offline
- Pridružio: 02 Apr 2010
- Poruke: 271
|
Malo detaljnija vest (više informacija) o Gadafijevom povratku kontrole nad nekoliko gradova.
Citat:Napredovanje Gadafijevih snaga
Borbeni avioni snaga koje su lojalne Moameru el Gadafiju bombardovali vojno skladište u gradu Adždabija na istoku Libije. Situacija na terenu fluidna i konfuzna, nema jasne linije geografske podele između protivnika i sledbenika režima.
Trupe bliske libijskom vođi Moameru el Gadafiju kreću se prema istoku, gde su zauzele grad Brega i bombardovale vojno skladište u gradu Adždabija, prenosi Bi-Bi-Si. Gadafi je prethodno uspeo da povrati najmanje dva grada koja su, u okolini Tripolija, bila pod kontrolom pobunjenika, izveštava AP.
Prema tvrdnjama očevidaca na koje se pozivaju svetski mediji, oko 10 časova po lokalnom vremenu, dva borbena aviona bombardovala su istočni deo Adždabije, a trupe lojalne Gadafiju napreduju ka tom gradu, udaljenom 750 kilometara od glavnog grada Tripolija.
Britanska televizija javlja da su Gadafijeve trupe povratile kontrolu nad naftnim postrojenjem koje se nalazi u gradu Braga.
Dvonedeljni narodni ustanak protiv režima preti da se pretvori u otvoreni građanski rat.
Gadafijeve trupe, koje kontrolišu Tripoli i gradove na zapadu zemlje, krenule su u do sada najkrvaviji obračun sa slabo naoružanim ustanicima i nastoje da stvore tampon zonu oko glavnog grada, prenosi AP.
One su do danas uspele da povrate strateški važan grad Garjan, u planinama Nafusa, iznad Tripolija, kao i grad Sabrata, zapadno od Tripolija.
Grad Zvara, koji drže pobunjenici, pod stalnim je pritiskom libijskih trupa koje su, prema rečima jednog od stanovnika, ponudile "izbor" vlastima tog mesta: da se predaju, "pa će Gadafi zaboraviti šta se desilo, ili će ih napasti vojnom silom".
U osvojenom gradu Garjanu u planinama Nafuza, vladine trupe su, prema rečima stanovnika, privele oficire koji su prišli pobunjenicima, sačinile liste demonstranata i krenule u potragu za njima.
Pobunjenici su, u međuvremenu, uspeli da odbiju napade na tri grada u okolini Tripolija koja su pod njihovom kontrolom, a to su Misurata, istočno, Zavija zapadno i Zintan južno od Tripolija.
-Njujork tajms
Eksperti za Libiju upozoravaju da je situacija na terenu fluidna i konfuzna, ali ističu da je plemenska lojalnost značajan pokazatelj, kao i da nema jasne linije geografske podele između protivnika i sledbenika režima.
List podseća da je istočna Libija, koja je prva pala u ruke opozicije, uvek smatrana pobunjeničkim delom zemlje. Taj region, poznat kao Kirenaika, sedište je plemena Senusi, iz koga je potekao kralj Idris, koga je Gadafi svrgnuo u vojnom puču 1969. godine.
Stručnjaci primećuju da su plemena u drugim dvema oblastima Libije, Tripolitanji, na zapadu i Fezanu, na jugozapadu, nominalno lojalna režimu. Revolucionari iz 1969. uglavnom su bili iz tri plemena Gadadfa (iz koga je Moamer el Gadafi), Magraha i Varfala, koje je bilo podređeno plemenu Senusi.
Varfala se sada koleba, pošto njeni lideri podržavaju opoziciju, ali su drugi pripadnici plemena podeljeni. Druga dva plemena dosad su, izgleda, lojalna režimu, u kome imaju svoje interese, dok ostala plemena u Tripolitaniji i Fezanu gledaju i čekaju, objašnjava Džordž Džofe, sa britanskog univerziteta u Kembridžu.
Šašank Džoši, sa instituta u Londonu, konstatuje da je Gadafi zadržao kontrolu nad značajnim elementima vojske, a da je izgubio nad onima kojih se oduvek plašio.
U celini, procenjuje se da je u Libiji, zemlji sa oko 6,4 miliona stanovnika, oko 119.000 ljudi u snagama bezbednosti, a 45.000 u vojsci.
S druge strane, smatra se da je Gadafi zadržao značajnu moć, kao da i dalje kontroliše ratno vazduhoplovstvo. Nije bilo velikih masakara, vazduholovna sila je proračunato korišćena i pokretani su probni napadi, dok se u predgrađima Tripolija stalno obračunava sa malim znacima otpora.
Džoši ocenjuje da bi bitka za Libiju mogla da potraje. Tripoli nije bunker, a odluke ne donosi čovek koji nema nikave veze sa realnošću, kaže Džoši.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/85.....evih+snaga
|