offline
- ds69
- Počasni građanin
- Pridružio: 29 Dec 2012
- Poruke: 791
|
- 11Ovo se svidja korisnicima: wizzardone, Bobrock1, Wrangler, slonic_tonic, rovac, ILGromovnik, upitnik, kybonacci, nemkea71, BratSrpska, vlad4
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
7. децембра 2023. године је на youtube каналу Ukrainska Pravda се појавио интервју Марије Берлинске, ветерана украјинске војске, жене која се од 2014. године бавила дроновима на ратишту.
https://www.youtube.com/watch?v=Mw_sBlGPTOc&ab.....0%B4%D0%B0
Марија је дала интервју Софії Середи у емисији Вечір Середи (Вече Середе), на украјинском, наравно. Иако на овим страницама ретко ко разуме и течан руски, могу да кажем да Берлинска говори заиста полако, на књижевном украјинском и разумљиво (без утицаја гваре или закарпатског дијалекта, јер је пореклом из Хмељњицке области). Пар пута се изразила, везано за Русију, и на руском. Можда би је добри познаваоци руског језика, као што су Фрунзе или Сиријус, могли разумети, али ни остали већи асови овог форума, када нешто заиста желе да сазнају, њима језици никада не представљају проблем.
Берлинска је 1988. годиште, рођена и одрасла у Камњец-Подољском (Хмељњицка област), украјинска националисткиња, магистар Кијево-Могиљанске академије, од септембра 2014. године у националистичком (нацистичком) батаљону Ајдар, у ком је учествовала у борбама више недеља. Није је промашило ни промовисање идеја лгбт заједнице и учешће у њиховим тзв. "парадама"... Негде 2017. године ју је Игор Табањук из Коломије, пионир тзв. "мале авијације", од неке 2010. године. обучио да буде оператор дронова. Табањук је погинуо у саобраћају 2021. године, недалеко од Коломије у Западној Укрјаини. Биографија Берлинске на Wiki:
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D1%80%D.....0%BD%D0%B0
Берлинска је управник невладине организације «Центр підтримки аеророзвідки» (Центар за подршку аероизвиђања), као и управник великог образовног пројекта Victory Drones, који се тиче обуке оператора дронова.
Почетак интервјуа Берлинске, као и код сваког идејног нацисте почиње са оптужбама на рачун оних који су својим дејствима довели до тога да Украјина 2023. године, по њеним речима, озбиљно заостаје за РФ у производњи дронова и који су по њеним речима врло мало учинили да Украјина уђе у рат са много више дронова у оперативној употреби. Она каже да је војска без дронова слепа и да недостатак дронова има велику људску цену.
Од криваца за садашње стање је посебно истакла Службу експортне контроле (Держекспортконтроль) и њеног директора Александра Павличенка. Они контролишу извоз, али су последњих година контролисали и увоз разних производа који могу имати двојну (цивилну и војну намену). Наведена служба ради у саставу Министарства економије Укрјаине и често је задржавала увоз неких компонената при производњи дронова. У истом смислу је помињала и украјинску царину.
Посебно је, као човека који је давао лажна обећања, навела и Алексеја Резникова, до недавно министра одбране.
Уопште, Берлинска, каже да средњи чиновнички састав, који се годинама и деценијама налази у управи украјинског министарстава економије, Служби експортне контроле, или министарству одбране Украјине, бави идиотизмом. Поменула је милијарде потрошене од стране тих институција, али и овеће крађе кроз корупционе шеме. Напред наведени су задржавали компоненете за дронове, под разним изговорима. Проценат, Берлинска, очито није хтела да плати...
Као идејни нациста, Берлинска мисли да би све те дугогодишње корупционаше из државне управе, без обзира на број година требало послати у Авдејевку. Међу њима, помиње и бившег министра одбране, генерала Александра Кузмука (министар одбране 1996-2001 и 2004/2005. године), данас неки саветник у Територијалној одбрани УА (Крив за уништење авиона Ту-160 и предају стратешких ракета русима, улогу Америке у том процесу није помињала).
Берлинска се занимала скупљањем пара и увозом дронова као волонтер и управница своје невладине организације.
Недавно је за директора државног предузећа «Державний оператор тилу» (Државни оператор позадине) постављен кримски татарин Арсен Жумадилов, о ком Берлинска има боље мишљење. Око дронова су се, по речима Берлинске, заложили Михаил Фјодоров, министар дигиталне трансформације Украјине и Јулија Марушевска, која је 2015/16. године радила као управник украјинске Царине за Одеску област. Марушевска је била, наравно, активст Мајдана...
Њена моментална идеја је да презедент УА, кловн-Зе, узме на личну контролу снабдевање и нарочито пројектовање нових дронова за армију.
Врло занимљиве информације даје Берлинска око текуће ситуације са дроновима у Украјинској армији на фронту. Колико су тачне, заиста је тешко ценити.
Каже да има укупно око 2.000 оператера дронова у целој украјинској армији. Неке од тих одреда оператера фиксирао је и француски x канал poulet volant, типа Luftwaffe, Flying Skull, Solovey, Inquisition...
Берлинска каже да сваки оператер дрона може за дан да покрене 4-5 дронова, а изузетно и 10 до 15. По математици, дневно им треба 10.000 а месечно негде око 300.000. Они моментално располажу са неких 30.000 месечно или око 10 % од идеалног броја. РФ има неколико пута више на располагању, по њеним речима.
Велику пажњу она посвећује ценама. Дронови са ценама од 5.000 долара се може, по речима Берлинске уништавати средства која имају милионске цене у доларима. Наводи складишта муниције, која коштају десетине милиона долара, а која уништи релативно јефтини дрон.
Уштеда људских живота, на којој она инсистира, је још важнија. Берлинска каже да нема ништа против артиљерије, али да ће разни роботизовани системи имати све већу улогу. Помиње и искуства оба светска рата у погледу употребе нове технике. Цена FGM-148 Javelin је 70.000 долара, NLAW - 30.000 долара са дометом од 1-2 километра. 10 FPV дронова по цени од 5.000 долара може много више. Плус што FPV дронова имају много већи домет 5-15 км, па чак и до 18 км. Поготово што дронови, за разлику од артиљерије, добро уништавају и циљеве у покрету.
Берлинска каже да губици украјинске армије повремено за један дан могу бити и чак до 1.000 погинулих и рањених. Она каже да Украјина моментално заостаје за РФ око употребе дронова више пута, па ако Украјина користи месечно око 30.000, РФ изгледа може да иде на преко 100.000. Берлинска каже да неће да диже панику, али ако се нешто не промени око набавке делова и сопствене производње дронова, Украјина ће бити принуђена да одступа и по 10 километара на дан на неким деловима фронта. Такву могућност, она назива катастрофом.
Берлинска каже да процес набавке делова и производњу дронова у РФ лично контролише Кремљ, тј. Путин. Каже да Ланцети моментално уништавају 2/3 украјинске технике, плус што су добрано заштићени од ометања. Украјина по речима Берлинске тренутно ратује са Војно-индустријским комплексима Русије, Кине, Ирана, Северне Кореје и Белорусије, које назива осовином зла, како то већ имају обичај да говоре и Берлинској тако драги пиндоси. Каже да санкције око делова за дронове уопште немају ефекта. Русија набавља делове из Кине (тамо се уговара производња читавих фабрика на дуже време), много тога набавља преко Турске, Казахстана, који увозе делове из Канаде, Француске или Јужне Кореје, као што су матичне плоче, и имају двојну намену, типа плоче за фрижидере. Украјинци при обарању дронова виде многе делове које су руси набавили са запада. Каже да у Новосибирску, руси, имају Пројектни центар за дронове од 200-300 инжењера. Пројекти иду на фронт (условни Угљедар) на проверу, и ако је све у реду иду у серијску производњу.
Украјина ће, по Берлинској, морати да створи неку инжењерску екипу која би могла да пројектује, увози делове, и производи дронове у великим количинама, који ће дејствовати у ројевима са аутоматском-оптичком навигацијом. Помиње и употребу вештачке интелигенције. Посебна прича је пројектовање система за радио-електронску борбу, у којима Русија, исто тако има велику предност.
Она сама се сусрела са варијантама да кинези неће да продају украјинским фирмама неке делове за дронове, па су се набављали преко Рио де Жанеира нпр. или чак кроз посредовање фирми из 4-5 држава типа Кина-Кипар-Пољска-украјинска царина.
На питање колико Украјини треба дронова, она одговара питањем колико треба уштедети људи.
Имају дронови и своје мане. Зими, по већој хладноћи, батерије могу да престану да раде, људи морају да са њима управљају ван возила, смрзавају се. Тешко је оператерима да управљају чак и у рукавицама.
На самом почетку интервјуа је рекла како оператер може да се обучи за неколико недеља, месец дана. Помиње да дроновима управљају чак и неки инвалиди без једне руке.
Украјини, као и свакој земљи треба времена за озбиљну производњу дронова. Фирма која склапа 100-200 дронова месечно не може тек тако склапати 10 или 20.000.
Шта је од свега овог истина, заиста је тешко ценити. Могуће је и да је како се то на руском каже: наговорила (превише рекла)?
|