Nista se posebno nije desavalo ovih par dana u onim delovima Libija u kojim su zaracene strane suprotstavljenje. Naravno, tu se ne racuna sporadicna razmena artiljerijske i puscane vatre kao i napadi avijacije NATO pakta.
Koliko se zna, NATO svakodnevno napada (prema nepotpunom izvestaju) izmedju 15 i 25 ciljeva u Sirtu i okolini, Apachi su bar jednom delovali, ali ne u samom Sirtu vec dalje na ivici Crvene doline. U gradu nema struje, situacija u humanitarnom smislu postaje jako losa.
Pobunjenici su produzili svoj ultimatum za predaju Sirta, ali je tesko poverovati (iz danasnje perspektive) da ce ga dobiti bez beorbe.
Druga tacka oko koje je formirana linija razdvajanja je na oko 30-ak km od Bani Walida (grad je u rukama VL i lojalista). Kao i Sirt, i Bani Walid je sa vise strana 'blokiran'. NATO napada ciljeve u i oko grada.
Na krajnjem jugu Libije je relativno mirno. Pokreti VL i snaga koje su ostale odane Gadafiju su jako limitirani. Sve se svodi na koncentraciju na odredjenim tackama (Sirt, Bani Walid, Sebha...).
Tripoli -- Predstavnici Ambasade Srbije u Tripoliju posetili su juče petoricu državljana Srbije koji se nalaze u pritvoru u gradu Zintan, saopštio je MIP.
U MIP-u su Tanjugu rekli da su srpski građani su dobro, nisu maltretirani, prema njima se postupa korektno i dobijaju hranu i vodu.
Oni su takođe zamolili da predstavnici ambasade njihovim porodicama prenesu poruku da su dobro.
Petorica srpskih državljana nalaze se u pritvoru u jednoj školi u Zintanu u kojoj je još oko 170 osoba iz više zemalja sveta, naveli su u MIP-u i dodali da su predstavnici Ambasade Srbije među prvima posetili svoje građane.
Ambasada Srbije u Tripoliju je u stalnom kontaktu sa novim vlastim i nastaviće da i dalje ulazye napore kako bi se razrešila situacija ove petorice srpskih državljana, ističu u MIP-u.
U Libiji još uvek nisu formirane strukture vlasti zbog čega je komunikacija i rešavanje ove situacije otežana.