Кошмар у Либији
Бани Валид, Анкара – Присталице Муамера Гадафија гађале су јуче ракетама и минобацачким гранатама положаје на које су се повукле трупе нове либијске власти после вишедневних неуспелих напада на брдовито противничко упориште у Бани Валиду.
Борци нове либијске власти доживели су „дебакл” у најновијој бици за Бани Валид, и међу њима је све видљивије расуло, преноси Ројтерс. Фрустрације због неуспеха посебно су уочљиве међу борцима аматерима, преноси агенција АП.
Обучене јединице Националног прелазног саветаповукле су се даље од Бани Валида да би се прегруписале и спремиле за нови напад, док хиљаде становника тог града и опкољеног Сирта безуспешно настоје да напусте зоне сукоба.
Већину добровољаца на првој линији фронта чине младићи из предграђа Триполија, са скромном војном обуком. „Аматери” из Триполија су се брзо губили у уским брдовитим уличицама и пролазима Бани Валида, наводе извештаји са лица места. Иза линије фронта фрустрирани борци за неуспех оптужују бригаду из Бани Валида, јединицу састављену од становника тог града, којима изгледа револуционари много не верују.
Бани Валид, на око 150 километара југоисточно од Триполија, једно је од неколицине упоришта Гадафијевих снага које се одржава и после четири недеље од пада главног града.
Прогадафијеве снаге осим Бани Валида, на 150 километара од Триполија, приморског Сирта и пустињске Сабхе, контролишу још низ мањих места, ефективно одсецајући источни од западног дела Либије.
Гадафијеве трупе ухватиле су на либијским ратиштима 17 страних плаћеника, махом из Француске и Велике Британије, објавио је јуче Муса Ибрахим, портпарол свргнутог пуковника.Званични Париз и Лондон демантовали су ове наводе.
Два турска војна авиона у хуманитарној мисији уз границу Либије са Нигером, на које су прошлог викенда пуцали још непознати нападачи, јуче су се, неоштећени, вратили у Анкару, преноси дневник „Џумхуријет”.
Нигер је јуче затражио међународну помоћ у борби против могућег бујања тероризма у региону након промене режима у Либији.„Нигер апелује за брзо окончање сукоба у Либијии за међународну помоћ у надзору шест милиона квадратних километара пустиње на територији државе, због последица на безбедност, насилне сеобе и трговине”, упозорио је председник Нигера Махамаду Јусуф на конференцији Светске трговинске организације у Женеви.
Од избијања побуне у Либију, у Нигер је пребегло преко 200.000 афричких гастарбајтера.
Унутар Националног прелазног саветаЛибије све уочљивија су неслагања: на делу је борба за утицај између прозападних либерала, илегалног исламистичког покрета и пребега Гадафијевог режима, извештава Ројтерс.
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Kosmar-u-Libiji.sr.html
објављено: 20.09.2011.
|