Ево неких информација колико је побуњеницима потребно новца и још неке ситнице.
Контактна група за Либију оснива специјални фонд, чија ће средства бити усмерена на подршку либијских побуњеника. Ову одлуку су у четвртак у Риму донели министри иностраних послова Велике Британије, Француске, САД, Канаде, Италије, Шпанске, Данске и Норвешке, као и представници Лиге арапских земаља и Афричког савеза.
У почетној фази фонд ће бити попуњен са 180 милиона евра, што представља допринос Кувајта. За касније се обећава пораст финансирања. Многи већ сад сумњају да ће либијским побуњеницима овај новац бити довољан. По речима главног финансијера побуњеника Алија Турханија, свакодневно се само за текуће трошкове подршке контролираних територија троши око 130 милиона долара. И новац катастрофално недостаје. У уторак је Прелазни национални савет већ затражио од западних држава 3 милијарде долара за борбу с Гадафијевим режимом. Опозиционари обећавају да ће цео износ бити потрошен искључиво за куповину намирница и обнављање инфраструктуре.
Потпуно је очигледно да слично деловање Запада неће довести до било каквих демократских реформи, изјавио је за „Глас Русије“ стручњак Института за стратешку анализу Сергеј Демиденко.
Запад се упустио у прилично озбиљну и сложену авантуру, а излазак из ње, нажалост, засад није на видику. Излаз из ове ситуације, по мишљењу Запада, може бити само један – свргавање режима Моамера Гадафија на овај или онај начин. И оснивање трастовског фонда за финансијску подршку опозиције треба посматрати управо у оквиру овог крутог курса усмереног на свргавање Гадафија. Ова политичка у датом случају не предвиђа политичко регулисање ни у којој варијанти, истакао је Демиденко.
Практично, истиче стручњак, ствара се опасан међународни преседан. По његовим речима, поставља се сасвим логично питање – коме Запад у ствари помаже? Јер либијска опозиција нема чак ни лидера. Ова чињеница практично потире све изјаве западних представника и либијске опозиције о транспарентности новог фонда – проследити колосалне суме, намењене „не зна се коме“ биће још теже него својевремено у Авганистану. И велика је вероватноћа да Запад на крају неће финансирати само нови политички режим у Либији, већ и екстремистичке покрете. Такође, није искључено да овај новац неће бити употребљен само за хуманитарне потребе. Опозиција у Либији се и даље жали савезницима да јој недостаје модерно наоружање и да нема искуства у вођењу борби. Копнена операција у Џамахирији представља већ практично свршену ствар, уверени су стручњаци, а испоручиоце оружја побуњеници треба да нађу сами. И западне донације овде могу бити од изузетне користи.
Овако вешт, по мишљењу аналитичара, начин заобилажења захтева резолуције Савета безбедности ОУН, не представља једини резултат данашњег састанка Контактне групе. Оно што се дешава у Либији више није грађански рат, изјавиле су дипломате. Главни циљ сад представља притисак на околину Моамера Гадафија уз коришћење свих законитих метода утицаја, сматра се у коалицији. Осим тога, треба пружити међународну подршку Прелазном националном савету Либије, јер више нико на свету не верује да Гадафијев режим има будућност. Све ово у коначном треба да доведе до стварања нове демократске Либије, сматра се на Западу. Међутим, истичу притом саме дипломате, „пут ка сну може одузети прилично много времена“.
http://serbian.ruvr.ru/2011/05/05/49905427.html
@shmele
То је само западна пропагандакако гадафи крши резолуцију УН.
када је донета разолуција Гадафи је рекао да ће до краја поштовати резулуцију УН.
|