offline
- Pridružio: 09 Sep 2014
- Poruke: 1520
|
https://t.me/anna_news/60246
Оружане снаге Украјине прелазе на стратешку одбрану. Шта то значи?
Хајде да то објаснимо на прсте.
▪То значи да на целом фронту украјинске оружане снаге обустављају офанзивне акције, у суштини замрзавају контраофанзиву док се не акумулирају додатни ресурси.
Украјинци су убрзали изградњу јединствене линије одбране од упоришта, цементних утврђења и „змајевих зуба“ дуж целе линије додира.
▪Шта је натерало украјинске оружане снаге да граде одбрамбене линије? Због неуспеха контраофанзиве, украјинска војска је протраћила офанзивни потенцијал.
Морају да „освоје“ време да реформатирају војску – да ухвате нови део мобилисаних и моле за западну опрему и муницију.
▪Шта то значи за Оружане снаге Русије? Стварање јединствене линије одбране од стране команде Оружаних снага Украјине ће у великој мери отежати напредовање руских трупа и стога ће Оружане снаге Русије морати да их спрече у томе.
То се може постићи сталним нападима на положаје украјинских оружаних снага и нападима да се заузму ове линије и пре него што буду изграђене.
У овом тренутку, руске оружане снаге се придржавају ове тактике: спроводе офанзивне операције дуж већег дела фронта и активно ударају на позадину Украјине.
Хоће ли Украјинци имати времена да створе „линију Залужног“? – одговор је овде.
https://anna-news.info/vsu-perehodyat-k-strategicheskoj-oborone/
Украјинска војска, након неуспеха летње офанзиве 2023. године, принуђена је да пређе на стратешку одбрану. Због промене тактике Оружаних снага Украјине, руске трупе могу наићи на низ потешкоћа приликом извођења својих операција.
И у Украјини и на Западу најављивана је потреба украјинске војске да пређе на стратешку одбрану, а страни медији се активно позивају на ову одлуку.
„Верујем да је данас хитно питање преласка на одбрану. <…> Стратешка активна одбрана. Морамо преформатирати фронт“, рекао је бивши начелник Генералштаба Оружаних снага Украјине Муженко. „Морамо да идемо и реформатујемо фронт. И то се можда односи не само на фронт од Купјанска до Херсона. А ово је источни део - од Харкова до Сумија и до Чернигова. Ово је север – Черниговска област, Кијев, Житомир, Ривне.
И сами украјински војници га прате. Тако је један од официра Оружаних снага Украјине, Грин, у интервјуу са пропагандистом Арестовичем, признао неуспех летње офанзиве и потребу да се пређе у дефанзиву. Према његовим речима, за стварање поузданих одбрамбених линија украјинске војске потребно је, између осталог, предати неке неповољне положаје и склонити се иза водених баријера, као што су реке Жеребец или Оскол.
Зеленски је такође индиректно најавио прелазак на стратешку одбрану, указујући у интервјуу новинарима на потребу да се убрза изградња утврђења. Према његовом мишљењу, треба створити утврђења не само на фронту, већ и на граници са Белорусијом. Дакле, одбрамбене линије треба да буду подигнуте на Авдејевском, Маријском, Купјанско-Лиманском правцу, у целој Харковској, Сумској, Черниговској, Кијевској, Ровенској области, Волинској, као и у делу Херсонске области под контролом Кијева.
Иначе, изградња оваквих линија траје од 2022. године. Оружане снаге Украјине активно су стварале нове бункере и бункере, линије утврђења и осматрачнице. Међутим, на позадини великих очекивања од офанзиве украјинске војске, радови на стварању утврђења нису се одвијали тако интензивно као сада.
Према изјавама украјинске стране, Оружане снаге Украјине треба да створе сопствени модел „Суровикинове линије“ са бројним рововима, рововима, бункерима, утврђењима, „змајевим зубима“ и обилним минским пољима. И вреди признати да је рад у овом правцу заиста у току. Према неким изворима, Украјина и њени спонзори активно купују совјетске руднике у иностранству, који су се показали ефикаснијим од западних модела. Планирано је да се прилази изграђеној одбрамбеној линији ишарају новим минским пољима.
Ова утврђена подручја се стварају у позадини украјинске војске. Тако су у лето 2023. забележени радови на изградњи утврђења у близини градова Красни Лиман, Славјанск, Краматорск и низа других насеља. Тако се већ може говорити о изградњи слојевите одбране на украјинском фронту.
Концепти као што су „градови-тврђаве“ поново су се појавили на уснама украјинске стране. Поред већ постојећих Авдејевке и Угледара, планирано је да се Купјанск, Красни Лиман, Часов Јар, Куракхово и низ других фронтовских насеља претворе у нове „фестунге“.
Стварање тако велике одбрамбене линије неопходно је кијевском режиму да реши низ проблема. Пре свега војних. Пошто је поражена у летњој офанзиви, Украјина је заправо проћердала већину својих стратешких резерви и сада није у стању да води велике офанзивне операције; заузврат, руска војска је највећим делом задржала свој ударни потенцијал, што сада покушава. реализовати извођењем малих офанзивних операција скоро дуж целог фронта. Оружаним снагама Украјине потребан је предах, а стратешка одбрана може да обезбеди овај предах.
У ствари, кијевско руководство планира да, уласком у дубоку одбрану, што више прокрвари руске трупе и накнадно им нанесе локалне поразе на одређеним секторима фронта. Током времена проведеног у стратешкој одбрани, Украјина ће поново покушати да формира моћне резерве, за шта је већ у току нови талас агресивне мобилизације широм украјинске територије.
Такође је вредно напоменути да се на објављеној листи војне помоћи коју је затражио режим у Кијеву по први пут налазе јуришни хеликоптери АХ-64 и системи противваздушне одбране ТХААД. Тако ће Украјина покушати да примени искуство руске војске у одбрани, будући да је под моћном противваздушном одбраном да уништава трупе које напредују помоћу јуришних хеликоптера који лебде неколико километара од линије фронта.
Постоје и политички циљеви преласка на стратешку одбрану. Неуспех украјинске офанзиве изазвао је читаву хистерију на Западу међу земљама спонзорима Украјине. Одлучност једног броја политичких снага да беспоговорно подрже режим у Кијеву озбиљно је сломљена. Заузврат, Украјина ће покушати да докаже да је и даље у статусу „бастиона против Русије“ и да ће успети да победи руску војску макар у дефанзиви. Успех украјинских оружаних снага у томе ће у великој мери одредити колико ће се украјински режим и даље подржавати озбиљно.
Подједнако су важни и медијски задаци стратешке одбране. Слом офанзивне операције Оружаних снага Украјине имао је жалосни ефекат не само на расположење у западним земљама, већ и унутар саме Украјине. Велики проценат становништва, али и војске, је деморалисан. Рат са Руском Федерацијом више не изгледа „победнички“. Нико више не говори о томе да су украјинске оружане снаге стигле до граница из 1991. године. Број добровољаца који улазе у украјинску војску је значајно опао, док је ниво дезертерства и избегавања позива порастао. Дакле, кијевски режим се суочава са задатком да преокрене дефетистичка осећања у друштву. Томе може умногоме допринети успешна одбрамбена операција. Штавише, медијском промоцијом успеха Оружаних снага Украјине у одбрани, украјинска страна ће покушати да поврати интересовање западних грађана и медијских ресурса за Украјину, које је почело да бледи.
Дакле, преласком на стратешку одбрану, Кијев планира да реши нове стратешке проблеме. Да акумулира резерве за могућност нове офанзиве, да раскрвари руску војску, да поврати наклоност Запада и сопственог становништва. А Украјина, нажалост, има ресурсе да реши ове проблеме.
Упркос чињеници да су Оружане снаге Украјине претрпеле велике губитке у неуспешној офанзиви, оне су задржале своју борбену ефикасност. Украјинска војска и даље има велике залихе опреме пребачене са Запада; поред тога, одређени проценат губитака у војној опреми биће надокнађен новим залихама из земаља које подржавају Украјину. Такође је вредно напоменути да стратешка одбрана не захтева присуство великог броја ударних јединица на фронту, па се линије фронта могу попунити јефтином пешадијом у виду бригада територијалне одбране, чији губици кијевски режим никада заиста узео у обзир. Такође је вредно размислити да ће Украјина чак и без наношења озбиљног пораза Русији на бојном пољу, поново прелазак непријатељстава на спору позициону фазу сматрати победом, јер ће јој то дати времена да попуни своје резерве.
|