offline
- dejoglina
- Počasni građanin
- Pridružio: 15 Mar 2011
- Poruke: 763
|
Napisano: 15 Sep 2011 6:30
Srpski pukovnik ubijen u Libiji?!
Četvrtak - 15.09.2011
Penzionisani pukovnik Žarko Radunković, bivši vojni izaslanik SRJ u Libiji, pronađen je mrtav u ovoj ratom zahvaćenoj zemlji, saznaje „Alo!“.
Iako je porodici saopšteno da je Radunković umro prirodnom smrću, kako „Alo!“ saznaje, u obaveštajnim krugovima se veruje da je on ubijen, navodno, jer su pobunjenici sumnjali da je on trgovao oružjem i organizovao plaćenike za račun Gadafija.
Izvor „Alo!“ u vrhu srpskih bezbednosnih struktura tvrdi da je Radunković posle penzionisanja u vojsci radio za firmu „Kofis“, čiji je vlasnik general Radoš Rubaković. Ova firma je navodno trgovala vojnom opremom upravo u Libiji! Na telefone ove beogradske kompanije sinoć se niko nije javljao tako da nismo uspeli da proverimo ovu informaciju.
U porodičnom stanu Radunkovića u Novom Beogradu juče smo zatekli samo ženu koja se predstavila kao Žarkova prija, a koja nam je potvrdila da je Radunković mrtav.
- Nama su pre sat vremena javili da je Žarko umro. Pozvali su nas telefonom i kratko porodici rekli da je umro prirodnom smrću. Međutim, mi sumnjamo da je tako, s obzirom na to da je Žarko bio dobrog zdravlja - rekla nam je Radunkovićeva prija, koja je u stanu ostala da pričuva unuče dok se porodica, kako je rekla, „razjurila po gradu“ kako bi saznala detalje Radunkovićeve smrti.
Iz vrha bezbednosnih struktura Srbije juče nam je nezvanično potvrđeno da je Radunković bio „poslovno angažovan“ u Libiji i da je prema njihovim informacijama umro od infarkta u našoj ambasadi u Tripoliju.
Radunković je bio poznat kao vrhunski vojni stručnjak i poznavalac prilika u Libiji, u kojoj je od 2000. do 2005. godine bio vojni izaslanik naše zemlje. Isti izvor „Alo!“ dodaje da se proveravaju saznanja obaveštajnih službi da je upravo Radunković, pored trgovine oružjem i vojnom opremom, organizovao i odlazak srpskih plaćenika u ratnu Libiju.
Inače, Radunković je kao analitičar nedavno gostovao i u srpskim medijima pričajući baš o Gadafijevom režimu i aktuelnom građanskom ratu.
Podsetimo, prilikom oslobađanja zgrade libijskog osiguranja u samom centru Misrate, libijski pobunjenici ubili su nedavno 12 srpskih plaćenika. Ovu zgradu zauzelo je 85 plaćenika pod punom ratnom opremom i nakon njenog oslobađanja svima je presuđeno po kratkom postupku.
Reporter „Večernjeg lista“ pozvao se u priči o ubistvima u Misrati na svog vodiča iz redova libijskih pobunjenika Abdelaziza Madinija.
-To su hladnokrvne ubice zbog kojih smo imali velike gubitke dok smo oslobađali zgradu. Oni koji nisu poginuli u borbi osuđeni su na licu mesta. Metak u čelo i zbogom zauvek - rekao je Madini i dodao da su plaćenici koji su uhapšeni u Tripoliju i drugim gradovima prebačeni u zatvor u Bengaziju i da i njih čeka suđenje. Iz Ministarstva spoljnih poslova ni posle tri dana od objavljivanja ove informacije nije stigla zvanična potvrda o srpskim žrtvama u Libiji uz obrazloženje da „još uvek proveravaju“. izvor Alo
Dopuna: 15 Sep 2011 6:42
PLAĆENICI IZ NAŠE ZEMLJE VAŽE ZA NAJSPOSOBNIJE
Srpski psi rata najtraženiji u svetu
Najplaćeniji - Srbi, Hrvati i Bošnjaci najtraženiji su ratnici, a pojedini zarađuju čak i do 20.000 evra mesečno. Vrhunski borci - U Srbiji i Hrvatskoj ima između 600 i 1.000 plaćenika, a desetine njih iz naše zemlje otišle su preko stranih kompanija da se u Libiji bore na strani Muamera el Gadafija
„Psi rata" iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine su među najtraženijima u svetu, a pojedini zarađuju čak i 20.000 evra mesečno! Kako za Press potvrđuje specijalni savetnik privatne kompanije koja se bavi obezbeđenjem „Protektor" Dušan Dunđer, u Libiju je otišao veliki broj naših plaćenika, a regrutovale su ih velike strane kompanije.
Radunković umro u ambasadi Srbije
TRIPOLI - Bivši vojni ataše Srbije u Libiji Žarko Radunković preminuo je u subotu u zgradi srpske ambasade u Tripoliju. Kako Press saznaje, Radunković je umro od infarkta, a budući da u glavnom gradu Libije još traju borbe, veliki je problem izvući njegov leš. Penzionisani pukovnik Vojske Srbije i Crne Gore bio je vojni izaslanik naše zemlje u Libiji od 2000. do 2005. godine, a potom je predstavništvo Srbije u Tripoliju zatvoreno. Radunković je posle toga često boravio u Libiji, u svojstvu predstavnika srpske firme „Kofis". Uprkos krizi u ovoj severnoafričkoj državi, Radunković je ostao u Tripoliju, a u našu ambasadu se sklonio kada su počeli oružani sukobi u ovom gradu. E. P.
Dunđer navodi da se honorari plaćenika kreću od 300, pa čak do 20.000 evra mesečno.
- Sve zavisi od toga kakav je vojnik u pitanju i šta mu je zadatak. Ipak, kada je Libija u pitanju, nijedna srpska kompanija nije poslala plaćenike u tu zemlju, već su ih regrutovale velike kompanije iz Velike Britanije i SAD. Takvih kompanija ima više od sto u čitavom svetu. One regrutuju i ljude sa naših prostora, a u Srbiji i Hrvatskoj ima između 600 i 1.000 plaćenika. Ako je neko iz Srbije i otišao u Libiju mimo tih stranih kompanija, onda ga je regrutovao neki pojedinac - navodi Dunđer.
Ubijeno 12 Srba
Kako je Press već pisao, u Libiju je otišlo nekoliko desetina srpskih plaćenika, a jedan broj njih regrutovala je jedna od najpoznatijih kompanija u svetu „Blekvoter", koja radi za američku vladu. Jedan od pobunjenika Abdelaziz Madini rekao je za naš list da su u pitanju vrhunski borci. Prema njegovim rečima, najviše plaćenika je iz Srbije i Hrvatske, a svi su vrhunski obučeni. Srbi su najviše radili kao snajperisti, pojedini su bili i u Gadafijevim specijalnim jedinicama, a ima i srpskih pilota. Mnogo ih je do sada likvidirano u borbama, a neki su imali sreće da su uhapšeni. Madini je za Press rekao i da je samo u Misrati likvidirano 85 plaćenika, među kojima je bilo i 12 Srba.
Dušan Dunđer potvrdio je za Press da su određenom broju plaćenika vojnici presudili na licu mesta.
Tvrdi da su naši plaćenici cenjeni... Dušan Dunđer iz „Protektora"
- Ne zna se koliko ih je tačno streljano, ali jedan broj plaćenika jeste likvidiran - kaže savetnik u „Protektoru".
Još žešće borbe
Prema njegovim rečima, u Libiji se očekuju još žešće borbe u narednom periodu.
- Prema planovima NATO-a, Gadafi i čitava njegova porodica trebalo je da budu uhapšeni ili ubijeni do 31. avgusta. Kako se to očigledno nije dogodilo, obračuni tek slede jer će oni uraditi sve da svoj plan sprovedu u delo. Ipak, u početku su svi i mislili da će sve to u Libiji mnogo kraće trajati, a evo šta se dešava. Ko zna dokle može ovako, možda i godinama - zaključuje Dunđer.
Srpski zarobljenici i dalje u pritvoru
Petorica Srba koji su uhapšeni sredinom avgusta u Libiji pod sumnjom da su snajperisti nalaze se u pritvoru u gradu Zintan, koji se nalazi 150 kilometara od Tripolija. Kako su rekli u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije (MSP), oni su dobro i niko ih ne maltretira.
- Predstavnici Ambasade Srbije posetili su ih u zatvoru i u stalnom su kontaktu sa njima. Oni su dobro, niko ih ne maltretira, imaju hranu i vodu. Nažalost, ne možemo da pretpostavimo kada će biti pušteni jer u Libiji trenutno ne postoje procedure, pa se sve svodi na pregovore - rekli su u MSP-u.
Porodice srpskih državljana sve vreme tvrde da su oni građevinski radnici koji su u Libiju otišli kako bi gradili puteve.Izvor PRESS
Dopuna: 15 Sep 2011 6:46
Libijski vođa, pukovnik Gaddafi u audio poruci emitiranoj preko sirijske TV ArRai pozvao je UN da zaštiti njegov rodni grad Sirte od "zvjerstava NATO snaga" kako navodi u poruci, prema izvještaju B2
"Terorizam i uništavanje koje provodi NATO u području Sirte je neopisivo i nema primjera u povijesti prošlih ratova", "Morate biti svjesni svoje međunarodne odgovornosti i intervenirati odmah da se prekine ovaj zločin." poručio je Gaddafi u poruci koju je pročitao voditelj ArRai televizije, kako navodi BBC
S druge strane Abdul Jalil traži dodatnu pomoć u oružju od zapadnih saveznika kako bi zauzeli mjesta pod kontrolom Gaddafijeve vojske, piše BBC
|