Rat u Libiji, 2011-2020. godina

369

Rat u Libiji, 2011-2020. godina

offline
  • Rohoje  Male
  • Zaslužni građanin
  • Iztok
  • management
  • Pridružio: 12 Avg 2011
  • Poruke: 561
  • Gde živiš: Slovenija

To bi znala prije bit istina. Mislim na ono, da u možda drugi odradili taj posao. I da je ovo snimljeno.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Jul 2011
  • Poruke: 336
  • Gde živiš: na Marsu...

mirkotigar ::Situacija je prilicno konfuzna .


Situacija je konfuzna već jako jako dugo...Meni više ništa nije čudno. Samo, onaj tko misli da NATO neće iskrcati svoje trupe i ukloniti pobunjenike je najblaže rečeno blesav.



offline
  • Pridružio: 29 Avg 2010
  • Poruke: 154

Nato nece ni pod kakvim uslovima ulaziti u Libiju jer za to tek sada nema potrebe.

offline
  • NN 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 18 Dec 2007
  • Poruke: 386

t84dar ::Meni ovo nije nikako jasno.Pa da sastavis 100 ovih pobunjenika nemozes naci dva ista.Kako se oni uopste raspoznaju u napadu?Na svim ovim snimcima nisam video skoro ni jednoga da poseduje neki radio uredaj za komunikaciju,svi su uvek u grupi i pucaju bez nisanjea.

Ostrica napada tzv. pobunjenika cine profesionalni vojnici arapskih zemalja, placenici i zapadni operativci a ne libijici.
Gadafi u ovakvoj borbi nema sansi ali zato u gerili tipa Irak itekako-da.

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2010
  • Poruke: 271

Pohvalio bih učesnike , a posebno forumaša @djox koji je po mom mišljenu najviše doprineo kvalitetu teme "Rat u Libiji" brojnim fotkama, linkovima, vestima, mapama.

Još jednom, sve pohvale Ziveli
-------------------------------------------------------

Ishod "Libijske partije" bio je poznati odmah po usvajanju rezolucije u UN, znalo se već tada da šah-mat sledi posle 9 poteza...
Inače, neverovatno da se za ovih 5-6 mesci jurnjave po Libiji ništa nije iskristalisalo.I dalje ne znamo ko je glavni, tj. budući glavni među demokratskim borcima za slobodu i humanije građansko društvo.Ko je taj prosvetitelj beduinskih plemena valjda ćemo uskoro saznati?
Citat:SRĐA TRIFKOVIĆ: KRAJ LIBIJSKE PARTIJE
Libija će se pretvoriti u žarište regionalne nestabilnosti i u sigurno utočište za izabranike „Četvrte Generacije Ratnika"

Bez obzira na to da li je Gadafi ubijen, izveden pred sud u Hagu ili prognan, njegov režim je propao i više mu nema oporavka. Posle pet meseci vazdušnog rata protiv njegove vojske, NATO je u korist pobunjenika uspeo da konačno preokrene raniji balans snaga na terenu. To, međutim, ne znači da je rat u Libiji gotov. To samo znači ulazak u novu komplikovaniju fazu.

Pobunjenički komantant poluirac Husam Najair slavi novo poglavlje najavljujući da je prva stvar koju će njegove snage učiniti „postavljanje kontrolnih punktova radi razoružavanja svih, uključujući i pobunjeničke grupe". „U suprotnom doći će do krvoprolića", rekao je, „jer će sve pobunjeničke grupe hteti da kontrolišu Tripoli". Njegova brigada u Tripoliju samo je jedna od nekoliko „pobunjeničkih grupa", i u svakom slučaju nezamislivo je da ostali pristanu da dobrovoljno predaju oružje na taj način prihvatajući i njegov autoritet. Njegova izjava zapravo samo predstavlja način razmišljanja koji verovatno dele i njegovi nedavni saveznici, koji sada jedni druge vide kao rivale.

ŠTA ĆE BITI NAREDNIH DANASAD, Britanija i Francuska ohrabrivale su, finansirale, naoružavale i, što je bilo presudno, omogućile 150 dana vazdušne podrške pobunjenicima u ime zaštite civila. I najzad su uspele da sruše Gadafija. To je bio njihov cilj celo vreme, bez obzira na rezoluciju Saveta bezbednosti UN, koja je dala ovlašnjenje samo za akcije koje su imale humanitarni cilj. Zbog toga su odgovorni za ono što će se tokom narednih dana i nedelja desiti na terenu - a oni neće po tom pitanju učiti ništa.

Pošto je američka vojska svrgnula sa vlasti Sadama Huseina, Irak je bio poprište osveta i krvavih borbi za moć, koje okupacione snage Koalicije (Coalition) nisu bile u stanju da spreče. Odsustvo takvih snaga u Libiji znači da će pobunjenici biti još slobodniji da poravnavaju svoje političke, lične i plemenske račune sa Gadafijevim pristalicama, onako kako im bude odgovaralo - što će biti prljav posao - kao i da pokušaju da razoružaju jedni druge, što će svakako pre dovesti do krvoprolića nego što će ga sprečiti. Mnogi obični Libijci, koji nisu pristalice nijedne od strana, biće nostalgični prema Gadafijevim danima kao što su se Iračani okrenuli sećanjima na stabilnost vladavine Huseina, samo nekoliko meseci posle njegovog pada.

PLEMENSKI RATOVI Čak je izvesno da će eventualni pobednici biti džihadisti, koji se od šiitskih fanatika u Bagdadu razlikuju samo po stilu, ali ne suštinski (i koji su daleko najnaoružanija i najorganizovanija frakcija). Moguće je takođe i da još dugo neće biti jasno ko je pobednik. Raspad libijske države, oživljavanje plemenske lojalnosti i neefikasnost Prelaznog nacionalnog saveta (Transitional National Council, TNC) ima potencijal da pretvori Libiju u malo sofisticiraniju verziju Somalije. Plemena se već naoružavaju i udaljavaju od državne centrale. Libija, koja je slobodna za sve, pretvoriće se u žarište regionalne nestabilnosti i u sigurno utočište za izabranike „Četvrte Generacije Ratnika" (Fourth Generation Warriors), nešto slično Al Kaidi u arapskom Magrebu.

NATO je dakle ponovo intervenisao u sprovođenju formalno navedenih ciljeva, koji imaju malo veze sa skrivenom agendom. Baš kao što intervencija na Kosovu nije imala ništa sa „sprečavanjem genocida", nego sa predajom srpske pokrajine OVK, štićenicima Vašingtona. Tako i intervencija u Libiji nema veze sa „zaštitom civila", nego sa rušenjem Gadafija. Balkanski sindrom '90-tih prenet je na veću i strateški mnogo značajniju scenu. Ako je cilj SAD i njenih evropskih partnera u NATO da zamene arapske lidere tvrdom linijom islamista, uradili su to jednako dobro u Mespotamiji i severnoj Africi. Uostalom, obratite pažnju na neokonzervativno-neoliberalno horsko zahtevanje da se libijski uspeh ponovi u Siriji.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Kako to izgleda kada demonstranti zavode red, nažalost, imali smo već prilike da vidimo:





Pažnja!!! Video snimak prikazuje surovu scenu egzekucije (snimak je od ranije, iz Bengazija)

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2011
  • Poruke: 66

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Na ovom snimku ima vesti koje nijedna televizija nije objavila:
300.000 gradjana je prebeglo sa istoka Libije na zapad od pocetka pobune, Katar duguje Libiji 50 milijardi dolara, i jos mnogo drugih informacija...
Izvinjavam se ako je snimak vec bio.

offline
  • Pridružio: 19 Jul 2011
  • Poruke: 336
  • Gde živiš: na Marsu...

Zna li netko gdje je nestao glasnogovornik Libijske vlade? Onaj što je stalno bio na TV-u?

offline
  • Pridružio: 12 Apr 2008
  • Poruke: 175

19.45 - Побуњеници преузели контролу на Рас Лануфом, Гадафијеве снаге повлаче се према граду Сирту, преноси Ројтерс наводе побуњеника.

Изгледа да Гадафи организује војску па ће вероватно у току ноћи да удари негде.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2010
  • Poruke: 154

A mozda se samo povlace u Sirt da se organizovano predaju.

offline
  • medicina
  • Pridružio: 29 Dec 2010
  • Poruke: 1708
  • Gde živiš: Srbija, Levač

Možda je trentak da se podsetimo ko je Gadafi i šta je radio protekle 43 godine na čelu Libijske Džamahirije. Tekst objavljen u politici jako lepo i romantično napisano.

Citat:Arapski Če Gevara
(Dragan Stojanović)

Muamer Gadafi, čovek koji je najduže vladao u arapskom i afričkom svetu, je po svom neobuzdanom rečniku, pretencioznom oblačenju i devojkama iz njegove telesne garde, prvo poznat kao ekscentrik. Po evropskim prestonicama, željnim njegove nafte, razapinjao je šatore. U Beograd je dovodio kamile. Samo on je, tokom posete Italiji, avgusta 2010, mogao da stotine mladih žena pozove da pređu u islam.

Iza stereotipski izgrađenog imidža krije se veoma inteligentan i složen lik čoveka koji se na vlast ispeo sa samo 27 godina u beskrvnom obaranju kralja Idriza. Brzo je naučio regionalne lekcije kako bi se održao: uspostavio je gvozdenu kontrolu, onemogućavajući bilo kakvu opoziciju.

Arapski Če Gevera, veliki revolucionarni lider Trećeg sveta, globalni branitelj potlačenih, bivši finansijer palestinskih ekstremista i irskih terorista, pukovnik koji je bespogovorno upravljao beduinskom pustinjom iznad bogatih nalazišta nafte.

Rođen je 1942. godine, u obalskom gradu Sirt, u nomadskoj porodici. Neuspešno je u Bengaziju pokušao da studira geografiju, pa se pridružio vojsci.

Pošto je došao na vlast, počeo je da, bespogovorno, lansira politiku panarabizma i antiimperijalizma protkanu islamom. Obožavao je Gamala Abdela Nasera i njegov panarapski nacionalizam. Pokušavao je, ali bez uspeha, da se pridruži Ujedinjenoj Arapskoj Republici Egipta i Sirije. Propao mu je i pokušaj ujedinjenja sa Tunisom. Arapi su, to se vremenom nije mnogo promenilo, sa nipodaštavanjem, na Libiju gledali kao na beduinsku, plemensku tvorevinu bez korena.

Nesporno jedinstven u sopstvenim ambicijama, 1977. godine, lansirao je projekat „Velike Socijalističke Narodne Libijske Arapske Džamahirije”, s tim što je ovo poslednje značilo „vladavinu masa”, koja će svoju političku moć ostvarivati preko „narodnih kongresa”. Poput Mao Cedunga, u vremenima kineske Kulturne revolucije, štampao je, na desetak jezika, milione primeraka „Zelene knjige”, koja je postala neka vrsta libijskog političkog Kurana.

Sebi je odredio titulu vođe bez zvanične funkcije, kojom će se kasnije braniti od optužbi Zapada. Svi su, međutim, jako dobro znali da je sva vlast u njegovim rukama. Zapad ga je knjižio kao diktatora. Ronald Regan ga je nazvao „ludim psom”, a Džordž V. Buš je Libiju ubacio u grupu „otpadničkih država”.

Sedamdesetih godina, javno je vešao studente koji su se usudili da po Tripoliju ili Bengaziju demonstriraju, zahtevajući demokratske slobode. Pobunjenici koji su ustali protiv njegove vlasti tvrde da je, 1996. godine, u zatvoru Abu Salim, brutalno masakrirao 1.200 osoba.

Gostio je radikalne Palestince, uključujući i one koji su se bavili terorizmom. Priključio se zdušno arapskom Frontu otpora kada su Egipat i Izrael, u Kemp Dejvidu, 1978. godine, potpisali prvi mirovni sporazum jedne arapske zemlje i jevrejske države. Kasnije, kada je mirovno pregovaranje sa Izraelom kod dela Arapa prestalo da bude jeres, Gadafi se okrenuo Africi i značajno je pomogao osnivanju Organizacije afričkog jedinstva.

Ambicije koje su ga u Pokretu nesvrstanih ponekada sukobljavale sa Titom, umešno je znao da proširi i na druge kontinente. Brat Gadafi, kako je voleo da ga zovu, svoj revolucionarni entuzijazam iskazivao je finansijskom podrškom pokretima, poput Irske revolucionarne armije ili naoružane grupe FARC u Kolumbiji.

Na Zapadu su ga zbog toga direktno povezivali sa terorizmom koji je narastao. Bio je optužen da je moćna libijska obaveštajna služba umešana u bombaški napad na noćni klub u Berlinu, 1986. godine, kada su ubijena dvojica američkih vojnika.

Regan se nije mnogo dvoumio. Aprila te godine, poslao je avione koji su se lako probili kroz Gadafijevu „liniju smrti”, iznad Mediterana, bombardovali Tripoli i Bengazi, pri čemu je poginulo 35 Libijaca, uključujući i vođinu usvojenu ćerku.

Pukovnik je čekao trenutak da se osveti. Bomba koja je iznad škotskog grada Lokerbija u vazduhu raznela „Panamov” avion i odnela 270 života, pripisana je Libiji, što će Gadafi mnogo kasnije priznati i isplatiti 2,7 milijarde dolara odštete ne samo za taj kobni let, već i za obaranje francuskog aviona iznad Nigera.

Bila je to, posle godina nepriznavanja zločina i sankcija koje su mu zavele UN, indulgencija, isplaćena 2003. godine. Otkupio se od izolacije. Pažljivo je osmatrao kako funkcioniše kopernikanski obrt na koji se odlučio.

Napuštajući problematični revolucionarni romantizam, koji je Libiju i uveo u diplomatsku osamu, uvažavajući realnosti posthladnoratovskog sveta, Gadafi je objavio da odustaje i od programa proizvodnje oružja za masovno uništavanje. Bio je brži od Sadama Huseina.

Zapad je brzo zaboravio da je svaka vrsta njegove opozicije, liberalna ili islamistička, pobegla u inostranstvo. Bušova administracija je, 2004. godine, formalno ukinula američki trgovinski embargo. Toni Bler je, kao prvi britanski premijer, posle Vinstona Čerčila, 1943. godine, posetio Tripoli i obećao britansku obuku libijskoj vojsci. Nemački kancelar Gerhard Šreder je, odmah pošto je EU ukinula dvanaestogodišnje sankcije i olabavila embargo na oružje, pohitao za Tripoli.

Dani novog Gadafijevog uspona. Gotovo preko noći je postao, ako ne novi prijatelj, ono neko sa kojim Zapad želi da pravi poslove. Biznismeni su, privučeni mirisom petroleja i grandioznih Gadafijevih investicionih zamisli, odmah pohrlili za Tripoli.

Septembra 2009. godine, prvi put je posetio SAD – da bi se pojavio pred generalnom skupštinom UN. Izlaganje je trebalo da traje 15 minuta, ali govorio je sat i po. Pritom je demonstrativno pocepao Povelju UN, optužujući Savet bezbednosti da je „terorističko telo”, poput Al Kaide, i zahtevao da bivše kolonijalne sile Africi isplate 7.700 milijardi dolara kao kompenzaciju.

Gadafi sebe vidi kao „supermena istorije”. Promenio je islamski lunarni kalendar i 2009. godine naredio da se Praznik žrtve – Eid al Adha – u Libiji slavi dan ranije nego u drugim muslimanskim zemljama.

Zadržao je prepoznatljiv individualistički stil. Srpskom predsedniku Borisu Tadiću razlagao je svoju staru tezu da muslimani i pravoslavci treba da se ujedine kako bi se suprotstavili katolicima i protestantima.

Svakog dana, koji počinje kasnije jer voli da radi noću, pije kamilje mleko i voli jako zaljućena tradicionalna libijska jela. Onda nađe vreme da dizajnira automobile: u Italiji je napravio tri prototipa, od kojih poslednji ima po jedan točak napred i pozadi, a dva u sredini.

Veoma je odan porodici, posebno drugoj supruzi Safii. Spreman je na sve da bi sačuvao decu. Kada je njegov sin Hanibal na kratko uhapšen u luksuznom hotelu u Ženevi, Švajcarcima je obustavio izvoz nafte.

Možda će ga samo porodica odgovoriti od najave koju je dao početkom pobune: da je spreman da pogine kao „mučenik”. Njegova ćerka Ajša i sin Saif al Islam, neretko su pominjali moguće političke dogovore. No, s kim god se dogovarao, šta god je dogovarao, ostao je nepredvidljiv. Zapad mu nikada nije verovao. Zato je, pod firmom Arapskog proleća, ne želeći da rizikuje sa budućim koncesijama za naftu u Libiji – čiji su ugovori isticali – za Gadafijevu Libiju, poslao NATO avione.
Boško Jakšić
objavljeno: 23.08.201

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1332 korisnika na forumu :: 81 registrovanih, 9 sakrivenih i 1242 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 4thFlavian, AK - 230, Apok, Aristotle2002, Arsenije, Asteker, Avalon015, bigfoot, Black Luster Soldier, borya90, bukefal, Chainsaw, Cicumile, cikadeda, coaaco, cptVLK, crnirocko, d.arsenal321, Dannyboy, darkangel, Denaya, dexteroza, Djolek, draganl, Drugsparrow, eulereix, Frunze, g_g, Georgius, GT, HogarStrashni, ivan_8282, Jakonjveliki, Jez Bodez, Jomini, Kalem, keyz, kib, Kobrim, Kototamopeva, krca73, Kriglord, kunktator, lacko, leopard83, markoni.slo, Miki281, milanpb, milos.cbr, mishkooo, Mićko, MK10, Mrav Obrad, oganj123, OtacMakarije, Pewac21, PlayerOne, Povratak1912, precan, rambod, sap, Seeker, sekretar, Singidunumac, Srna, stalja, Superastro, Teodor60, tm, UAV operator, US_Rank_0, Veless, veljkovicdani, VJ, volga.rus20, vukan0799, YugoSlav, Zeljo980, zhuki8, zmajbre, |_MeD_|