Rat u Libiji, 2011-2020. godina

708

Rat u Libiji, 2011-2020. godina

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2013
  • Poruke: 138
  • Gde živiš: Sarajevo, Jugoslavija

Analiza sve većeg kaosa u Libiji: međusobni okršaji militanata Tripoli ponovno pretvaraju u ratnu zonu dok nemoćni premijer Ali Zeidan traži stranu vojnu intervenciju



U četvrtak 07. studenog je u libijskom glavnom gradu Tripoliju došlo do teških oružanih sukoba između pripadnika dvije od brojnih naoružanih milicija i ekstremističkih skupina koje nakon 'revolucije“ nikada nisu položile oružje i koje sijući strah i teror praktično vladaju zemljom. U sukobu naoružanih militanata dvije osobe su poginule, a oko tridesetak ih je ranjeno.

Reuters navodi kako se zbog kriminalnih aktivnosti naoružanih bandi i militanata koji su blokirali rad luka, rafinerija i naftnih bušotina ugrozio izvoz nafte, što je glavni izvor prihoda države koja subvencijama koje daje za kruh prehranjuje šest milijuna ljudi. Analitičari upozoravaju kako će, ukoliko se u Libiji po pitanju sigurnosti hitno ne poduzmu radikalne mjere, zavladati opća glad. Kako je Italija jedna od zemalja koja se dobivanjem koncesija za naftnu kompaniju ENI uvelike okoristila svrgavanjem Gaddafija, među prvima se oglasila talijanska ministrica vanjskih poslova Emma Bonino koja je izjavila 'kako je Libija potpuno izvan kontrole, ali da krizu treba riješiti političkim putem i da nema potrebe za stranom vojnom intervencijom'. Opservacija talijanske ministrice je više nego točna, ali prilično zakašnjela ako se uzmu u obzir aktivnosti naoružanih kriminalnih bandi, ekstremističkih i separatističkih skupina koji glavni grad, ali i cijelu zemlju drže u šaci još od onog dana kada je na opće zadovoljstvo zapada svrgnut 'diktator' Muammar Gaddafi.



Komentirajući prosvjede skupine građana Tripolija koji su od vlade tražili da im pruži minimum zaštite, EuroNews (inače glasilo koje prenosi službene stavove birokrata iz Burxuellesa) u članku objavljenom 08. studenog se pita 'Tko nadzire Libiju?' i govori o 'naoružanim bandama koje haraju glavnim gradom koji se još uvijek oporavlja od nasilnog svrgavanja Gaddafija prije dvije godine'. Sve ukazuje da sukobi naoružanih skupina u Libiji svakog trenutka mogu prerasti opći oružani sukob i građanski rat, a vlada i premijer Ali Zeidan, koji od straha živi u hotelu u središtu grada, a ne u premijerskoj palači i kojega su sredinom listopada oteli i ubrzo pustili naoružani militanti, potpuno su nemoćni u nastojanju da uvedu red u zemlji. (Analiza: Dvije godine nakon svrgnuća Muammara Gaddafija, Libija na rubu novog rata - militanti spremni na međusobni sukob)

Posljednje vijesti koje stižu iz Tripolija govore kako je nemoćni premijer Zeidan 'dao ultimatum naoružanim militantima i separatistima iz Cirenaice i Fezzana da do 31. prosinca polože oružje i da se integriraju u policiju ili vojsku, u protivnom će od međunarodne zajednice u skladu s člankom sedam Povelje Ujedinjenih naroda zatražiti stranu vojnu intervenciju", prenosi RT.

'Libija je dio svijeta koji se brine da kao zemlja postane sigurno mjesto, a ne izvor neprilika. Svijet neće dozvoliti da dio Mediterana postane izvor terorizma, nestabilnosti i nasilja. Međunarodna zajednica ne može više tolerirati ovakvu situaciju u srcu Mediterana, radi zaštite civila ćemo tražiti stranu vojnu intervenciju u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda', militantima koji haraju Tripolijem i ostalim gradovima, te separatistima koji su zauzeli komercijalne luke u Cirenaici je zaprijetio nemoćni libijski premijer Ali Zeidan i to pozivajući se na 'zaštitu civila', iako je pravi razlog pad izvoza libijske nafte posrnulom talijanskom gospodarstvu.



Tripoli – Poprište žestokih sukoba između naoružanih militanata iz Mistrate i glavnog grada

U četvrtak je u libijskom glavnom gradu došlo do najgoreg nasilja od kraja 2011. u kojem su dvije osobe ubijene, a 29 ih je teško ranjeno, prenosi Daily Star.

'Nakon smrti jednog od svojih vođa u Tripoliju su se sukobili pripadnici dvaju libijskih milicija, ostavljajući za sobom kaos, mrtve i ranjene', izjavili su svjedoci i dužnosnici snaga sigurnosti.

U sukobu su sudjelovali pristaše Nuria Friwana, ubijenog zapovjednika brigade iz Misrate, koji su napali lokalne brigade iz Tripolija u četvrtima Suq Al-Juma, Tajoura i drugdje. Iako su se napadnuti militanti pravdali kako nemaju veze s ubojstvom zapovjednika brigade iz Misrate, za pristaše Nuria Friwana je bilo dovoljno to što je njihov zapovjednik likvidiran na jednom od punktova bivših pobunjenika iz Suq Al-Jume i istočnom dijelu Tripolija.

Kako bi osvetili smrt zapovjednika, naoružani militanti iz Misrate su ušli u četvrt Suq Al-Juma na vozilima opremljenim teškim protuzrakoplovnih strojnicama, blokirajući pri tom sve prilaze tom području. Paljbom iz teških strojnica je zasut i Radisson Hotel kojeg koriste strani diplomati i poduzetnici, što je stvorilo pravu paniku u središtu grada.



Libya Herald prenosi kako dužnosnici iz Misrate, Suq Al-Jume i Tajoure, uz posredovanje čelnika gradskog vijeća Tripolija, Sadata Elbadria, pregovaraju kako bi došlo do okončanja sukoba, a Vojno vijeće je u Misrati blokiralo grad kako bi se spriječilo da militanti odlaze za Tripoli, ali i kako ne bi došlo upada u grad naoružanih pripadnika skupina željnih osvete.

Tripoli se također utvrdio i zatvorio sve prilaze, uključujući i autocestu, a blokirana je i obala kako ne bi došlo do ulaska naoružanih militanata morskim putem.

Vlada je bespomoćna i ne vidi načina kako stati na kraj samovolji naoružanih skupina. Prije dva mjeseca je premijer Zeidan od svojih zapadnih saveznika tražilo pomoć i vojnu intervenciju kako bi se obračunao s militantnim skupinama koje su potpuno paralizirale zemlju, no tada je dobio isti odgovor koji mu je prije nekoliko dana neizravno uputila Emma Bonino kada je rekla 'da u ovom trenutku još nema potreba za intervencijom i da probleme treba rješavati političkim putem'. Posljednji apel koji je uputio jučer teško da će imati pozitivan ishod i gotovo je sigurno da do 31. prosinca pripadnici raznih brigada, ekstremističkih skupina, ogranaka Al Qaede i kriminalnih bandi neće položiti oružje. (Politički i ekonomski kaos: nakon izgubljenih milijardi libijske vlasti traže međunarodnu pomoć u obračunu s militantnim skupinama)



Vojska šalje elitne postrojbe u obranu Benghazia

PressTV javlja kako je libijska vojska koja je krenula prema Benghaziju, koji mjesecima bilježi bombaške napade i ubojstva, stigla na odredište i da specijalne postrojbe pokušavaju uvesti red u drugom po veličini gradu u zemlji.

U petak poslijepodne je oko 500 stanovnika Benghazija pozdravilo dolazak oklopnih vozila, vojnih kamiona i pripadnika specijalnih postrojbi koji bi trebali uvesti reda u separatističku pokrajinu u kojoj su naoružani pripadnici bivših pobunjeničkih brigada zauzeli komercijalne luke i blokirali izvor nafte, a u samom gradu vlada opće bezakonje i kaos.

'Mi stojimo iza naroda i nećemo dopustiti da se bilo tko poigrava sa sigurnošću građana', izjavio je Wanis Bukhmada, zapovjednik specijalnih snaga u Benghaziju.

Svatko razuman bi se zapitao zašto vojska ostavlja glavni grad na milost i nemilost naoružanim militanatima i radikalnim islamistima, a svoje najelitnije postrojbe šalje u Benghazi i to u trenutku dok još uvijek postoji realna opasnost od eskalacije nasilja u Tripoliju? Odgovor je jednostavan: pokrajina Cirenaica, čiji je glavni grad Benghazi, obiluje naftnim resursima i procjenjuje se da se u njoj nalazi dvije trećine libijske nafte. Libijska vojska je, kao što navodi PressTV, dočekana s oduševljenjem u Benghaziu od strane nekoliko stotina građana, što se sigurno ne može reći za plemenske vođe koje su pokrenule proces odcjepljenja upravo zbog prirodnih bogatstava kojima obiluje pokrajina. Primjer Cirenaice je slijedila i pokrajina Fezzan i Libija se trenutno nalazi pred raspadom koji bi mogao imati krvavi rasplet. Stalno spominjana 'balkanizacija Libije' bi nažalost mogla postati surova stvarnost i to zbog ogromne količine preostalog oružja kojeg snage sigurnosti ne uspijevaju oduzeti pripadnicima raznoraznih islamističkih brigada, 'vojnih vijeća' i kriminalnih bandi, kao i zbog nesposobnosti središnjih vlasti koje od prvog dana nisu imale nikakvu viziju o tome kako voditi državu. Vojska je očito u ovom trenutku odlučila kako je važnije biti blizu naftnih resursa i ako dođe do najgoreg, postupati će ovisno o tome kako se bude razvijala situacija. (Dezintegracija Libije se privodi kraju - Pokrajina Fezzan po uzoru na Cirenaicu proglasila autonomiju i ne priznaje odluke središnjih vlasti u Tripoliju)



Kao što smo rekli, nakon dvije godine što središnje vlasti nisu uspjele nametnuti svoj autoritet na cijelom teritoriju zemlje, Libija je u kaosu koji bi prema mnogima mogao završiti građanskim ratom.

Nakon neuspjelog puča koji je kulminirao otmicom libijskog premijera Alia Zeidana jasno je da libijska država gotovo da i ne postoji. Bezakonje je postalo svakodnevnica, napadaju se strana veleposlanstva, a suparničke milicije i ogranci Al Qaede oružjem jedni od drugih otimaju dijelove teritorija, nimalo ne vodeći brigu o žrtvama koje ostaju za njima. Granice Libije također ne postoje i preko njih u zemlju ulazi i izlazi doslovno sve; od boraca globalnog džihada, do oružja, droge, obavlja se trgovina robljem i druge kriminalne aktivnosti.

Još jedan veliki udarac marionetskoj vladi u Tripoliju je svakako odluka Cirenaice da proglasi autonomiju. Ta istočna pokrajina je bila kolijevka pobune protiv Muammara Gaddafija i relativno je marginalizirana, ako se uzme u obzir da je s većinom libijskih naftnih rezervi, nekoliko strateških luka i rafinerija nafte na svom teritoriju bila pokretač gospodarskog razvoja.



Narod Cirenaice se prije nekoliko mjeseci odlučio na autonomiju i federalni ustroj Libije, a RT navodi 'kako to čini zbog političke i administrativne marginalizacije kojom je kažnjavaju središnje vlasti u Tripoliju koji odbija priznati njihove težnje za samoupravom'. Plemenske vođe u Benghaziu su u više navrata upozoravale da će se, ako se ne udovolji njihovim zahtjevima, odcijepiti od Libije.

Federalističke militantne skupine milicije i plemena su blokirali rad luka i naftnih polja na istoku zemlje i zahtijevaju veći udio u političkom odlučivanju i od prihoda od nafte, što je dovelo do smanjenja proizvodnje libijske nafte za 10% od mogućih 1.25 milijuna barela dnevno. Ova blokada državu košta oko 130 milijuna dolara dnevno i vlada koja više ne zna kako tome stati na kraj, na kraju se odlučila zatražiti međunarodnu pomoć u obračunu s naoružanim militantima. Prozapadne središnje vlasti podupiru prijelaznu vladu, ali u njoj ne sjede predstavnici najjačih regionalnih stranaka i ovakva situacija je postala neodrživa.(Velika kriza u Libiji: diljem zemlje obustavljen izvoz nafte, pripadnici "snaga sigurnosti" blokirali luke i žele sami izvoziti naftu, vlasti pripremaju vojnu intervenciju)



U samom Tripoliju imamo podjelu na 'revolucionare' sekulariste i islamiste i ona se jasno vidi i u samom parlamentu. O radu vlade dovoljno govori podatak kako još nisu pokrenute istrage za smrt više od 30 000 Libijaca tijekom sukoba 2011., a o procesu pomirbe gotovo da i nema riječi, piše RT. Sve to je dovelo do toga da se Cirenacica i Fezzan odluče oteti hegemoniji nesposobnog Tripolija koji je u sebi koncentrirao svu političku moć, što mnogi smatraju za značajku Gaddafijevog razdoblja, ali s 'malom' razlikom što je to vrijeme bilo vrijeme prosperiteta ,a ne oružanih sukoba, nasilja i samovolje bivših pobunjeničkih zapovjednika koji su zadržali svo oružje koje su dobili za rušenje džamahirije.



Rušenje džamahirije i postavljanje prozapadnih marioneta u Tripoliju

Stoga još više čudi naslov EuroNewsa koji se danas, dvije godine nakon što Libiju guta kaos, pita 'Tko vlada Libijom?'. Kada su SAD i saveznici 2011. vidjeli priliku za rušenje Muammara Gaddafija i ustoličenje disidenata i kojekakvih političkih marginalaca s dvojnim libijsko-europskim državljanstvom (bilo kojim od zemalja članica EU opa.a), bilo je jasno da će vlada u Tripoliju služiti samo za izdavanje koncesija stranim kompanijama, a da neće imati nikakvu vlast u zemlji. Članice NATO saveza su na lukav način igrali na kartu 'humanitrane katastrofe' koju su kao koncept do savršenstva razradili upravo ovdje kod nas tijekom '90-ih. Nakon odluke Vijeća sigurnosti da zaštiti civile, NATO savez je dobio zeleno svjetlo za agresiju i ostatak priče nam je poznat.

Budući da nije uspjela razoružati milicije, vlada u Tripoliju je počela davati redovne plaće pripadnicima bivših pobunjeničkih skupina i pokušala ih integrirati kroz postrojbe državnih snaga sigurnosti. Ove milicije ogromnom većinom nisu sastavljene od profesionalnih vojnika, nego je riječ o civilima koji su uzeli oružje u ruke. Iako formalno djeluju u nekakvom poluslužbenom obliku, svima je jasno da im zbog njihove upitne odanosti državi vlada novac daje samo kako ne bi stvarali probleme.

Naoružane milicije, kriminalne skupine i ogranci Al Qaede su do sada izveli na desetke atentata na visoke državne dužnosnike i čelne ljude sigurnosnih snaga, dok se na tisuće zatvorenika nalazi u tajnim logorima diljem zemlje. Tamnoputi Libijci s juga zemlje i iz gradova kao što su Tawargha i dalje se proganjaju zbog sumnje da su još uvijek lojalni ubijenom Gaddafiju.

Britanske obavještajne službe procjenjuju da libijska vlada nadzire samo 20 od 400 skladišta oružja zemlji, a na zapadu su zabrinuti jer u nekima od njih nedostaje na tisuće protuzrakoplovnih raketa koje se mogu koristiti za obaranje civilnih zrakoplova.

Rusija je nedavno objavila podatak da je u bivšem Gaddafijevom uporištu u Shabi pronađeno 6 400 barela koncentriranog urana (U3O8-Yellowcake) i to u blizini područja kojeg nadzire Al Qaeda, prenosi RT.

Najveću odgovornost za ovu situaciju snose oni koji su podupirali libijsku pobunu i na taj način otvorili Pandorinu kutiju ekstremizma i nasilja, što je za posljedicu imalo širenje jačanje terorističkih skupina u Maliju i Nigeriji koji graniče s jugom Libije.

Postoji li rješenje za libijski kaos?

Kako bi se zadovoljile težnje naroda u dvije povijesne libijske pokrajine, Cirenaica i Fezzan, podupirati federalizam u ovom trenutku bi bilo opasno jer bi to za Libijce značilo da su jedini sigurni period imali za vrijeme vladavine Muammara Gaddafija, što je opet neupitna istina. Tijekom svog nedavnog govora na Generalnoj skupštini UN-a predsjednik Obama je tvrdio kako 'ubijeni tiranin nije mogao ostati na vlasti'. Rezultat operacije NATO saveza u Libiji je da je jedan 'tiranin' zamijenjen s tisućama terorista koji ne prezaju od najgorih zločina kako bi se dokopali vlasti.

Zapadne kompanije i vlade nisu ni razmišljale o složenoj plemenskoj i etničkoj strukturi Libije koja je možda nabolje rješenja imala u uništenom demokratskom ustroju zemlje s narodnim komitetima koji su u Tripoliju predstavljali pojedina plemena i etničke skupine. Razlog ovakvog 'nemara' je više nego očit: postavljanje marionetske vlade je zapadnim kompanijama omogućilo povlašteni pristup ogromnim resursima pitke vode i nafte, najvećim u Africi.

Čelnik libijske naftne industrije je izjavio da je eksploatacija nafte gotovo blokirana i sada se zapadu njihov plan u potpunosti osvetio. Naoružane milicije vladu vide kao satelit Sjedinjenih Država, pogotovo nakon otmice Abu Anasa Al-Libya na ulicama Tripolija i vapaja premijera Alia Zeidana koji nakon njegove otmice i puštanja pomoć traži od Washingtona i međunarodne zajednice. (Širi kontekst američke otmice u Tripoliju i transfer na "brod za mučenje": kršenje međunarodnog zakona kao potvrda "izuzetnosti")

Situacija u Libiji se pogoršava iz sata u sat i suprotstavljene oružane skupina mogu pokrenuti spiralu nasilja koja se lako može pretvoriti u građanski rat. Desetak političkih stranaka pokušavaju provesti svoju viziju kako bi zemlja trebala izgledati i svaka je suprotstavljena onoj drugoj.

Utjecajna plemena koja su se u povijesti borila protiv talijanskog fašizma i kolonijalizma u Cirenaici pozvala su na modernizaciju ustava iz 1951. i federalizaciju zemlje i na taj bi način sve tri libijske pokrajine dobile znatno veću autonomiju. Skupštinu koja je osnovana u listopadu optužuju da kasni s izradom novog ustava, a mandat sadašnje vlade u Tripoliju istječe 8. veljače 2014. Ukoliko do isteka mandata ne bude usvojen novi ustav, vlada u Tripoliju će biti prisiljena na produženje mandata što nitko osim premijera i ministara ne vidi kao pametno rješenje. Politički vakuum bi bio još gore rješenje i to je scenarij koji bi u borbi za vlast zemlju odveo ravno u krvoproliće i raspad.

S druge strane, moguće odcjepljenje Cirenaice bi bila za Tripolitaniju i Fezzan ekonomska katastrofa i u tom scenariju bi se terorističke milicije bez ikakve sumnje borile kako bi ojačale svoje ovlasti i utjecaj.

Kada se analizira cijela situacija i ono što zapad (ne)čini, a što bi trebao kad je na sebe već preuzeo odgovornost u želji da šest milijuna Libijaca 2011. spasi od 'zloglasnog tiranina', sve govori kako će slijedećih nekoliko mjeseci biti presudni za opstanak Libije kao države, a što je još važnije - samih Libijaca. Vijesti koje svakodnevno stižu iz Tripolija i ostatka zemlje govore kako je na pomolu sukob većih razmjera u kojem će naoružane skupine grčevito boriti za svoj dio raskomadane, nekada bogate i prosperitetne Libije.



Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2595
  • Gde živiš: Čačak

Rival Libya militias in fresh clashes near Tripoli

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-24971765

Ovi će ovako da ratuju još mnogo godina.



offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 99797

Napisano: 16 Nov 2013 19:56

^^^Zestoki sukobi,dosta poginulih,ukljucila se i libijska avijacija.



Citat:At least 31 people were killed and nearly 300 injured on Friday in the bloodiest day in the Libyan capital since the fall of Tripoli in 2011, according to figures released by the government.

Fighting broke out after protesters marched on the Tripoli headquarters of militias from the coastal city of Misrata.


Arrow http://edition.cnn.com/2013/11/15/world/africa/libya-fighting/

Arrow http://www.nytimes.com/2013/11/16/world/africa/lib......html?_r=0

Dopuna: 17 Nov 2013 17:58

Otet zamenik šefa obaveštajne službe Libije

Citat:Zamenik šefa obaveštajne službe otet je ubrzo pošto je stigao u Tripoli iz inostranstva - rekao je neimenovani zvaničnik za AFP.

Arrow http://www.blic.rs/Vesti/Svet/420552/Otet-zamenik-sefa-obavestajne-sluzbe-Libije

offline
  • Lokalni politikant
  • Pridružio: 24 Jan 2012
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: Sever

Militanti iz Misrate povukli se
iz Tripolija, no to nije kraj
problema za centralnu vladu:


Militanti iz Misrate, koji su držali
uporište u glavnom gradu Libije još od
rata 2011, povukli su se tijekom
jučerašnjeg dana, a na ulice Tripolija
izašla je vojska. Podsjetimo, za vrijeme
rata 2011. upravo su militanti iz
Misrate bili važan element koji je
pridonio padu gradu, nakon intenzivne
kampanje bombardiranja od strane
NATO snaga.
Pošto su odigrali važnu ulogu, odlučili
su ostati u gradu, očito osjećajući kako
im pripada dio kontrole. Preko dvije
godine postojalo je njihovo uporište u
glavnom gradu, sve do prošlog tjedna
kada su sukobi eskalirali (vidi : Kaotična
situacija i sukobi u Tripoliju: u glavnom
gradu Libije proglašeno izvanredno
stanje).
Informacije govore kako je preko 40
osoba ubijeno za vrijeme sukoba u
petak i subotu prošlog tjedna. Optuženi
za eskalaciju nasilja i otvaranje vatre
na prosvjednike, tijekom jučerašnjeg
dana militanti iz Misrate su protjerani
iz glavnog grada. No, za centralne
vlasti ovo nije kraj problema jer će
sada vjerojatno izbiti sukobi i između
drugih militantnih skupina u gradu
koje će, između ostalog, nastojati
ispuniti vakuum koji je stvoren nakon
odlaska omraženih militanata iz
Misrate.
Povlačenje militanata iz Misrate
pokazati će koliko centralne vlasti na
čelu s premijerom Alijem Zeidanom
mogu kontrolirati situaciju u glavnom
gradu. Zapadne sile već su poprilično
zabrinute oko stanja u Libiji, SAD su
najavili kako će početi trenirati libijske
snage sigurnosti, no za taj proces će biti
potrebne godine te i oni priznaju kako
je nemoguće provjeriti tko je tko u
ovom trenutku (opširnije : Dugoročni
plan za Libiju: američka vojska planira
u Bugarskoj trenirati tisuće pripadnika
libijskih snaga sigurnosti ).
Na oprezu su i druge susjedne afričke
zemlje koje strahuju kako bi se nasilje u
Libiji moglo proširiti i na njihov
teritorij. Štoviše, nasilje se već i širi te
su direktno pogođeni Alžir, Tunis,
Niger i Egipat.
Pojedini izvori iz Tripolija sugeriraju
kako su se tijekom jučerašnjeg dana
osim militanata iz Misrate iz glavnog
grada također povukli i militanti iz tzv.
Gharghour brigade te pripadnici
militantne skupine Libijski Štit.
Situacija u gradu je trenutačno mirna, a
velik broj škola i dućana i dalje ne radi
zbog generalnog štrajka koji je
proglašen u znak prosvjeda protiv
eskalacije nasilja. "Mora im biti jasno
kako mi želimo vojsku, policiju i
vladavinu zakona. Svi militanti moraju
se povući iz grada, uključujući i one koji
su iz Tripolija", rekao je jedan od
prosvjednika.
Teško da će se mir u Tripoliju vratiti
preko noći pošto su brojne skupine i
dalje u gradu, a militanti iz Misrate
uvijek se mogu vratiti s pojačanjem.
Nova libijska vojska zapravo se oslanja
na militante koji se nalaze na njihovoj
platnoj listi. To se pokazala kao jako
pogrešna taktika jer su militanti koji su
bili plaćeni da čuvaju naftna
postrojenja odbili poslušnost te
blokirali izvoze nafte diljem zemlje.
U Tripoliju je prisutna snažna
zintanska brigada, koja je relativno
sekularnija od ostalih militanata koji su
često radikalni Islamisti. Podsjetimo,
brigada iz Zintana drži u zatvoru sina
pokojnog lidera Libije, Saifa al-
Gaddafija. Zintanska brigada nije
dopustila da se Saifu sudi u Tripoliju.
Njegova sudbina također će biti
direktno vezana uz aktualna događanja
u glavnom gradu.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 99797

Sukobi u Bengaziju
Citat:LANA, Libya's state news agency, reported that at least six soldiers and one civilian were killed and 39 people were injured, most of them soldiers, in the clashes Sunday between the military and the group Ansar al-Sharia. On Monday, the Libyan government said that at least nine people were killed and 49 injured.

Arrow http://edition.cnn.com/2013/11/25/world/meast/libya-violence/

offline
  • Lokalni politikant
  • Pridružio: 24 Jan 2012
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: Sever

Evo i ovde o tome:

http://www.advance.hr/vijesti/eskalacija-sukoba-u-.....ilitanata/

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2595
  • Gde živiš: Čačak

http://rus.ruvr.ru/2013_11_27/253236181/

Libija ide putem propasti .

offline
  • Pridružio: 14 Jan 2012
  • Poruke: 855

четвртак, 28. нов 2013, 23:36 -> 23:43

Експлозија у складишту оружја у Либији, 40 мртвих

Више од 40 људи погинуло у експлозији у једном складишту оружја на југу Либије. Званичници страхују да би број жртава могао бити већи.

У експлозији у једном складишту оружја на југу Либије погинуло је више од 40 људи, саопштили су безбедносни извори.

Експлозија у близини града Саба догодила се када је група локалног становништва и миграната покушала да украде муницију, преноси Ројтерс.

Званичници страхују да би број жртава могао бити већи.

РТС

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2595
  • Gde živiš: Čačak

Libija usvojila šerijatski zakon kao osnovu pravnih postupaka, analitičar: "Gaddafi je upozoravao da će se ovo desiti"

http://www.advance.hr/vijesti/libija-usvojila-seri.....vo-desiti/

offline
  • su27 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2012
  • Poruke: 2527

ubijen američki nastavnik u Bengaziju dok je džogirao, našao je gdje će da džogira nisu mu rekli da je to zabranjeno po šerijatu

http://www.nydailynews.com/news/world/american-tea.....-1.1538237

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 700 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 0 sakrivenih i 689 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, cikadeda, hyla, ILGromovnik, Koridor, Kriglord, kuntalo, Milos ZA, opt1, pristinski korpus, šumar bk2