaz (branu) od sljunka. Moze ga protivnik srusiti fabovkom, a ti onda napravis drugi za par sati. Samo treba sljunka. Ove rijeke oko Dnjepra su pretpostavljam mrtvaje, rukavci, bez nekog jakog toka, tako da se to premoscava relativno lako.
Mislim, pricam napamet, jer ne znamo tacnu situaciju na terenu. Ali sve je to rjesivo, Na ovaj ili onaj nacin. U smislu da ako se drzi prostorija, prostorija moze (i mora) da se uredi i za napad i za odbranu.
Sta su im namjere necu u to da ulazim I nisam spekulisao sta su im namjere. Samo sam ponovio vise puta da ima potencijala.
Ugrubo i ukratko, samo cu reci da mogu da pokusaju da otvore novi front. Mogu da pokusaju da uvezu ova dva mosta, Antonovski i zeljeznicki, sa buducim prelazom kod Krinkija. Ili da uvezu sve do brane u Kahovci. I stvore strategijski mostobran.
Mogu i da srljaju dalje prema Krimu. Sa ciljem odsjecanja Skadovke i cijelog tog poluostrva i eventualno odsjecanje Krima od Priazovlja.
Pazi, kazem da su im to MOZDA namjere, ne tvrdim da je to moguce ili da je tako. Da me ne bi razapinjali.
Ali ja da sjedim u ukro stabu, i da moji drze ovaj mostobran, razmisljao bih u tom pravcu.
|