Rat u Libiji, 2011-2020. godina

439

Rat u Libiji, 2011-2020. godina

offline
  • Rohoje  Male
  • Zaslužni građanin
  • Iztok
  • management
  • Pridružio: 12 Avg 2011
  • Poruke: 561
  • Gde živiš: Slovenija

"za doticnog gospodina koji je rekao da je nafta stotine kilometara od gradova pod gadafijevom kontrolom ocigledno nezna stanje u libiji glavni naftni izvori gas i glavni izvor vode odakle se kroz sistem i cevi salje u celu libiji nalazi se na jugu libije i okolini grada sabha tako da nije bas tako sve sjajno za pobunjenike jer samo jedno naredjenje i nema vode nigde u libiji i oko 50 % nafte ce biti unisteno toliko o gegografiji u libiji.ko nezna nek proveri da se voda nalazi u sahari u nekolika drzava a u libiji je taj slucaj na jugu severno od sudana i cada"

Ovo je post sa sajta RTS....to možda znači, da če bit još rata. Daleko je još do Sebhe, a ovi kako da kažem pobunjenici na izdahu, težka če biti.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • annon 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 26 Avg 2011
  • Poruke: 29

Voda se nalazi na istoku. Lazanski je pisao o tome.



offline
  • riva 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 02 Avg 2011
  • Poruke: 349

drug_che ::riva ::Nisam mogao pisati posljednjih dvadesetak dana, ali sam redovno pratio forum.. Koliko sam pratio, od svih foruma na našem jeziku (jezicima) na ovom forumu se moglo najviše i najkvalitetnije pročitati o trenutačnim zbivanjima u Libiji.
Svaka čast ekipi.


To je ironično ili? Mr. Green


Nije ironija, istina je.. Pogle malo druge forume..

Manje više su se ovdje sva zbivanja i sve vijesti redovno prenosile, i to sa Al Jazeere, BBC-a, Rusia Today, RTS-a, Politike..

offline
  • medicina
  • Pridružio: 29 Dec 2010
  • Poruke: 1708
  • Gde živiš: Srbija, Levač

Ja sam na početku teme rekao da če rat trajati ovo leto... tj da će se završiti do kraja leta tako što će Gadafi dotle biti kaput...

Evo sad ću da prognoziram još malo, to je da će Libija posle svega ovoga biti podeljena na bar tri dela na neki način.. .A videćemo dal će neki Mirko da pita : 'a koliki je moj deo?' Mr. Green

Videćemo dal ću i ovo da pogodim... Uglavnom, posle '99te pa na ovamo sve čega se plašim uvek se i desi... Voleo bi da bar jedan put pogrešim. GUZ - Glavom U Zid

offline
  • Tano 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 19 Jul 2011
  • Poruke: 344

annon ::Voda se nalazi na istoku. Lazanski je pisao o tome.

Jugo istok, uz granicu sa cadom i sudanom.

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

Gadafi ima ogroman vojni kompleks u pustinji blizu Sebe.

offline
  • riva 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 02 Avg 2011
  • Poruke: 349

Zapad će držat obalu i naftne terminale, slično kao i u Iraku.. Ali izgleda da su rezerve vode ipak dublje u Sahari.. ko što kaže Tano, jugo-istok.. za sada čini se pod kontrolom VL.

Prevelik je ulog bio u igri. I šta se nafte tiče i što se tiče mita o nepobijedivosti. Zapad tu nikad nebi popustio. Bez obzira na zločine pobunjenika, patnje stanovništva ili eventualnih gubitaka NATO pakta.

S druge strane mislim da su Sirija ali i Iran za sada sigurni. Vidjelo se koliki otpor može pružiti Gadafi i bez ijednog većeg saveznika a Siriji i Iranu će Rusi držat leđa.

Treba očekivati pukotine u novom Libijskom vodstvu. Biti će tu ekipe koju će Zapad htjeti postaviti u vlast ali i onih drugih koji će željeti više vlasti nego što će moći dobiti. Scenario Libanona iz 60-ih-80-ih godina XX stoljeća?

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

Hoće li se snaći kao Karadžić i Mladić http://www.vijesti.me/svijet/hoce-li-se-snaci-kao-karadzic-mladic-clanak-34989

„Najbolje vrijeme za hvatanje poraženih lidera je odmah po završetku sukoba,“ rekao je Rojtersu Pedi Ešdaun, bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini
Tragaoci za Muamerom Gadafijem moraju biti brzi kako im ne bi umakao te da ne bi rizikovali da se libijski rat oduži mjesecima, ako ne i godinama, smatraju analitičari.

Potraga za nekim u jednoj pustinjskoj zemlji koja nije gusto naseljena i koja je tri puta veća Francuske, predstavlja zastrašujući zadatak, da ne govorimo o bivšem šefu države sa dobrim vezama i pristupu zlatu i oružju, stoji u analizi agencije Rojters.

Dodaje se da materijalni resursi nisu jedini faktor koji ide naruku odbjeglom pukovniku.

Fanatični borci su i dalje aktivni u nekoliko oblasti, među njegovim jatacima je vjerovatno uži krug pripadnika snaga bezbjednosti koji i dalje ulivaju strah, a može se osloniti i na prijatelje među južnim libijskim plemenima i nomadskim zajednicama krijumčara u Sahelu, piše Rojters.

Analitičari ocjenjuju da vrijeme igra ključnu ulogu jer što je Gadafi duže u bjekstvu to je veća mogućnost da se oko njega stvori aura nepobjedivosti Veći dio unutrašnjosti, posebno jugozapad, još nije pod kontrolom pobunjenika i uključuje mjesta gdje je lokalno stanovništvo ili neopredijeljeno prema revoluciji ili joj se otvoreno protivi.

Analitičari ocjenjuju da vrijeme igra ključnu ulogu jer što je Gadafi duže u bjekstvu to je veća mogućnost da se oko njega stvori aura nepobjedivosti.

„Najbolje vrijeme za hvatanje poraženih lidera je odmah po završetku sukoba,“ rekao je Rojtersu Pedi Ešdaun, bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini.

„Što duže traje, veća je šansa da će se prebaciti na mjesto koje je teže pronaći, kao što je bio slučaj sa Sadamom Huseinom, Osamom Bin Ladenom, Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.“

Uvecaj!

U četvrtak u Tripoliju, grupa pobunjenika je intenzivirala potragu za njim, opkolivši nekoliko stambenih zgrada gdje su vjerovali da se sakrio.

Osumnjičeni za ratne zločine u Bosni su koristili kontakte u vojsci, lažne identitete i povremeno se prerušavali kako ne bi bili otkriveni. Nije jasno da li je Gadafi u stanju da razvije slične taktiku Hvatanje Gadafija možda neće trajati 13 godina, koliko se skrivao Karadžić, ili deceniju, koliko je bilo potrebno Sjedinjenim Državama da nađu i ubiju Bin Ladena nakon napada 11. septembra 2001.

Osumnjičeni za ratne zločine u Bosni su koristili kontakte u vojsci, lažne identitete i povremeno se prerušavali kako ne bi bili otkriveni. Nije jasno da li je Gadafi u stanju da razvije slične taktiku, ali pobunjenici neće željeti da mu daju vremena za to.

„Sada je ključni momenat,“ dodao je Ešdaun, bivši oficir britanskih specijalnih snaga.

„Jednom kada uspiju da se ponovo smjeste na bezbjedno, daleko od bojnog polja, i nađu među stanovništvom koje ih vidi kao heroje, to je težak i dugoročan proces.“

Gadafijevo iskustvo u podrivanju međunarodnih sankcija 1980-ih i 1990-ih itekako će mu biti od koristi, jer je u tom periodu stvarao švercerske mreže i sticao finansijere u inostranstvu koju su mu pomogli da prenosi novac i oružje širom svijeta, piše Rojters.

Ističe se da bi mu od pomoći mogla biti skrovišta i zalihe oružja koje su, kako se vjeruje, njegove snage bezbjednosti pripremile za hitne slučajeve kao što je ovaj.

Grejem Kandi, britanski vojni ekspert u Dilidžensu, konsultantska kuća za bezbjednosna i obavještajna pitanja, rekao je da očekuje da Gadafi upotrijebi taktiku sličnu onoj koju su koristili, u početku uspješno, irački pobunjenik Abu Musab al-Zarkavi i vojni šef talibana Mula Dadula Lang, dok nisu uhvaćeni i ubijeni.

On kao suštinske zadatke navodi:

* izbjegavati direktno korištenje mobilnih telefona, ili telefona uopšte
* angažovati ljude od povjerenja za prenošenje poruka
* izbjegavati otvorene znake zaštite – oklopne ili velike konvoje, upadljive detalje vezano za tjelohranitelje, koji se mogu uočiti iz bespilotnih letjelica
* razmotriti upotrebu dvojnika i zavaravanja tragova

Novcem je moguće kupiti lojalnost, oružje i ćutanje, piše u Rojtersovom komentaru.

Prodaće libijske rezerve zlata?

Gadafijev bivši guverner centralne banke Farhat Bengdara je navodno rekao da će pukovnik pokušati da proda dio libijskih rezervi zlata da bi platio zaštitu i izazvao haos među plemenima.

Bengdara, koji je prešao na stranu pobunjenika, izjavio je za italijanski dnevnik „Korijere dela sera“ da je jedan Gadafijev saveznik „nedavno“ ponudio 25 tona zlata svom prijatelju.

Plemena, i teritorija koju kontrolišu, takođe će biti važna.

Noman Benotman, bivši lider libijski islamističkih gerilaca a sada analitičar britanske ekspertske organizacije Kvilijam, rekao je za Rojters da sumnja da se Gadafi povukao u jedan vojni kompleks u Al-Jufri južno od njegovog rodnog grada Sirt.

Al-Jufra je bila dobro pripremljena kao glavni nacionalni komandni centar vojske pod upravom šefa vojske Abu Bakr Junus Džabra i ima značajnu odbranu, rekao je Benotman, ističući njenu stratešku poziciju – na glavnoj ruti između Sirta i Sebe.

Gdje su ključne ličnosti Gadafijevog unutrašnjeg kruga

Malo je pouzdanih informacija o tome gdje su sada ostale ključne ličnosti iz Gadafijevog unutrašnjeg kruga. Za mnoge se vjeruje da su i dalje na slobodi u Libiji ili u susjednim državama.

Očekuje se da NATO obezbijedi veliku obavještajnu pomoć u potrazi, u obliku elektronskog prisluškivanja. Rojters je objavio da su vjerovatno angažovani timovi specijalnih snaga, koji rade ili za privatne ugovarače ili za članove armija država članica.

Međutim, kako se navodi, najvažniji faktor potrage mogla bi biti dominantna politička klima, jer će do informacija o Gadafijevoj lokaciji biti lakše doći ukoliko su njegovi bliski saradnici spremni da prebjegnu.

Stoga bi pobunjenici, ocijenio je Saad Đebar, bivši savjetnik libijske vlade, trebalo da pokažu riješenost da u novu prelaznu vladu uključe širok spektar libijske politike i društva.

Brzo dostavljanje pomoći novooslobođenim zonama pomoglo bi da pokaže Libijcima da je revolucija donijela korist, rekao je Đebar. /www.vijesti.me/svijet/hoce-li-se-snaci-kao-karadzic-mladic-clanak-34989

offline
  • Pridružio: 25 Avg 2011
  • Poruke: 214

Kada imaš oktroisanu vlast u libiji, nebitno je gde je voda, gde je nafta ili cevovi, pumpe... Libiju je lako kontrolisati sada. Osim toga, libija je mala zemlja. Sastavljena je od mnogo malih ostrva i more peska oko nje! Dakle. jedan tower za svako ostrvo, i to je to. Može voda da se nalazi i u etiopiji, a etiopljani će opet biti žedni.

offline
  • Pridružio: 19 Jul 2011
  • Poruke: 336
  • Gde živiš: na Marsu...

Ragnarok ::Kada imaš oktroisanu vlast u libiji, nebitno je gde je voda, gde je nafta ili cevovi, pumpe... Libiju je lako kontrolisati sada. Osim toga, libija je mala zemlja. Sastavljena je od mnogo malih ostrva i more peska oko nje! Dakle. jedan tower za svako ostrvo, i to je to. Može voda da se nalazi i u etiopiji, a etiopljani će opet biti žedni.


Mala zemlja? Libija je po veličini 17. zemlja svijeta! Ne bih rekao da je to beznačajno. A što se tiče vode na jugu i opskrbe, i ako je to istina, Gadafi bi mogao (i trebao) prekinuti dostavu vode pa bi se onda UN našao na 'humanitarnim mukama'.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1198 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 3 sakrivenih i 1149 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Apok, ArmyBoss, Avalon015, bobomicek, bojank, Bubimir, cavatina, comi_pfc, CrazyDiablo, Denaya, DH, FileFinder, Haris, HrcAk47, Insan, jukeboxer, kenny74, Kubovac, kybonacci, loon123, Marko Marković, mica.colak, Miki01, milenko crazy north, mkukoleca, mladi2001, nebidrag, nenad81, novator, pein, Pohovani_00, raptorsi, rovac, royst33, Shinobi, solic, SR-3m, Srle993, stegonosa, vathra, Vlada1389, vladaa012, wizzardone, Zimbabwe, šumar bk2, 223223