offline
- Levčanin
- Elitni građanin
- Pridružio: 29 Dec 2010
- Poruke: 1708
- Gde živiš: Srbija, Levač
|
gde je link do snimka te novinarke???
Politika:
Citat:Svet
Gadafi: mučeništvo ili pobeda
Nastavljene borbe u Tripoliju, a pobunjenici ponudili nagradu za pukovnika – živog ili mrtvog. Poginulo najmanje 400 ljudi, strani novinari evakuisani
Foto Rojters
Prema izveštajima agencija
Tripoli – Novi gospodari Libije ponudili su milion dolara za Muamera Gadafija pošto je on svoje lojaliste pozvao da nastave bitku koja Tripoli drži u strahu.
Dan pošto su pobunjenici zauzeli Gadafijevu rezidenciju, pukovnik se juče ujutru oglasio preko radija, tvrdeći da je njegovo povlačenje „taktički potez” i najavljujući nastavak borbi.
Pošto je potvrdio da je kompleks Bab el Azizija nakon više od 60 napada NATO avijacije potpuno razoren, Gadafi je obećao da će nastaviti da se bori do pobede ili do smrti: „Mučeništvo ili pobeda”.
On je pozvao Libijce da ulice očiste od „izdajnika, nevernika i pacova” i potvrdio da je „diskretno”, da ne bi bio viđen, izlazio na ulice Tripolija: „Nisam imao osećaj da je Tripoli pao niti da je neko umarširao u grad.”
I dalje nije poznato gde se nalazi 69-godišnji libijski vođa, mada Pentagon i drugi veruju da se krije u mreži podzemnih tunela i bunkera u Tripoliju. „Mislimo da se Gadafi i dalje krije negde u Tripoliju. Verovatno je u AlHadba al Kadra delu grada”, rekao je za Rojters zvaničnik pobunjenika koji se predstavio kao Abdulrahman.
Kao utočišta se pominju i njegov rodni grad Sirt, na obali Sredozemnog mora, istočno od prestonice, i Sabha, mesto na jugu Libije odakle potiče njegova porodica.
Sve dok je Gadafi na slobodi, predstavlja potencijalnu opasnost po pobunjenike, ocenjuje AP. Njegove snage su i dalje na obodu Tripolija i mogu da napadnu u bilo kojem trenutku, a drže pod kontrolom i Sirt i Sebhu, 650 kilometara južno od Tripolija, blizu granice s Nigerom i Čadom.
Pobunjenici su rešeni da pukovnika uhvate živog ili mrtvog.
Nacionalni prelazni savet (NTC) je iz Bengazija ponudio amnestiju svakom Gadafijevom saradniku koji ga uhvati ili ubije. Predsednik NTC-a Mustafa Abdel Džalil, takođe, je rekao da je jedan neimenovani biznismen ponudio nagradu od dva miliona libijskih dinara, 1,3 miliona dolara, za Gadafijevo hvatanje.
Pošto su posle žestokih borbi pobunjenici u utorak uspeli da osvoje centar Gadafijeve moći, stotine boraca i građana prodrlo je u rezidencijalni deo u centru Tripolija slaveći pobedu nad diktatorom, ali Gadafijeve snage su uzvratile bombardovanjem Bab el Azizije koju su dan pre toga branili.
Dim se vije iz sektora kompleksa odakle se čula pucnjava lakog naoružanja, teških mitraljeza i minobacača, a sukobi su se proširili i na susedni kvart Abu Salim , u koji se povlače pobunjenici.
Žestoka pucnjava se čuje i u okolini hotela „Riksos”, gde su bili smešteni strani novinari, ali su u popodnevnim časovima svi hitno evakuisani pod zaštitom Međunarodnog crvenog krsta.
Ulice u Tripoliju su uglavnom puste, i na njima su vidljiva oštećenja od borbi prethodnih dana.
„Građanski rat će trajati još mesecima, a možda i godinama. Gadafijeve snage će Libiju, ako bude bilo potrebno, da pretvore u vulkan”, citiraju agencije jednog Gadafijevog lojalistu koji je govorio na televiziji AlOruba.
Prema podacima pobunjenika, u borbama u glavnom gradu Libije, od nedelje je poginulo više od 400 ljudi, a oko 2.000 je ranjeno.
Mustafa Džalil je saopštio da je zarobljeno oko 600 Gadafijevih vojnika. Prvi čovek pobunjenika rekao je da će borbe da se nastave dok Gadafi ne bude uhapšen: „Nadam se da ćemo ga uhapsiti živog i izvesti pred sud, da svet čuje za njegove zločine”, prenosi AFP.
Predsednik u međuvremenu raspuštene libijske prelazne vlade, Mahmud Džibril poziva narod na jedinstvo.
„Počinjemo sa izgradnjom jedne nove Libije sa svim Libijcima kao braćom za jedinstvenu, civilizovanu i demokratsku naciju”, izjavio je Džibril u Kataru.
„Dok se ne omoguće prvi izbori, Libijci bi trebalo da ostanu odani revoluciji”, rekao je on u danu u kome je predsednik NTC-a Džalil najavio da će se predsednički i parlamentarni izbori održati za osam meseci.
U glavnom gradu Katara Dohi, juče je počela međunarodna konferencija za humanitarnu pomoć Libiji. Cilj sastanka je prikupljanje 2,5 milijardi dolara za Nacionalni prelazni savet, pre kraja Ramazana, kako bi Libijcima mogle da se isplate plate, kao i za pomoć najugroženijima.
Na konferenciji učestvuju SAD, Francuska, Britanija, Italija, Turska, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati. SAD su najavile da će narednih dana odobriti isplatu 1,5, milijardi dolara libijskog novca koji je trenutno zamrznut.
-------------------------------------------------------------------
Pad Kapije sjaja
Tripoli – Slike razdraganih pobunjenika koji su u utorak osvojili rezidencijalni kompleks Muamera Gadafija u Tripoliju namah su obišle svet.
Bab el Azizija, Kapija sjaja, smeštena je u centru libijskog glavnog grada i u njoj se, sem pukovnikove rezidencije, nalaze vojne barake i razne instalacije neophodne za funkcionisanje i odbranu čitavog kompleksa površine šest kvadratnih kilometara.
General Umar al Hariri, jedan od pobunjeničkih komandanata, tvrdi da su barake vezane za podzemne tunele duge oko 30 kilometara, od koji neki direktno vode prema Sredozemnom moru.
Sama rezidencija je prostrana, ima sale za bankete i druge javne svetkovine, ali je – za razliku od palata drugih arapskih vođa – uređena sasvim skromno.
Bombardovana sada od NATO snaga, Bab el Azizija je prvi put bila meta ratne avijacije aprila 1986, kada je Ronald Regan poslao avione u znak odmazde za umešanost Libije u bombaškom napadu na diskoteku u Berlinu kada su poginuli američki vojnici.
Posle ovog bombardovanja, unutar kompleksa podignut je spomenik koji prikazuje ruku koja lovi lovca. Ovaj spomenik, sada razrušen, Gadafi je koristio kao pozadinu kada se u martu preko televizije obraćao sunarodnicima, tražeći njihovu podršku kako bi se uništili „pacovi”, što je bio njegov izraz za pobunjenike.
Gadafijevi lojalisti su se u to vreme okupljali oko Bab el Azizije, praveći oko nje „ljudski štit” kako bi sprečili bombardovanja NATO, ali u aprilskom napadu tri osobe su poginule, pa je predstavnik za štampu Gadafijeve vlade optužio Zapad za pokušaj atentata.
Alijansa je, ponavljajući da joj Gadafi i njegova porodica nisu meta, u junu napao kompleks i tada su uništene stražarnice na zidovima.
S.R.
------------------------------------------------------------------------
Gadafijevi borci oteli četvoro italijanskih novinara
Ministarstvo spoljnih poslova Italije saopštilo je da je četvoro italijanskih novinara oteto, a njihov vozač danas ubijen na putu od Zavije ka Tripoliju, preneo je AP.
Agencija ANSA navela je da su borci Moamera Gadafija kidnapovali četvoro novinara koji su putovali automobilom iz Zavije, koja je udaljena 40 kilometara od prestonice.
Grupa Gadafijevih boraca zaustavila je automobil, ubila vozača i odvela novinare u kuću u kojoj je izveštaču katoličkog dnevnika „Avenire” bilo omogućeno da pozove urednike i objasni šta se dogodilo.
Dva oteta novinara „pokrivali” su sukobe u Libiji za milanski „Korijere dela Sera”, dok četvrti radi za torinsku „La Stampu”, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Među njima je, kako je prenela Ansa, jedna žena - novinarka „Korijere dela Sera” Elizabeta Rosaspina.
Tanjug
-------------------------------------------------------------------------
Strani novinari u „luksuznom zatvoru“
Tripoli – Medijski izveštači u Libiji zarobljeni su u hotelu „Riksos” u Tripoliju, oko koga se i dalje vode borbe.
U „luksuznom zatvoru” nalazi se oko 35 novinara iz više zemalja sveta, koji su od nedelje opkoljeni naoružanim licima.
„Ponovo je nestala struja u 'Riksosu'. Vraćeni smo nanovo u tamu i nelagodnost”, napisao je izveštač Si-En-Ena Metju Čens na „Tviteru”.
Dok su proteklih meseci mogli da napuštaju hotel uz pratnju i samo na osnovu odluke vladinog portparola Muse Ibrahima, to od nedelje nije moguće.Samo su nakratko, u noći ponedeljak na utorak, izašli sa sinom libijskog vođe Saifom alIslamom.
Kako prenosi novinar Bi-Bi-Sija Metju Prajs, svi večeraju u hotelu u pancirnim košuljama, i sa šlemovima nadohvat ruke.
„U hotelu vlada kontrolisana panika“, preneo je on na „Tviteru”.
Zbog višečasovnih nestanaka struje, novinari štede baterije svojih računara i mobilnih telefona, a i Internet radi samo povremeno, tako da je rad ograničen samo na ono najbitnije.
Da bi svima stavili do znanja ko su, novinari su na pancirima i zastavicama napravljenim od belih čaršafa napisali „pres” ili „TV”.
Opasnost, međutim, ne preti samo spolja, već i unutar hotela. Više novinara je izvestilo o špijunaži. Kopije privatnih elektronskih poruka se mogu naći u hotelu, i mnogi više nisu sigurni da li njihovi kodovi za naloge nisu razbijeni.
Tokom sklanjanja u podrum za vreme napada sobe se pretresaju.
„Vratio sam se ranije u sobu. Vrata su bila otvorena, a moje stvari preturane”, prepričao je jedan novinar svoje iskustvo.
Do upada pobunjenika u Tripoli, hotel „Riksos” je važio za sklonište pristalica Gadafija.
Pošto NATO želi da spreči pogibije novinara, u Tripoliju kruže glasine da bi Gadafi mogao strane izveštače da koristi kao živi štit i da bi on mogao da se skloni u „Riksos”.
Ambasador Libije u BiH odan Prelaznom savetu
Sarajevo– Libijski ambasador u BiH Salem Finir objavio je da je odan opozicionom Prelaznom nacionalnom savetu. Ambasador je saopštio da se on i ambasada u Sarajevu stavljaju na raspolaganje Savetu.
Finir je zamolio vlasti u BiH da priznaju Prelazni nacionalni savet kao legitimnog predstavnika Libije. „Ja se lično, kao i ambasada u BiH stavljamo na raspolaganje Prelaznom nacionalnom savetu uz nadu da će mir, demokratija i napredak vladati našom Libijom”, navodi se u saopštenju.
Nekoliko državljana Libije je pre dva dana u Sarajevu upalo u libijsku ambasadu na koju su bacali i palili slike Moamera Gadafija, tražeći pri tome od vlasti u BiH da uskrate ambasadoru gostoprimstvo jer je „lojalan Gadafijevom režimu”.
Na stotine libijskih pobunjenika napalo je juče i zauzelo Bab al Aziziju, vojno-rezidencijalni kompleks pukovnika Gadafija, gde su opljačkali skladišta oružja, ali nisu pronašli Gadafija i njegove sinove.
Gadafi je, međutim, u audio poruci poručio da je to što je pobunjenicima omogućeno da zauzmu Bab el-Azizija bilo „taktičko povlačenje” s njegove strane.
Pobunjenike priznalo 40 zemalja
Liban se juče pridružio društvu od četrdeset zemalja koje su priznale libijski Nacionalni prelazni savet koji se 23. marta proglasio jedinim legitimnim predstavnikom libijskog naroda. Zemlje koje su do juče priznale novu vlast su: Albanija, Australija, Austrija, Bahrein, Belgija, Bugarska, Velika Britanija, Gambija, Grčka, Danska, Egipat, Irak, Italija, Japan, Jordan, Kanada, Katar, Kuvajt, Letonija, Luksemburg, Maldivi, Malta, Maroko, Nemačka, Nigerija, Palestinska uprava, Panama, Portugalija, SAD, Senegal, Slovenija, Tunis, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Crna Gora, Španija.
Kina nije zvanično priznala Prelazni savet ali je juče izdala saopštenje u kome se navodi da „prepoznaje njegovu značajnu ulogu” dok je Rusija najavila priznanje ukoliko libijski Nacionalni savet uspostavi upravljanje nad celom teritorijom države.
objavljeno: 25.08.2011.
|