Дипломатски рат
Британија протерала либијског амбасадора. Гадафи добио подршку бившег агента који је, због обарања авиона изнад Локербија у Шкотској, осуђен на доживотну робију, али пуштен из затвора због болести. Вашингтон гневан на одлуку лекарске комисије.
Министарство иностраних послова велике Британије потврдило је да је "ускратило гостопримство" особљу либијске амбасаде у Лондону. Британија ће подржати прелазну владу побуњеника, као званичну владу у Триполију, преноси Ројтерс.
Изасланик УН у Либији, после разговора са премијером у Триполију, рекао je да су Влада и побуњеници далеко од решења сукоба, али и да је услов за преговоре престанак бомбардовања, јавља Ројтерс.
У међувремену, бивши либијски обавештајни агент, осуђен због учествовања у обарању авиона изнад Локербија у Шкотској 1988. године, дао je подршку режиму на састанку у Триполију.
Абдел Басет ал-Меграхи, осуђен је 2001. године на доживотну робију, зато што је играо "значајну улогу у планирању и обарању" Пан-Амовог авиона изнад Локербија, када је погинуло 270 људи.
Међутим, Ал-Меграхи је пуштен на слободу из затвора у Шкотској 2009. године, због дијагнозе да има рак простате, а на скупу у Триполију појавио се у инвалидским колицима.
Ослобађање агента, који је у Либији дочекан као херој, изазвало је оштре реакције у САД, које су тражиле да се покрене питање кредибилитета лекарске комисије, на основу чије процене је осуђеник на доживотну робију пуштен после осам година затвора.
Прва партија међу побуњеницима
Прогнаници режима либијског лидера Моамера Гадафија формирали су прву политичку странку, у Бенгазију, седишту побуњеничког Националног прелазног савета, који је до сада као легитимне представнике Либије признало најмање 30 земаља.
"Зовемо се Нова либијска партија јер је све уништено", рекао је један од оснивача Рамадан Бен Амер, истичући да новоформирана странка за сада има 2.000 чланова , а да је подржава око 20.000 прогнаника либијског режима који живе у САД, Канади и Немачкој.
Већина чланова странке долази из Бенгазија и Дерне, родног града другог оснивача Раџада Мабрука који живи у Даласу у Тексасу, јавио је АФП.
Према речима једног од оснивача, циљ партије је успостављање демократије са јасним уставним разграничењем између извршне, законодавне и судске власти, по угледу на Сједињене Државе.
Странка, такође, пропагира успостављање секуларне муслиманске државе, једнака права за све, учешће жена и младих у друштву, заштиту мањина и ограничавање улоге племена.
|